luz na panewkach, mrugający olej

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Ryś Stepowy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 508
Rejestracja: śr mar 09, 2005 18:58
Lokalizacja: Dżersej Siti DDZ
Kontakt:

Post autor: Ryś Stepowy » pt cze 06, 2008 06:58

Ja przejechałem 50 000 km przez 3 lata, nie 500 000. (50*1000)



wielblad2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 903
Rejestracja: czw sty 10, 2008 12:13
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: wielblad2 » pt cze 06, 2008 15:28

drodzy panowie czy któryś z was wie jaki powinien być prawidłowy luz na panewkach korbowodowych że tak wnikliwie poruszacie ten temat? 0,5 mm to już przesada a pytanie o to kiedy może obrócić panewke to tak jakbyście pytali BOGA kiedy umrzecie -nieznacie dnia ani godziny gdy zdechnie wasza miłość rodem z volsburga . zatem nie czas na debaty lecz na działanie . im pózniej tym mniejsze szanse na pozytywną reanimacje. powodzenia. :bigok: :pub:


pozdro dieselek. Golf zawsze i wszędzie.Golf był,jest i będzie.

Awatar użytkownika
Ryś Stepowy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 508
Rejestracja: śr mar 09, 2005 18:58
Lokalizacja: Dżersej Siti DDZ
Kontakt:

Post autor: Ryś Stepowy » pt cze 06, 2008 21:56

Drogi wielbladzie2 po pierwsze to nasza miłość jest z Wolfsburga, a po drugie to zaproponuj coś konkretnego koledze, a nie nas tu sztorcuj za wartość luzu na panewce. Pozdrawiam :pub:



wielblad2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 903
Rejestracja: czw sty 10, 2008 12:13
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: wielblad2 » sob cze 07, 2008 14:38

Papaj. co do luzu na panewkach to proponuje nie czekać lecz odrazu przystąpić do wymiany ,gdyż podobny problem był wsprzedanym już mk3 .olałem sprawe bo kontrolka zgasła i brzęczyk ucichł luz na panewach był ale co tam przecież jest cisza ijeżdzić można .skończyło się na powrocie do domu na trzech garach [40 km] w akompaniamencie tłukącego korbowodu i walących zaworów. :grrr: :grrr: potemgwałtowna śmierć pod domem na szczęście do domu doszedł i w trasie nie zostawił. szkoda on prosił o pomoc a ja nie słuchałem .trzeba było myśleć przed nie po .silnik wymieniłem na używke po kapitalce [sprawdzony w 100% ] ale to już nie buło to co przed. poszedł do ludzi :crazy: . więc działaj póki możesz dobry mech i do pracy. powodzenia :pub:


pozdro dieselek. Golf zawsze i wszędzie.Golf był,jest i będzie.

Awatar użytkownika
Ryś Stepowy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 508
Rejestracja: śr mar 09, 2005 18:58
Lokalizacja: Dżersej Siti DDZ
Kontakt:

Post autor: Ryś Stepowy » sob cze 07, 2008 14:51

wielblad2 pisze:proponuje nie czekać lecz odrazu przystąpić do wymiany
Dokładnie



abrover
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 16:42
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: abrover » sob cze 07, 2008 18:23

Ściągnij czym prędzej miskę i szarp korbami! Jeżeli któraś rusza się cokolwiek i słychać klik klik, to na 99% masz wał do szlifu, jeżeli nie, podmień szybko na nowe nominały, polecam Federal Mogul i raczej będzie ok. Właśnie przerabiam temat w BMW E30, zaczęło stukać, wymieniłem panewy, ale 3 i tak po 50km miałą luz, bo czop był owalny i właśnie mam podwieszony ogołocony silnik i będę wyciągał wał, robota lipna na maxa, strasznie się nie chce, bo trzeba cały rozrząd zwalić, od skrzyni silnik oddzielić i ja muszę głowicę ściągać żeby wymienić korbę, bo się zjechała. Mechanik by za to skasował ze 700 zł za samą robotę...

Na wywalonych popychaczach można jeździć, ale nigdy na panewach, bo lada dzień może zrobić dziurę w bloku i silnik na śmietnik.

Podstawą sprawnych panewek jest dobry poziom oleju, dobrej jakości olej, i brak pizgania na zimnym, oraz brak jazdy na zbyt niskich obrotach.

Jeżeli zimą w oleju pojawi się masełko i wiosną zniknie to trzeba niezwłocznie wymienić olej.
Ostatnio zmieniony sob cze 07, 2008 18:25 przez abrover, łącznie zmieniany 1 raz.



wielblad2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 903
Rejestracja: czw sty 10, 2008 12:13
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: wielblad2 » sob cze 07, 2008 18:40

widze że inni też popierają moją propozycje .dzięki za uznanie ciśnienie to nie byle duperel a podstawa dobrej pracy silnika chyba że ktoś ma to gdzieś i byle do przodu ale to już jego brocha . lepiej wydać dwieście :grin: niż płakać przy oddawaniu 1200 :grrr: :grrr: ryś stepowy a jak twoja bryka nic nie dolega?
Ostatnio zmieniony sob cze 07, 2008 18:42 przez wielblad2, łącznie zmieniany 1 raz.


pozdro dieselek. Golf zawsze i wszędzie.Golf był,jest i będzie.

oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » sob cze 07, 2008 19:05

Drodzy koledzy - robicie trochę zamieszania w kwestii luzu na korbowodach.
Luz osiowy tj.przód-tył musi być i nie jest to dowód zużycia panewek.
Bardzo pomocnym jest zmierzone ciśnienie oleju manometrem na rozgrzanym silniku i biegu jałowym - to najwiecej powie.
Można rozbierać...
Ja trzymam się swoich sprawdzonych - nie spodziewam się abym musiał zajmować się wałem czy cylindrami w sensie szlify...Buda zgnije a silnik pójdzie do ludzi... :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

abrover
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 16:42
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: abrover » sob cze 07, 2008 19:52

Ale jest mowa o panewkach korbowodowych i tutaj mamy do czynienia tylko z luzem promieniowym, a ten nie może być w żaden sposób wyczuwalny podczas ruszania korbowodem (mostkiem). Jak stuka, to się rusza, a to oznacza że jest źle, choć czasami pomaga wymiana samych panewek.

