[mk3] pytanie o żarówki

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Przemo86
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 725
Rejestracja: czw lis 10, 2005 00:02
Lokalizacja: Aleja Zasłużonych...
Kontakt:

Post autor: Przemo86 » pn paź 02, 2006 22:54

bartas_pn pisze:dokladnie chodzi mi o takie cos:
http://moto.allegro.pl/sh...?item=129393073
nie wiem czy czytales dokladnie, ale tam ani slowa nie ma na temat homologacji :D

[ Dodano: Pon Paź 02, 2006 22:57 ]
Produktem tym są ŻARÓWKI HALOGENOWE XENON BLUE-WHITE LIGHT XENON – PLASMA. Są efektem wieloletniej pracy i wdrażaniu najnowszych technologii HID (High Intensity Discharge) jest to połączenie dwóch sprężonych gazów ( Xenon i Krypton) .

i zobacz test zarowek co masz wyzej link przeczytaj o HID i oznaczeniach

a w ogole to twoja decyzja ja swoja opinie wyrazilem ;)


-Można się dobrze bawić na imprezie bez alkoholu, prawda ?
-Nie wiem, nie byłem...

Moje MK2

Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » pn paź 02, 2006 23:15

Sprezedający napisał:
"Produktem tym są ŻARÓWKI HALOGENOWE XENON BLUE-WHITE LIGHT XENON – PLASMA. Są efektem wieloletniej pracy i wdrażaniu najnowszych technologii HID (High Intensity Discharge) jest to połączenie dwóch sprężonych gazów ( Xenon i Krypton)"

Czy ma pojęcie co to plazma???? :panna:
Wikipedia :D :
Plazma to gaz zjonizowanych cząstek o dużej koncentracji - współwystępują w nim zjonizowane atomy oraz elektrony, jednak cała objętość zajmowana przez plazmę z "globalnego" punktu widzenia jest elektrycznie obojętna.

Niby w czym pomagają te 2 gazy w tej ŻARÓWCE a nie LAMPIE WYŁADOWCCZEJ. Chyba w tym, w czym pomaga hel do gardła- żeby bylo ŚMIESZNIEJ :D

PARĘ SŁÓW O HID CZYLI LAMPIE WYLADOWCZEJ (INACZEJ TEŻ ZWANEJ DGL)

Zasada działania opiera się na łuku elektrycznym. Powstaje on między dwoma elektrodami w przestrzeni wewnątrz bańki. Bańka jest wypełniona mieszaniną gazów szlachetnych (argon, ksenon) oraz solami metali. Długość łuku wynosi około 4-5mm. Lampę wyładowczą umieszcza się w układzie optycznym reflektora, analogicznie jak tradycyjne żarówki tak, aby zapewnić jak najlepsze parametry wiązki świetlnej. Reflektor emituje wtedy bardzo silne skoncentrowane światło o białej barwie (zbliżonej więc do światła dziennego), o znaczenie większym zasięgu i jasności. Cechy te odróżniają je od tradycyjnych reflektorów z żarówkami o żarniku wolframowym.

Tu podam cały proces włączania się lampy wyładowczej i tam jest wyraźnie napisane po co jest tam ksenon i argon i jakie procesy w niej zachodzą.

Pamiętajcie o tym przeglądając oferty idiotów spreedających ksenonowe żarówki halogenowi HID

Włączenie lampy GDL (Gas Discharge Lamp) jest procesem złożonym. Przebiega w kilku fazach, opisanych poniżej.

Faza 1. Zapłon. Wytwarzany jest impuls wysokiego napięcia, powodujący przeskok iskry między elektrodami. Jonizuje ona ksenon,, znajdujący się na jej drodze wewnątrz bańki. Między elektrodami tworzy się dzięki temu „rurkowaty kanał wyładowczy”, posiadający przewodność elektryczną. Wewnątrz tego łuku odbywa się transport zjonizowanych cząstek o określonych parametrach elektrycznych i termicznych. Transport ten, może się odbywać zarówno osiowo, jak i promieniowo. W czasie jego trwania następują procesy jonizacji, dysocjacji oraz rekombinacyjne. W praktyce jednak, na ogół jest potrzebnych kilka impulsów zapłonowych.

