VR6 - sprzęgło wiskotyczne

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

vr6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn paź 18, 2004 18:02
Lokalizacja: KRAKÓW

VR6 - sprzęgło wiskotyczne

Post autor: vr6 » śr lis 15, 2006 14:48

witam wszystkich po bardzo długiej nieobecności.
wojowało się po świecie a teraz czas na szukanie pomocy.
zostawiłem w domu mojego golfika, i po powrocie stwierdziłem parę uszkodzeń (rodzinne użytkowanie).
sprawa dotyczy napędu.
uszkodzeniu uległo sprzęgło wiskotyczne napędu - troche o tym poczytałem w archiwum.
parę pytań:
1. jak sprawdzić czy to na pewno ta część - diagnoza napędu ?
2. podobno da się w tym sprzęgiełku wymienić olej wiskozowy (silikonowy), gdzie to zrobić ewentualnie jaki koszt ?

dodam że przed uszkodzeniem wszystko było ok., normalnie załączał się napęd natomiast teraz nie działa napęd kół tylnych.
na całe szczęście po uszkodzeniu autko natychmiast odstawiono w garażu, nie jeżdżone na uszkodzonym napędzie (chwała mojemu tacie).
będę wdzięczny za wszelką pomoc. dzwoniłem po krakowie po warsztatach zajmujących się autkami 4x4 ale nikt się w to nie bawi albo nie mam takiego namiaru.

będę wdzięczny za wszelką pomoc. po przeczytaniu archiwum widzę że jest tu paru fachowców w tym temacie.

pzdr
Ostatnio zmieniony sob cze 16, 2007 16:10 przez vr6, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32769
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » śr lis 15, 2006 14:52

gadaj z Cefaloidem lub Evolution, szykuj sie na duze koszty :(


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
wojti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: śr lis 16, 2005 23:15
Lokalizacja: pomorze
Kontakt:

Post autor: wojti » śr lis 15, 2006 16:27

nikt ci tam oleju nie wymieni bo nie wiadomo jaki do konca a pozatym jest to hermetyczna obudowa i nigdzie tego oleju nawet nie kupisz jesli padła wiskoza to trzeba ją poprostu wymienić



Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » śr lis 15, 2006 17:43

olej ma oznaczenie 140w90 i jest dostepny w pewnych "sklepach" cieszczie sie ze podalem oznaczenie:) ( olej jest tak zejebisty ze kropla na wlasnej" nitce z pierwszego pietra z okna doleciala do kolegi pod oknem, nie zrywajac ogonka:D:D )
Ostatnio zmieniony śr lis 15, 2006 22:39 przez evolution, łącznie zmieniany 1 raz.


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Awatar użytkownika
Cefaloid
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: śr sty 04, 2006 14:02
Lokalizacja: qqqq

Post autor: Cefaloid » śr lis 15, 2006 21:03

evolution pisze:olej ma oznaczenie 140w90 i jest dostepny w pewnych "sklepach" cieszczie sie ze podalem oznaczenie:) ( olej jest tak zejebisty ze kropla na wlasnej" nitce z pierwszego poetra z okna doleciala do kolegi pod oknem, nie zrywajac ogonka:D:D )
A jak jest z tym sprzęgłem - nie przenosi napędu czy się zablokowało na sztywno?

Oryginalnie zalewali sprzęgło olejem silikonowym "Siloxane AK 100000" ew "Siloxane AK 80000". Jedyne co znalazłem o nich to numer patentu VW. WIęc nie dokupisz go. A swoją drogą są bardzo zbliżone własnościami oleje wiskotyczne stosowane do... sprzęgieł wiskotycznych wentylatorów układu chłodzenia. Tam ich rola jest b. podobna i b. podobny jest zakres temperatur w których twardnieją. Używane są całkiem powszechnie np. patrz tu: http://moto.allegro.pl/18694_sprzegla_w ... view=gtext
Tyle mogę doradzić.

Idąc tym tropem powinieneś coś znaleźć. Skoro Twoje sprzęgło padło całkiem i nie przenosi napędu to nic nie tracisz zalewając takim olejem. Najwyżej nie zadziała :)Evolution, czy ten, który podałeś to nie będzie właśnie taki olej do sprzęgiełek wentylatorów chłodzenia?

Acha, i sprzęgło powinno być zalane w ok. 92% olejem, reszta ma być wypełniona powietrzem żeby nie pier...lło od ciśnienia jak się zagrzeje. Mam dokumentację VW z której wynika że ten bąbel powietrza był starannie dobrany. Za duży pogarsza parametry napędu, za mały prowadzi do niebezpiecznych ciśnień.


