naprawa szyberdachu mkIII/vento

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw maja 04, 2006 19:26

Ktoś sobie tam dołozył przekaźnik niewiadomo po co. Cała elektronika jest przy silniku. Może coś nie działało i dlatego kombinował z przekaźnikiem żeby przywrócić działanie. Może ktoś chciał zrobić otwieranie dachu z pilota (łatwo uzyskuje się tylko zamykanie) i przy okazji coś sknocił. Ciężko to wyczuć bez porównania i pomierzenia napięć na wszystkich fabrycznych kablach bez schematu. Zebgy sprawdzić sam silnik musisz podłączyć: do pinu 6 masę, do pinu 5 plus. Następnie przykładaj plus do pinów 1,2,3 i wtedy powinien zakręcić


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
inek01
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3686
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:08
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: inek01 » czw maja 04, 2006 19:27

krzychGTD pisze:Nie da się go otworzyć za pomocą przycisków, choć po włączeniu stacyjki wyraźnie słychać "klikanie" wszystkich 3 przycisków, czyli prąd do nich dochodzi
Klikanie slychac zawsze, przy wylaczonym zaplonie tez :bajer:
Tak samo jest z przyciskami do sterowania szybami...



Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » czw maja 04, 2006 19:28

no własnie ja jak rozbierałem cała podsufitke to nie pamietam zeby był tam jakikolwiek przekażnik poza wiazką kabli. Wywal ten przekaznik i podłacz kable kolorami.


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
krzychGTD
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lis 12, 2005 21:36
Lokalizacja: Toruń

Post autor: krzychGTD » czw maja 04, 2006 20:13

Problem w tym, że kable w tym momencie są podłączone kolorami (pozostaje mi tylko sprawdzić, czy kable we wtyczce mają prawidłową kolejność - ale nie wiem jaka powinna być). Przekaźnik teraz nie jest podłączony, bo przylutowany jest do niego tylko jeden kabel, który znika gdzieś w dachu - pozostałe są ucięte, więc ten przekaźnik w tym momencie nie ma prawa działać :)
Muszę przyjrzeć się jeszcze dokładnie kablom wchodzącym do wtyczki (tej od silnika) - bo kilka jest owiniętych pod koniec taśmą izolacyjną... Może tam były wetknięte kable z tego przekaźnika? Może to jakiś domowy patent na funkcję "komfort" albo coś w tym stylu?

Miałem zrobionych kilka zdjęć telefonem, ale podczas kopiowania na kompa wyskoczył błąd i zdjęcia wcięło...

Jutro popatrzę - może coś wymyślę, ale oczywiście za wszelkie podpowiedzi będę wdzięczny :)


Tyle pali [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/218816.html][b]VR'ka[/b][/url] , a tyle [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/220985.html][b]GTD[/b][/url] :D

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » czw maja 04, 2006 20:52

jeden kabel, który znika gdzieś w dachu
antena na dachu? :| cos masz tam pomieszane strasznie :|


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

schemat el. szyberachu

Post autor: Paweł Marek » czw maja 04, 2006 20:56

Kolorki masz na schemacie
J żółty, Bl niebieski, Ve zielony, RB czerwono biały, M brązowy. Może być jeszcze szósty kabel od domykania z kluczyka ( i z alarmu przy typowym zamontowaniu) podłączony do pinu 4-tego (czarno zielony chyba). Numery pinów zawsze są gdzieś na wtykach.

[ Dodano: Czw Maj 04, 2006 9:00 pm ]
resztą kabelków sie nie przejmuj są od podświetlenia i lampki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
krzychGTD
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lis 12, 2005 21:36
Lokalizacja: Toruń

Post autor: krzychGTD » pt maja 05, 2006 00:05

djtom - to chyba nie jest kabel od anteny, bo jest cienki, a antenowy powinien być koncentryczny (jak antena w TV :D)
Paweł Marek - dzięki za schemat, jutro biorę miernik i zobaczę co zdziałam


Tyle pali [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/218816.html][b]VR'ka[/b][/url] , a tyle [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/220985.html][b]GTD[/b][/url] :D

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » pt maja 05, 2006 07:25

krzychGTD, nie masz pojecia jakich kabli i do czego ludzie potrafia użyc.... kurde, jakbys miał pinout silniczka to mogłbys na krótko go pod aku podłaczyc i zobaczyc czy dziala... moze pozniej bede miał chwile to poszukam.


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
krzychGTD
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lis 12, 2005 21:36
Lokalizacja: Toruń

Post autor: krzychGTD » pt maja 05, 2006 10:21

No dzisiaj mam zamiar pomierzyć, czy jest prąd na stykach wtyczki podłączanej do silniczka. Jak nie będzie, to spróbuję podłączyć na krótko - wydaje mi się (patrząc na schemat), że pin6 to masa, a napięcie trzeba przyłożyć do 1 lub 2 lub 3 lub 5 w zależności od tego, jaką funkcję szyberdachu chce się uruchomić...