Faza 2. Ograniczenie mocy. Zaraz po przeskoczeniu iskry (iskier) prąd płynący w kanale wyładowczym powoduje wytworzenie strumienia świetlnego. Moc tego strumienia wynosi około 20% mocy emitowanego przez ustabilizowaną lampę.

Faza 3. Ograniczenie prądu. Układ steruje lampę na większą moc. Wzrasta jej temperatura. Sole metali oraz rtęć zgromadzone wewnątrz bańki zaczynają odparowywać. Wzrasta ciśnienie we wnętrzu lampy i wzrasta strumień świetlny. Barwa światłą zamienia się od niebieskawej do białej.

Faza 4. Stabilizacja lampy. W fazie tej następuje ustabilizowanie się pracy lampy. Moc, jaką pobiera lampa ustala się na poziomie 35W. Dzięki temu stabilizuje się łuk świetlny (przestaje migać). Niemal wszystkie sole metali oraz rtęć znajdujące się w bańce odparowują. Gdy ustabilizuje się ciśnienie, lampa osiąga docelową wartość strumienia świetlnego (ok. 2800lm) i temperaturę barwową ok. 4500K, przy czym temperatura barwowa światłą dziennego wynosi około 6000K, natomiast żarówek halogenowych- do 3200K.

Myślę, że trochę to wyjaśni, że ten napis XENON na chinskich żarówkach halogenowych jest wart tyle, ile przedwyborcze obietnice braci Kaczynskich ;)

[ Dodano: 02 Paź 2006 23:29 ]

A dodam jeszcze jedno.
Podobne żarówki full wypas (oczywiście xenon HID, super white) kupiłem w hipermarkecie, (pisząc pracę robilem pomiary 5 różnych) i byłem w szoku po otwarciu zapieczętowanego fabrycznie opakowania!!!!!!!!!

Po 1 żarówki były pomaćkane nie wiem czym, ale nie chcialo to zejść nawet wodą
Po 2, obie żarówki miały KRZYWO USYTUOWANĄ BAŃKĘ W TRZONKU!!!!
Pytam- Jak do cholery jej żarnik ma znaleźć się w osi optycznej reflektora????

Bardzo "ciekawie" wyglądał obraz ich światła na ekranie urządzenia pomiarowego ;)

bartas_pn, skąd wiesz co Ci przyślą jak takie zamówisz???? Kolego naprawdę, dodaj 3 dychy i kup PHILIPS BLUE VISION. Świecą super (mam w Corsie), potwierdzają to wyniki niemieckich testów publikowanych w auto świecie.

Pozdro.
Ostatnio zmieniony wt paź 03, 2006 00:58 przez Grzesiekk1982, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
faceman
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob lut 04, 2006 01:08
Lokalizacja: Stargard

Post autor: faceman » pn paź 02, 2006 23:46

Ja to mogę jedynie skwitować w ten sposób. Ci którzy uważają że żarówki pseudoksenonowe świecą super to:
-albo mają problemy ze wzrokiem,
-albo nie widzieli jak śwecą "normalne" żarówki,
-albo uważają że super oznacza "na niebiesko"
-albo wstyd im się przyznać że kupili kupę.

Moje stwierdzenie nie jest bezpodstawne. Robiłem kilka praktycznych testów porównując zwykłe żarówki i tzw. xenony.



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » pn paź 02, 2006 23:52

faceman, Mają prawo świecić lepiej jeśli mają do tej niebieskiej bańki podwyższoną moc 90/100

Ale:
niszczą plastikowe reflektory,
nie maja homologacji
przeciążają instalację elektryczną
mogą spowodować przepalenie włączników światel, wtyczek, plastikowych oprawek
powodują efekt samooślepienia
niszczą odbłyśnik, i inne.

