1.4 16V bierze olej - prawdopodobne rozwiązania.

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

grzechu.sz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 21:39
Lokalizacja: skarżysko-kamienna

Post autor: grzechu.sz » sob lip 07, 2007 01:35

bobosław pisze:ostatnio zauważyłem że mój 1. 16V zaczyna kopcić na biało
Jeśli kopci na biało na rozgrzanym silniku to wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że połyka płyn chłodniczy przez walniętą uszczelkę pod głowicą. Po pierwsze: sprawdź czy ubywa cieczy! :bajer:
Ostatnio zmieniony sob lip 07, 2007 01:36 przez grzechu.sz, łącznie zmieniany 1 raz.


Pokaż swoje auto a powiem Ci kim jesteś.

greg

Post autor: greg » sob lip 07, 2007 08:14

LASKA pisze:Witam serdecznie ja też mam taki przypadek że bierze mi olej ale tylko przy prętkości powyżej 100 km/h
no ja też zauważyłem ze jak jechałem 150-170 przez baardzo długi czas to mi łyknął na 2tys km 0,5 litra a do 130 nie brał :cry:

[ Dodano: Sob Lip 07, 2007 8:15 am ]
bobosław pisze:ostatnio zauważyłem że mój 1. 16V zaczyna kopcić na biało.
płynu chłodniczego nie ubywa? bo to objaw płynu - druga sprawa - w spalinach nie czuć słodkawego zapachu?



lapek85

Post autor: lapek85 » sob gru 29, 2007 21:40

W moim mk4 1.4 16V AKQ, przebieg 131tys km, zużycie oleju wynosi 0,5litra na 15000km, jexdże na CASTROL 10W40. Samochód jest używany głównie w trasie. Dzisiaj (jeszcze przed wielkim mrozami:P ) wyczyściłem odme. Cała była w żołtawej mazi, jakby"budyń z olejem i odrobinami wody", filtr powietrza jak i przepustnica była lekko zabrudzone olejem. Wyczyścilem także przepustnice i ponownie ja zaadoptowałem.



majki75
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 89
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 14:50
Lokalizacja: okolice Opola

Post autor: majki75 » pn gru 31, 2007 15:58

mel00 pisze:dolewki mi nie przeszkadzają ale obawiam sie zeby nie bylo gorzej bo jak zacznie chlac 4 litry to porazka.
W moim przypadku bierze 1litr/4000km. Tak już mam przez ostatnie 60 tys. km.
Aktualny przebieg 165kkm. Na razie pochłanianie oleju sie utrzymuje na tym poziomie.

Z prostego rachunku na dolewki wydałem około 500zł (około 4 lata eksploatacji). Pocieszam się tym że dolewki powodują "odświeżanie" oleju w układzie

Za porządny remont mechanik zaśpiewa od 1500 do 2000zł i nie daje gwarancji że ubytki się skończą.


majki

Awatar użytkownika
misieque
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 12:56
Lokalizacja: Lost Village

Post autor: misieque » czw kwie 17, 2008 18:10

No to widzę, że u mnie jest w "normie". Przez 4 tyś wychlał 3.5 litra. Używam Castrola, syntetyk 5W40. Potwierdzam zwiększony apetyt przy większych prędkościach. Po mieście prawie nic nie bierze. Silnik 1.4 16v



Awatar użytkownika
B_e_n_e_k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz paź 14, 2007 19:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry (STA)
Kontakt:

Post autor: B_e_n_e_k » czw kwie 17, 2008 21:43

ja miałem to samo..... 1l/1000km . Wlałem ceramizer z allegro, no bo co mam do stracenia.....albo remont za 1500 albo jakis szit za 60. No i okazało sie że ten szit mi zmniejszył zużycie oleju z litra na 0,5. Czyszczenie przepustnicy i odmy przerabiałem i nie dało rezultatu. A koledze misieque, polecam przejscie na poł syntetyk. ;) no i ceramizer. Nie handluje nim, ale naprawde jak narazie widać poprawe



majki75
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 89
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 14:50
Lokalizacja: okolice Opola

Post autor: majki75 » pt kwie 18, 2008 09:00

B_e_n_e_k pisze:ja miałem to samo..... 1l/1000km . Wlałem ceramizer .... polecam przejscie na poł syntetyk. ;) no i ceramizer.
Cerazimery :) cóż, wolna wola.
Co do zmiany na półsyntetyk... ja wymieniłem w zeszłym roku z syntetycznego Castrola 5W40 na półsyntetyczny 10W40 tej samej firmy. Nie osiągnąłem tym dokładnie NIC. No może znacznie niższa cena oleju jest jakimś plusem. Silnik wciąga dalej ~1L/3-4kkm oleju oraz ~7,5L/100km bezołowiowej.
Btw jak wolno było jeździć bez świateł to spalanie było bliżej 7L/100 :(


majki

oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » pt kwie 18, 2008 10:53

...bierze olej...
Jeżeli przez uszczelnienia zaworów ssących - to tylko ich wymiana.
Jeżeli wzdłuż tłoka - to olej o wyższej(niestety)lepkości + ceramizer.
Nie dodawaj militecu bo możesz mieć efekt odwrotny(obniża lepkość).
Jest b.dobry dal obniżenia oporów tarcia ale nie do "uszczelniania".
CERAMIZERY - podejmę każdą MERYTORYCZNĄ dyskusję w tym temacie.
Na początek proponuję zapoznać się z:www.xado.com i wejść na "presentation",tam z prawej strony będzie link otwierający badania jednego z uniwerków chińskich(nic na "słowo").Zdjęcia i tabelki bez komentów.
Kto podejmuje dyskusję?... :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

