Cofnąlem walek rozrządu i Golfik dostal ze 20KM!! Dlaczego?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Cofnąlem walek rozrządu i Golfik dostal ze 20KM!! Dlaczego?

Post autor: pawel78 » pt sty 23, 2009 18:34

Cześć.

Siedze trochę (tak z 15lat) amatorsko w mechanice i troche nie moge wyglowkowac dlaczego moc mojego auta wzrosla.

Pamietam ze jak w autach z reczna regulacja luzu zaworowego ustawiło sie mniejsze luzy na szczelinomierz to wzrastala moc, jednak przesadzajac z ta przerwa mozna bylo wypalic zlae zamykajace sie zawory. (zmienialem juz paski i lancuchy rozrzadu ze 20razy w roznych autach. Audi, passat, golf, skoda)

Do rzeczy:

Mam silnik 1.8 RP. Wiec golfik miał jakas tam moc, wydawalo mi sie ze jest okey, niby za slaby ale.... w koncu ma to autko 20 lat (mniejsza moc tez wiazalem ze zwerzeniem dolotu przez mikser gazowy). Z tym ze w stanie prawie idealnym to auto jest lacznie z silnikiem. Wersja GT, kupiona przez maniaka w niemczech w 1996. I istotna rzecz, zalozona byla glowica od jakiejs 2litrowki vw (moze passata)- kolektory wtrysk jednopunktowy zostal oraz pozostale elementy orginalnie z 1.8 RP. Nie wiem co bylo zmieniane po za ta glowica, moze walek, moze szklanki. Tak czy inaczej byly jescze polerowane kanaly glowicy, kolektory. Tak czy inaczej auto jezdzilo odkad je kupilem bardzo dobrze, lecz przyszedl czas na zmianie paska. Ustawiajac na znaki moc do jakiej przywyklem.

Natomiast ustawilem walek rozrzadu o 3 ząbki do tylu (zaplon i tloki nie ruszone). Silnik dostal kopyta jak 2 litrowy moj seat 2E!!! Wkreca sie o na obroty duzo lepiej, ciagnie od dolu do konca! Nie moge wykminic dlaczego??!! Przeciez przyspieszajac rozrzad od standardu, zawory wczesniej sie otwieraja i wiecej mieszanki wplywa - tak, czy sie myle?
Ale opozniejac rozrzad, zawory otwieraja sie pozniej (z drugiej strony tez pozniej zamykaja ehhh). MA KTOS KONCEPCJE TEGO STANU RZECZY ?:)

Wpadlem jeszcze na pomysl ze moze glowica jak jest od 2 litry i walek i kolo zebate walka to powinien byc zalozony pasek rozrzadu od silnika 2litry a nie od 1,8? Liczylem zeby paskow oby silnikow i roznica jest wlasnie tych 3 zebow. Czyli o 3 zabki wiecej ma pasek w 2 litry.

PS1. Testy byly robione wylacznie na benzynie
PS2. Wczesnie kilka razy mechanior w zakladzie zmienial rozrzad poprzedniemu wlascicieleowi, ktory odkupile to auto w 2000roku i smigal 8 lat. Zawsze narzekal ze auto nie wkreca mu sie na obroty dobrze, np wciskajac gaz w podloge nie przyspieszal dobrze, zawsze nalezalo dodawac gazu powoli i mial powera wtedy.


Teraz pytania mam nurtujace - ze spac nie moge:

1. Dlaczego wzrosla moc?
2. Czy mozna tak jezdzic, nie wypali zaworow?
3. Moze to prawidlowe nastawy?
4. Czym rozni sie glowica 1.8 litra i 2.0 litra 8 zaworow oczywiscie? Czy glowica ma jakies kompry spalania wieksze i wieksza jest teraz pojemnosc? Czy jest bardziej plaska i wieksza komprecha?

prosze o o dpowiedz bo sporo jezdze ok 30-50tys rocznie, wiec nie moge za dlugo tak smigac na takich nastawach rozrzadu jesli to zle.

Dodam ze jak rozrzad jest na fabryczne znaki to w puszce filtra powietrza jest basowy pomruk przy przyspieszaniu i gazowaniu. Po cofnieciu walka o te 3 zeby pomruk ginie

dzieki



Awatar użytkownika
kaczor4011
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2264
Rejestracja: sob maja 27, 2006 15:59
Lokalizacja: Londyn

Post autor: kaczor4011 » pt sty 23, 2009 18:58

moze wczesniej rozrzad byl przestawiony, a teraz ustawiles dobrze i dlatego moc wzrosla :bigok:


golf mk3 1.8 -> 1.4 TDI http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=458986
polo 6n2 1.4 TDI http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2918729#2918729
golf mk2 1.6 TD -> 1.9D US style http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=866160#866160

