skakanie obrotów

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
18damian18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 145
Rejestracja: czw cze 21, 2007 11:00
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

skakanie obrotów

Post autor: 18damian18 » sob gru 01, 2007 14:52

Witam mam golf III i jak na przykład jadę i stane na skrrzyżowaniu lub światłach to obroty skaczą, po chwili czasami staną w jednym miejscu. Zdarza się, żę auto aż zgaśnie. Co to moze być słyszałem że za to jest odpowiedzialny silniczek krokowy. Może to być od świec?



sawik160284
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 18:35
Lokalizacja: Olecko
Kontakt:

Post autor: sawik160284 » sob gru 01, 2007 15:42

świece raczej nie. tez stawiam na silniczek krokowy:)silniczek krokowy odpowiada za doprowadzanie powietrza do kolektora ssacego gdy przepustnica jest zamknieta. odlacz na kilka minut kleme + z akumulatora zeby skasowac bledy. jak sprawdzic krokowca to koledzy na forum juz pisali.uzyj szukajki:)
Ostatnio zmieniony sob gru 01, 2007 16:07 przez sawik160284, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
...radek...
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 411
Rejestracja: pn paź 31, 2005 22:41
Lokalizacja: krakóVW

Post autor: ...radek... » ndz gru 02, 2007 02:05

jezeli to nie silniczek krokowy to sprawdz czujnik temp. cieczy chlodzacej. tez mialem podobny przypadek jak lekko przytrzymalem pedal gazu w jednym polozeniu to obroty skakaly jak chcialy



Awatar użytkownika
18damian18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 145
Rejestracja: czw cze 21, 2007 11:00
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: 18damian18 » ndz gru 02, 2007 02:09

one skaczą tylko jak puszcze gaz



Awatar użytkownika
Atomic10
Forum Master
Forum Master
Posty: 1639
Rejestracja: wt sie 02, 2005 20:05
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Atomic10 » ndz gru 02, 2007 12:29

Winę za skaczące obroty moga także ponosić kable wysokiego napiecia napisz dokładniej w jakim przedziale sie to dzieje. Bo zakładamy ze na luzie. Czy podczas jazdy autko normalnie przyśpiesza nie szarpie itp. ??

Pozdrawiam


[url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fc27abf292da2d6e][img]http://images27.fotosik.pl/126/fc27abf292da2d6em.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
18damian18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 145
Rejestracja: czw cze 21, 2007 11:00
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: 18damian18 » ndz gru 02, 2007 13:44

Atomic10, na luzie i też jak zatrzymuje się. nie szarpie wczasie przyspieszania.



Awatar użytkownika
kedzior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 12:10
Lokalizacja: wlpk
Kontakt:

Post autor: kedzior » ndz gru 02, 2007 14:29

ja mialem podobne objawy - obroty skakaly na luzie i w czasie hamowania np. do swiatel

stawialem na krokowca

okazalo sie ze chwytal lewe powietrze, mechanik wyczyscil tez przepustnice i zrobilem reset komputera tak jak kolega wyzej pisal poprzez odpiecie klem

klemy odpinamy (ja na 12h) i po podlaczeniu ich z powrotem na wolnych obrotach czekamy az silnik sie nagrzeje go optymalnej temperatury (do zalaczenia went)

zycze powodzenia w poszukiwaniach usterki ;)
Ostatnio zmieniony ndz gru 02, 2007 14:29 przez kedzior, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Jacenty85
Forum Master
Forum Master
Posty: 1019
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:07
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Post autor: Jacenty85 » pn gru 03, 2007 00:46

Widać panowie, że nie znacie dobrze silnika 1.4 AEX na wielopunkcie bo założę się że właśnie o takim założyciel tematu pisze :) Oczywiście to żadna ujma bo zagadek sterowania tym silnikiem jest całe mnóstwo - między innymi to, że po zatrzymaniu obroty najpierw podnoszą się potem opuszczają, powachlują tak kilka razy i wszystko wraca do normy. Dzieje się to zwykle po około 15 kilometrach jazdy. Wiąże się to z dwoma sprawami pierwsza to stabilizacja kąta wyprzedzenia zapłonu druga to odpowietrzenie zbiornika paliwa poprzez zawór doprowadzający pary do przepustnicy. Jeśli auto nie gaśnie po takim falowaniu to nie trzeba się tym przejmować gdyż jest to zupełnie normalne dla sterowania bosch motronic w tym silniku, jeśli zaś gaśnie są tylko dwie rady: czyszczenie przepustnicy i wprowadzenie nastaw podstawowych oraz koniecznie kontrola wyprzedzenia zapłonu (lampa i komputer w nastawach podstawowych przy 1500 obrotach). Jesli właśnie ten silnik podsiada kolega to nie mam najmniejszych wątpliwości, że właśnie przyczyny (a raczej ich brak) tego są wyżej opisane.