Lpeiej zainwestować w producenta i kupic markowy produkt :)



Awatar użytkownika
faceman
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob lut 04, 2006 01:08
Lokalizacja: Stargard

Post autor: faceman » pn paź 02, 2006 23:56

Grzesiekk1982 próby przeprowadzałem właśnie na tych mocniejszych żarówkach.



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » wt paź 03, 2006 00:29

faceman pisze:próby przeprowadzałem właśnie na tych mocniejszych żarówkach.
Ale mierzyłeś na jakimś sprzęcie ich wartości ich światłości i natężenia, czy tak ogólnie jeździłeś na tych i tych?
Ja mierzyłem to wyszło że świecą mocniej, niezupełnie tam gdzie powinny ;) i natężenie powyżej linii światłocienia (to, które oślepie innych) 2 razy przekracza noormę.



bartas_pn
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt sty 31, 2006 19:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartas_pn » wt paź 03, 2006 17:08

Grzesiekk1982 pisze:Sprezedający napisał:

bartas_pn, skąd wiesz co Ci przyślą jak takie zamówisz???? Kolego naprawdę, dodaj 3 dychy i kup PHILIPS BLUE VISION. Świecą super (mam w Corsie), potwierdzają to wyniki niemieckich testów publikowanych w auto świecie.
akurat moj kumpel kupil do A3 dokladnie te zarowki od tego samego kolesia i jak dla mnie efekt jest i jasnosc tez lepsza.

Grzesiekk1982 i tak dostanie pkt (za jakis czas jak sie jeszcze czegos dowiem, zeby ludzie nie myslelli ze temat zakonczony :P)za szeroka wiedze w tej dziedzinie :)

rozumiem, ze jesli cos mam homologacje to moge kupowac, jak np:
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=129231420
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=131832244

ale jak w koncu z instalacja, gdybym chcial 100W??



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » wt paź 03, 2006 22:25

bartas_pn pisze:rozumiem, ze jesli cos mam homologacje to moge kupowac, jak np:
http://moto.allegro.pl/sh...?item=129231420
http://moto.allegro.pl/sh...?item=131832244
bartas_pn, niestety, to by bylo najgorsze rozwiązanie :( Śaiatło żarówki, co tu ukrywać- kiepskiej chinskiej firmy dodatkowo ograniczone zamalowaną na niebiesko bańką... Nie ma prawa to dobrze świecić. Z tą homologacją to też jest różnie.
Wspomniana E13 jest z... Luksemburga!!!

Cała sprawa wygląda tak:
Firmy produkujące te żarówki, reflektory, lapmy lexuski itp z Chin, Hongkongu, Tajwanu homologują je w Europie we własnych, utworzonych przez siebie instytutach badawczych. Instytuty te, uzyskały uprawnienia do homologowania na rynek europejski. Wcześniej wszystko sprzedawano z homologacją europejską E11 czyli z Wielkiej Brytanii. Po sprawdzeniu tego w Niemczech, (miały w tym udział europejskie koncerny-konkurencja), Unia upomniała Wielką Brytanię, nie pamiętam dokładnie kiedy, ale było to gdzieś na początku roku chyba i wszelkie produkty zostały poddane ponownej weryfikacji, której jak widać nie przeszły.
Z tego co widzę, przenioslo się wszystko do Luxemburga. Słyszałeś żeby robili żarówki w Luksemburgu????

Pomiar światłości świateł drogowych wykazał to (wszystko na tym samym prawym reflektorze H4 mojego MK3 - ten sam reflektor który do dziś używam i widać go w moim avatarze i na zdjęcui autka w profilu)

Światłość świateł drogowych:


Żarówka nowa firmy TESLA 27 [kcd] żarówka ta byla rekomendowana w teście Auto Bilda, dlatego ją wybrałęm do pomiaru.


