Przebicia w głośnikach od sygnału CB

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
1986bartek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 20:34
Lokalizacja: Kalisz/Poznań
Kontakt:

Post autor: 1986bartek » pn sty 15, 2007 11:14

A cos sobie przypomnialem kiedyś przydakiem robilem coś przy radiu i śle podlączyem kostki i wtedy przednie glośniki graly tylko z radia a nie z wzmacniacza a tylne glośniki byly odlączone i wtedy przebić nie bylo. A gdy podlączylem dobrze kostki i przod znowu gral ze wzmacniacza to znowu byly te zaklucenia ze CB

AD6 Wiem ze subwoofer jest podlączony odwrotnymi biegunami ale w nim przebić nie ma



Awatar użytkownika
gkon
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 110
Rejestracja: sob paź 28, 2006 14:22
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Kontakt:

Post autor: gkon » śr kwie 25, 2007 20:42

ja miałem podobny przypadek w seicento firmowym, tam pomogła zmiana położenia radia cb względem radia samochodowego, amam jeszcze takie pytanko czy słyszysz się w głośnikach samochodu bo jeżeli tak to na pewno za blisko masz cb radio zwykłego radia. Takie są moje przypuszczenia.


[url=http://cb-radio.pl][img]http://img209.imageshack.us/img209/7227/cbradio1zl2.png[/img][/url]
[img]http://www.cb-radio.pl/images/button2.gif%20[/img]

Awatar użytkownika
Bożuch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: ndz cze 12, 2005 22:05
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Bożuch » śr kwie 25, 2007 21:40

ja mam tak że czasami(rzadko) piszczy mi czujnik temp


PozdraVWiam - Tomek :pub:

zapraszam do oględzin mojego VWeja :bajer:

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=224068

Awatar użytkownika
niebieski91
SHARIKOWIEC
Posty: 951
Rejestracja: ndz lis 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: niebieski91 » pt kwie 27, 2007 11:03

1986bartek, hej kolego spróbuj tu http://cb-radio.pl/phpBB/index.php popytać.
może w twoim radyjku np być uszkodzony filtr ANL albo go nie być i wtedy sieje ci z silnika

[ Dodano: 27 Kwi 2007 12:15 ]
a poza tym moze to być po prostru sprzężenie tzn mozesz miec zbyt blisko radyjko do głosnikow to tak jakbys np zadzwonil do telewizji i rozmawiajac przez telefon mial nie przyciszony telewizor wtedy bedzie piszczeć - no cos w tym rodzaju chyba


Obrazek

Awatar użytkownika
Mirek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 20:07
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Mirek » pt kwie 27, 2007 13:21

To jest tzw sprzężenie. Po prostu sygnał z mikrofonu trafia do głośników wzmacniacza a stamtąd z powrotem do mikrofonu, robi się sprzężenie zwrotne cały układ pracuje jak generator i tworzy się charakterystyczny pisk który zmienia się gdy zmieniasz położenie mikrofonu.
Jak sobie z tym poradzić?
Sprawdzić na początek wszystkie połączenia sprzętu audio, zmienić ewentualnie je na ekranowane, zamknąć wzmacniacz w dodatkowej obudowie ekranowanej, sprawdzić czy antena w samochodzie jest sprawna, łącznie z wzmacniaczem jaki przy niej występuje etc, ewentualnie oddać do speca by zmajstrował odpowiednie wytłumienie na wejściach wzmacniacza (do spec zakładu sprzętu audio).
I to wszystko pod warunkiem że antena jest dobrze zestrojona.
Filtry ANL i NB jakie stosuje się w radiach ograniczają trzaski i zakłócenia jakie trafiają do CB, nie mają wpływu ( o ile wiem) na nadajnik.


Nanosekunda
Odcinek czasu jaki upływa pomiędzy zapaleniem się zielonego światła a naciśnięciem klaksonu przez faceta za tobą.

Awatar użytkownika
WiRaGe
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 201
Rejestracja: pt mar 23, 2007 16:15
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Post autor: WiRaGe » pt kwie 27, 2007 13:55

Kolego a ja Ci powiem tak miałem identyczną sytuacje w aucie ciężarowym mianowicie było tak że trzeszczało w głosnikach przy użyciu jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego w aucie (radio,elektryczne szyby,elektryczne lustra) i pomoglo zamontowanie filtra przeciwzakłóceniowego http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=188789102 .Spróbuj moze Ci to pomoże.pzdr



Awatar użytkownika
Mirek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 20:07
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Mirek » pt kwie 27, 2007 14:23

WiRaGe,
Tu jak zrozumiałem chodzi koledze o to że piszczy mu w zwykłym radiu jak włącza nadawanie w CB.
Owszem filtr p. zakłóceniowy może pomóc, ale najpierw warto się przyjrzeć sprzętowi audio i tam poszukać usterki. i dopiero wtedy iść w filtry (zwłaszcza że tu jest antena o podstawie magnetycznej - która lubi to robić).
Ten filtr jaki podałeś jest filtrem p. zakłóceniom rozchodzącym się po samochodzie za pomocą zasilania (tu można dać go na zasilanie sprzętu audio - jeśli zakłócenia wchodzą tędy może pomoże), a są też filtry które obcinają niepożądane częstotliwości wychodzące z radia po w.cz, ale nie ma co się oszukiwać zawsze będą powodować obniżenie sprawności anteny i mniejszy zasięg. Takie też można stosować w instalacjach bazowych jeśli mamy w pobliżu sprzęt RTV.
Najpierw zlokalizuj którędy wchodzą te zakłócenia.
Odłącz WE wzmaczniacza, naciśnij nośną - jak będzie piszczeć- wzmacniacz jest cienki -tu tkwi problem
Jeśli radio (klasyczne) ma winę to sprawdź na dodatkowym głośniku w jakich wariantach masz ten pisk - przy odtwarzaniu bez podłączonej anteny, czy z anteną i będzie można tą drogą wykryć co łapie ten niepożądany sygnał...
I to wszystko przy założeniu że tor CB jest sprawny!!!!


