Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

danlat83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 22, 2008 13:21
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: danlat83 » śr paź 22, 2008 14:59

WItam wszytkich! Jestem nowym użytkownikiem i od 4 miesięcy posiadaczem golfa 2 z 1987 roku skrzynia automat. Dodam że troche czytałem na forum o rodzaju olejów itp. Dowiedziałem się od Mechanika że oprócz oleju Dextron 2 lub 3 wchodzi tam także hipol. wymagana jest także przy tym wymiana filtra i uszczelki no i ok. Piszecie na forum żeby wymienić stary olej wystarczy odkręcić miskę i wlać przez otwór w którym jest bagnet olej Dextron 3, no właśnie a gdzie wlewa się ten hipol (podobno bagnetem sprawdza sie tylko ten Dextron a Hipolu sie tak nie sprawdza) ?? Wszystkie te wypowiedzi są dla mnie niejasne i mówią tylko o oleju Dextron. Nie wiem ile ten golfik jeździł na tym oleju dlatego chciałbym to wymienić chociaż poziom oleju jest dobry i jego kolor też nie budzi zastrzeżeń.



albert1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: czw lis 29, 2007 21:11
Lokalizacja: Elblag
Kontakt:

Post autor: albert1973 » śr paź 22, 2008 16:23

jak juz bedziesz odkrecal miske to pamietaj aby odkrecic od spodu filtr oleju -jest przykrecony na 2 wkrety ,jak jest zabrudzony to je przemyj- to takie metalowe sitko



Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » śr paź 22, 2008 17:02

1. olej do automatycznej skrzyni biegów - to ten DEXtron
2. olej do mechanizmu róznicowego - to właśnie HIPOL
W manualnych skrzyniach jest tylko jeden olej do skrzyni i mechanizmu różnicowego, a w automatach jest on rozdzielony.
I przed wymiana dokładnie sprawdz jak się go wymienia bo to nie jest tylko spóścić i wlać przez miarke a potem sprawdzić poziom.


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » śr paź 22, 2008 17:33

Ostatnio wymieniałem w swoim automacie olej. Skrzynia automatyczna posiada przekładnię planetarną i przekładnie główną. Do przekładni planetarnej wlewa się olej ATF (czyli Dexron) i wchodzi go tam ok 3L, wymienia się go co 30-45tyś.km. Natomiast oleju w przekładni głównej się nie wymienia, trzeba tylko sprawdzać jego stan. Aby sprawdzić jego stan trzeba wjechać na kanał samochodem i tuż pod przegubem wewnętrznym będzie taka nakrętka na duży imbus, trzeba ją odkręcić i wsadzić tam palec, olej powinien sięgać dolnej krawędzi otworu, jak nie sięga to przez ten otwór trzeba dolać oleju, wchodzi go tam ok 0,75L o oznaczeniu 75W90 tylko syntetyczny!! Przy wymianie oleju Dexron pamiętaj wymienić uszczelkę miski, odkręcić filtr oleju i go wyczyścić ze szlamu. Olej Dexron wlewa się przez ten sam otwór w którym jest bagnet od sprawdzania jego poziomu. Olej w skrzyni automatycznej sprawdza się przy włączonym silniku, to bardzo ważne!! Podczas sprawdzania olej ATF musi być ciepły, ponieważ zmienia on objętość w zależności od temperatury!! Jak przykręcisz miskę wlej ok 2L oleju przejedź się kawałek, zatrzymaj na płaskiej powierzchni, nie gaś silnika , sprawdź poziom oleju, na miarce jest zaznaczone ile go jest, jeśli jest za mało to dolej. Ja wlałem trochę za dużo i musiałem wężykiem i strzykawką trochę go wyciągnąć.

pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

danlat83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 22, 2008 13:21
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Post autor: danlat83 » śr paź 22, 2008 21:14

Dziękuje wszystkim za odpowiedź a szczególnie nerlst o to mi chodziło gdzie ten hipol sie znajduje. Pytałem o ten hipol bo obawiam sie że miałem właśnie wyciek ze skrzyni bo zosatwiałem taką plamę po nocy coś ala hipol. Ogólnie podczas jazdy coś mi wyje (nie są to opony ) podejżewam właśnie brak tego hipolu i pewnie to ma główny wpływ na wycie bo Dextron ma dobry poziom. Troche włozyłem już w to auto i chciałbym sam wymienic te oleje bo mechanik zaśpiewał sobie 350 zł. Jeszcze takie pytanko ma to być Dextron 2 czy 3 , czy bez różnicy??



pysio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 18:53
Lokalizacja: montreal

Post autor: pysio » śr paź 22, 2008 21:25

mozesz wlac dextrona III, musi byc koniecznie MINERALNY. Do przekladni glownej wlej cos lepszego niz hipol, a przede wszystkim ustal skad wycieka



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » czw paź 23, 2008 10:03

Panowie Dexron nie Dextron ;) Prawdopodobnie cieknie Ci któryś z simmeringów w przekładni głównej, wymiana prosta, ale czasochłonna. Do przekładni planetarnej wlałem Mobil ATF 220 http://www.upromex.com.pl/catalog/chara ... ATF220.pdf. Wszystko działa bardzo dobrze. Do przekładni głównej wlej coś lepszego od Hipola, ważne żeby olej miał oznaczenie 75W90, syntetyk.


