Zepsul sie - co go boli - rozrusznik, aku?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pawelz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: czw gru 28, 2006 10:26
Lokalizacja: Kraków

Zepsul sie - co go boli - rozrusznik, aku?

Post autor: pawelz » czw gru 28, 2006 10:40

Witam,

Wczoraj jak zgasiłem silnik to już go potem nie odpalilem. Ani po minucie ani w ogole... Pytanie - co sie moglo stac?
Samochód zachowywał się zupełnie normalnie, po pracy normalnie odpaliłem i pojechałem do domu. Zatrzymałem sie na chwilkę, zgasiłem i koniec. Jak przekręcam kluczykiem to słychać tylko "pyk" a rozrusznik nawet nie próbuje "kaszleć". Światła (drogowe) gasną, jak to zwykle bywało na czas, kiedy kluczyk jest w pozycji rozruchu. Nigdy wcześniej nie było żadnych problemów.
Moje podejrzenia:
- jakiś bezpiecznik (to moje pobożne życzenie) - czy jest jakiś odpowiedzialny za rozruch?
- akumulator ( to życzenie, jeśli poprzednie się nie spełni) co prawda ma kilka lat ale dotychczas kręcił bez problemów. Nawet kilka razy tego feralnego dnia. No i wydaje mi się, że gdyby był słaby, to by chociaż próbował ciągnąć rozrusznik?
- hmm... aż się boję - rozrusznik zdechł? To pytanie, czy to możliwe, że tak nagle?
Proszę o pomoc, co mu może być? Jeśli macie jakieś pytania o objawy, to oczywiście odpowiem.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

P.S. To golf 3, silnik 1,8 bezyna, rocznik 95. Czy bardzo jest dla niego groźne zapalanie na popych? Nie chciałbym mu tego serwować, zwłaszcza jak ma mu poważnie zaszkodzić.
Ostatnio zmieniony czw gru 28, 2006 13:51 przez pawelz, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » czw gru 28, 2006 11:19

pawelz pisze: hmm... aż się boję - rozrusznik zdechł? To pytanie, czy to możliwe, że tak nagle
Jeśli słychac odgłos z rozrusznika, ale się nie kręci to bardziej rozrusznik. Warto by sprawdzić też na innym akumulatorze. Jeśli na porzyczonym prądzie będzie to samo to pierwsze trzeba sprawdzić kabelki przy rozruszniku.
Kontrolki przygasają czy nie?


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

pawelz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: czw gru 28, 2006 10:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pawelz » czw gru 28, 2006 11:35

Adamtd pisze:
pawelz pisze: hmm... aż się boję - rozrusznik zdechł? To pytanie, czy to możliwe, że tak nagle
Jeśli słychac odgłos z rozrusznika, ale się nie kręci to bardziej rozrusznik.
Nie słychać nic z rozrusznika. Jedynie "pyknięcie" przekaźnika.
Adamtd pisze:Warto by sprawdzić też na innym akumulatorze. Jeśli na porzyczonym prądzie będzie to samo to pierwsze trzeba sprawdzić kabelki przy rozruszniku.
Zamierzam to zrobić, jak tylko dopadnę jakiegoś dawcę (dzis).
Adamtd pisze:Kontrolki przygasają czy nie?
Nie.

BTW, czy to możliwe, żeby akumulator tak nagle zdechł? I żeby nawet nie szarpal za rozrusznik, podczas gdy np. światła dobrze świecą?



Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » czw gru 28, 2006 13:58

pawelz pisze: Jedynie "pyknięcie" przekaźnika.
Jesteś pewien że to od przekaźnika?


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

pawelz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: czw gru 28, 2006 10:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pawelz » czw gru 28, 2006 14:07

Adamtd pisze:Jesteś pewien że to od przekaźnika?
Tak na 90% - niestety nie mogę się teraz upewnić. A od czego innego mogłoby być?



Awatar użytkownika
Atomic10
Forum Master
Forum Master
Posty: 1639
Rejestracja: wt sie 02, 2005 20:05
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Atomic10 » czw gru 28, 2006 14:20

To "pykniecie" to nic innego jak bendinks ktory nie działa. Miałem tak samo przekręcam kluczyk aby zapalic silnik a tu nic tylko słychac cos w rodziaju "cyk" czy "pyk" i zero reakcji rozrusznika cisza!! U mnie pomagało kilka krotne wyjecie kluczyka i ponowne próbowanie zapalenia silnika az zaskoczył. W koncu sie wkurzyłem i pojechałem do mechanika. Po jego wyniamie nie ma prblemow zapala odrazu :-)
Dodam ze meczyłem sie z tym prawie rok tylko dlatego ze nie byłem pewien co to a do tego samochód odpalał raz za pierwszym razem a raz sie meczyłem i 5 razy az bendiks zaskoczył. Pomoc [przyszła w FORUM :-) ....................

