Automatyczne ssanie ? = 1.6 PN / MK2 1990

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Szymon Czarkowski
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pt lis 12, 2004 12:35
Lokalizacja: POZNAŃ

Automatyczne ssanie ? = 1.6 PN / MK2 1990

Post autor: Szymon Czarkowski » pn lis 15, 2004 23:06

Przejrzałem poprzednie posty o ssaniu i mam dodatkowe pytania do doświadczonych forumowiczów:

1) Czym różni się gaźnik 2E3(czy jak mu tam - 2E2) od gaźnika 2EE ?
Jak je rozpoznać ?

2) O co chodzi z włączaniem ssania automatycznego poprzez przyciśnięcie
pedału gazu przed odpaleniem silnika (czy stacyjka ma być załaczona?) oraz wyłączeniem go później przez przyciśnięcie gazu na maxa ?
Czy to prawda bo właśnie to przeczytałem i jestem ciekaw czy to działa ?

3) Wiem że podciśnienie / szczelność gaźnika jest ważne. Na razie tego nie sprawdzałem. Naprawiłem ostatnio przepustnicę powietrza zimne/ciepłe z kolektora (wyraźna poprawa reakcji na dodanie gazu) oraz uzupełniłem poziom płynu chłodniczego.

Mam następujący problem:

- po odpaleniu silnika ssanie działa przez 2-3 sekundy, następnie obroty spadają do 900/min

- jadę sobie, przyspieszam, obroty na biegu jałowym rosną i po kilku km obroty wzrastają do 2000. Im agresywniej jadę tym szybciej wzrosną do maxa 2000. Czyli ssanie działa jak się silnik rozgrzeje, zupełnie na opak.

- no i stoję sobie np. na światłach, temperatura silnika OK, ja się pocę od ciepłego powietrza z nagrzewnicy, silnik wyje na "wolnych obrotach" i chleje - po prostu WIRRRRRRRRRRRR w baku.

I co robię żeby "zresetować ssanie" ?

- wyłączam silnik i odpalam na nowo. I wszystko znowu pięknie - 900 obr/min. Jadę dalej i w miarę upływu czasu znowu to samo ! JA zwarjuję ! PARANOJA ! Z paliwem " w papcie nie wskoczę"

Dodam że w lecie było wszystko OK i ssanie się nie włączało.

O CO CHODZi ?

- Walnięty jakiś czujnik temperatury ?
- Zepsuta spiralna spręzyna bimetaliczna podgrzewana przez ciecz ?
- Czy to ssanie jest uruchamiane "wodno -elektrycznie" czy tylko "wodnie" ?

Mam nadzieję że ktoś miał podobny problem i ma więcej doświadczenia.

Pozdro, Szym


POZDRAWIAM !

Awatar użytkownika
Szymon Czarkowski
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pt lis 12, 2004 12:35
Lokalizacja: POZNAŃ

RATUNKU !

Post autor: Szymon Czarkowski » wt lis 16, 2004 14:31

Pomóżcie bo mam wir w baku od tego piep....go ssania !


POZDRAWIAM !

Awatar użytkownika
szorka
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 179
Rejestracja: pt wrz 03, 2004 22:42
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Post autor: szorka » wt lis 16, 2004 14:34

jakie kody pokazał sterownik?


www.vwsquad.prv.pl

Awatar użytkownika
igor002
Marysiakra
Marysiakra
Posty: 1050
Rejestracja: pn wrz 06, 2004 15:34
Lokalizacja: z tąd, a tak naprawde: Kraków
Kontakt:

Post autor: igor002 » wt lis 16, 2004 16:27

sprawdz kody, co ci wyświetla, pozatym może spróbuj go zresetować, tzn odpiac na jakiś czas od akku.
Co do ssania to niemam pojecia jak to tam działa, niebawiłem sie z tym, ale wiem ze ssanie działa zawsze, niezaleznie czy lato czy zima, chybaze juz masz całkiem ciepły silnik, czyli juz po jakiejś jeżdzie, zawsze na pooczątku masz troce wyzsze obroty.
co do samodzielnego właczenia ssania przez wciśnięcie pedału gazu to w zyciu nie słyszałem, ale to moze ja sie myle, wiem ze ono zawsze działa, powinno.

silnik po wyłaczeniue ssania powinien mieć wlasnie chyba coś kolo (PN) 850obr/min +/-50obr/min, nie patrzyłem teraz do ksiazki w dane techniczne wiec si emoge troche mylic, ale ogulnie silniki mają w tych granicach, czyli te twoje 900 w zimie by sie zgadzało.