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » czw paź 23, 2008 18:01

nerlst pisze:Panowie Dexron nie Dextron ;) Prawdopodobnie cieknie Ci któryś z simmeringów w przekładni głównej, wymiana prosta, ale czasochłonna. Do przekładni planetarnej wlałem Mobil ATF 220 http://www.upromex.com.pl/catalog/chara ... ATF220.pdf. Wszystko działa bardzo dobrze. Do przekładni głównej wlej coś lepszego od Hipola, ważne żeby olej miał oznaczenie 75W90, syntetyk.


pzdr

użytkuje automat już 2 lata ale nie wiedziałem ze przekładnia główna jest oddzielona od różnicowego ? na pewno sa to 2 rożne oleje? a dexron nie smaruje wszystkiego??



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » czw paź 23, 2008 18:29

A gdzie jest tak napisane, że przekładnia główna jest oddzielona od różnicowego? Mechanizm różnicowy jest w przekładni głównej przecież. Przekładnia główna jest oddzielona od przekładni planetarnej i na 100% leje się inne oleje do obu przekładni. Do przekładni głównej 0.75L 75W90, do przekładni planetarnej 3L ATF, olej w przekładni planetarnej zmienia się co 30-45tyś.km, w przekładni głównej oleju się nie zmienia tylko dolewa jeśli jest jakiś wyciek. Jeśli olej z przekładni głównej dostanie się do przekładni planetarnej jest to dość kosztowna awaria skrzyni.


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » pt paź 24, 2008 22:16

nerlst pisze:Olej w skrzyni automatycznej sprawdza się przy włączonym silniku, to bardzo ważne!! Podczas sprawdzania olej ATF musi być ciepły, ponieważ zmienia on objętość w zależności od temperatury!!
I to jest sedno wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. :grin:

Dosam jeszcze tylko dla jasności że poziom oleju po nalaniu sprawdza się przy temperaturze oleju 30 - 35 stopni.
Olej spuszcza się przy gorącej skrzyni (inaczej dobrze rozgrzanym silniku)
Nalewa świerzy.
Robi się runde po wymianie (bardzo krótką ok.150 -200 metrów) podpina VAG-a i w blokach pomiarowych automatycznej skrzyni odczytuje się temp. oleju. Czekasz tak długo aż będzie w granicach 30-35 stopni i sprawdzasz prawidłowy poziom.

Dodam jeszcze że w serwisie ASO taka wymiana zawsze trwa ok 6-8 godzin. Sama wymiana to ok 30 min, a reszte czasu tu stygnięcie oleju do temp 30-35 stopni.
Ostatnio zmieniony pt paź 24, 2008 22:18 przez mariusz75, łącznie zmieniany 1 raz.


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » sob paź 25, 2008 00:05

Z tym że VAG-a to można dopiero podpiąć od MK3 jeśli chodzi o temp. oleju w skrzyni automatycznej.


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 18:26

mariusz-1975 pisze:1. olej do automatycznej skrzyni biegów - to ten DEXtron
2. olej do mechanizmu róznicowego - to właśnie HIPOL
W manualnych skrzyniach jest tylko jeden olej do skrzyni i mechanizmu różnicowego, a w automatach jest on rozdzielony.
I przed wymiana dokładnie sprawdz jak się go wymienia bo to nie jest tylko spóścić i wlać przez miarke a potem sprawdzić poziom.
bylem dzis na kanale odkręciłem ten korek kolo przegubu i lał sie normalnie olej z głównej przekładni!!!!
dodam ze skrzynia jeździ ok
zadzwoniłem do warsztatu zajmującymi sie skrzyniami i powiedzieli ze do skrzyni wchodzi tylko jeden rodzaju oleju!
ATF 320 napędza oraz smaruje jej elementy !!!!!



Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » pn paź 27, 2008 20:02

bylem dzis na kanale odkręciłem ten korek kolo przegubu i lał sie normalnie olej z głównej przekładni!!!!
dodam ze skrzynia jeździ ok
zadzwoniłem do warsztatu zajmującymi sie skrzyniami i powiedzieli ze do skrzyni wchodzi tylko jeden rodzaju oleju!
ATF 320 napędza oraz smaruje jej elementy !!!!!
Potwierdzasz to co napisałem :bajer: Hipol do przekładni głównej oraz mechanizmu różnicowego i DEXRON lub ATF 320 który jest jego zamiennikiem do skrzyni biegów. :bigok:
Ostatnio zmieniony pn paź 27, 2008 20:06 przez mariusz75, łącznie zmieniany 1 raz.


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 20:49

Nie no nic nie potwierdzam tylko ktoś pisze coś ze tu inny olej a tu inny olej wiec odkręciłem korek tuz kolo przegubów a tam olej taki jak wlałem przez bagnet jeszcze świeżutki wiec łatwo poznać po czerwonym kolorze:) (tydzień ma później już gorzej z ładnym czerwonym)
nie ma tam żadnego rozgraniczenia ze różnicowy jest smarowany odzienie to jest po prostu korek spustowy do całości która i tak w 60 - 70% schodzi ze skrzyni bo z konwertera nie zejdzie gościu jeszcze coś mi tam tłumaczył ze sa dwa rodzaje wymiany oleju statyczne i jakieś dynamiczne ale już nie wnikałem co i jak!:)!!!

a mam jeszcze takie pytanie czy konwerter (sprzęgło hydro...) jest połączone jakoś ze skrzynia ze ten olej tam wchodzi? czy porostu tez ma jakiś wlew i spust?

nie zdarzyłem(zapomniałem) zapytać :)



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 359 gości