Natomiast jeśli napięcie będzie dochodziło i kolejność kabli będzie się zgadzała, to prawdopodobnie coś będzie z silniczkiem. (może wtedy pokuszę się o jego rozkręcenie)

później dam znać co i jak...

edit:
No więc napięcie dochodzi do wtyczki, którą wpina się do silniczka i wciskanie przycisków od otwierania szybersachu, powoduje pojawianie się napięcia na różnych kablach, więc chyba tak powinno być.
Silnik jednak nadal nie chce się obracać... słychać tylko ciche "pykanie" z okolic płytki z elektroniką silniczka, w momencie wciskania przycisków.
Co ciekawe - nie ma żadnej różnicy czy klapka zasłaniająca otwór na imbus jest otwarta, czy zamknięta...
Może styk między blaszkami od tej "blokady" jest za słaby i jest tak jakby cały czas otwarta? - Spróbuję to zmostkować na stałe i zobaczyć czy jest jakiś efekt...
Jak nie - to trzeba będzie silniczek wymienić :/


Tyle pali [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/218816.html][b]VR'ka[/b][/url] , a tyle [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/220985.html][b]GTD[/b][/url] :D

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pt maja 05, 2006 16:38

krzychGTD pisze: 1 lub 2 lub 3 lub 5 w zależności od tego, jaką funkcję szyberdachu chce się uruchomić...

Trochę nie tak. Na 5 jest stały plus z aku, a dopiero dodanie następnego plusa na 1,2,lub 3 powoduje działanie silnika


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
krzychGTD
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 173
Rejestracja: sob lis 12, 2005 21:36
Lokalizacja: Toruń

Post autor: krzychGTD » pt maja 05, 2006 20:15

Paweł Marek -> Masz rację, choć w tym momencie i tak nie zrobię z tego użytku, a to dlatego, że bawiłem się tym silniczkiem i chciałem podpiąć go na krótko kablami i zobaczyć czy zadziała... No i za którym tam razem jak testowałem gdzie podłączyć kable zrobiłem spięcie i gdzieś spod płytki z elektroniką wyleciała mała chmurka dymu :) więc...

...postanowiłem wywalić elektronikę i odwalić największe "rzemiosło" jakie do tej pory zrobiłem...:

Obrazek

...to całkowicie przebija ten luźny i wiszący na jednym kablu przekaźnik (który oczywiście uciąłem :) )

Po zamontowaniu tego silniczka szyberdach otwiera się na dwa sposoby i zamyka, z tym że podczas zamykania trzeba samemu puścić przycisk w odpowiednim momencie :kac:
ale lepsze to niż szyber niedziałający wogóle... a jak silniczek padnie, to wtedy mówi się trudno i najwyżej kupię "nowy"

Dzięki wszystkim za wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemu :okej:

P.S. Jeszcze muszę troszkę zmienić to podłączenie kabli, bo podczas przesuwania dachu do tyłu wydaje mi się, że przełącznik zaczyna się grzać... może silnik ma za duże obciążenie - bo przy aktualnym podłączeniu przesuwanie dachu do tyłu odbywa się przy "tej większej prędkości obrotowej" silniczka.
Lepiej chyba zrobię jak podłączę wszystko na tą mniejszą prędkość, ale do tego potrzebne mi będą chyba diody - muszę to jeszcze przemyśleć. Jak coś wykombinuję lepszego, to oczywiście napiszę. :bajer:


Tyle pali [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/218816.html][b]VR'ka[/b][/url] , a tyle [url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/220985.html][b]GTD[/b][/url] :D

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pt maja 05, 2006 20:59

Jak ci się ma nie grzać skoro wywaliłeś płytkę z przekaźnikami i caały prąd idzie przez włącznik. Ale masz narozrabiane :) Ale grunt że jakoś działa.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

pushkin77
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 22:01
Lokalizacja: (PL) KGR
Kontakt:

Post autor: pushkin77 » pt maja 05, 2006 21:18

krzychGTD pisze:podczas przesuwania dachu do tyłu wydaje mi się, że przełącznik zaczyna się grzać... może silnik ma za duże obciążenie


"
krzychGTD pisze:słychać tylko ciche "pykanie" z okolic płytki z elektroniką silniczka, w momencie wciskania przycisków.
to chyba tłumaczy czemu silnik z elektroniką nie chciał działąć.... po prostu sterownik uznawał że szyber jest w krańcowym położeniu i nie włączał silnika... a to z kolei sugeruje że silnik sam w sobie lub przekładnia są już na "wylocie"

[ Dodano: Pią Maj 05, 2006 21:21 ]
a swoją drogą patrząc na to foto nie wydaje mi się aby sterownik był bardzo skomplikowany i może warto spróbować go zreanimować ???



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pt maja 05, 2006 21:50

pushkin77 pisze:słychać tylko ciche "pykanie" z okolic płytki z elektroniką silniczka, w momencie wciskania przycisków
tak samo będzie przy braku stałego plusa (Przekaźniki mogą działać jak należy ale nie mają prądu żeby go puścić na silnik)


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 340 gości