Awatar użytkownika
B_e_n_e_k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz paź 14, 2007 19:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry (STA)
Kontakt:

Post autor: B_e_n_e_k » pt kwie 18, 2008 14:21

Co do ceramizera mam tylko obawy, czy nie osadzi sie za jakis czas na kanalikach przez które przepływa olej i nie zatka całej hydrauliki



oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » pt kwie 18, 2008 15:18

Odpowiadam:
Ten co ja stosuję ma cząsteczki o wielkości 2milionowych milimetra.
Dla porównania - najlepszy filtr paliwowy jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia wielkości 2 tysięcznych milimetra.
Porównaj liczby: 0,002
0,000002
Pytaj dalej...to nic nie kosztuje... :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

Awatar użytkownika
B_e_n_e_k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz paź 14, 2007 19:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry (STA)
Kontakt:

Post autor: B_e_n_e_k » pt kwie 18, 2008 16:13

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Jednak przy okazji nasuwa mi się jeszcze pytanie odnośnie mojego silnika.

Jeśli po zastosowaniu ceramizera zmniejszylo mi sie o połowę spalanie oleju, to czy wynika to z tego że pierścienie nie były już szczelne i duza czesc oleju po prostu przedostała sie nad tłok i została spalona, a także przedostała sie dalej na przepustnice. Czy może jednak ten olej uchodzi przez uszczelniacze i gumki na zaworach. Nie znam budowy głowicy bo jestem elektroniiem a nie mechanikiem, jednak bardzo mnie to ciekawi. Czy mierząc kompresję silnika jestem w stanie ocenic czy któryś pierścieni nie jest przypadkiem zablokowany? Dodatkowo pytanko inne beczki do doświadczonego mechanika.... co jest przyczyną że na ssaniu kopci na lekko na biało.... słyszałem że uszczelka pod głowicą

pozdrawiam serdecznie :pub:



oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » pt kwie 18, 2008 16:36

@B-E-N-E-K
Zacznę od końca:dymi na biało..zimny silnik uruchomiony rankiem będzie "dymił" kondensatem pary wodnej.Niebieski kolor świadczy o obecności oleju w spalinach,przy czym(zależnie od syst.przewietrzania) - dasz po gazie i za tobą obłok dymu niebieskobiałego ,czy też hamujesz silnikiem i masz taki objaw.Może być albo to albo to.Nie wystąpi to i to(rozwiązanie konstr.)
Sprawdzenie ciśnienia - w benzynowych robisz dwukrotne:
1.Normalne/procedurę zapewne znasz.
2."Olejowa"tj.kolejno do cylindra przez otwór po świecy aplikujesz strzykawką 5 - 10 ml.oleju i mierzysz ciśnienie - i kolejny...Wyraźny rzędu 3-4atm.skok świadczy o zużytych pierścieniach.Niewielki skok - jest ok.Uwaga:zaniżone ciśnienie w obu przypadkach pomiaru świadczy o nieszczelności zaworów.
Którędy może dostać się olej nad tłok:wzdłuż tłoka oraz wzdłuż trzonka zaworu ssącego - to są podstawowe i najczęstsze przypadki.
zaglądnij na TDI.pl - tam rozpisałem szerzej sprawę ceramizerów(tych co znam praktycznie).
Pytaj to nic nie kosztuje... :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

Awatar użytkownika
cysiek89
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: sob paź 13, 2007 17:44
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Post autor: cysiek89 » pt kwie 18, 2008 18:14

u mnie w 1.6 AKL brał olej 1l na 1000km :) zrobilem panewki,uszczelniacze,pierscionki uczelke pod głowica i cacy za naprawe dałem 1400zł z wymina na olej mobil 10w-40


Lubie dopierdolić w pedał :)

Awatar użytkownika
B_e_n_e_k
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz paź 14, 2007 19:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry (STA)
Kontakt:

Post autor: B_e_n_e_k » pt kwie 18, 2008 18:17

A tej "olejowej" metodzie pomiaru cisnienia nie słyszałem. Tylko nie rozumiem dlaczego wyraźny skok cisnienia swiadczy o tym że są zużyte pierścienie. Przecież w moemncie jak zaaplikujemy olej nad tłok, to podczas sprężania tejże mieszanki jest nieco mniej miejsca, poza tym tłok jest uszczelniony od góry, więc dodatkowa porcja oleju go po prostu bardziej uszczelni i stąd ten wysoki skok. Aha..... teraz w zasadzie to sam zrozumiałem dlaczego wniosek że pierscienie wytarte. Poprostu role jak gdyby pierścienia pełni w tym momencie ten zaaplikowany olej. Czy dobrze myślę?

A co do dostawania się oleju, to własnie myślałem że tylko z powodu nieszczelnych pierscieni wzdłuż tłoka. Nigdy nie wiedziałem dlaczego za spalanie oleju sa odpowiedzialne uszczelki w zaworach. Z tego co mi się wydaje to uszkodzone uszczelki w zaworach pewnie też wpływają na stopien kompresji i dynamike silnika?

wielkie dzieki Panie Staszku za wyczerpujące odpowiedzi. Dzięki temu coraz wiecej wiem :) :pub:

[ Dodano: 18 Kwi 2008 18:20 ]
cysiek89, 1400 zł no to jeszcze nie jest tak źle. A powiedz mi jaki masz rocznik i przebieb w twoim 1.6 ? pierwszy raz sie spotkałem żeby ten silnik wpieprzał olej.

Volkswagen jednak to specjalista tylko w dieslach, tak samo jak BMW w benzynie. Jak biorą sie za coś innego żeby pooszerzyć horyzonty to im zawsze coś nie wyjdzie.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 321 gości