temperatura 1,3NZ

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wieczor15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 191
Rejestracja: śr mar 01, 2006 02:37
Lokalizacja: Skądś

Post autor: wieczor15 » wt kwie 18, 2006 22:31

robbox, to napisz no nam tu jak to wkoncu powinno byc?? jak jest te okolo 90 stopni bo tylko powinien miec silniczek to gdzie znajduje sie wskazowka w twoim golfiku(lub niech napisze ktos kto tez ma nz jak to w koncu z tym jest??) i jak dlugo czekasz do zalaczenia wentylatora jak masz normalnie zagrzany silnik i staniesz i na ktorej kresce zalacza sie ten wyntylator??
Bo u mnie wlasnie jest ten problem ze szybko sie zagrzewa jak na troche stane i zaacza sie wyntylator. czytalem kilka postow niektorzy tez tak mieli.

[ Dodano: 18 Kwi 2006 22:34 ]
palen, a ie wiesz ile placiles za ten czujnik i czy warto kupic oryginal?? ma on jeszcze z czyms os wspolnego np(z czujnikiem zalaczania wybtylatorka ??)czy tylko jest do wskazowki???



robbox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: czw lut 16, 2006 20:49
Lokalizacja: WROCŁAW

Post autor: robbox » wt kwie 18, 2006 22:57

Mysle ze powinien byc 84 (tak podawal katalog Wahlera w sklepie) jednak jezdze na 87 i jakichs specjalnych roznic nie widac, natomiast
wieczor15 pisze:Bo u mnie wlasnie jest ten problem ze szybko sie zagrzewa jak na troche stane i zaacza sie wyntylator. czytalem kilka postow niektorzy tez tak mieli.
mysle ze to dobrze swiadczy ze termostat jest sprawny poniewaz zamyka duzy obieg i silnik sie szybko nagrzewa.
Wazne jest tylko aby temperatura utrzymywala sie mniej wiecej na tym samym poziomie (nie moze byc zbyt wysoka ale tez nie moze spadac za bardzo) wiec wentylator powinien sie wlanczac.
wieczor15 pisze:na ktorej kresce zalacza sie ten wyntylator??
tak jak bylo stwierdzone wskazniki sa malo dokladne i u jednego bedzie na srodku skali u innego przy koncu - najlepiej zmierzyc termometrem temp wlaczenia i wylaczenia wentylatora.



Awatar użytkownika
wieczor15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 191
Rejestracja: śr mar 01, 2006 02:37
Lokalizacja: Skądś

Post autor: wieczor15 » wt kwie 18, 2006 23:06

robbox pisze:mysle ze to dobrze swiadczy ze termostat jest sprawny poniewaz zamyka duzy obieg i silnik sie szybko nagrzewa.
Wazne jest tylko aby temperatura utrzymywala sie mniej wiecej na tym samym poziomie (nie moze byc zbyt wysoka ale tez nie moze spadac za bardzo) wiec wentylator powinien sie wlanczac.
ale jak u ciebie z tym jest??? tez tak szybo sie wlancza i szybko rosnie temperatura jak np duzo pojezdzisz po miescie a potem chwile staniesz na parkingu to tak za jakies 3 minuty na wolnych obrotach wlancza ci sie wybtylator?? bo u mnie tak jest, a ojciec mial disla mk2 kiedys i tam temp stala caly czas no 90 stopni i musialbyc fess upal zeby cie wyntylatorek zalaczyl a u mnie w lato dosc czesto to sie zdaza. troche mnie to wkurza.

[ Dodano: 18 Kwi 2006 23:30 ]
aha jak to jest z ta pompa wody?? moze ona tak tzreszczec jak sie zagrzeje moze byc uszkazona?? ma tam jakies lozyko? bo wkoncu ona napina rozrzad i niewiem czy ten mechanior na poczatku jej ie spierpzyl ze ja tak napiał??jesli to nie pompa trzeszczy toco to oze byc jeszcze??bez tego zgrzytu autko chodzi cihutko

jutro kupie ten czujnik chyba to zobaczymy jak z tym bedzie i porozdaje punkciki.



robbox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: czw lut 16, 2006 20:49
Lokalizacja: WROCŁAW

Post autor: robbox » śr kwie 19, 2006 07:22

wieczor15 pisze:szybo sie wlancza i szybko rosnie temperatura jak np duzo pojezdzisz po miescie a potem chwile staniesz na parkingu to tak za jakies 3 minuty na wolnych obrotach wlancza
nie wiem ale dzisiaj bede troche jezdzil po miescie to sprawdze.
moze trzeba sprawdzic wylacznik cieplny na chlodnicy temperatury zalaczenia powinny byc takie:
1 bieg -92 -97 C
2 bieg -99 - 105 C
wieczor15 pisze:aha jak to jest z ta pompa wody?? moze ona tak tzreszczec jak sie zagrzeje
jestem zdania ze jak cos jest sprawne to nie wydaje dziwnych odglosow - a z pompa to jest o tyle zle w tych silnikach ze jak np sie zatrze ( sytuacja ekstremalna) to beda niezle koszty - sprawdzil bym tylko naciag paska i stan zebow na kole pasowym pompy (kolesiowi kiedys zaczely sie zeby konczyc i rznely pasek - naprawde malo brakowalo zeby pasek pozbyl sie zabkow).