Pozdrawiam


[url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fc27abf292da2d6e][img]http://images27.fotosik.pl/126/fc27abf292da2d6em.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
krzycho85
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 820
Rejestracja: pt lis 11, 2005 22:13
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: krzycho85 » czw gru 28, 2006 14:46

Takie objawy może też powodować uszkodznie kostki stacyjki. Możesz to sprawdzić.

Do cewki rozrusznika dochodzi cienki przewód z wsuwką, odłącz go i podłącz inny a drugi koniec tego przewodu podłącz na chwile do bieguna dodatniego akumulatora. Jeśłi rozrusznik sie załączy to kostka stacyjki powiedziała papa. Jeśli nie zadziała to szukaj przyczyny w rozruszniku.


PS. tylko pamiętaj o wrzuceniu na luz i zaciągnięciu ręcznego jak byś tym przewodem połączał.



pawelz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: czw gru 28, 2006 10:26
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pawelz » czw gru 28, 2006 16:30

Atomic10 pisze:To "pykniecie" to nic innego jak bendinks ktory nie działa.
Bendiks sie od pewnego czasu objawiał dziwnym "bzzzzzzzz" zamiast kręcenia rozrusznikiem. Z reguły pomagało (!!) potrząśnięcie samochodem albo kolejna próba. Tym razem powyższe nie pomogło.
Atomic10 pisze:U mnie pomagało kilka krotne wyjecie kluczyka i ponowne próbowanie zapalenia silnika az zaskoczył.
To spróbuję jeszcze kilka razy - może zatrybi.
Atomic10 pisze:Po jego wyniamie nie ma prblemow zapala odrazu :-)
A duży to koszt?

Dzięki za wkład w sprawę :)



Awatar użytkownika
krzycho85
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 820
Rejestracja: pt lis 11, 2005 22:13
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: krzycho85 » czw gru 28, 2006 18:40

Bendix jak siada to najczęściej kręci rozrusznik ale wału nie obraca, z tym cykaniem to szybciej elektromagnes (cewka).



Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » czw gru 28, 2006 21:21

pawelz pisze: A od czego innego mogłoby być?
Bo nie zabardzo ma jaki przekaźnik pykać (ale ja zawsze mówię, że ja nieelektryk)
pawelz pisze:Bendiks sie od pewnego czasu objawiał dziwnym "bzzzzzzzz" zamiast kręcenia rozrusznikiem
Znaczy, że były już jakieś objawy padania rozrusznika....


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

Awatar użytkownika
Atomic10
Forum Master
Forum Master
Posty: 1639
Rejestracja: wt sie 02, 2005 20:05
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Atomic10 » czw gru 28, 2006 23:37

Za bendiks zapłaciłem 80zł zato wymiana kosztowała 90zł - Masakra

Pozdrawiam


[url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fc27abf292da2d6e][img]http://images27.fotosik.pl/126/fc27abf292da2d6em.jpg[/img][/url]

bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » pt gru 29, 2006 01:43

krzycho85 pisze:Do cewki rozrusznika dochodzi cienki przewód z wsuwką, odłącz go i podłącz inny a drugi koniec tego przewodu podłącz na chwile do bieguna dodatniego akumulatora
ta wersja jest małoprawdopodobna.Pyknięcie świadczy o tym, ż estacyjka działa i załącza bendiks. Zanim cokolwiek wymienisz posprawdzaj połączenia kabli aku z rozrusznikiem.
Awaria bendixu jest jednak bardzo prawdopodobna.



Awatar użytkownika
mtworus
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 191
Rejestracja: sob lis 04, 2006 21:21
Lokalizacja: Ośvwięcim
Kontakt:

Post autor: mtworus » śr sty 03, 2007 19:32

może po prostu się masa straciła...jakiś przewód przerwany, śruba popuszczona lub przerdzewiała niedaj Panie Boże :(


było kilka MK2 ... nawet GTI
było Audi 80 B4 1.9TDi 1Z
było MK4 Generation ____BLUE___1.9TDI-ALH
jest VW T3 Westfalia 1.6TD JX wysoki dach

[img]http://images20.fotosik.pl/197/c7ce2f0b29677834.jpg[/img]

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 356 gości