[mk3] 1.8 ABS - sprint do 100km/h

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
vw_vw
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: czw cze 16, 2005 15:11
Lokalizacja: Z polska

[mk3] 1.8 ABS - sprint do 100km/h

Post autor: vw_vw » sob paź 28, 2006 20:44

Witam

Jak kręcić 1.8 ABS (u mnie akurat w Vento) aby osiągnąć jak najlepszy czas?
Na których przełożeniach osiągacie setkę i przy jakich obrotach ewentualnie zmieniacie biegi?

PS czy duże znaczenie ma pełen bak i koła 195/60/R15?



lutek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: wt maja 16, 2006 20:49
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: lutek » sob paź 28, 2006 20:50

Jeśli nie masz możliwości zhamowania swojego silnika to na podstawie wykresu fabrycznego sprawdz jak przebiega moment obrotowy i przyspieszaj według tego. Zasada jest prosta - przełożenia zmieniasz nieco powyżej maksymalngo momentu żeby kolejnym trafić w jego okolice. A co do kwestii baku-każy kg ma znaczenie tak samo jak opony(a raczej opory toczenia) im mniejsze koła założysz tym wiecej zyskasz na przyspieszeniu a szerokość to juz kwestia złotego środka miedzy oporem a przyczepnością.



Awatar użytkownika
JayT
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 715
Rejestracja: sob mar 11, 2006 14:18
Lokalizacja: Zbąszynek (FSW)
Kontakt:

Post autor: JayT » ndz paź 29, 2006 00:40

1. Masz niewłaściwy rozmiar opon, jak na felgi 15" - powinno być 195/50/15, bo w tym momencie masz większą średnicę kół, a więc gorsze przyspieszenie niż VW podaje fabrycznie. W dodatku większe oponki powodują przekłamanie licznika!
2. Jeśli chodzi o zmianę biegów - mój ADZ osiąga maksymalny moment około 2500 obr/min - więc kręcę go trochę powyżej 3000 obr/min, wrzucam następny bieg i obrotek spada w okolice 2500 obr/min - i tak w kółko :chytry: ABS to starszy brat ADZ - parametry mają prawie identyczne, więc możesz wypróbowac moją metodę i powinno Ci się udac dobrze przyspieszać. Musisz jednak pamiętać, że Vento z silnikiem 1.8 to nie jest jakaś rakieta i do setki rozpędza się w ponad 12 sekund...
3. Pełnym bakiem bym się nie przejmował - ja tam nie czuję różnicy w przyspieszaniu, gdy mam 55 l benzyny i wtedy, gdy zostaje jej tylko 5 l. Może przy pełnym baku jest to jakieś 0,1-0,2 s więcej w sprincie do 100 km/h - ale czy to ma aż tak duże znaczenie? :bajer:


Moje VWozidło spala średnio: Obrazek i Obrazek

Awatar użytkownika
Bilstein
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr sie 30, 2006 21:02
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Post autor: Bilstein » ndz paź 29, 2006 10:55

JayT pisze:1. Masz niewłaściwy rozmiar opon, jak na felgi 15" - powinno być 195/50/15, bo w tym momencie masz większą średnicę kół, a więc gorsze przyspieszenie niż VW podaje fabrycznie. W dodatku większe oponki powodują przekłamanie licznika!
2. Jeśli chodzi o zmianę biegów - mój ADZ osiąga maksymalny moment około 2500 obr/min - więc kręcę go trochę powyżej 3000 obr/min, wrzucam następny bieg i obrotek spada w okolice 2500 obr/min - i tak w kółko :chytry: ABS to starszy brat ADZ - parametry mają prawie identyczne, więc możesz wypróbowac moją metodę i powinno Ci się udac dobrze przyspieszać. Musisz jednak pamiętać, że Vento z silnikiem 1.8 to nie jest jakaś rakieta i do setki rozpędza się w ponad 12 sekund...
3. Pełnym bakiem bym się nie przejmował - ja tam nie czuję różnicy w przyspieszaniu, gdy mam 55 l benzyny i wtedy, gdy zostaje jej tylko 5 l. Może przy pełnym baku jest to jakieś 0,1-0,2 s więcej w sprincie do 100 km/h - ale czy to ma aż tak duże znaczenie? :bajer:
Najwyrazniej parametry tych sinikow sa inne (ale nie wydaje mi sie ) jak Tobie ciagnie od 2500 obr/min ja musze tak krecic zeby obroty spadły przynajmniej do 3000 obr/min nie nizej takze no nie wiem hamownia zaprasza pozd. acha autko mam sprawne zeby nie było :chytry:



Awatar użytkownika
PinkFloyd
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3551
Rejestracja: wt paź 17, 2006 08:53
Lokalizacja: USA

Post autor: PinkFloyd » ndz paź 29, 2006 10:58

co ty masz za opony poczytaj tu jak zmienic opony aby zachować to samo przełożenie- takie jak masz możesz mieć gorsze przyspiecho nawet o 1,5s. http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=69700



kijannaa
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn paź 31, 2005 10:06
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: kijannaa » ndz paź 29, 2006 12:34

