Zapobieganie awarii szyberdachu

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Zapobieganie awarii szyberdachu

Post autor: bradley » wt kwie 28, 2009 18:54

Korzystalem z tematu: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=17245
Pisze tutaj poniewaz zanim ktos przeczyta post w FAQ trzeba czekac na akceptacje postu co dlugo trwa (albo wcale) i nie kazdy zaglada do FAQ bo z reguly tam sa gotowe rozwiazania, a nie "otwarte" problemy.

Prawie udalo mi sie zreanimowac swoj mechanizm ale niestety przy zaciaganiu dachu naprawiana prowadnica uchyla dach zamiast jechac z zamknietym dachem i na koncu lekko sie podnosic. Dlatego tez kupilem uzywany caly szyberdach, przelozylem silniczek, swoja szybe oraz jeden element prowadnicy (ale nie ten ze zlamana linka ;) )
Majac juz wszystko gotowe chcialbym sie ustrzec przed ponowna usterka lewej prowadnicy. Ponizej daje zdjecia mozliwie jak najdokladniejsze:



ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

A pytanie brzmi jak w opisie tematu. Co nalezy zabezpieczyc i czym nalezy to zrobic aby nie pekala lewa prowadnica wraz z mocowaniem linki?
Prosze o edycje moich zdjec i zaproponowanie zabezpieczenia. Posty pomocne sa nagradzane punktami, a calosc tego tematu prosilbym pozniej o przeniesienie do tematu w FAQ jako uzupelnienie bazy wiedzy na temat naprawy szyberdachu.


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
Engelbert
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: czw sty 08, 2009 01:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Engelbert » wt kwie 28, 2009 19:04

Dołączam się do pytania, bo póki co mój szyber działa i ma się dobrze (odpukać!), ale sądząc po mnogości postów dot. problemów i popularności tematu dot. samodzielnej naprawy, chciałbym wiedzieć, czy można zrobić coś (oprócz modlitwy ;) ) żeby zapobiec usterce. Jakieś złote rady, anyone? ;)


VW

Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » wt kwie 28, 2009 20:20

bradley pisze:Dołączam się do pytania, bo póki co mój szyber działa i ma się dobrze (odpukać!)
Ja tez pukalem nawet po stokroc ale za 101 szyber dach uchylil sie ale juz nie potrafil sie otworzyc ;)
Swoja droga jestem ciekaw co na to szybery z innych VAGow. Bedac dzis na szrocie przegladalem inne szybery i od mk3 caly stelaz ma wymiary ok 880 na 880 w innych szyberach jest ciut szerszy i dluzszy za to dlugosc szyby jest juz znacznie wieksza bo o jakies 80mm a szerokosc moze o max 10mm. Wieksza szyba, wieksze sily, ciekawe jak to sie trzyma ;)

[ Dodano: 28 Kwi 2009 23:12 ]
Nie ma to jak samemu sobie odpowiadac i rozwiazywac problemy ;)
Prosze tylko o potwierdzenie tego co naskrobalem czy na 100% o to chodzi i jest to rozwiazaniem problemu lamiacej sie prowadnicy.
Obrazek

Jesli to ten element to moze zamiast termokurcza uzyc wezykow igielitowych? Kupowalem kiedys o srednicy 3 i 4mm. 4ke naciagnac na metalowy wypust pieska, a 3jke wlozyc w 4ke dla usztywnienia konstrukcji.


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr kwie 29, 2009 08:38

trzeba przestrzegać podstawowych zasad, rady tej udzielił mi spec od naprawiania szybra u którego zostawiłem 700zł, najważniejsza z zasad ochrony szybra to nie otwieranie go w niskich temperaturach, woda zamarzając na uszczelce nie pozwoli go otworzyć a zerwie prowadnicę, druga zasada nie opukiwać go jak jest otwarty to może też prowadzić do zerwania prowadnicy, jeżeli mechanizm jest poprawnie złożony (nie przekoszony szyber) i dobrze nasmarowany to będzie działał latami przestrzegając tych zasad.


