Skrzynka bezpieczników

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

velu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw gru 18, 2008 23:19
Lokalizacja: Białystok

Skrzynka bezpieczników

Post autor: velu » czw lut 19, 2009 18:40

nagrzewnica spowodowała to że zalało mi skrzynkę z bezpiecznikami. Co prawda samochów dalej jeździ i nawet jest sprawny ale skrzynka jest zardzewiała. Chcę ją wymienić i w związku z tym mam pytanie. Czy osoba bardzo ale to bardzo początkująca w tej sprawie może to zrobić sama swobodnie i czy nie ma znaczenia z jakiej wersji silnika (PF, RP itd.) kupię skrzynkę ?



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » czw lut 19, 2009 19:20

Skrzynkę wymienia się bardzo prosto, jedyne czego trzeba pilnować to podłączenie wszystkich kabli, w odpowiednie miejsca. To jaką skrzynkę kupisz nie ma znaczenia ważne by była do Golfa 2 benzyniaka, koszt od 20 do 200zł, w zależności czy chcesz używaną czy też nową.
Ostatnio zmieniony czw lut 19, 2009 19:22 przez kwietek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
-=ren=-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1656
Rejestracja: pn sty 02, 2006 15:24
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: -=ren=- » czw lut 19, 2009 19:54

kwietek, nie do końca, bo był przełom w rocznikach aut i skrzynki różniły się... nie pamiętam ale albo przełom był na 88 rok albo na 89, a wydaje mi się że benzyna diesel nie ma znaczenia, tylko zmieniają się wartości niektórych bezpieczników i są inne przekaźniki w danych miejscach niz w benzynie...

przełożenie w miarę proste, aczkolwiek czasochłonne, KONIECZNIE WYŁĄCZ AKUMULATOR przed wymianą... i teoretycznie nie powinieneś mieć dwóch takich samych kostek (tych głównych) mimo że mają podobny kształt i liczbę zacisków, to różnią się takim ząbkiem zabezpieczającym...


vwlifestyle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » czw lut 19, 2009 20:00

kwietek, wprowadzasz kolegę w błąd, była zmiana w 89 roku
Dzięki podobnej poradzie do Twojej, kiedyś jak zaczynała się moja przygoda z golfem kupiłem złe manetki MFA.
Lepiej się dwa razy zastanowic zanim się coś napisze. Zastanowić czy się wie na pewno. pozdraVWiam



Awatar użytkownika
-=ren=-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1656
Rejestracja: pn sty 02, 2006 15:24
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: -=ren=- » czw lut 19, 2009 20:02

sas_gti, :pub:


vwlifestyle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » czw lut 19, 2009 20:40

W takim razie dobrze że zwróciliście na to uwagę, wprawdzie sprawdziłem pierw w etce ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tym albo ją przeoczyłem - mój błąd.



velu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw gru 18, 2008 23:19
Lokalizacja: Białystok

Post autor: velu » czw lut 19, 2009 21:34

czyli muszę kupić skrzynkę z benzyniaka z przed 89 roku bo moja limuzyna jest z 87 dobrze rozumiem ? i wtedy odłączyć akumulator i spokojnie przedkładać uważając na to czy dobrze wkładam kabelki tak ?


Jeżeli dobrze zrozumiałem to dziękuje :grin:



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » czw lut 19, 2009 21:46

dokładnie tak,a jak już będziesz wkładał kable z powrotem dopilnuj by dobrze zaskoczyły by w czasie jazdy się któryś nie odpiął



Awatar użytkownika
-=ren=-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1656
Rejestracja: pn sty 02, 2006 15:24
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: -=ren=- » czw lut 19, 2009 22:04

nie wiem czy w starszej skrzynce tak jest ale na pewno w tej po 89 jest takie centralne zabezpieczenie dla wszystkich kostek, taka przesuwka na środku skrzynki i nią zabezpieczasz kostki przed odpięciem...


