TPS do regulacji ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » czw sty 25, 2007 21:54

homsky pisze:Cofniesz całkowicie krokowca aż do całkowitego zamknięcia przepustnicy to zobaczysz jakie jest prawdziwe napięcie na 1-2 pinie
nie wytrzymalem i dzisiaj sobie sprawdzilem , no i wyszlo mi 0,40 V , pozniej na maxa przepustnica reka otworzona i bylo 4, 83 V jutro bede regulowal, a tak na marginesie co bedzei sie dzialo jak TPS jest ustawiony jak moj ?

caly czasmowie o pinach TPS a 1-2.


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » czw sty 25, 2007 22:57

guti pisze:no i wyszlo mi 0,40 V , pozniej na maxa przepustnica reka otworzona i bylo 4, 83 V jutro bede regulowal, a tak na marginesie co bedzei sie dzialo jak TPS jest ustawiony jak moj ?
Też miałem wcześniej ustawione coś koło 0,45V co powoduje że mieszanka jest przebogacana, na wolnych obrotach nie pracuje stabilnie , po puszczeniu gazu lubił zejśc z obrotami prawie do zgaśnięcia a potem poderwac się do normalnych 700-800 , ogólnie wolne obroty i na ciepłym i a zwłaszcza na niedogrzanym silniku wyły do kitu bardzo niestabilne, przy zimnym silniku czuć przydławanie czasem , słaba reakcja na dodawanie gazu , taka jakby z opóźnieniem, na ciepłym silniku juz jest lepiej bo dawke koryguje pracująca ( wąchająca spaliny ) sonda lambda .

Po ustawieniu TPSu na 0,20-0,25 obroty wolne bardzo równiutkie stabilne w okolicach 900 , na zimnym silniku juz nie podlewa go benzyna i ładnie reakuje na dodawanie gazu , nie przymula , róznicę czuc naprawde że silnik kulturalniej pracuje.

Po przestawieniu TPSu zrobiłem reset ECU żeby na nowo się zaadoptował do nowych ustawień, po resecie na początku chodził tak sobie, ale po zrobieniu około 50km na benzynie ECU nauczył sie tego co miał sie nauczyć i chodzi bardzo fajnie.

Odrazu co zauważyłem po przestawieniu TPSu i resecie to że na zimnym silniku sa wyższe obroty , wczesniej na zimnym silniku miał 900-1000 i sie telepał , po przestawieniu TPSu z 0,45 na 0,20 na zimnym silniku obroty wynoszą 1100-1200 i sa ładne stabilne , w miare nagrzewania silnika obroty stopniowo ładnie schodza aż do około 900.


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

maciej red
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 17, 2006 11:48
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: maciej red » pt sty 26, 2007 08:29

homsky - dzięki

[ Dodano: 26 Sty 2007 09:43 ]
Prosze wyjaśnijcie jak Abel krowie czym i co się reguluje ,czy po demontażu jest tam opisany potencjometr który pozwoli ustawić prawidłowe napięcia.Nie odkręcałem jeszcze tego elementu więc nie wiem co zastanę.Z góry dziękuję za wyjaśnienie

[ Dodano: 26 Sty 2007 09:46 ]
Proszę o podpowiedż czym to się je ,czy jest tam po demontażu potencjometr umożliwiający ustawić prawidłowe napięcie


maciej

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » pt sty 26, 2007 16:30

maciej red pisze:Prosze wyjaśnijcie jak Abel krowie czym i co się reguluje ,czy po demontażu jest tam opisany potencjometr który pozwoli ustawić prawidłowe napięcia.Nie odkręcałem jeszcze tego elementu więc nie wiem co zastanę.Z góry dziękuję za wyjaśnienie
Jesli chodzi ci o ustawienie TPSu , bo chyba o to ci chodzi ??? To nic nie musisz demotować , popuszczasz ( poluzowujesz ) 4 śrubki torx ( żółta strzałka) które trzymają obudowe TPSu i obracając w prawo lub w lewo ( strzałki czerwone) tą obudową regulujesz ustawiając na właściwa wartośc napiecia , tak jak napisałem na poprzedniej stronie, po ustawieniu dokrecasz 4 śrubki i po robocie.