(P.S. W wielopunktowym sterowaniu odpięcie klem może służyć samoadaptacji ale nie dochodzi do resetu)
Ostatnio zmieniony pn gru 03, 2007 00:48 przez Jacenty85, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
kedzior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: ndz lut 18, 2007 12:10
Lokalizacja: wlpk
Kontakt:

Post autor: kedzior » pn gru 03, 2007 22:20

a jak w takim razie definiuje sie 'samoadaptacje' ? z ciekawosci :bajer:



Awatar użytkownika
Jacenty85
Forum Master
Forum Master
Posty: 1019
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:07
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Post autor: Jacenty85 » wt gru 04, 2007 00:02

Jeśli odepniesz klemę z akumulatora pamięć w układzie bosch motronic nie zostanie wykasowana. Jeśli np. falowanie wynika z zabrudzenia przepustnicy to po jej dokładnym wyczyszczeniu i wcześniejszym odpięciu aku, przepustnica sama zaadoptuje się do poprawnych wartości i falowanie ustąpi. Są jednak przypadki, że samo czyszczenie nie pomaga gdyż komputer "nauczył" się błędnych ustawień (co też w pewnym sensie wynika z funkcji samoadaptacji) i wówczas należy wyczyścić pamięć lub przegrać soft do ECU.



Awatar użytkownika
darekm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn lut 07, 2005 12:48
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

Post autor: darekm » wt gru 04, 2007 13:53

Jacenty85 pisze:między innymi to, że po zatrzymaniu obroty najpierw podnoszą się potem opuszczają, powachlują tak kilka razy i wszystko wraca do normy. Dzieje się to zwykle po około 15 kilometrach jazdy.
Z ciekawości czy chodzi trasę powyżej 15km (nawet 100 i więcej) czy w granicach 15km (np 20)... Bo ja akurat nigdy nie zauważyłem u siebie tego zjawiska. Nie mam zadnego falowania po przejechaniu trasy ponad 15 km (40km, 160km). Z obrotami zawsze jest ok...



Awatar użytkownika
Jacenty85
Forum Master
Forum Master
Posty: 1019
Rejestracja: wt mar 21, 2006 22:07
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Post autor: Jacenty85 » wt gru 04, 2007 20:27

A masz kolego obrotomierz?? To powiedz mi na jakim poziomie masz obroty podczas pracy na biegu jałowym i kiedy wrzucisz na luz przy około 80 km/h



Awatar użytkownika
darekm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn lut 07, 2005 12:48
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

Post autor: darekm » śr gru 05, 2007 11:18

Jacenty85 pisze:A masz kolego obrotomierz?? To powiedz mi na jakim poziomie masz obroty podczas pracy na biegu jałowym i kiedy wrzucisz na luz przy około 80 km/h
Tak, mam obrotomierz...
Na biegu jałowym (silnik rozgrzany) mam 720-760 obr/min (co jakiś czas podskakują do 760, generalnie 720).
Przy prędkości około 80 km/h i wysprzęgleniu obroty spadają do obrotów biegu jałowego a potem podnoszą się do ok 900, bez falowania (nie wiem jak byłoby po się po dłuższym czasie, bo po chwili puszczałem sprzęgło i kontynuowałem jazdę nie czekając na zatrzymanie).
Na postoju po przegazowaniu obroty spadają do 680-720 obr/min, jeżeli spadną do 680 za chwilę powracają na obroty biegu jałowego (bez oscylacji).

To tyle z moich obesrwacji. Obroty określałem na podstawie cyfrowego obrotomierza.

Zeby było jasne - nie podważam twojej wiedzy i twoich kompetencji (a widzę że wiedzę masz ogromną).
U mnie też są jakieś wahania obrotów ale na wskazówce obrotomierza praktycznie tego nie zauważam, ani nie odczuwam tego jako uciążliwe (poza drganiem całej budy na biegu jałowym).
Napisałem jak jest u mnie, ale nie uważam że tak powinno być. Po prostu dzielę się moimi obserwacjami



Awatar użytkownika
dj_bovorta
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: czw paź 04, 2007 15:51
Lokalizacja: Wola Mędrzechowska
Kontakt:

Post autor: dj_bovorta » śr gru 05, 2007 12:49

Z tego co ja wiem to komp nie uczy sie niczego to jest mit komp ma wgrane orginalnie mapy i to wszytsko rozebralem kiedys z ciekawosci komp i nie znalazlem tam zadnych pamieci ram a bez tego ZADEN komp nie moze sie uczyc moze inaczej... komputer sie nie uczy. ma jedynie mozliwosc minimalnego dostosowywania sie w ramach z gory zaprogramowanego schematu, biorac pod wzglad rozne czujniki przy silniku darekm, (poza drganiem całej budy na biegu jałowym). mi też telepie dosc powaznie i spostrzeglem delikatne wachania wskazowki obrotomierza moim zdaniem obroty w wysokosci 680-720 to rochu male i dlatego telepie ja mam 1,4 na jednopunktowym wtrysku i nie wiem za bardzo czy jest cos takiego w nim jak silnik krokowy moze wyczyszczenie by ustabilizowalo trochu obroty
Ostatnio zmieniony śr gru 05, 2007 13:10 przez dj_bovorta, łącznie zmieniany 3 razy.


Looknij na moja golfiane
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=127106

Str. 2 zdjecia noca

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 365 gości