[mk2] tylne światła przeciwmgłowe

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

530XF
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 21:49
Lokalizacja: Łódż

Post autor: 530XF » śr lis 29, 2006 22:33

No więc co z wiązkom no cóż niema problemu ze STOPAMI fakt że jest to spore obciążenie ale nic się nie dzieje bezpiecznik większy o 5 A i jest git jeżdżę tak prawie rok .
Wygląda super a jeszcze żaden pies się nie doczepił przy kontroli jak poprosił o przeciw mgielne to mu włączyłem poczym se odpuścił Lejce oddał mandat za prędkość wlepił i puścił.



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » śr lis 29, 2006 23:08

obywatel pisze:Czy wogole obowiązkowe jest używanie przednich przeciwmgielnych w trudnych warunkach????
przepis mówi (skopiuję co najważniejsze z przepisów o ruchu drogowym):
DZIAŁ II

RUCH DROGOWY
Rozdział I
Zasady ogólne
Oddział 3
Używanie świateł zewnętrznych

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Oddział 8
Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

Art. 30.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.


remontuję, buduję łodzie, kajaki, canoe i jachty np. Mazurek650 -proszę pytać :)

Sharan - AFN

Awatar użytkownika
inek01
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3686
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:08
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: inek01 » śr lis 29, 2006 23:19

obywatel pisze:Czy wogole obowiązkowe jest używanie przednich przeciwmgielnych w trudnych warunkach????
Jak masz fabryczne to i tak nie wlaczysz tylnych bez przednich, a takowych trzeba uzywac...



Awatar użytkownika
t-tas
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 720
Rejestracja: pt wrz 23, 2005 23:48
Lokalizacja: Brzezia Łąka-Wrocław
Kontakt:

Post autor: t-tas » śr lis 29, 2006 23:52

co do umiejscowienia świateł przeciwmgłowych tylnych to (nie jest to cytat ale pamiętam to bo często czytałem ta część kodeksu) światła przeciwmgłowe tylne powinny być 2(po jednym na stronę pojazdu) lub jedno po lewej(strona kierowcy-od osi jezdni) pojazdu(nie wiem jak przeszedł homologację peugot 206(lampa po środku zderzaka), jak dobrze pamietam światło przeciwmgłowe tylne powinno być w jakiejś odległości od swiatła stop-dlatego czesto miedzy stopem a przeciwmgłowym jest pozycja-mk2,mk3, polonez caro, np w poldku atu przeciwmgłowe jest w lampie pozycji a stop jest osobno, a w moim mk1(nie wim czy fabrycznie) z szerokimi lampami mam p.mgielne po obu stronach


mk1- wycofany ze służby- stoi jak ikarusy w kącie zajezdni
PASSAT- silnik- dół PF, reszta 2E powered by BLOS - nadal w służbie

Awatar użytkownika
specWROC
(()())G.O.L.F.(()())
(()())G.O.L.F.(()())
Posty: 966
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 23:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: specWROC » czw lis 30, 2006 00:07

ja uważam że przy mgle jednak będzie bezpieczniejsze jedno światło tylne przeciwmgłowe od strony kierowcy:)



Awatar użytkownika
Ross
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 345
Rejestracja: sob cze 18, 2005 00:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontakt:

Post autor: Ross » czw lis 30, 2006 00:17

a ja myślę że zdecydowanie bezpieczniejsze bedą oba. Poprostu jesteśmy bardziej widoczni. A podczas mgły czesto dochodzi to tzw. najazdów na tył poprzedzającego pojazdu.


dawno, dawno temu eMKaDwa
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p= ... 8a#2102978


Części GTI, GT TDI, Cupra, FR

530XF
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 21:49
Lokalizacja: Łódż

Post autor: 530XF » czw lis 30, 2006 00:25

Jedno OK. ale z dwoma masz większą pewność że jadący za twym autkiem niedzielny
Kierowca (DIABEŁ SZOS) z familiom nie zapnie ci auta od tyłu bo przynajmniej doluka że jesteś przed nim nie jest tak ?
Dla mnie szkoda auta a po drogach jeździ wielu oszołomów, fakt że z jego OC poleci ale policz straty spowodowane brakiem dziduni i różnice pomiędzy fabrycznym montażem a blacharzem ?



Awatar użytkownika
tchopz
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pt maja 05, 2006 15:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: tchopz » czw lis 30, 2006 10:40

Czy wogole obowiązkowe jest używanie przednich przeciwmgielnych w trudnych warunkach????

Jak dobrze pamiętam jest, o ile samochód jest w nie wyposażony
Obowiązkowe jest używanie tylnych przewmgielnych gdy widzialność spadnie poniżej 50m. Jak uda ci się włączyć tylko tylne mimo posiadania przednich to możesz uznać , że używanie przednich jest nieobowiązkowe :)

Jeśli chodzi o możliwość używania przednich to dozwolone jest to gdy:
- widzialność spadnie poniżej 50 m,
- znajdujemy się na krętej drodze.