Obrazek


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » śr sty 31, 2007 16:35

ustawilem sobie TPS a na 0.20-0.21 , na poczatku obroty bylo ok ale po jakims czasie spadały prawie do zera i autko mi gasło, wystraszylem sie troszke ale po 10-15 minutach poprawilo sie i teraz ladnie rowno pracuje :D dzieki jeszcze raz za pomoc kolego Homsky


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » pt lut 02, 2007 11:43

guti pisze:ustawilem sobie TPS a na 0.20-0.21 , na poczatku obroty bylo ok ale po jakims czasie spadały prawie do zera i autko mi gasło, wystraszylem sie troszke ale po 10-15 minutach poprawilo sie i teraz ladnie rowno pracuje dzieki jeszcze raz za pomoc kolego Homsky
guti, a po ustawieniu TPSu zresetowałeś ECU ???? To dość istotne żeby wykasowac z pamięci korekty czasów wtrysku ze źle ustawionym TPSem.

PO resecie może na poczatku kulawo chodzić, ale po 10-50 przejechanych kilometrach tylko na benzynie ECU sie ładnie zaadoptuje i bedzie chodził miodzio.


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » pt lut 02, 2007 13:21

homsky pisze:a po ustawieniu TPSu zresetowałeś ECU ???? To dość istotne żeby wykasowac z pamięci korekty czasów wtrysku ze źle ustawionym TPSem.
tak jest panie Kolego :) dokladnie czytalem Twoje porady :) zresetowalem odpinajac wtyczke od ECU , teraz powiedz mi czego sie moge spodziewac po tym zabiegu ? To ze wieksza kultura pracy to juz chyba zauwazylem :) , jakos lepsze przyspieszanie ale to moze mi sie wydaje, czy na gazie to bedzie mialo jakas roznice ? Czy ogolnie spalanie dwoch paliw spadnie ? wczoraj sie pochwalilem komus ze na 93 litrach gazu przejechalem 945 km ( głownie trasa max 130 a srednio 110 bo slisko itd) no i przejechalem jeszcze 10 km i zdechl. No ale nie ma co narzekac , jakbym mial jezdzic na Pb to byłoby troszke drozej pewnie :)


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » pt lut 02, 2007 13:31

guti pisze:teraz powiedz mi czego sie moge spodziewac po tym zabiegu ? To ze wieksza kultura pracy to juz chyba zauwazylem , jakos lepsze przyspieszanie ale to moze mi sie wydaje, czy na gazie to bedzie mialo jakas roznice ? Czy ogolnie spalanie dwoch paliw spadnie ?
PO poprawnym ustawieniu TPSu tak jak napisałes silnik ma równiejsze ( ładniejsze) wolne obroty , po dodaniu gazu płynniej sie wkręca na obroty , może osiagi nie będa lepsze , ale samo przyspieszanie odbywa sie płynniej , bez jakis dziur i przydławień przy dodawaniu gazu itp
Co do zuzycia benzyny to napewno troszke spadnie , bo na zimnym silniku ( dopuki nie pracuje jeszcze sonda lambda) ECU kozysta tylko z sygnału TPS , czujnika temp oraz obrotów i przy źle ustawionym TPSie ( jak u ciebie 0,40V) silnik bedzie podlewany troche benzyną ( przebogacenie) , na ciepłym silnku juz jest sytuacja troche lepsza bo nawet gdy TPS jest troche źle ustawiony to sonda stara sie skorygować te błędy, ale w stanach niesutalonych ( przyspieszanie , zwalnianie) tez bedzie tendencja do złego dawkowania paliwa przez rozregulowany TPS , także poprawne ustawienie TPSu to przedewszystkim lepsza kultura pracy , płynniejsza reakcja na dodawanie odejmowanie gazu i ciut mniejsze zuzyciue benzyny .

Na LPG przestawiony TPS niema żadnego wpływu , ani na prace na LPG ani na zuzycie gazu , sterownik LPG musi tylko wiedzieć czy napiecie na TPSie rosnie czy maleje itd , nie jest wazne czy przy zamknietej przepustnicy miałes 0,40V czy teraz 0,20 V


Pozdro guti,


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
paja
Forum Master
Forum Master
Posty: 1256
Rejestracja: pn sty 08, 2007 13:00
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: paja » pt lut 02, 2007 13:57

Mógłbym również prosić te skany :) paja18@o2.pl


Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » pt lut 02, 2007 14:09

paja pisze:Mógłbym również prosić te skany
paja, na niewiele ci sie przydadzą te skany bo Ty masz mechaniczny wtrysk K-Jetronic , ale zaraz ci wysle jak chcesz , nie ma sprawy .

