Zatarłem silnik !

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Zatarłem silnik !

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 15:37

Witam!
Niestety zatarłem silnik w moim VW Lupo 1.4 benzyna 65tys przebiegu. Opiszę całą sytuację:

Przedwczoraj wszystko było dobrze, nie było żadnych niepokojących objawów czy odgłosów. Po nocy, którą samochód spędził na dworze wczoraj wsiadłem do autka odpaliłem i odjechałem. Wszystko było super lecz nagle gdy chciałem zredukować bieg i wcisnąłem sprzęgło silnik zatrzymał się momentalnie (od 3tys rpm do 0 w ułamek sekundy).

Odpaliłem go z pędu, zaskoczył elegancko i znów nie było żadnych niepokojących objawów. Nagle zaczęła błyskać czerwona kontrolka oleju oraz załączył się brzęczyk. Po 5 sekundach od zapalenia się kontrolki silnik wydał z siebie dziwny stukot. Zgasiłem go natychmiast i siłą rozpędu wjechałem na chodnik. Byłem blisko domu więc postanowiłem, że tak go tam zostawię aż do dzisiejszego ranka. Jedynie po odczekaniu chwili sprawdziłem olej - stan jest taki jaki był zawsze.

Przyszedłem dzisiaj, odpalił bez problemu, kontrolka się nie paliła, lecz silnik chodził troszkę głośniej, jakby był dieslem. Pojechałem powolutku osiedlową drogą 20km/h na stację zatankować i w drodze silnik zaczął wyć, piszczeć i stanął dęba aż koła się zblokowały.
Oczywiście jak to przy zatarciu nie da się zakręcić silnika rozrusznikiem.

Co może być przyczyną zatarcia silnika? :crazy:

Dziwna zbieg okoliczności, bo po świętach wymieniałem olej w nieautoryzowanym serwisie na Castrol 10W40 (taki jak zwykle) i nalali mi go do poziomu MAX. Samochodem po wymianie oleju zrobiłem może 200km. Silnik nie ma żadnych wycieków, nie brał oleju, nigdy nie łapał temperatury, chodził jak złoto aż tu taki klops. Jestem załamany nie mam pojęcia dlaczego tak się mogło wydarzyć. Przebieg jest malutki bo 65tys, autko bardzo zadbane można powiedzieć cacuszko.

Dodam, że rozrząd był wymieniony jakieś 4 tysiące kilometrów temu.

Proszę o sugestie, czy przy tak prostej czynności jak wymiana oleju mechanik mógł coś zrąbać? Może coś mu wpadło przez wlew do silnika?

Z góry dziękuję, pozdrawiam serdecznie



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » sob sty 05, 2008 15:45

mogło nawet dojść do zerwania paska rozrządu -obróceniem panewek i pęknięciem korbowodu



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 15:46

ale dlaczego proszę o jakieś domysły...



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » sob sty 05, 2008 15:47

Proszę o sugestie, czy przy tak prostej czynności jak wymiana oleju mechanik mógł coś zrąbać?
koszt remontu jest duzy porównał bym olej który masz w silniku z tym np z serwisu niby nazwy te same a skład mógł być inny tu wchodzi w gre opinia rzeczoznawcy własciwości zalanego u ciebie oleju nie powinny sie zmienić nawet kolor powinien zostać ten sam!

[ Dodano: Sob Sty 05, 2008 14:50 ]
hmmm tak jednoznacznie ciężko stwierdzić co mogło być przyczyna dopóki nie rozbierzesz silnika będzie to zagadką
Ostatnio zmieniony sob sty 05, 2008 15:49 przez dziejo, łącznie zmieniany 1 raz.



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 15:50

Teraz byłem przy autku i nie widać nic po silniku. Ale znalazłem w bagażniku bańkę z resztkami oleju, którą wsadził tam mechanik. Jest na niej napisane Castrol 10W40 DIESEL!!! Czy to może być jakiś powód ???



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » sob sty 05, 2008 15:55

Przyczyny zatarcia tłoka:

* niewłaściwie przeprowadzona naprawa,
* niewłaściwe docieranie nowego lub naprawionego silnika,
* niewłaściwy olej, niewłaściwa mieszanka lub brak oleju,
* nadmierne zagrzanie silnika (niedostateczne chłodzenie, spalanie stukowe)
* nagłe ochłodzenie cylindra przy mocno nagrzanym silniku (przejazd przez kałużę).