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » śr kwie 29, 2009 10:34

Mnie akurat zepsul sie kiedy bylo +20C :P W zimie go nie otwieralem.

Dostalem potwierdzenie, ze moj poprzedni rysunek jest dobry i tam trzeba zabezpieczyc "pieska".

Prezentuje moje rozwiazanie zamiast uzycia koszulek termokurczliwych. Uzylem wezyka igielitowego 3mm >>kolor czerwony<< (srednica czarnej zepsutej gumeczki, ktora jest wyslizgana z jednej strony), ktorego nasadzilem do konca (rysunek ponizej), a nastepnie na wezyk 3mm nasadzilem wezyk 4mm >>kolor cyan<< Calosc zabezpieczylem poxipolem >>kolor zielony<< aby wezyki jakims cudem nie spadly. Miejsce gdzie byla czarna wadliwa gumeczka jest teraz wyzej o jakies 0,5mm od oryginalu.

Obrazek


Prosilbym admina o dodanie tego tematu do tematu w FAQ, o ktorym pisalem w 1 poscie.


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
maj44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn kwie 30, 2007 13:46
Lokalizacja: Warszawa/Międzychód

Post autor: maj44 » wt maja 12, 2009 15:57

Pytanko małe mam do osób, które się bawiły z szyberdachem: czy elementy ukazane na tej aukcji: http://allegro.pl/show_item.php?item=631811336 wystarczą do naprawienia szyberdachu? Sprzedawca twierdzi że tak ale wolałbym się upewnić zanim go rozbiorę zależy mi na takim działaniu: demontaż + wymiana + montaż = sprawny szyberek :bigok: Z góry dziękuję za odpowiedź :grin:
Ostatnio zmieniony wt maja 12, 2009 16:07 przez maj44, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » wt maja 12, 2009 17:57

maj44, sprzedaje wszystko procz tego najwazniejszego. Prowadnicy z LINKĄ!!!
Ja akurat sprzedaje prawa prowadnice, ale ma to wygladac tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

A w zasadzie potrzebny Ci jest tylko jeden element, ta mala prowadniczka z linka mocowana na swozen. Ten element mozesz przelozyc do swoj prowadnicy. Jesli oczywiscie pekl Ci element z linka. Bo jesli cos innego to musisz kupic jako calosc ;)
Ostatnio zmieniony wt maja 12, 2009 17:58 przez bradley, łącznie zmieniany 1 raz.


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

CQ
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 631
Rejestracja: pn gru 05, 2005 23:04
Lokalizacja: Wieluń/Wrocław/Katowice

Post autor: CQ » sob cze 27, 2009 10:53

Przerabiałem tydzien temu naprawę szybra więc mogę troche wnieść do tematu ;)

U mnie prowadnica lewa nowa. po złożeniu całości okazało się ze znow piesek wyskakiwał z prowadnicy. Wyszło że wyrobione jest to kółeczko nabite na piesku. widać to na zdjęciu które wstawił bradley .
Obrazek

Jest to opisane w tym temacie:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... u&start=15
Kolega Cefaloid pisząc tam podsunął mi rozwiązanie, ale niestety po zastosowany kawałek plastiku bardzo szybko się wycierał- po ok 30 ostwarciach/zamknięciach już połowy nie było. Więc na szybko tak mysle i zastosowałem podszlifowane odpowiednio 10gr :P Tak to wyglądało:

Obrazek

Jest to rozwiązanie znacznie trwalsze ;) ale pojawił się jeszcze jeden kłopot. prze zamykaniu szybra potrafilo minimalnie przekosić ten element(na wałku delikatnie się obracał). Spawnąć tego się nie da więc zalałem Poxipolem i na drugi dzien jak skała :) wszystko na sztywno. Piesek siedzi w prowadnicy jak nigdy dotąd i nie ma prawa z niej wyskoczyc. To zabezpieczenie które wg mnie jest w stanie uchronić ponowne urwanie prowadnicy lub zacięcie szyberdachu :)
pozdro
Ostatnio zmieniony sob cze 27, 2009 11:11 przez CQ, łącznie zmieniany 2 razy.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 402 gości