Żarówka zużyta i pożółkła, używana kilka lat (podczas jazdy w nocy widać że jest już bardzo żółta i słaba) firmy NARVA 15 [kcd]


Żarówka 55W z homologacją i niebieską bańką (te niby HID) 10 [kcd]

Liczb nie trzeba komentować, mówią same za siebie.

Oprócz tego, że slabo świecą, to właściwości światła neibieskiego działają też na niekorzyść (jeśli reflektor ma świecić na neibieski i ma być subiektyywna poprawa w porównaniu standardu, to musi świecić znacznie mocniej (np. tak jak lapma ksenonowa, bądź mieć niedozwolone 100W, jak w przypadku Twojego kolegi).

Tu znowu wkleję fragmencik mojej pracy(wszystko pisane w obparciu o mdrą książkę ;)


Światłem widzialnym jest promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 380 do 780 nm Oko ludzkie rozróżnia długości fal, odbierając je jako barwę światła. Najmniejszą długość fali ma barwa czerwona, natomiast największą – fioletowa.

Czułość ludzkiego oka jest także różna dla różnych długości fali i jest także zależna od pory dnia lub nocy. Czasie dnia największą czułość oko ma dla barwy jasnożółtej, natomiast w nocy dla barwy zielonej.

Jeżeli chodzi o źródła światła, to najkorzystniejsza dla ludzkiego oka jest światło jak najbardziej zbliżone do słonecznego, czyli białe.
Światło żółte ulega natomiast najmniejszemu rozproszeniu, więc jest najbardziej korzystne podczas złych warunków atmosferycznych.
Światło niebieskie, ponieważ ma mniejszą długość fali ulega większemu rozproszeniu niż białe, czy żółte, gorzej oświetla drogę i ze względu na dłuższy czas adaptacji oka powoduje większe oślepienie.

To, że ulega większemu rozproszeniu (we mgle i wszelkich opadach atmosferycznych, dymach, pyłach), oznacza nic innego, niż subiektywne wrażenie gorszej widoczności.
Reflektory przeciwmgielne natomiast, świecą światłem o długości fali około 580 nm niemal nierozszczepialnym we mgle, czy podczas opadów śniegu.

Jeśli nie jesteś przekonany, sprawdźcie na samochodzeie kolegi- zamontujcie żarówki, także o mocy 100W, lecz tradycyjne, bezbarwne i sprawdźcie jaka będzie widoczność np na deszczu, śniegu.

Dlatego SZCZERZE ODRADZAM te co podałeś. Będzie napewno gorzej. Z resztą próbowałem je w samochodzie jeden wieczór po mieście się pokręciłem. Efekt? DNO!
Walnąłem je gdzies w kąt i jeżdzę na zwykłych :D

[ Dodano: 03 Paź 2006 22:40 ]
bartas_pn pisze:ale jak w koncu z instalacja, gdybym chcial 100W??
Przydadzą się będą przekaźniki! Spadki napięcia są bardzo duże.
Audi 1.8 na włączenie świateł mijania (90W) reaguje bardziej niż Golf TDI na włączenie klimatyzacji (ten chwilowy spadek obrotów), więc alternator nieźle w doopsko dostaje ;) !!
Kiedyś mialem 100W w Mercedesie klasy C i stopiło mocowanie żarówek i nie dało się już jej wyjąć (auto sprzedane i nie wiem co było dalej).



Awatar użytkownika
faceman
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob lut 04, 2006 01:08
Lokalizacja: Stargard

Post autor: faceman » wt paź 03, 2006 23:46

Grzesiekk1982 pisze:
faceman pisze:próby przeprowadzałem właśnie na tych mocniejszych żarówkach.
Ale mierzyłeś na jakimś sprzęcie ich wartości ich światłości i natężenia, czy tak ogólnie jeździłeś na tych i tych?
Ja mierzyłem to wyszło że świecą mocniej, niezupełnie tam gdzie powinny ;) i natężenie powyżej linii światłocienia (to, które oślepie innych) 2 razy przekracza noormę.
Przeprowadziłem trzy próby które dowodzą temu co napisałem.