krzys
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: pt lut 04, 2005 10:19
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: krzys » śr kwie 19, 2006 08:40

wieczor15 pisze:no oki wiec krzys, zrobilem ten eksperyment z odpowietrzeniem ale nie rzaden babelki nie lecialy. .
u mnie po tym eksperymencie było lepiej ale i tak mam podobnie jak ty. najczęściej temperatura jest przed 3 kreską od lewej strony, a po jej przekroczeniu włącza się wentylator i miga dioda od temeratury przy wsakźniku. tak jest po wymianie czujników na króćcu i termostatu. mam wrażenie że silniczek ma troche za gorąco i spróbuje wymienić jeszcze raz termostat



robbox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: czw lut 16, 2006 20:49
Lokalizacja: WROCŁAW

Post autor: robbox » śr kwie 19, 2006 09:11

krzys pisze:a po jej przekroczeniu włącza się wentylator i miga dioda od temeratury przy wsakźniku
wentylator powinien wlaczyc sie wczesniej niz zaczyna migac dioda, w takiej sytuacji jedynym miarodajnym testem jest pomiar temperatury plynu chlodzacego, poniewaz z tego co sledze na forum to wymiana czujnikow od wskaznika niekoniecznie powoduje ze wskazania temperatury sa prawidlowe



krzys
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: pt lut 04, 2005 10:19
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: krzys » śr kwie 19, 2006 09:33

robbox a jak zmierzyć temperaturę ? w zboirniczku?



Awatar użytkownika
Paweł NPI
...
...
Posty: 1821
Rejestracja: ndz sty 15, 2006 13:55
Lokalizacja: OLSZTYN / Ruciane-Nida VWarmińsko-mazurskie

Post autor: Paweł NPI » śr kwie 19, 2006 12:15

wieczor15 pisze:palen, a ie wiesz ile placiles za ten czujnik i czy warto kupic oryginal?? ma on jeszcze z czyms os wspolnego np(z czujnikiem zalaczania wybtylatorka ??)czy tylko jest do wskazowki???
Ten czujnik kosztuje w granicach 30PLN a ja dałem 20PLN :bigok: Służy on tylko do wskaźnika na desce, do wentylatora jest czujnik w chłodnicy :bajer:
Ostatnio zmieniony sob kwie 22, 2006 21:31 przez Paweł NPI, łącznie zmieniany 1 raz.


[url=http://www.ilespala.pl/podsumowanie/426][img]http://www.ilespala.pl/obrazek/426/3/1[/img][/url]

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images46.fotosik.pl/298/9584d7b661611e73.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Egon PŃ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: czw lis 25, 2004 11:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Egon PŃ » śr kwie 19, 2006 13:59

Wszystko juz tutaj napisaliścei, wystarczy to zlozyc do kupy.

termostat 87
czujnik temp
1 bieg -92 -97 C
2 bieg -99 - 105 C

Nie patrzcie ze jeden ma na desce temp na srodku i drugi na 3/4 bo to nawet nie musie byc wina czujnika tylko licznika.

To ze stoi rozgrzany 3min i sie wlaczy went to normalne. Jak stoi to nie wietrzy chlodnicy , temp sie podnosie i zalacza sie wentylator zeby schlodzic wode w chodnicy. Nie powinien sie wentylator wlaczac przy jezdzie. Nie w mk2
Nie poruwnywac do diesla. Choc diesel daje wiecej ciepla, ale ma najwieksza chlodnice i na jalowym niskie obroty a NZ ma ok 950 obr/min

Warto odkamienic chlodnice i caly uklad chlodzenia. To ze przy wymianie plynu nie wylatuje kamien to nie znaczy ze go nie ma. Mi wyleciala duza garsc kamienia z samej chlodnicy.
Pewnie sie bedziecie pytac jak odkamienic. Wyjac chlodnice, do lazieki i wlewac jakas chemie do czyszczenia ubikacji.

Odpowietrzac powinien sie sam. Chyba ze ktos nie ma wszystkich wezy np: od chodnicy do zbiorniczka wyrownawczego,, albo miedzy trujnikami od nagrzewnicy(choc ten ostatni raczej nie jest od odpowietrzenia)

Pamietajcie ze jak silnik ma 90C to w chlodnicy i zbiorniczku bedzie mniej.

Przy wlawaniu plynu nie musi byc ogrzewanie na full, to nie polonez. Obieg wody przez nagrzewnice jest stały w przeciwiestwie do poloneza

Odpowietrzanie:
Wlewasz plyn , wlaczasz silnik, dolewasz na bierzaco, wentylator powinien sie wlaczyc zanim sie zagotuje. Moze sie tak zdazyc jak obroty sa niskie i pompa sie nie moze uporac przy tak malych obrotach.
Zakrecamy korek gdy plyn jest goracy.



