Aparat zapłonowy - skąd mam wiedzieć, że będzie pasował?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

tomasens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 14, 2008 19:45
Lokalizacja: wwa

Aparat zapłonowy - skąd mam wiedzieć, że będzie pasował?

Post autor: tomasens » pn sty 14, 2008 20:00

Witam, mam VW Golf II, 1.6, 1984, gaźnik. Ostatnio pojawiły się często opisywane na forum problemy z dławieniem (strzelanie z rury przy jeździe na LPG, itp).

Mechanik (zna dobrze ten samochód, już klnie pod nosem jak podjeżdzam do niego :) ) poprawił coś w kopułce i narazie jest ok. Mówi jednak, że to lada dzień może być po staremu, bo do wymiany najprawdopodobnie jest aparat zapłonowy. (sprawdzał lampą stroboskopową - na kablu do jednego cylindra coś nie jest ok. nie pamiętam co, ale chodzi o to, że prąd nie dochodzi zawsze, czy coś w tym stylu)

w każdym razie teraz dla świętego spokoju założę nową kopułkę, jednak noszę się z zamiarem kupna aparatu zapłonowego. i tu jest problem. Mechanik powiedział, że do tych Golfów II było kilka aparatów zapłonowych. Skąd mam wiedzieć jaki kupować? Coś słyszałem, że były różne "modele" silnika z różnymi oznaczeniami. Podobno jeżeli znajdę aparat z silnika tej serii/modelu co mój, to problemu z tym, żeby aparat pasował nie powinno być.

Po tym długim wstępie mam pytania właściwe: Gdzie sprawdzić model silnika? Jak potem znaleźć aparat zapłonowy pasujący do mojej Golfiny?

z góry dzięki.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pn sty 14, 2008 20:07

znaleźć najłatwiej na szrocie, wystarczy jak porównasz wygląd. Aparatu się nie zmienia bez powodu, jeśli wałek w nim niema luzu na boki, czujnik halla działa i działa membrana w siłowniku to niema potrzebu zmieniać. Zmień więc póki co kopułke i palec.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

tomasens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 14, 2008 19:45
Lokalizacja: wwa

Post autor: tomasens » pn sty 14, 2008 20:09

Paweł Marek pisze:czujnik halla działa
w tym aparacie nie ma halla. jest tylko przerywacz.

z tego co zrozumiałem z wypowiedzi mechanika to jest kilka rodzajów aparatów, które różnią się czasem czegoś tam :) pytanie jest takie, skąd ja mam wiedzięc jaki aparat jest u mnie? i czy te aparaty mają jakieś oznaczenia, które pomogą mi w znalezieniu takiego, który będzie u mnie pasował?
Ostatnio zmieniony pn sty 14, 2008 20:13 przez tomasens, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pn sty 14, 2008 21:41

mają numery nabite jak każda część, ale aparat nie jest dokładnie przypisany do modelu auta, więc najlepiej zczytaj te numery i takiego szukaj. Możesz też pójść do przodu, kupić aparat z hallem, do tego moduł wzmocnienia i unowocześnisz auto. W dwójce aparaty bez halla były tylko na samym początku produkcji w motorach 1,6.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

tomasens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 14, 2008 19:45
Lokalizacja: wwa

Post autor: tomasens » pn sty 14, 2008 21:44

własnie się zorientowałem, że kopułkę wymieniałem tuż przed tym jak zainstalowałem gaz (18000km temu). 18000km to dużo dla tak starego samochodu dodatkowo z instalacja LPG?

co zyskam instalujac aparat z hallem? no i czy taka 'przeróbka' jest tania i raczej bezproblemowa?
Ostatnio zmieniony pn sty 14, 2008 21:48 przez tomasens, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
ppoll27
Forum Master
Forum Master
Posty: 1269
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ppoll27 » wt sty 15, 2008 11:26