1. Do lewego reflektora wsadziłem tzw. HID o mocy 100W, w prawym miałem stare wysłużone Narwy o standardowej mocy. Wieczorem przy uruchomionym silniku zapaliłem światła mijania. Machałem ręką ok 10cm. przed lewym reflektorem. Przed autem gdzie światła oświetlały drogę zauważyłem delikatny cień. Powtórzyłem to samo z prawym. Cień był wyraźny.

2. Jadąc do garażu po drodze mijam mocno świecącą lampę, jedyną w okolicy. Gdy ją mijam rzuca ona cień auta z przodu. Na żarówkach Narwa swiatła auta eliminują cień.

3.Gdy w nocy wyprzedza mnie auto i nasze światła zrównują się to jego światła nieoświetlają lepiej drogi przede mną, na HID-ach oświetlały i to zdecydowanie lepiej.

4. Na Narwach kiedy w nocy jadę kilka, kilkanaście metrów za autem, moje światła rzucają cień po skosie od tyłu auta jadącego przede mną (chyba rozumiecie o co mi chodzi). Na HID-ach tego nie było.

Testy 3 i 4 przeprowadzałem przez dłuższy czas zmieniając żarówki z jednych na drugie.

Niedawno kupiłem nowe żarówki Hella i efekt jest jeszcze lepszy.
Dzisiaj zakupiłem nowe lampy bo w starych odbłyśniki się skończyły. Teraz to będzie efekt.
Wspomnę jeszcze że mam przekaźniki.
Bardzo często poruszam się po zmroku poza miastem więc stawiam na światła.



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » śr paź 04, 2006 00:45

bartas_pn, THX :pub:

faceman,
Może nie są to specjalnie obiektywne metody badań, ale 100W ,musi świecić lepiej niż 50.

W moich pomiarach:
Światłość świateł drogowych zarówki "prawie jak HID 100/90W" wynosiła 30 [kcd], natomoast nowej Tesli 60/55W wynosiłą 27 [kcd]
Różnica ZALEDWIE 3 [kcd]
A oślepianie 2 razy przewyższa normę (na światłach mijania 90W, pow linii światłocienia)


Jeśli byś porównał sprawiedliwie czyli 'setki' z 'setkami' a 50 z 50 to byś zobaczył różnicę.
Nie chcę strzelać, ale w przypadku mojego reflektora mogłoby wyjść około 40-50 [kcd] dla 100W bezbarwnej żarówki europejskiej marki.

Ale weź pod uwagę to, co może naszkodzić taka żarówka... Masz przekaźniki to będziemy spokojni o przełączniki i instalację, ale...

Ciepło wydzielające się ze 100W żarówki jest nawet większe po zamontowaniu przekaźników niż bez nich (większe napięcie na stykach żarówki)!

1. Może stopic plastikową obudowę reflektora (powtarzam kolejny raz- wiem z autopsji).
2. Na 100% zniszczy odbłyśnik, nie nagle, lecz stopniowo.

Temu nie zaprzeczysz, to najprostsze prawa fizyki.



Awatar użytkownika
faceman
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob lut 04, 2006 01:08
Lokalizacja: Stargard

Post autor: faceman » śr paź 04, 2006 20:53

Z wszystkim się zgadzam ale nie z tym.

Może nie są to specjalnie obiektywne metody badań, ale 100W ,musi świecić lepiej niż 50.

Załóż dwie różne mocowo żarówki a jedną lampę tę w której jest mocniejsza zamaluj farbą to się przekonasz że mocniejsza nie świeci lepiej.
Poza tym jestem praktykiem a nie teoretykiem i kilka jednostek w tą czy w tą nie koniecznie musi mieć praktyczne znaczenie. Sprawdziłem żarówki w praktyce i wiem co widziałem. Dla mnie jest to oczywiste.



bartas_pn
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 161
Rejestracja: wt sty 31, 2006 19:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: bartas_pn » śr paź 04, 2006 22:07

Panowie, a czy do bory moge wsadzic 100W?
golf IV, jak czytam instrukcje obslugi, ma osobno swiatlo drogowe i mijania, a bora ,ma normalna, dwowloknowa zarowke, tak?