----------------------------------------------------
Sprzedam Golfa MK3 TDI 1Z 90KM 94r. New Orlean. [url]http://www.allegro.pl/show_item.php?item=399008055[/url]

Awatar użytkownika
specWROC
(()())G.O.L.F.(()())
(()())G.O.L.F.(()())
Posty: 966
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 23:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: specWROC » czw lis 30, 2006 17:14

Ross pisze:a ja myślę że zdecydowanie bezpieczniejsze bedą oba. Poprostu jesteśmy bardziej widoczni. A podczas mgły czesto dochodzi to tzw. najazdów na tył poprzedzającego pojazdu.

no wiesz moze masz racje ale jak ktos ma wlaczone oba przeciwmgielne z tylu to wyglada jakby hamował....więc czy to bezpieczne?? a jak jest włączone to jedno od strony kierowcy to wiadomo co i jak:D to tylko moje zdanie oczywiscie;) :kac:



Awatar użytkownika
hanti
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 867
Rejestracja: czw lip 14, 2005 23:35
Lokalizacja: zDolny Śląsk :)-Piława Górna
Kontakt:

Post autor: hanti » czw lis 30, 2006 19:38

JayT pisze:Ja też mam 2 przeciwmgielne z tyłu i jeżdżę :chytry: - ale chciałem wiedzieć, czy robię to legalnie :grin: Fakt, że fabrycznie miałem jedno takie światło, ale jakoś tak się stało, że teraz mam... dwa :hmm:
BTW: Nie tylko japończyki i francuzy - moja druga połowa pomyka Fordem Puma i tam też w standardzie były 2 tylne...
standardowo musi być jeddno po lewej stronie, ale producenci chcąc zaoszczędzić na krajach z ruchem lewostronnym montują po 2 światła przeciwmgielne. generalnie nie chodzi tu o modele aut, ale o dostawcę podzespołów jakimi są lampy( nieważne czy auto idzie do Polski czy Anglii ma wsadzonę takie same lampy)


Obrazek - Jedyna taka taksówka !!!!!!

Awatar użytkownika
Cultstyle
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: pt lip 07, 2006 23:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Cultstyle » pt gru 01, 2006 02:04

tchopz pisze:Jeśli chodzi o możliwość używania przednich to dozwolone jest to gdy:
- widzialność spadnie poniżej 50 m,
- znajdujemy się na krętej drodze.
RobertP pisze:Art. 30.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
tchopz widzialność poniżej 50 metrów dotyczy tylnych a nie przednich.

Z tego "kawałka" kodeksu wynika że przednich można używać w czasie deszczu i śniegu. Często w trasie włączam przeciwmgielne przednie, lepiej nas widać w dzień a w nocy drogę :grin: .


Był: Golf III, Oldschool'owa Corsa A przedlift i przez chwile Golf II na wąskim
Obecnie: Grand Espace
SPRZEDAM: SCHOWEK POD AIRBAG I HELLA SILVER MAGIC

RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pt gru 01, 2006 10:35

hanti pisze:
JayT pisze:Ja też mam 2 przeciwmgielne z tyłu i jeżdżę :chytry: - ale chciałem wiedzieć, czy robię to legalnie :grin: Fakt, że fabrycznie miałem jedno takie światło, ale jakoś tak się stało, że teraz mam... dwa :hmm:
BTW: Nie tylko japończyki i francuzy - moja druga połowa pomyka Fordem Puma i tam też w standardzie były 2 tylne...
standardowo musi być jeddno po lewej stronie, ale producenci chcąc zaoszczędzić na krajach z ruchem lewostronnym montują po 2 światła przeciwmgielne. generalnie nie chodzi tu o modele aut, ale o dostawcę podzespołów jakimi są lampy( nieważne czy auto idzie do Polski czy Anglii ma wsadzonę takie same lampy)
więć dzisiaj poświeciłem się dla Was i znalazłem przepis :-)
wyciąłem co nie dotyczy przeciwmgielnych
w Dzienniu Ustaw Dz.U.z 2003.nr.32.poz. 262 (R)
zobaczcie zrobiłem export do excela żeby było jaśniej
jak ktoś nie wierzy niech sobie odszuka nr ustyawy i pozycję :-)

Obrazek


remontuję, buduję łodzie, kajaki, canoe i jachty np. Mazurek650 -proszę pytać :)

Sharan - AFN

modzu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt lut 03, 2006 16:28
Lokalizacja: Lublin

Post autor: modzu » pt gru 01, 2006 13:23

JayT pisze:A to ciekawe... a możesz wskazać konkretny przepis, który zabrania mieć podwójne przeciwmgielne z tyłu? Zaznaczam, że pytanie zadaję nie z "czepialstwa" tylko z ciekawości.
Informacja pochodziła od znajomego - dla mnie autorytet w dziedzinie przepisów drogowych, aż do pewnego dnia :kac:

Sorry chłopaki. :blush:



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pt gru 01, 2006 13:41

modzu pisze:
JayT pisze:A to ciekawe... a możesz wskazać konkretny przepis, który zabrania mieć podwójne przeciwmgielne z tyłu? Zaznaczam, że pytanie zadaję nie z "czepialstwa" tylko z ciekawości.
Informacja pochodziła od znajomego - dla mnie autorytet w dziedzinie przepisów drogowych, aż do pewnego dnia :kac:

Sorry chłopaki. :blush:
Panowie
moja powyższa tabela jest zaexprotowana z przepisów i wskazane jest w których
pozycjach są one zawarte, więc nie ma dwóch zdań mogą być dwa dwie lampy :okej: :bigok:


remontuję, buduję łodzie, kajaki, canoe i jachty np. Mazurek650 -proszę pytać :)

Sharan - AFN

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 260 gości