Konto usunięte.

vr6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn paź 18, 2004 18:02
Lokalizacja: KRAKÓW

Post autor: vr6 » czw lis 16, 2006 08:42

sprzęgło nie jest zblokowane, nie przenosi napędu.
poszukam firmy która regeneruje wisko do wentylatora, może się coś uda znależć.

evolution - a ile tego oleju potrzeba do zalania sprzęgła, pisałeś że gdzieś ok 1 litra ???



Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » śr lis 22, 2006 19:44

pisalem zdaje sie jak sprawdzic naped, podnies jedno przednie kolo i zacznij nim krecic jakby auto jechalo do przodu, poloz sie pod auto i zobacz czy kreci sie wal, jak stoi, pewnie poszla przekladnia katowa, lub pekla tulejka przenoszaca naped na przystawke, demontaz i montraz przystawki gora 2,5 h, jak wal sie kreci, zobacz czy nie zmielilo ktoregos przegubu, moze to sie stalo a ty wisko chcesz robic...... wisko to ostatnia rzecz z awaryjnoscia


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Awatar użytkownika
Cefaloid
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 513
Rejestracja: śr sty 04, 2006 14:02
Lokalizacja: qqqq

Post autor: Cefaloid » czw lis 23, 2006 09:17

evolution pisze:wisko to ostatnia rzecz z awaryjnoscia
To prawda - oprócz wiskozy po drodze jest przednia i tylna przekładnia kątowa, tylny dyferencjał i 4 przeguby (i jeszcze 3 przeguby kardana na wale). Popsucie się dowolnego z tych elementów = brak napędu na tył.

Trochę ogólnie o syncro po polsku:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... &start=195

Na volkswagen.msk.ru jest ruska instrukcja serwisowa.


Konto usunięte.

vr6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn paź 18, 2004 18:02
Lokalizacja: KRAKÓW

Post autor: vr6 » sob kwie 14, 2007 19:43

stare ale odświeżam.
dopiero dzisiaj znalazłem czas, żeby pogrzebać przy autku.
na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco.
postapiłem jak koledzy pisali powyżej.
przy podniesionym przednim kole wał się kręci. przeguby wszystkie ok, sprawdzone.
no więc padło na wisko i to raczej na pewno to.
jak postawie auto na podnośniku, wszystkie cztery koła w powietrzu, to po załączeniu biegu koła zaczynają się kręcić - przednie i tylne.
ale bez problemu można ręką zatrzymać tylne koła (jednocześnie) bez żadnego oporu, nie pomaga zwiększenie obrotów.
wisko grzeje się więc powinno kleić a tu żadnego oddzewu.
więc obstawiam że to jednak wisko.
i tu pojawił się zonk.
przy próbie demontażu, blokujemy łyżką wisko i powinno się odkręcić.
tak robiłem za pierwszym razem według instrukcji z elsy i wszystko poszło ok.
tym razem śruba kręci się razem z wewnętrzną częścią wiskozy.
w drugą stronę blokuje się i dokręca.
ma ktoś może pomysł jak to odkręcić - pomyślałem o pneumacie (uderzenie) ale nie wiem czy to coś da.
może któś spotkał się już z takim problemem.

będę wdzięczny za pomoc.



Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » sob cze 16, 2007 13:50

musisz miec wlaczony zaplon i wlaczony wsteczny bieg, najlepiej zrobic tak ze podniesc cale auto zdjac wal a dokladnie cala ostatnia czesc walu, przygotowac sie do demontazu wisko odpalic silnik wbic wsteczny zeby kola sie krecily zaciagnac reczny i pojsc sobie zdjac wisko...


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

kombi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 06, 2007 20:35
Lokalizacja: ryglice

Post autor: kombi » pn lis 05, 2007 21:30

Witam i proszę o pomoc. Mam pytanie,mianowicie czy można zespawać wisco na stałe.
Moje się zajechało a nowe kosztuje kupę pieniędzy,tak wogule czy ktoś wie gdzie można ewentualnie kupić jakąś używkę.I jak to jest z tym zblokowaniem visco,czy coś się nie rozwali(pułoś.most) Z góry dziękuję wszystkim za wszelaką pomoc ,pozdrawiam. MK3 1.8GT syncro



Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » śr lis 07, 2007 19:36

urwie sie bez zadnego wiekszego klopotu...


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

kombi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob sty 06, 2007 20:35
Lokalizacja: ryglice

Post autor: kombi » pt lis 09, 2007 00:05

witam. to znaczy co się urwie? może to głupie pytanie ale nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat.nie wiesz może gdzie można dostać jakąś używkę.z góry dziękuję.



Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » pt lis 09, 2007 17:05

urwa sie poloski od naprezen w napedzie nie wspominajac o innych elementach syncro


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 277 gości