JayT pisze:mój ADZ osiąga maksymalny moment około 2500 obr/min - więc kręcę go trochę powyżej 3000 obr/min, wrzucam następny bieg i obrotek spada w okolice 2500 obr/min
JayT mam pytanie: w jakim czasie osiągasz swoim Golfem 100 km/h oraz czy sprawdzałeś prędkość maksymalną ? Pytam bo mamy ten sam silnik



Awatar użytkownika
Dawca_Nerek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1887
Rejestracja: ndz kwie 24, 2005 10:08
Lokalizacja: F1 DAWCA

Post autor: Dawca_Nerek » ndz paź 29, 2006 13:21

kijannaa, mój w 5 osób na gazie zatrzymał się przy 180 km/h licznikowo oczywiście a do 100 to nie wiem ile ma :grin:
Obrazek


Obrazek
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...

kijannaa
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn paź 31, 2005 10:06
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: kijannaa » ndz paź 29, 2006 13:27

Dawca_Nerek pisze:kijannaa, mój w 5 osób na gazie zatrzymał się przy 180 km/h
u mnie przy 4 osobach i całym załadowanym bagażnikiem też 180 licznikowe na gazie. Czyli silnik mam nadzieję że jeszcze ok bo po tym jak niektórzy piszą że z tym silnikiem rozpędzają się do ponad 195 to się zacząlem obawiać czy z moim silnikiem jest coś nie tak. Dzięki



fuldi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1313
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 20:46
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Post autor: fuldi » ndz paź 29, 2006 13:29

Dawca_Nerek pisze:kijannaa, mój w 5 osób na gazie zatrzymał się przy 180 km/h licznikowo oczywiście a do 100 to nie wiem ile ma :grin:
Niezle ja jeszcze swojego nie testowałem a mam taki sam silniczek:P może w przyszłym tygodniu uda mi się zmierzyć od 0-100 :)



Awatar użytkownika
JayT
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 715
Rejestracja: sob mar 11, 2006 14:18
Lokalizacja: Zbąszynek (FSW)
Kontakt:

Post autor: JayT » ndz paź 29, 2006 13:31

kijannaa pisze: JayT mam pytanie: w jakim czasie osiągasz swoim Golfem 100 km/h oraz czy sprawdzałeś prędkość maksymalną ? Pytam bo mamy ten sam silnik
Czasu do 100 km/h nie mierzyłem i raczej w najbliższym czasie tego nie zrobię, chyba, że stoperem w zegarku - tylko po pierwsze taki pomiar jest raczej mało wiarygodny, a po drugie nie mam stopera w zegarku :D
Co do Vmax: kiedyś licznik pokazał mi ok. 185 km/h, ale to tylko wskazanie licznikowe. Ile było w rzeczywistości, tego nie wiem - jakieś przekłamania na liczniku zawsze są. Dodam, że jechałem wtedy na oryginalnych 14" felgach stalowych + oponki 185/60/14 - więc rozmiar koła był w normie. Gdzieś kiedyś czytałem, że standardowe MK3 z silnikiem ADZ nie powinno tyle pojechać - więc albo przekroczyłem zakładaną przez producenta prędkość maksymalną, albo licznik tak bardzo oszukuje.


Moje VWozidło spala średnio: Obrazek i Obrazek

fuldi
Forum Master
Forum Master
Posty: 1313
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 20:46
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Post autor: fuldi » ndz paź 29, 2006 13:36

to co piszą często odbiega od rzeczywistości...



Awatar użytkownika
JayT
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 715
Rejestracja: sob mar 11, 2006 14:18
Lokalizacja: Zbąszynek (FSW)
Kontakt:

Post autor: JayT » ndz paź 29, 2006 13:42

fuldi pisze:to co piszą często odbiega od rzeczywistości...
To fakt... i pewnie zawsze zostawiają sobie jakiś margines, żeby nie było wtopy w stylu: "napisaliście, że pojedzie 180, a mój tylko 179 wyciąga!" :hmm:
Tak czy inaczej patrząc na Wasze (lub raczej nasze) wyniki w granicach 180 km/h wykluwają mi się 2 hipotezy:
1. To co wyczytałem to gwarantowana Vmax, co nie znaczy, że nie można więcej.
2. Wszystkim nam liczniki przekłamują podobnie. :chytry:


Moje VWozidło spala średnio: Obrazek i Obrazek

Awatar użytkownika
Pinhead
Forum Master
Forum Master
Posty: 1746
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 00:44

Post autor: Pinhead » ndz paź 29, 2006 13:42

A jak Wy chcecie mierzyć ten sprint 0-100 ? :chytry:


=-Pinhead-=

Awatar użytkownika
JayT
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 715
Rejestracja: sob mar 11, 2006 14:18
Lokalizacja: Zbąszynek (FSW)
Kontakt:

Post autor: JayT » ndz paź 29, 2006 13:51

Pinhead pisze:A jak Wy chcecie mierzyć ten sprint 0-100 ? :chytry:
Ja myślałem o jakimś GPS-ie... Albo - tańsza opcja - młodsza siostra ze stoperem w dłoni na siedzeniu pasażera :rotfl: - a potem wyciagamy średnią z 10 pomiarów :grin:


Moje VWozidło spala średnio: Obrazek i Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 439 gości