1.4 16v - rozwalona głowica czy silnik?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
klekocix
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 206
Rejestracja: sob lut 17, 2007 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

1.4 16v - rozwalona głowica czy silnik?

Post autor: klekocix » wt sty 08, 2008 11:17

Witam

Piszę tego posta w imieniu mojego załamanego teścia.

Posiada on VW Polo Classic z 2000r. (6N2) z silnikiem 1.4 16v 75KM.
Przebieg - 52 tyś km.

Ostatnio jechał do pracy, zapaliła mu się kontrolka oleju po czym silnik się rozleciał :(
A dokładniej urwało się to większe koło w głowicy, które dostaje napęd z paska rozrządu.

Narazie nie rozbierałem jeszcze silnika, zresztą nawet jakbym rozebrał to pewnie niewiele był stwierdził bo się na tym nie znam...

Rozmawiając z mechanikiem z serwisu Seata (wszakże to ta sama marka i te same silniki montowali) powiedział mi że te silniki mają wadę fabryczną która ujawnia się przy krótkich przejazdach.

Otóż podobno przewód doprowadzający olej do głowicy jest dość wąski. Przy krótkich przejazdach w zimnie zbiera się w oleju wilgoć i robi się takie "masełko" pod korkiem wlewu oleju. I to masełko osadza się na tym wąskim wlocie oleju do głowicy a przy minusowych temperaturach te całe masełko zamarza czopując dopływ oleju do głowicy i zaciera się ona...

I teraz pytanie - czy silnik jest do wyrzucenia czy tylko głowica do zmiany? Może ktoś spotkał się z taką awarią i wie co robić?

Bardzo proszę o pomoc bo sprawa jest niezmiernie pilna :(



greg

Post autor: greg » wt sty 08, 2008 11:35

klekocix pisze:I teraz pytanie - czy silnik jest do wyrzucenia czy tylko głowica do zmiany?
jeśli już to nie głowica zatarty może być wałek rozrządu - jeśli faktyczni etylko głowica nie dostawała oleju - objawem właśnie zatarcia wałka jest to urwane kółko napędzające - pewnikiem jeszcze pokrzywiło może zawory ale to juz po rozebraniu sie dowiesz. Zrzucaj głowicę i wtedy wyjdzie ale uważam że dół nie uszkodzony tylko czapa



Marioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1163
Rejestracja: czw sty 26, 2006 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Marioo » wt sty 08, 2008 11:36

Napewno musisz zdjac glowice zeby cos stwierdzic. bo jezelu urwalo sie kolo od rozrzadu to mogly sie tloki uszkodzic. Inaczej raczej nic nie stwierdzisz wszystko beda tylko przypuszczenia. Wiec niech ktos ci sciagnie glowice i obejzy



Bąku
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 794
Rejestracja: pn lut 19, 2007 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bąku » wt sty 08, 2008 11:49

trzeba zdjąc głowice i zobaczyć jak to tam wygląda na 90% zawory są pokrzywione jak koło urwało ciekawe w jakim staniesą tłoki no ale to się okaże po zrzuceniu czapki


Mój Były mk3 na VENTO FRONCIE
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=102145&postdays=0&postorder=asc&start=0

Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » wt sty 08, 2008 11:56

jeśli same zawory to pół biedy ale jak masz dziury w tłokach to juz porażka
każdą ewentualność trzeba wziąć pod uwage nawet tą najczarniejsza
rozebrać silnik i wtedy wiadomo jednoznacznie cięzko stwierdzic



Awatar użytkownika
klekocix
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 206
Rejestracja: sob lut 17, 2007 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klekocix » wt sty 08, 2008 12:01

greg pisze:
klekocix pisze:I teraz pytanie - czy silnik jest do wyrzucenia czy tylko głowica do zmiany?
jeśli już to nie głowica zatarty może być wałek rozrządu - jeśli faktyczni etylko głowica nie dostawała oleju - objawem właśnie zatarcia wałka jest to urwane kółko napędzające - pewnikiem jeszcze pokrzywiło może zawory ale to juz po rozebraniu sie dowiesz. Zrzucaj głowicę i wtedy wyjdzie ale uważam że dół nie uszkodzony tylko czapa
A po czym poznam że tłoki kaputt?? I silnik do zmiany? Odkręcając głowicę chyba nie zobaczę jak to wygląda od dołu :crazy:



greg

Post autor: greg » wt sty 08, 2008 12:02

kumplowi pękły oba napinacze w takim silniku(przebieg - 5 lat i 40tys km od nowości) - efekt - 8 zaworów do wymiany - więc może nie być tak strasznie - ze dziury w tłokach chociaż trzeba liczyc sie z każdą możliwością

[ Dodano: Wto Sty 08, 2008 11:04 am ]
klekocix pisze:A po czym poznam że tłoki kaputt??
dziury w tłokach lub tez nierównomiernie wystają tłoki jak zakręcisz silnikiem (skrzywione korbowody - niech nikt nie mówi ze to niemożliwe bo znam taki przypadek)



Awatar użytkownika
klekocix
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 206
Rejestracja: sob lut 17, 2007 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klekocix » wt sty 08, 2008 12:10

Widzę, że nie dopisałem najgorszego... po tym jak mu silnik zgasł to teściu próbował go odpalić rozrusznikiem i silnik się kręcił ale nie odpalał.
Później jeszcze próbował go z pociągnięcia odpalić, bo to sierota motoryzacyjna jest i ktoś mu tak polecił...a dopiero później otworzył maskę i zobaczył co się stało...



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » wt sty 08, 2008 12:14

krótko mówiąc go uśmiercił !!



Awatar użytkownika
klekocix
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 206
Rejestracja: sob lut 17, 2007 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: klekocix » wt sty 08, 2008 12:17

dziejo pisze:krótko mówiąc go uśmiercił !!
Cały silnik?? :goof: :crazy:



Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » wt sty 08, 2008 12:18

Bartek rozbierzemy go i obejrzymy co mu jest


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » wt sty 08, 2008 12:18

a to lektura dla teścia
http://zss.pl/~moto/www_referaty/referat_02.htm

[ Dodano: Wto Sty 08, 2008 11:19 ]
Cały silnik??
Adamm pisze:Bartek rozbierzemy go i obejrzymy co mu jest
powodzenia w działaniu !!!Adamm



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » wt sty 08, 2008 12:38

Miałem identyczny przypadek parę dni temu, chociaż nie wiem co dokładnie się rozwaliło bo jeszcze nie rozebrałem silnika. Jeżeli także zatarły mi się wałki rozrządu to na sto procent zawory spotkały mi się z tłokami, bo silnik stanął dęba. Może to wina wadliwej pompy oleju??



bithmore

Post autor: bithmore » wt sty 08, 2008 22:42

Im dluzej czytam to forum tymbardziej sie boje o wlasne autko. Posiadam podobny silnik 1.4 16V tyle, ze w mk4. Jezdze na krotkich trasach tak jak Twoj tesciu ;) pod korkiem od oleju mam te slawne maselko jak ostanio patrzylem. Generalnie przymarzala mi odma ostanio, dlatego sie zdecydowalem na montaz grzalki w czwartek. Wydawalo mi sie, ze moje nocne koszmary znikna, ale po przeczytaniu tego posta strach powraca... Czy da sie jakos ustrzec przed tego typu awaria co kolega opisal? czy to dotyczy tez mojego silnika (silnik AXP), na co zwrocic uwage?
Ostatnio zmieniony wt sty 08, 2008 22:43 przez bithmore, łącznie zmieniany 1 raz.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 425 gości