Co do róznicy to niewiem, wiem ze 2ee to jakis wymysł ze sterowaniem elektronicznym za pomocą kompa i ma lambde i katalizator, chyba sie to Ecotronic nazywa, te inne nie mają lambdy i kata, choć tez pewien nie jestem bo niemiałem takowego:) i chyba nie sa sterowane elektronicznie.


Mk3 GTI 16V ABF

fabian

Post autor: fabian » wt lis 16, 2004 17:27

Co do wiru w baku sprawdź czy jak dodajesz gazu (na uruchomionym silniku) czy porusza sie jednocześnie siłownik z boku gaźnika który steruje otwarciem przepustnicy czyli ilością powietrza dostarczanego do gaźnika. Prawdopodobnie to będzie to. Miałem dokładnie ten sam efekt u siebie. Palił mi jakieś 15/100.

Pzdr



GOLFER
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob lis 13, 2004 00:34
Lokalizacja: TARNÓW
Kontakt:

Post autor: GOLFER » śr lis 17, 2004 02:05

RÓŻNICE W 2 E E - JEST BARDZIEJ RORBUDOWANY I DOCHODZI DO NIEGO WIĘCEJ CZUJNIKÓW .RÓŻNI SIE TYLKO JEDNĄ LITERKĄ NIC BARDZIEJ MYLNEGO 2 E E TO POŁĄCZENIE K... Z MUŁEM ,CZYLI GAŻNIKA Z WTRYSKIEM ( TYLKO IM TROCHE NIE WYSZŁO) JAK CHCESZ TO CI WYŚLE ZDJECIE 2 E E



GOLFER
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob lis 13, 2004 00:34
Lokalizacja: TARNÓW
Kontakt:

Post autor: GOLFER » śr lis 17, 2004 02:06

RÓŻNICE W 2 E E - JEST BARDZIEJ RORBUDOWANY I DOCHODZI DO NIEGO WIĘCEJ CZUJNIKÓW .RÓŻNI SIE TYLKO JEDNĄ LITERKĄ NIC BARDZIEJ MYLNEGO 2 E E TO POŁĄCZENIE K... Z MUŁEM ,CZYLI GAŻNIKA Z WTRYSKIEM ( TYLKO IM TROCHE NIE WYSZŁO) JAK CHCESZ TO CI WYŚLE ZDJECIE 2 E E



edass
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: pt paź 08, 2004 14:31
Lokalizacja: CK

Post autor: edass » czw lis 18, 2004 12:17

te objawy wystepuja tylko na zimnym silniku czy rowniez na cieplym???


Trabant plastik jest fantastik!

Awatar użytkownika
Szymon Czarkowski
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pt lis 12, 2004 12:35
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: Szymon Czarkowski » pt lis 19, 2004 17:37

edass : „te objawy występują tylko na zimnym silniku czy również na ciepłym ???”

Bardzo słuszne pytanie mi zadałeś !
Mam go od września i na dobrą sprawę nie wiem jak ten wskaźnik TEMP jest wyskalowany,
więc wykonałem jazdę próbną (ok. 20 km, bez ogrzewania kabiny) i jeżeli przyjąć mój schemat wskaźnika:

[ 0 pole białe I 1..... I 2 (wskaźnik temp. pionowo) I 3 ..... I 4...... ]

to ogólnie problem ten dotyczy silnika dochodzącego do prawidłowej temperatury, czyli obszaru kiedy wskaźnik pokazuje pole [0, 1, 2 – pierwsza połowa]. Kiedy wskaźnik „stoi” pionowo lub podczas jazdy w korku wkroczy na pole [3] obroty są stabilne i nie wzrastają niezależnie od
stylu jazdy.