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » pt sty 23, 2009 19:00

vvti zmienne fazy rorządu
Poprawia to elastycznosci silnika w okreslonych obrotach.
Mozna znalezc materiały o zmiennych fazach rorządu w necie i jakie to daje korzyści.
Cofając albo przyzpieszajać wałek wzlgędem wału w aucie bez vvti tak na prawdę zmieniamy mu faze rorzżdu ale na stałe. Polepszajać jego charakterystykę w górnym albo dolnym zakresie obrotów w zaleznosci jak go przestawimy.
Ustawnia fabryczne to optimum do jazdy cywilnej.
Dwie głowice 1.8 juz sie mogą roznic od siebie (RPek ma małe zawory, przeciwisntwo to np GTI PF gdzie zawory maja 33 i 40.)
Głowice od 2.0 w mk3 łatwo poznać bo ma inny kształt kanałów dol i wyd. Głowice od mk2 na pelnym wtrysku maja wtryski w głowicy a od mk3 w kolektorze.
Co do konsekwencji takiego sutawnia rorządu (roznica 3 żabków to sie nie wypowiem)



Awatar użytkownika
zodiak
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2584
Rejestracja: pn sty 03, 2005 00:17
Lokalizacja: gdzieś w Polsce

Post autor: zodiak » pt sty 23, 2009 19:05

Skoro długość tego paska różni się o 3 ząbki ale rozrząd "nie rozjeżdża się" na znakach przy takim pasku oznacza to inną odległość kół zębatych. Po prostu głowica może być minimalnie wyższa. Co do zmian, to tak jak kolega pisał zmieniają się fazy rozrządu.


Zagazowany KR już sprzedany :( , teraz jeżdzi się ABFem :) Abf czyli Abfahrt
Nad ranem:
-żona :gdzie byłeś mordo?!!
-on : na Fylypynach.

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » pt sty 23, 2009 19:08

co do zmiany stopnia sprężania to z tego co zauważyłem to jest ona realizowania w VW w roznych silnikach opartych na tym samym bloku głównie poprzez różną głębokość podebrania tłoka. Tzn 1.8 RP ma stopien 9 a PF 10 przez to ze RP ma płytszy tłok. Doładowany g60 PG ma najgłębsze tłoki i stopien sprezania 8. Roznice w głowicy mozna pominąć
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 19:09 przez sas_gti, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
krzysio1985
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 202
Rejestracja: czw lis 15, 2007 23:40
Lokalizacja: Kielce/Włoszczowa
Kontakt:

Post autor: krzysio1985 » pt sty 23, 2009 19:25

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p= ... t=#2512476

zobacz co guti napisal...tez mial cos podobnego z rorzadem.
ale do rzeczy.moim zdaniem jesli to jezdzi, nie kicha,nie prycha to nic sie nie stanie.temperatura mieszanki bedzie taka sama raczej...poza tym skad wiesz ze az tyle koni przybylo??moze to poprostu odczucie subiektywne??
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 19:27 przez krzysio1985, łącznie zmieniany 1 raz.



gumczas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt paź 03, 2006 13:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: gumczas » pt sty 23, 2009 19:44

Wtam, mam podobnie, tyle że w silniku GU. rozrząd o jeden ząbek w tył i [cenzura] jak głupi. Głowica orginał, jest bardziej zrywniejszy , spalanie nie wzrosło, gaz+lpg. A i V-max blisko 190 :bigok:
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 23:00 przez gumczas, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Dyziu14021991
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 206
Rejestracja: czw lis 22, 2007 18:38
Lokalizacja: Rosnowo/Koszalin
Kontakt:

Post autor: Dyziu14021991 » pt sty 23, 2009 20:29

To jest normalne po przesunieciu rozrzadu tylko jeszcze trzeba wiedziec jak oczywiscie:) no i co za tym idzie napewno wieksze spalanie podobne osiagi mozna otrzymac przy przyspieszeniu zapłonu:)


RAJEK


[img]http://images30.fotosik.pl/156/d42d884289b89218.jpg[/img]

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » pt sty 23, 2009 20:44

no krecac apratem to przyspieszasz albo opóźniasz jedynie zapłon, ty chodzi o fazę rozrządu (góra względem dołu (wałek-wał) ale faktycznie dla kierującego odczuwalny efekt będzie podobny.