O Twoim zasilaniu sporo jest tutaj : http://www.capri.pl/garage/kjetronic-2. ... ime-switch


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
paja
Forum Master
Forum Master
Posty: 1256
Rejestracja: pn sty 08, 2007 13:00
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Post autor: paja » pt lut 02, 2007 16:39

Wielkie dzięki :bigok:


Obrazek

Pienios
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: sob lis 05, 2005 13:21
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

Post autor: Pienios » sob lip 07, 2007 20:16

Przyglądając sie waszej rozmowie postanowilem sprawdzić swojego tpsa, gdyż jest to ostatni element ( oprócz vAGA) ktory zostal mi do sprawdzenia. Dokładne wskazania w moim przypadku byly podobne jak podal kolega homsky. Jedynie napiecie miedzy pinami 1-2 prz calkowicie zamknietej przepustnicy pokazały napięcie 85mV. Zmierzone rezystancje miedzy stykami 1-4 1-2 i 1-5 zawarte były w przedziałach zamieszczonych w ksiązce napraw mk3. Nie mniej jednak podobnych pomirów dokonywałem kiedyś dla czujnika temp., który okazał sie niby sprawny a zle wskazywał. W moim przypadku nie dokonywalem zadnych zmian w tpsie kiedyś juz go ruszyłem i zakonczyło sie to wymianą całego gaznika gdyż styki poźniej sie wytarły.
W moim przypadku samochod nadal ma nierowne wolne obroty, zwlaszcza jak jest zimno, oraz po rozgrzaniu czasem potrafi zgasnąć schodząc z obrotow. Dodatkowo obroty falują mocno w przy probie ich utrzymania miedzy 1500 a 1900, zaś przy chamowaniu silnikiem straszliwie sarpie oraz przy wolnej jezdzie na małych obrotach n 2 biegu. Sam juz nie wiem czym to jest spowodowane wymienilem juz prawie wszystko zostal tylko VAG no i ew. silnik;) Chyba muszę sie rozstac z moim guferkiem.


Szukam Mk4 / Bora/ B5 sedan w TDI ( 110 - 130 KM) z klimą


Wcześniej codziennie niezawodne MK3 1.8 AAM teraz Mk4 TDI AZS z plecakiem, na codzień zaś Octavia kombi 1.8 TSI, czas pokaże co się lepiej sprawuje...:)

orient30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn lip 09, 2007 15:07
Lokalizacja: Plymouth

TPS

Post autor: orient30 » wt lip 10, 2007 11:26

homsky, Witam panie Homsky. Jestem posiadaczem Passata B4 i mam problem z nadmierną emisją CO. Mój znajdziesz na tym forum. Właśnie poczytałem sobie Twoje posty na temat TPS-a i mam pytanie oraz prośbę. Czy w moim przypadku regulacja TPS-a może coś zmienić? Prośba dotyczy materiałów na temat motronica. Jeśli to nie kłopot proszę o wysłanie ich na orient30@o2.co.uk. Z góry dziękuję i pozdrawiam.



jeremy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr lis 22, 2006 22:38
Lokalizacja: lublin

Post autor: jeremy » wt paź 09, 2007 15:32

A ja mam pytanie jak wyregulować TPSa na przepustnicy z 6-pinowym krokowcem (wg. książki bez VAGa to niemożliwe, a ja jednak się upieram że można tylko nie wiem jak). Dodam jeszcze że ten krokowiec nie reaguje na podpinanie 6V do którychkolwiek pinów.



Witam ponownie. Po wielokrotnych próbach i przekopaniu całego forum udało mi się cofnąć silnik krokowy. 6-pinowy reaguje na podłączanie 6V do pierwszego i ostatniego pina. Ale na tym nie koniec moich problemów. Podczas tych wszystkich prób i regulacji niestety pokręciłem śrubą regulacyjną przepustnicy (tą, którą popycha krokowiec) i nie mam pojęcia jak mogę to poprawnie wyregulować (oprócz metody prób i błędów). Może jakieś wskazówki ?
Ostatnio zmieniony pn gru 03, 2007 16:16 przez jeremy, łącznie zmieniany 1 raz.


jeremy

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 280 gości