jak dobrze poszperasz to tutaj : http://sklep.intercars.com.pl/
masz katalog w którym jak sobie wybierzesz auto - silnik (uwaga na właściwą moc !) - układ elektryczny - ukł. elektr silnika - ukł. zapłonowy - rozdzielacz zapłonu - kopułka rozdzielacza/palec rozdzielacza i firmę BERU będziesz mógł zobaczyć jakie były typy kopułki i palców, generalnie jeśli masz BOSCHa to jest tam kilka różnych typów w zależności od tego czy np. mają "osłonę"-ekran, albo w przypadku palca rezystor czy średnica wałka i właśnie czy były stosowane w układzie z przerywaczem lub z czujnikiem hall'a.
Wymieniając aparat na taki z czujnikiem hall'a uniezależniasz się od mechanicznego dzialania przerywacza - czyli od tego że może się rozregulować czy wytrzeć (wypalić styczki).
Z tym że moim zdaniem jeśli wszystko było jeszcze nie dawno ok, i mechanik sugeruje że do jednego z cylindrów nie dochodzi prąd i kopułkę wymieniałeś trochę temu (pamiętasz jakiej była firmy ?) to z moich doświadczeń trzeba się przyjrzeć świecom, kablom i kopułce, bo w sumie kable i świece są i tak niezależne od aparatu a co do kopułki i palca to one i tak się zużywają (wycierają i wypalają) więc nie masz gwarancji że w "nowym-szrotowym" aparacie będą ok...
jak byś kupował kable, kopułkę czy palec to tylko BERU - inne firmy (podróbki) mają zazwyczaj żenująco niską trwałość - w moim przypadku kable Champion - ok 10 tys km, a kopułka i palec EPS to nawet 5 tys km...


TDPower

tomasens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 14, 2008 19:45
Lokalizacja: wwa

Post autor: tomasens » wt sty 22, 2008 11:51

Było tak, że Golf na gazie bardzo strzelał, ledwo jechał, rwał. Mechanik pokręcił (kręcąc nosem, że to pewnie aparat) troche przy kopułce i tych stykach i tydzień jeździl idealnie. Teraz juz troche znowu zaczyna wracac szwankowanie, wiec zalozylem dzis nowa kopulke i zobaczymy jak to bedzie chodzic.

Na inter-cars chyba nie maja tego czego szukam (albo zle szukam) :/

[ Dodano: 22 Sty 2008 12:56 ]
wiec na nowej kopulce nie ma zmian.
co prawda po tym jak mechanik pokrecil troche pod nia, to jest nieporownywalnie lepiej niz bylo kiedys i samochod juz nie dusi sie.

teraz jedyny problem jest taki, ze raz na jakis czas (ok. 5 min) trace moc, tzn naciskam gaz i nic. moze auto gubi gdzies prad, nie mam pojecia w kazdym razie naciskam kila razy pedal gazu i w koncu 'zalapuje'. jesli jade w miare szybko to nie ma zbytnio problemu, przy zwalnianiu, lub ruszaniu jednak samochod gasnie.

kable mam nowe. swiece sa czyste. kopulka nowka. (jak wspomnialem w pierwszym poscie lampa stroboskowa pokazala, ze cos jest nie tak na jednym z kabli). Czy moze bys to wina aparatu zaplonowego?

obilo mi sie o uszy, zebym wymienil tez filtr powietrza (ten ma juz 18000km). czy to moze byc to? jakie sa objawy zapchanego filtru powietrza?



Awatar użytkownika
ppoll27
Forum Master
Forum Master
Posty: 1269
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ppoll27 » wt sty 22, 2008 16:29

a czy jak zamienisz kable miejscami (konkretnie ten "bledny" z jakims innym) to usterka "przesuwa" sie wraz z kablem ? jak moga byc "nowe" kable a klopot na jednym ? w jakim stanie masz palec przerywacza ? pytam bo niestety czesto zdarza sie ze "nowe" kable sa walniete - takze wez to pod uwage ... a filtr powietrza wymien, powinno sie go zmienac co +/- 15 tys km :bigok:


TDPower

tomasens
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 14, 2008 19:45
Lokalizacja: wwa

Post autor: tomasens » wt sty 22, 2008 20:53

ppoll27 pisze: w jakim stanie masz palec przerywacza ? pytam bo niestety czesto zdarza sie ze "nowe" kable sa walniete - takze wez to pod uwage ... a filtr powietrza wymien, powinno sie go zmienac co +/- 15 tys km :bigok:
palec byl wymieniany jakis czas temu razem z kopulka. kopulke wsadzilem nowa teraz za rada mechanika, ale palca nie zmienialem.
a te styki ktore tam sa, to mozna je tez wymieniac?
jakie sa objawy zapchania filtra powietrza?



Awatar użytkownika
Jessy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 337
Rejestracja: wt paź 30, 2007 09:07
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Jessy » wt sty 22, 2008 23:46

Objawy zapchanego filtra powietrza np: Nadmierne zużycie paliwa, Trudności z rozruchem i jazdą autem.


Lewy pas zaglądasz śmierci w twarz...a tak na marginesie... " CZERWONE SĄ SZYBSZE..:D "

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 466 gości