Wskazuje to na niedogrzanie silnika (zwykle jeżdżę trasę poza miasto, ok. 17 km.) – tylko dlaczego w polu białym [0] ssanie nie działa od momentu odpalenia (pomijam te startowe kilka sekund) tylko „rozkręca się” z czasem do ok. 1500 obr/min, a kiedy silnik rozgrzewa się i wskaźnik przechodzi na pola czarne [1 i początek 2] to te cholerne obroty jeszcze rosną do 2000 obr/min, zamiast stopniowo spadać ! Temperatura wzrasta dalej na polu [2] a silnik wyje. Jedyne co pozostaje to wyłączenie silnika i ponowne odpalenie.

Coś jakby otwarcie „dużego obiegu„ (czyli termostatu) powodowało błędny sygnał do ssania.

Co o tym myślicie ? Spróbuje w weekend odczytać kody, zresetować kompa i zasłonić chłodnicę. Może pomoże :rotfl:


POZDRAWIAM !

zed

Post autor: zed » pn lis 22, 2004 00:16

Witam mam ten sam problem i do tej pory wszyscy "fachowcy" tylko mnie odsylaja.Mam instalacje gazowa od 3 m-cy i myslalem ze to moze ona.Pojechalem na regulacje pan mi odpial klemy na 5 min. i zadowolony. Zaraz jak kupilem swojego golfa II 1.6 90r. wymienilem swiece, uzupelnilem plyn w chlodnicy itd. Ostatnio takze kopulke i polec.Ciagle jest to samo.Przy spokojnej jezdzie pali mi 12-13 l.Z rana jak go odpalam to tylko na poczatku obroty sa normalne a pozniej dostaje fiola.Nie mam obrotomierza ale na sluch to jest non-stop 2 tys.obr.Z tego co zauwazylem to temperatura na wskazniku jest w okolicach polowy. Sporo jezdze i nie dosc ze duzo pali to jeszcze te obroty mnie do pasji doprowadzaja... :evil:



edass
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: pt paź 08, 2004 14:31
Lokalizacja: CK

Post autor: edass » pn lis 22, 2004 12:50

jezeli po zgaszeniu i ponownym zapaleniu silnika obroty wracaja do normy to ja bym sprawdzil:
1. sonde lambde (zly sklad mieszanki) - mozna to zrobic szczytujac kody blyskowe
2. podcisnieniowe urzadzenie sterujace doplywem zimnego/cieplego powietrza do silnika (termostat ktory znajduje sie w obudowie filtru powietrza)
3. ustawienie ssania (moze sie wylaczac za pozno - albo wcale)
4. silniczek krokowy - na to dalbym 80%
ale moge sie mylic bo nie ma to jak zobaczyc silnik a jeszcze lepiej pojezdzic samochodem wowczas dokladnie wiadomo co sie dzieje


Trabant plastik jest fantastik!

zed

Post autor: zed » pn lis 22, 2004 16:06

Dzieki sprawdze to i powiem czy podzialalo :chytry:



Awatar użytkownika
szorka
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 179
Rejestracja: pt wrz 03, 2004 22:42
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Post autor: szorka » pn lis 22, 2004 17:39

ad3 jest powiązane z ad1- jeżeli golfik ma lambdę to ssanie reguluje czujnik temperatury (niebieski) samemu nic nie ustawisz


www.vwsquad.prv.pl

edass
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: pt paź 08, 2004 14:31
Lokalizacja: CK

Post autor: edass » wt lis 23, 2004 20:00

szorka pisze:ad3 jest powiązane z ad1- jeżeli golfik ma lambdę to ssanie reguluje czujnik temperatury (niebieski) samemu nic nie ustawisz
yyyyyyy..... racja nie pomyslalem o tym ale sonde mozna sprawdzi samemu (kody blyskowe rulezzz...) no i w takim przypadku nalezy sprawdzic jeszcze niebieski czujnik temperatury


Trabant plastik jest fantastik!

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości