TPS do regulacji ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
alex1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 156
Rejestracja: sob kwie 19, 2008 20:36
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: alex1919 » ndz lip 12, 2009 15:17

Paweł Marek pisze:czujniki temeratury płynu i powietrza zasysanego odpowiadają za ssanie. Resztę robi sterownik silnika na podstawie informacji od tych czujników
alex1919 pisze:To co ja mam w takim razie pomierzyc???
mimo że to najprostszy wtrysk w MK3 to jednak nie jedną rzecz masz do kontroli tylko dużo.
Sprawdź najpierw szczelność dolotu - dkładnie, wszustkie węże, nawet te cieniutkie od klapki pod filtrem plus odma.
Ustaw przepustnicę. Sróbkę wykręć, wkręcaj aż oprze się o przeustnicę (bibułkę włóż żeby wiedzieć kiedy się oprze), następnie dkoręć jeszcze 1/3, 1/2 obrotu i zakontruj nakrętką.
Teraz ustawienie rozrządu sprawdź jeszcze raz i koniecznie ustaw zapłon lampą. To powinno starczyć - jeśli nie reszta potem

[ Dodano: Nie Lip 12, 2009 2:00 pm ]
Od razu jeszcze zajrzyj na klapkę przepływomierza czy się nie ociera o ścianki.
Hmmm... to wszystko spierniczylo sie po czysczeniu silniczka krokowego i przepustnicy.
Nic innego nie bylo ruszane i wczesniej wszystko bylo OK.
Dolot jest szczelny.
Ja mowiac szczerze (jezeli nic sie nie reguluje tylko sretownik sie uczy) obstawiam najbardziej silniczek krokowy, tylko nie moge pojac dlaczego "ssanie" mam jak silnik sie rozgrzeje.



przemo81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 11, 2009 15:32
Lokalizacja: słupsk

Post autor: przemo81 » ndz lip 12, 2009 16:01

Paweł Marek pisze:czujniki temeratury płynu i powietrza zasysanego odpowiadają za ssanie.
ten czujnik temp.powietrza zasysanego jest przy wtrysku, taka pastylka, tak?
Jakie wartości i przy jakiej temperaturze powinny mieć te czujniki?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » ndz lip 12, 2009 16:07

W twiom ADZ tak. Wartości są takie same dla obu czujników, znajdziesz na forum


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
alex1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 156
Rejestracja: sob kwie 19, 2008 20:36
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: alex1919 » ndz lip 12, 2009 20:37

Dobra to gdzie u mnie jest czujnik temp. powietrza zasysanego?

I dokladnie takie samo pytanie... jakie wartosci powinny byc na czujniku temp. ciczy i powietrza?

[ Dodano: 13 Lip 2009 23:42 ]
Problem prawie zostal namierzony. Okazuje sie ze nie ma napiecia na silniczku krokowym. Wlasciwie to jest, ale znikome... rzedu 0,02V.

Ktos ma pomysl gdzie szukac przyczyny?



przemo81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 11, 2009 15:32
Lokalizacja: słupsk

Post autor: przemo81 » wt lip 14, 2009 14:46

alex1919 pisze:Okazuje sie ze nie ma napiecia na silniczku krokowym.
u mnie jest dokładnie tak samo. Jeśli mam silnik krokowy 6 pinowy i do wysunięcia/schowania trzeba przyłożyć napięcie ok. 4.5-6 V to na tych pinach po stronie wtyczki powinno być jakieś napięcie podawane przez komputer do sterowania krokowym, tak? A u mnie nie ma nic. sprawdzałem oczywiście na pracującym silniku i podłączonej wtyczce do krokowego (zdjąłem gumową osłonę i wbiłem się w kable).
I teraz albo gdzieś przerwa na kablach na drodze: ECU - wtyczka, albo sam ECU szwankuje.

Jeszcze jedno: jeśli po podaniu z baterii 4,5 V na piny 1 i 6 silnik krokowy wysuwa się i chowa, to oznacza, że jest sprawny?
A rezystancja czujnika temp. powietrza zasysanego przy temp. otoczenia ok. 20 st wynosi ok. 6,5 k ohma (mierzona na pinach 1 i 4 złącza wtrysku).
Ostatnio zmieniony wt lip 14, 2009 15:19 przez przemo81, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
zico
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt lip 31, 2007 21:18
Lokalizacja: od bociana

Post autor: zico » wt lip 14, 2009 15:02

alex1919 pisze:Problem prawie zostal namierzony. Okazuje sie ze nie ma napiecia na silniczku krokowym. Wlasciwie to jest, ale znikome... rzedu 0,02V.
Nie wiem jak to mierzyłeś ale ma być tak że na jednym z pinów(czarny przewód) ma myć 12V(napięcie aku) względem masy przy włączonym zapłonie, drugi pin(biały przewód) to sterowanie(masa) ze sterownika.
Jeśli faktycznie nie ma tam napięcia to sprawdź bezpiecznik nr15.
przemo81, Ty to już wogle błądzisz.
Ostatnio zmieniony wt lip 14, 2009 15:03 przez zico, łącznie zmieniany 1 raz.



przemo81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 11, 2009 15:32
Lokalizacja: słupsk

Post autor: przemo81 » wt lip 14, 2009 15:23

zico pisze:przemo81, Ty to już wogle błądzisz.
dlaczego? rozwiń
zico pisze:przemo81, Ty to już wogle błądzisz.
dlaczego? rozwiń

dobra, może trochę się pogubiłem. Zrobiłem teraz tak:
na pracującym ciepłym silniku na wolnych obrotach odpiąłem wtyczkę od silnika krokowego (nie było żadnej reakcji w pracy silnika) i wykonałem pomiary względem masy:
- na pinie 1: 0 V
- na 2: nap.akumulatora
- na 3: nap.akumulatora
- na 4: 0 V
- na 5: nap. akumulatora
- na 6: ok. 5,3 V (tutaj jeśli przygazuję napięcie spada do 0)

Czyli coś tam komputer steruje krokowym. Kolega slaawoo napisał wcześniej w tym temacie, żeby cofnąć silniczek krokowy wystarczy przy włączonym zapłonie popchnąć kilka razy palcem ten grzybek od silnika krokowego i wtedy on się sam schowa. Pamiętam że kiedyś jak tak zrobiłem, to on faktycznie się cofał a teraz nie reaguje. Ale po przyłożeniu napięcia baterii do pinów 1-6 pracuje.
Co tu jest nie tak? Pomóżcie panowie, bo sam już głupi jestem.
Ostatnio zmieniony wt lip 14, 2009 15:53 przez przemo81, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
alex1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 156
Rejestracja: sob kwie 19, 2008 20:36
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: alex1919 » wt lip 14, 2009 15:54

zico pisze:
alex1919 pisze:Problem prawie zostal namierzony. Okazuje sie ze nie ma napiecia na silniczku krokowym. Wlasciwie to jest, ale znikome... rzedu 0,02V.
Nie wiem jak to mierzyłeś ale ma być tak że na jednym z pinów(czarny przewód) ma myć 12V(napięcie aku) względem masy przy włączonym zapłonie, drugi pin(biały przewód) to sterowanie(masa) ze sterownika.
Jeśli faktycznie nie ma tam napięcia to sprawdź bezpiecznik nr15.
przemo81, Ty to już wogle błądzisz.
Mierzylem to w najprostszy mozliwy sposob czyli podlaczylem miernik do wtyczki, ktora jest podpieta do silniczka krokowego.
Moj sliniczek jest na 2 piny. Zaraz ide sprawdzic bezpiecznik :).

[ Dodano: 14 Lip 2009 19:10 ]
No i to byl strzal w 10!!!!!!! :pub:

Przepalony byl bezpiecznik :blush:



przemo81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 11, 2009 15:32
Lokalizacja: słupsk

Post autor: przemo81 » czw lip 30, 2009 23:13

Witam po raz kolejny,
walczę ze swoim gofrem i już nie mam siły. Chyba totalnie go rozregulowałem i teraz już nie wiem jak to poustawiać - dlatego proszę o cierpliwość i wytłumaczenie mi raz jeszcze co i jak.
A więc - rozregulowałem całkowicie tą śrubkę (zalana była jakimś plastikiem, niewiem po kiego grzyba ruszałem), która ustawia stycznik oraz krokowy. Czujnika położenia przepustnicy nie ruszałem na szczęście.
Co i jak ustawiać i w jakiej kolejności. Jeśli, wg Waszych raz z poprzednich postów, cofnę baterią silnik krokowy do końca, to mogę jeszcze blaszkę która jest na końcu na takiej sprężynce nacisnąć jakieś 1-2 mm. I teraz czy przerwa 0,5 mm (którą reguluje się tą małą śrubką) między silnikiem krokowym a stycznikiem, tyczy się przy wciśniętej owej blaszce czy nie?
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi,
pozdrawiam,
Przemek



Awatar użytkownika
Miqi
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: sob paź 11, 2008 14:00
Lokalizacja: Szczecin/Otwock

Post autor: Miqi » pn sie 10, 2009 20:59

Ta blaszka wciska się o te 1-2 mm, bo to właśnie jest stycznik biegu jałowego :bigok: Jak blaszka jest wciśnieta - przewodzi prąd, miedzy pinem 3 i 4 w silniczku krokowym powino być 0 - 5 Ohm, jak jest wyciśnieta - opór nieskończony. Jak schowasz całkowicie krokowiec, to ma być około 0,5 mm odległości między zderzakiem przepustnicy a tą blaszką - ale niewciśnietą :)
Ostatnio zmieniony pn sie 10, 2009 21:22 przez Miqi, łącznie zmieniany 1 raz.



przemo81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lip 11, 2009 15:32
Lokalizacja: słupsk

Post autor: przemo81 » wt sie 25, 2009 15:37

Witam,
no i lipa, wymieniłem silnik krokowy na nowy (hiszpański, WRC) i dalej tak samo. Jak można sprawdzić, czy komputer wysterowuje ten silniczek krokowy? Czy na jakiś konkretnych pinach powinno być jakieś napięcie?
proszę pomóżcie



Awatar użytkownika
krxychu
z Dorotką
z Dorotką
Posty: 359
Rejestracja: pn maja 15, 2006 09:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: krxychu » śr wrz 16, 2009 15:58

zaznaczy mi ktoś gdzie jest ten TPS ;/
Obrazek



stelmi75
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob mar 17, 2007 12:40
Lokalizacja: dęblin

Post autor: stelmi75 » śr wrz 16, 2009 16:55

po prawej stronie mono-wtrysku plastikowa płytka i szeroka kostka ,jak chodzi klima dobrze



Awatar użytkownika
krxychu
z Dorotką
z Dorotką
Posty: 359
Rejestracja: pn maja 15, 2006 09:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: krxychu » śr wrz 16, 2009 21:26

stelmi75 pisze:jak chodzi klima dobrze
nie za bardzo rozumie o co chodzi



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 299 gości