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » śr paź 04, 2006 22:46

faceman pisze:Z wszystkim się zgadzam ale nie z tym.

Może nie są to specjalnie obiektywne metody badań, ale 100W ,musi świecić lepiej niż 50.
W stosunku do 50W zarówki standardowej, masz jednak stuprocentowy przyrost mocy. Parametry świetlne, wyrażane w liczbach nbędą wyższe dla żarówki 100W (zakładając, że żarówka ma poprawną geometrię, oraz bańka jest niebieska, a nie cienogranatowa).
Ja wiem natomiast, co mierzyłem

Ale to, co pisałem wcześniej:

-->Czułość ludzkiego oka jest także różna dla różnych długości fali i jest także zależna od pory dnia lub nocy. Czasie dnia największą czułość oko ma dla barwy jasnożółtej, natomiast w nocy dla barwy zielonej. <--

-->Światło niebieskie, ponieważ ma mniejszą długość fali ulega większemu rozproszeniu niż białe, czy żółte, gorzej oświetla drogę i ze względu na dłuższy czas adaptacji oka powoduje większe oślepienie.<--

Można to tlumaczyć tak:
Przy niezbyt dużej przewadze 100W żarówki kilku [kcd] (pochłanianie światła przez farbkę) oko ludzkie ma gorszą czułość i zdolność adaptacji. Wrażenie jest takie, jakby światło było słabsze.

Nie myśl, że nie sprawdzilem w praktyce, ale w reflektorach o metalowym odbłyśniku ;)
Efekt jest najlepszy, gdy w ciemności oświetlamy ściany (jeżdzimy po ciemnym osiedlu).
Jednak w czasie jazdy, gdy jesteśmy oślepiani przez innych, a jeszcze jak trasa jest oświetlona latarniami z lampami sodowymi (żółte), to 100W niebieskie żarówki dają bardzo mizerny efekt. W czsie deszczu to już całkiem kiepsko. Jeto to powodowane niedokładnością ludzkiego wzroku, oraz dużą rozszczepialnością światła o "niebieskiej: długości fali. Znowu się rozgadalem...
bartas_pn pisze:Panowie, a czy do bory moge wsadzic 100W?
Powiem tak, wszystkie za i przeciw nakreśliliśmy mniej więcej. Ja bym się w to nie pchał. Owszem, jeśli np do MK2, gdzie reflektor kosztuje 35 zł i ma metalowy odbłyśnik, to tak(+przekaźniki).
Bora ma reflektor z plastiku, nawet jak się nie stopi (mnie w Mercedesie C, ewidentnie się stopił, zlało się mocowanie żarówki), to szybko zniszczy się dobłyśnik (zmatowieje itp.). Szkoda, bo to nie jest tanie. Proponuję te Philips'y, które GPrzemek poleca, beż żadnych niebieskich bajerów i niszczenia reflektorów.
bartas_pn pisze:a bora ,ma normalna, dwowloknowa zarowke, tak?
Jeśli H4 to tak. Wszystkie inne są "pojedyncze". Przeczytaj na kloszu. Jeśli jest 'C/R' (lub H4) to jest wspólne, a jeśli osobno, to 'C' i 'R', albo inna żarówka (np.H7). Sam musisz podjąć decyzję.
Pozdrawiam.



Michnik
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 623
Rejestracja: śr paź 20, 2004 20:46
Lokalizacja: Skarżysko
Auto: Golf IV TDI
Silnik: ARL

Post autor: Michnik » śr paź 04, 2006 23:41

Głupie byc może pytanie: a czemu nie ma żarówek np od 65W do 90W tylko z 55W od razu 100W? Przeciez mozna by wrzucic takie np 70W i moze nie niszczyly by instalacji i zarnikow w reflektorach...



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 412 gości