Luz osiowy na panewkach głównych już nie wynika z pizgania czy jazdy na wolnych obrotach ale tylko z dwóch czynników:
- niedostatecznie smarowanie panewek głównych
- uruchamianie zimnego silnika z wciśniętym sprzęgłem

Ponadto jestem przeciwnikiem szlifu wału - lepiej kupić używany wał i wyważyć go. Przy oględzinach interesują nas wymiary czopa (brak owalu), brak rys na czopach, drożność kanałów olejowych, i jeżeli wszystkie te parametry są ok, to wał jest jak nowy.

Dotoczenie szlifem to już nie to...



oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » sob cze 07, 2008 20:24

Pisząc o silniku jak wyżej:mogę tylko zdjąć głowicę aby przetrzeć lub wymienić zawory.
Wał korbowy+panewki+tłoki+pierścienie - wytrzymają i 800kkm jak są odpowiednio traktowane - co też i czynię.
Buda zgnije a silnik będzie dalej hulał. :pub:

[ Dodano: 07 Cze 2008 20:31 ]
@abrover
Luz wzdłużny wału wynika z zużycia półpierścieni oporowych i jest irytujący gdyż stwarza drobne problemy przy regulacji sprzęgła.Nie ma to praktycznie wpływu na ciśnienie oleju czy dyskwalifikację silnika. :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

abrover
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 16:42
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: abrover » sob cze 07, 2008 20:32

Racja, jeżeli masz samochód od nowości, wlewasz olej o zalecanej lub wyższej klasie API (np. SF, SG) i nigdy nie będzie go za mało i zawsze wymienisz w miarę na czas i nie będziesz pałował na zimno i rżnął na ciepło - panewy nie mają prawa siąść w tych silnikach.

Tylko że większość tutejszych samochodów miało kilak właścicieli i nie każdy wie, że morderczym dla silnika jest jazda z obrotami poniżej 1500rpm.

Dlatego mówię, kupujesz samochód używany, nie masz pewności czy i kiedy walnie dół.

W nowych VW np. dół jest nierozbieralny, pod blokiem jest płyta która uniemożliwia wymianę panewek - wymienia się półsilnik, czyli kompletny blok.

Ogólnie czasy remontów dobiegają końca, bo ludziom nie chce się już w to bawić, miliony silników napływają z anglii czy niemiec, są one w stanie bardzo dobrym i sprzedawcy bez obaw dają nawet do pół roku gwarancji - swap to kilka godzin roboty. I po sprawie.

Ja ostatni raz w życiu tykam dół silnika swojego samochodu - to jest psia robota i ogółem lipa :bigok:

Oczywiście mówię tu o wozidełkach, tylko w wozidłach nie będę się bawił w remonty, bo np. niedługo sprowadzam sobie VW T3 i zamierzam go zrobić pod siebie łącznie z kapitalnym remontem silnika. :pub:
Ostatnio zmieniony sob cze 07, 2008 20:34 przez abrover, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Ryś Stepowy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 508
Rejestracja: śr mar 09, 2005 18:58
Lokalizacja: Dżersej Siti DDZ
Kontakt:

Post autor: Ryś Stepowy » sob cze 07, 2008 22:57

wielblad2 pisze:ryś stepowy a jak twoja bryka nic nie dolega?
Tak jak napisałem powyżej, po stwierdzeniu stukania panewek natychmiast wymieniłem na nominały i jak dotąd mam spokój. Być może trafiłem w dobry moment i się udało, niemniej uważam ze szybkość działania w takim przypadku to podstawa sukcesu. Koszt nominalnych panewek i robota nie jest duży w porównaniu do wymiany silnika na inny który też może mieć "syf" na dole.
Ostatnio zmieniony sob cze 07, 2008 23:01 przez Ryś Stepowy, łącznie zmieniany 1 raz.



wielblad2
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 903
Rejestracja: czw sty 10, 2008 12:13
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: wielblad2 » ndz cze 08, 2008 12:59

papaj. kolo od szlifierza rzekł tak : luz napanewach to max 0,10 na jeden szlif idzie 0,25 nie zawsze jeden zdaje egzamin więc po drugim masz już 0,5 od nominału według nominału minus wartość szlifu dobierasz panewki .myśle jednak że nie warto rzucać się na drugi szli bowytrzymałość wału wtedy jest mniejsza i nie wiadomo ile da rade pociągnąć.chyba u ciebie nie będzie tak żle że trza szlifować wał -oby. :okej: :hmm: :hmm:


pozdro dieselek. Golf zawsze i wszędzie.Golf był,jest i będzie.

oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » ndz cze 08, 2008 17:54

Tego golfika nie mam od nowego.
Miesięczne przebiegi to pomiędzy 4-7kkm.
Jest to TYLKO przedmiot użytkowy i ma mnie zawieźć a nie zawieść.Na dzisiaj ma 265kkm.
Oleje jakie stosuję...żadne extra.
Znaczek przy moim nicku to wyjaśnia a jak nie wyjaśnia to pw. :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 315 gości