vwlifestyle.pl
Obrazek

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » czw lut 19, 2009 23:29

W starej skrzynce nie było tego zabezpieczenia. Poza tym nie ma znaczenia, czy skrzynka do benzyny, czy do diesla - wszystkie były takie same (jeżeli mówimy o tym samym roczniku). Tak wiec w golfach mkII były tylko dwa rodzaje skrzynek, a to jaką zastosowano w danym samochodzie zależy od rocznika auta. Bez problemu więc skrzynka z benzyny pasuje do dielsla i na odwrót. Od rodzaju silnika zależało natomiast ułożenie przekaźników i ich rodzaj - ale tutaj przekaźniki możesz przełożyć ze swojej starej skrzynki.
Jeżeli masz skrzynkę nowego typu, to możesz też kupić skrzynkę z golfa mkIII - były takie same.
Co do trudności przełożenia - ogólnie nie potrzeba tam jakiejś specjalnej wiedzy - najtrudniejsze to jest chyba to, żeby podłączyć wszystko tak, jak było - tak więc najlepiej chyba byłoby nie odpinać wszystkich wtyczek na raz ze starej skrzynki, tylko przekładać po jednej wtyczce do nowej skrzynki. Pewien problem mogą stanowić przekaźniki i dodatkowe bezpieczniki zaczepione o skrzynkę - szczególnie, jeżeli masz bogate wyposażenie dodatkowe, to może być ich sporo - ale je też odczepiasz od starej skrzynki i przyczepiasz w to samo miejsce w nowej. Aku oczywiście należy odłączyć przed przełączeniem. Po przełączeniu skrzynki przekładamy przekaźniki ze starej do nowej, wkładając je dokładnie w to samo miejsce. Należy też pamietać o zworkach, które mogą być włozone w niektóre gniazda - też trzeba je przełożyć. To chyba tyle. Ogólnie trudność tkwi nie w specjalistycznej wiedzy, tylko w niepogubieniu się z kabelkami oraz przekaźnikami i nie pomieszaniu ich. Należy się nie śpieszyć (żeby czegoś nie uszkodzić, lub nie rozłączyć niepotrzebnie jakichś wtyczek) i dokładnie wciskać wszystkie wtyczki, przewody, przekaźniki.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » pt lut 20, 2009 01:17

W takim razie dobrze że zwróciliście na to uwagę, wprawdzie sprawdziłem pierw w etce ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tym albo ją przeoczyłem - mój błąd
w etce nie ma schematów elektrycznych. A sprawdzając części trzeba by po kolei przelecieć roczniki od 82do92 i porównać skrzynki. Etka to nie najlepszy sposób do sprawdzania zastosowania części. Przeglądajać schematy wszystkich prawie "wiązek" jest rozgranicznie na pre 89 i po
Ostatnio zmieniony pt lut 20, 2009 01:18 przez sas_gti, łącznie zmieniany 1 raz.



zwykly123
VW-Fairest Car !
VW-Fairest Car !
Posty: 144
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 11:35
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: zwykly123 » pt lut 20, 2009 11:18

Jeśli masz włącznik awaryjnych w kierownicy czyli zespolone z manetkami to masz nowszy rodzaj skrzynki a jak masz w konsoli przelacznik to stary typ.... bo powiem Wam ze oni to roznie robili... raz trafilem na golfika z 88 roku i mial juz z tych nowszych zrobione.... a wiec sprawdz wszystko dokladnie i kupuj.....



y3ti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 09:38
Lokalizacja: PRUSZKÓW

Post autor: y3ti » sob lip 25, 2009 11:09

podepne sie pod temat,chcialbym sie dowiedziec czy skrzynka bezpiecznikow np. tahttp://www.allegro.pl/item676659192_vw_ ... nikow.html bedzie sie nadawac do mk3 gti silnik2E,czy musze zwrocic na cos uwage przy kupnie.a tak przy okazji czy skrzynka sama w sobie pomijajac przekazniki moze powodowac gasniecie auta?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob lip 25, 2009 11:13

Tak podejdzie. A gaśniecie pewnie że może powodować, ale na końcu bardzo długiej listy innych przyczyn. Lepej załóż nowy temat i opisz dokładnie co się dzieje


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 223 gości