Inne uszkodzenia tłoka:

* zużycie otworów na sworzeń,
* zużycie rowków pierścieni tłokowych

Uszkodzenia pierścieni tłokowych:

* zużycie na obwodzie: długotrwała praca, skutki zatarcia cylindra,
* zmniejszenie wysokości pierścienia
* pęknięcie pierścienia: zawadzanie o �próg� cylindra, wypadnięcie kołka ustalającego pierścień

Przyczyny zużycia sworznia tłokowego:

* eksploatacja przy dużych obciążeniach i małych obrotach
* niewłaściwy olej
uszkodzenie rowka
Obrazek
zatarcie tłoka
Obrazek
krzywy korbowód
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob sty 05, 2008 16:00 przez dziejo, łącznie zmieniany 2 razy.



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 16:00

A czy ten olej Castrol 10W40 DIESEL mógł być przyczyną?
Czym różnią się oleje do Diesli od olejów do silników benzynowych?



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » sob sty 05, 2008 16:03

djmrowka pisze:Czym różnią się oleje do Diesli od olejów do silników benzynowych?
3. Czy użycie oleju do silnika benzynowego lub do diesla ma znaczenie?
Powinno zawsze używać właściwego oleju do właściwego samochodu. Samochody z silnikiem diesla mają inny proces spalania, podczas którego powstają inne osady i zanieczyszczenia. Na przykład, silniki diesla produkują więcej sadzy i odkłada się w nich więcej związków kwasowych. Stosowanie w silnikach Diesla olejów np. Magantec Diesel 5W-40 ze specjalnym pakietem kontrolującym rozpraszanie sadzy, zapewnia utrzymanie optymalnego smarowania silnika w całym okresie eksploatacji.
http://www.castrol.com/castrol/generica ... Id=7001110



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 16:10

Dziękuję za odpowiedzi i rysunki, czekam na dalsze sugestie. Może ktoś miał podobny przypadek? Dziwne, żeby silnik przy takim przebiegu sam z siebie odmówił posłuszeństwa do tego stopnia. Jeżeli tłoki się pozacierały warto remontować taki silnik czy lepiej może kupić nowy-używany np. z allegro?



Zilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 337
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 08:43

Post autor: Zilly » sob sty 05, 2008 16:21

Ja wczoraj miałem tak samo wracałem z pracy zaświeciła się kontrolka oleju potem załączył się alarm i silnik zaczął głośno pracować. Przejechałem tak może 500m zatrzymałem się patrzę pusty bagnet :blush: Nie wiem gdzie się podział olej ze silnika, nie mam żadnych wycieków ani nie bierze oleju, miałem w bagażniku olej na dolewkę było tam jakieś 0,7l i jest ok silnik pracuje jak zawsze zrobiłem nim po tym 60km z tego byłem na autostradzie dać mu wycisk i na szczęscie wszystko chodzi dobrze golfik leci licznikowe 180 tak jak zawsze ufff! Gdzie się podział olej dalej nie wiem....



djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 16:25

A u mnie olej jest i to idealny taki stan jaki był czyli MAX. A może coś zatkało pompę olejową????



Awatar użytkownika
Łyskacz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 519
Rejestracja: sob maja 21, 2005 08:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łyskacz » sob sty 05, 2008 16:31

djmrowka, a jak rozrusznik chodzi ??? Tak z oporem czy dziwnie "lekko" tak jakby bez oporu ???


Był Mk2 1,6 LPG 88r. Sprzedany śmiga dalej :)
Jest Renault Megane Coupe <---- sprzedałem tą pomyłkę
Mk2 1,6 D <---- sprzedany śmiga dalej
Jest octavia 1,9 Tdi ASV
Clio mk4 1,2 Limited (fajny bo nowy i na gwarancji) ;]

djmrowka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 18, 2007 11:32
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: djmrowka » sob sty 05, 2008 16:39

Nie daje rady obrócić silnikiem.



Awatar użytkownika
COLIN16
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 11:27
Lokalizacja: Białystok

Post autor: COLIN16 » sob sty 05, 2008 16:58

djmrowka
Gdzie robiłeś rozrząd?



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 395 gości