Awatar użytkownika
wieczor15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 191
Rejestracja: śr mar 01, 2006 02:37
Lokalizacja: Skądś

Post autor: wieczor15 » śr kwie 19, 2006 14:33

robbox pisze:jestem zdania ze jak cos jest sprawne to nie wydaje dziwnych odglosow - a z pompa to jest o tyle zle w tych silnikach ze jak np sie zatrze ( sytuacja ekstremalna) to beda niezle koszty - sprawdzil bym tylko naciag paska i stan zebow na kole pasowym pompy (kolesiowi kiedys zaczely sie zeby konczyc i rznely pasek - naprawde malo brakowalo zeby pasek pozbyl sie zabkow).
tyle ze moja pompa ma rok boi ja wymienialem bo oryginalna miala za male juz zabki i dlatego pytam. oryginal to ie jest bo nie ezlo dostac ale jakis wloski zamiennik:(

[ Dodano: 19 Kwi 2006 14:34 ]
jade po ten czujnik tyle ze mi powiedzieli w inter carsie 40 zl troche duzo no ale trudno.



robbox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: czw lut 16, 2006 20:49
Lokalizacja: WROCŁAW

Post autor: robbox » śr kwie 19, 2006 20:05

krzys pisze:a jak zmierzyć temperaturę ? w zboirniczku?
rzecz problematyczna niestety trzeba posiadac termometr labroatoryjny lub miernik z termopara
mialem napisac co sie dzieje na postoju z temperatura ale widze kolega ('Egon PŃ, ') juz to zrobil nic dodac nic ujac dobre podsumowanie :bigok:
wieczor15 pisze:tyle ze moja pompa ma rok boi ja wymienialem bo oryginalna miala za male juz zabki i dlatego pytam. oryginal to ie jest bo nie ezlo dostac ale jakis wloski zamiennik:(
przynajmniej bym zdjal pasek i zobaczyl czy sie obraca bez wiekszych oporow , niestety wloskie rzeczy sa takie sobie jezeli chodzi o jakosc, pewnie taki jej bedzie urok ze gada jak sie rozgrzeje, mnie tez takie zeczy doprowadzaja do szalu.



Awatar użytkownika
wieczor15
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 191
Rejestracja: śr mar 01, 2006 02:37
Lokalizacja: Skądś

Post autor: wieczor15 » śr kwie 19, 2006 22:40

robbox pisze:przynajmniej bym zdjal pasek i zobaczyl czy sie obraca bez wiekszych oporow
spoko zrobilbym to tylko nie wiem jak sie ustawia pozniej rozrzad?? czy jest to bardzo skomplikowane?? mozesz mi to wytlumaczyc?? bo tego jeszcze nie rorbilem.
a tak poza ta pompa moze cos szelescic jeszcze innego np. pasek klinowy albo gdzies jego okolice ?? bo juz lozyska laternatora zmienilem moze i nie potrzeebnie ale i tak jak je zdjalem to dzwonily wiec chyba nie zaszkodzi.moze tam cos jeszcze szelescic z kola napedzajacego alternator?? juz dwa golfy widzialem ktore podjezdzaly na parkingu i tez im tak cos szelescilo(tylko pytanie jest co??) bo jak moj goferek jest zimny to sobie elegancko cichutko chodzi i potem mnie to wkurza.

[ Dodano: 19 Kwi 2006 22:43 ]
aha w intercarsie im sie pomylilo troszke i czujnik jutro dopiero bedzie albo po jutrze i ma kosztowac 15 zl hansa podobo oryginal.



Awatar użytkownika
Egon PŃ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: czw lis 25, 2004 11:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Egon PŃ » czw kwie 20, 2006 00:57

To jak sie rozgrzeje i zacznie piszczec to zdejmij pasek i bedziesz slyszal czy to bylo cos na pasku :jezor:



robbox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: czw lut 16, 2006 20:49
Lokalizacja: WROCŁAW

Post autor: robbox » czw kwie 20, 2006 19:26

wieczor15 pisze:spoko zrobilbym to tylko nie wiem jak sie ustawia pozniej rozrzad?? czy jest to bardzo skomplikowane?? mozesz mi to wytlumaczyc?? bo tego jeszcze nie rorbilem.
Nie jest to skomplikowane po sciagnieciu obudowy paska rozrzadu trzeba ustawic kolo napedu walka rozrzadu - znajduje sie na nim kropka trzeba ja ustwic naprzeciw strzalki ponizej tegoz kola, dodatkowo zgra sie naciecie na kole pasowym od napedu alternatora z "dziubkiem' na obudowie. Teraz wystarczy tylko poluzowac sruby pompy wodnej i troche ja obrocic luzujac pasek.
Dla wiekszego zobrazowania zalanczam rysunek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 339 gości