Nanosekunda
Odcinek czasu jaki upływa pomiędzy zapaleniem się zielonego światła a naciśnięciem klaksonu przez faceta za tobą.

Awatar użytkownika
1986bartek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 20:34
Lokalizacja: Kalisz/Poznań
Kontakt:

Post autor: 1986bartek » pn maja 07, 2007 09:00

gkon slysze siebie w prawych glośnikach ale nawet jak wyjolem radio za auto to dzialo sie tak samo

Mirek Kupilem filtr przeciwzagluszeniowy ale to też nic nie dalo, ale jak rozmawiam przez komórke to nie ma przebić są tylko od CB. Mówisz że mam przejżeć podlączenie sprzętu audio a dokladnie co masz na myśli. Jak przednie glośniki dzialaja tylko z radia a nie ze wzmacniacza wtedy wszystko jest dobrze. Cb i antena dzialaj dobrze nic nim nie dolega to samo sie dzieje jak odlacze inny zestaw, wieć myśle że to jest win wzmacniaza ale jak sie tego pozbyć (poza zmianą wzmacniacza)



koz3r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 474
Rejestracja: pn maja 07, 2007 14:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: koz3r » pn maja 07, 2007 20:26

Mirek ma racje . Jest to sprzeżenie zwrotne ..
Wzmacniacz ma wieksze wzmocnienie niz samo radio i dlatego mozesz slyszec ten pisk jak masz ze wzmacniaczem. Sprobuj zmniejszyc natęzenie mikrofonu ( szczekaczki )-jezeli sie da i ewentulanie sprawdz na wzmacniaczu czy niemasz sygnalu wejsciowego za duzego ustawionego (powinna byc regulacja- umnie w zakresie 0.3V-8V - trzeba ustawic tyle ile daje radio- umnie daje 2,5V) - pokombinuj z ustawieniami wzmiacniacza.. powodzenia



Awatar użytkownika
Mirek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 20:07
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Mirek » wt maja 08, 2007 02:29

No włąśnie winien jest....wzmacniacz.
O jakie połaczenia mi chodziło?
Czy wszystkie kable jakie wchodza do wzmacniacza z radia są ekranowane? Czy są całe? Czy nie ma gdzieś złego styku na tych połączeniach? Czy kable są jak najkrótsze? No i to co pisał kolega powyżej...


Nanosekunda
Odcinek czasu jaki upływa pomiędzy zapaleniem się zielonego światła a naciśnięciem klaksonu przez faceta za tobą.

Awatar użytkownika
Szczepan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pt gru 16, 2005 00:43
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post autor: Szczepan » ndz cze 24, 2007 16:14

Ja mam też ten problem słychać mnie w przednich głośnikach bardziej w prawym a nie posiadam wzmacniacza odłończyłem antene od radja zwykłego i to samo już kombinowałem z podłończenie bezpośrednio do aku potem do skrzynki i to samo nadal mnie słychać jak gadam obecnie cb mam podłanczone do kabli zasilających gniazdo zapalniczki już nie wiem co robić :(



Awatar użytkownika
1986bartek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 20:34
Lokalizacja: Kalisz/Poznań
Kontakt:

Post autor: 1986bartek » ndz cze 24, 2007 16:27

Szczepan, Ja tez nie mam pojecia co to moze byc. Ostanio to wogule dziwna rzecz mi sie przydażyla. Bylem na stacji kluczyk byl wlożony do stacyjki żeby radio gralo. Cb bylo podlączone do gniazdka ale bylo wylączone. Wtedy stanelo przedemna combo z cb. I nagle uslyszalem jakis glos w lewych glośnikach i zauważylem ze koles w aucie sprzodu coś mówil przez cb. Jakimś cudem odebralem jego sygnal chociaż cb bylo wylaczone. Czy kotś może mi wytlumaczyć czemu tak sie stalo :-k
Ostatnio zmieniony ndz cze 24, 2007 16:28 przez 1986bartek, łącznie zmieniany 1 raz.



koz3r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 474
Rejestracja: pn maja 07, 2007 14:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: koz3r » wt cze 26, 2007 21:19

stało się tak ponieważ kable idące z radia do głosków lub do wzmacniacza audio zadzialały jak antena i zebrały sygnał. ( efekt na zasadzie słyszenia sygnału telefonu komórkowego w głosnikach)
Spróbuj zmienić kable głośnikowe i te z CB na ekranowane i sprawdz to co pisałem wcześniej czyli regulacje poziomu sygnału na wejściu wzmacniacza.


Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 378 gości