Co do regulacji fazy to po to się montuje regulowane kółka rorzadu. Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 20:45 przez sas_gti, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Lidka99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pt wrz 29, 2006 22:30
Lokalizacja: Koło

Post autor: Lidka99 » pt sty 23, 2009 22:08

Witam , mam pytanie czy w mim AAM 75 KM takie cofnięcie pozwoliło by uzyska kilka koników.



pawel78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 14, 2006 09:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pawel78 » sob sty 24, 2009 00:41

krzysio1985 pisze:http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p= ... t=#2512476

zobacz co guti napisal...tez mial cos podobnego z rorzadem.
ale do rzeczy.moim zdaniem jesli to jezdzi, nie kicha,nie prycha to nic sie nie stanie.temperatura mieszanki bedzie taka sama raczej...poza tym skad wiesz ze az tyle koni przybylo??moze to poprostu odczucie subiektywne??
Skad wiem ze 20KM? :) Tak strzelilem, poniewaz mialem 2 lata seata toledo gt 2,0 silnik pasata 2E 116KM, moj golf 90KM (pododbno po tym tuningu glowicy itd to moc nieznana), tak czy inaczej mialem w jednym czasie oba auta. Roznica w odczuci przyspieszenia byla ogromna. Po przestawieniu w golfie o te 3 zabki moc byla jakby porownywalna z seatem !

Mysilicie ze zaworow mi nie wypali?

Ma ktos dane na temat wysokosci glowic 1,8 i 2,0. Ewentualnie roznica krzywek w obu glowicach? Ilosc zebow lub srednica kola zebatego walka rozrzadu?

Ciekawy jestem czy mozna tak zostawic ten rozrzad. Z drugiej strony jesli chodzi o spalanie gazu to w seacie 2.0 8v zszedlem do minimalnego 7,9l na 100km (na poczatkupalil 15l heh), a w golfie 8,5l na 100km. I to ze golf na standardowe znaki nie przyspiesza tak plynnie jak seat. Z tym ze seat co do spalania to jest bardziej oplywowy i mniejsze opoty. Nie wiem co myslec o tym wszystkim. Dlatego pytam kolegow z forum VW. Zawsze kazda sugestia moze cos podpowiedziec. Dzieki za zainteresowanie ! :pub:

[ Dodano: 23 Sty 2009 23:44 ]
sas_gti pisze: Roznice w głowicy mozna pominąć
To po co ten maniak VW zamienal idealno glowice 1,8 na 2,0? U kogos kto sie znal na rzeczy jesli chodzi o silniki? Moze 2.0 ma ostrzejszy walek? Jak myslisz?



Awatar użytkownika
sHpAaKu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 667
Rejestracja: wt lis 14, 2006 14:27
Lokalizacja: TOS

Post autor: sHpAaKu » sob sty 24, 2009 02:10

pawel78 pisze:Wpadlem jeszcze na pomysl ze moze glowica jak jest od 2 litry i walek i kolo zebate walka to powinien byc zalozony pasek rozrzadu od silnika 2litry a nie od 1,8?
Sam pasek nie ma nic do rzeczy. Jakby był za długi do napinacz "wyrówna".
sas_gti pisze:Głowice od mk2 na pelnym wtrysku maja wtryski w głowicy a od mk3 w kolektorze
Ja mam wtryskiwacze w głowicy.


Obrazek 171KM / 380Nm

Obrazek

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » sob sty 24, 2009 12:03

pawel78, kolego w która strone przestawiles ten wałek ? bo ja nie moge sobie przypomniec jak to wygladalo kiedy ja sie rypnąlem , muowato było na dole , ale gora szedł jak szatan! 190 km/h licznikowe, aaaa na LPG i IV tym biegu, w 3 osoby na pokladzie , koledzy siedzieli ze szczenami na podłodze, ja tak samo . to był moment , jade , troszeczke przycisnalem na III , pozniej IV i mialem zamiar tylko troszke , a golf ciagnie rowno i bez zajakniecia reaguje na gaz no to postanowilem docisnac do konca i polecial :)


według moich rozpisek to
walek z ABSa to samo jest co RPek ( chodzi mi o wałek )

wyglada tak :

ssace : 5' po OT ,41 po OT' ,
wydech : 37' przed OT, 1'przed OT


a 2E wyglada tak
ssace : 3' po OT , 44' po OT
wydechowe : 37' przed OT , 4' po OT


jak widac, waleczek jest troszeczke ostrzejszy, czyli teoretycznie zawory ssace sie otwieraja wczesniej i sa wczesniej otwarte niz na tym ABSowkim, co za tym idzie wiecej mieszanki :)
sam jezdze na wałku z ADY , a to jest to samo co 2e, moze jakies poprawy sa, ale nigdzie nie zmierzone, a na dupochamowni to tak ciezko cokolwiek wyczuc, powiedzialbym ze troszeczke jakby lepiej dolem idzie , ale moze mi sie zdawac .


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
krzysio1985
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 202
Rejestracja: czw lis 15, 2007 23:40
Lokalizacja: Kielce/Włoszczowa
Kontakt:

Post autor: krzysio1985 » sob sty 24, 2009 14:06

guti pisze:sam jezdze na wałku z ADY
kiedys tez mialem zmieniac walek na ADY (guti moze pamietasz??) ale gadalem z Evo i powiedzial ze nie ma sensu...odczucie ze lepiej idzie spowodowane jest gorszym dolem



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 266 gości