[MK3] Problem z termostatem

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Sławekvwgolf
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: ndz sie 20, 2006 23:06
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Post autor: Sławekvwgolf » wt wrz 26, 2006 10:59

MaciejW pisze: czy czas dogrzania auta jest prawidlowo 70 st mam po ok 5 km
Mój ABU tez w takim czasie się nagrzewa, ale w czasie normalnej jazdy po nagrzaniu temp. silnika trzyma się gdzieś na 80stopni a przy 90 włancza się wentylator. wiadomo też że wskaźnik temp w liczniku może mieć niewielki przekłamania więc niemożna się sugerować tylko tym wskazaniem. Bardziej bym ufał czujnikowi od wentylatora i teraz jak wskazówka jest na 90stopni a wentylator nie chodzi to znaczt że albo czyjnik padł albo temp jest niższa od 90 stopni



Awatar użytkownika
czyś
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: śr wrz 22, 2004 16:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czyś » wt wrz 26, 2006 11:28

Tylko porównując czujnik wentylatora ze wskazaniami czujnika na silniku, zwróćcie uwagę, że są w różnych miejscach. Na wyjściu z głowicy płyn może mieć 100 stopni, ale w dolnej części chłodnicy (tam, gdzie czujnik wiatraka) będzie miał mniej.
Czujnik wiatraka, reaguje na temperaturę cieczy wchodzącej do obiegu (wracającej z chłodnicy do silnika, do pompy), wskaźnik temp. - podaje temp wody opuszczającej silnik w kierunku chłodnicy.

Czyli wskaźnik pokazuje 95 stopni (temp. na wyjściu), ale wiatrak zadziała dopiero wtedy, gdy woda opuszczająca chłodnicę (po przejściu przez rdzeń chłodnicy) i wchodząca do obiegu przez silnik ma temperaturę za wysoką. Wskaźnik może zatem pokazywać ponad 90st., a wiatraki się nie włączą, bo chłodnica odda w międzyczasie ten nadmiar ciepła, tzn. woda przy czujniku wiatraków będzie miała temp. już poniżej progu włączenia wentylatora.

Także z wymianami czujników lepiej się nie spiedszyć, bo drogię są, a niekoniecznie uwalone.



MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » wt wrz 26, 2006 12:40

Sławekvwgolf pisze:
MaciejW pisze: czy czas dogrzania auta jest prawidlowo 70 st mam po ok 5 km
Mój ABU tez w takim czasie się nagrzewa, ale w czasie normalnej jazdy po nagrzaniu temp. silnika trzyma się gdzieś na 80stopni a przy 90 włancza się wentylator. wiadomo też że wskaźnik temp w liczniku może mieć niewielki przekłamania więc niemożna się sugerować tylko tym wskazaniem. Bardziej bym ufał czujnikowi od wentylatora i teraz jak wskazówka jest na 90stopni a wentylator nie chodzi to znaczt że albo czyjnik padł albo temp jest niższa od 90 stopni
U mnie wiatrak zaczyna krecic przy ok 96 st bez znaczenia jakby na termostat czy vahler czy francuz



Awatar użytkownika
Sławekvwgolf
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: ndz sie 20, 2006 23:06
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Post autor: Sławekvwgolf » wt wrz 26, 2006 13:50

czyś pisze: Na wyjściu z głowicy płyn może mieć 100 stopni, ale w dolnej części chłodnicy (tam, gdzie czujnik wiatraka) będzie miał mniej.
Czujnik wiatraka niestety nie jest na dole chłodnicy tylko zaraz pod wężem doprowadzającym ciecz do chłodnicy bo rozmawiamy tu o danym modelu a mianowicie o ABU i ciecz chłodząca w samym wężu nie jest w stanie się o tyle stopni ochłodzić pozdrawiam

[ Dodano: 26 Wrz 2006 13:56 ]
sprawdzałem i wyszło mi że do ABU termostat ma mieć 84 stopnie otwarcia


Sławek

Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » wt wrz 26, 2006 14:13

Sławekvwgolf pisze:do ABU termostat ma mieć 84 stopnie otwarcia
Początek otwarcia.
Więc temp. w układzie nie śmie Ci spaść poniżej 84 stopni.
Wygląda że przekłamuje Ci czujnik temperatury. Po podłaczeniu do VAGa możesz jeszcze stwierdzić czy nie stało się coś ze wskaźnikiem, bo tam pokazuje Ci dokładna temp z kompa.
W silniku ABU - gdy jest pełne otwarcie termostatu temp przy wyłaczniku wentylatora i temperatura przy czujniku temp są sobie równe. Róznice będzie sz tylko miał przy uszkodzonym (nie do końca otwierającym się termostacie). Wtedy wentylator właczy się później - bo nie cała ciecz dotrze do wyłacznika termicznego


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » śr wrz 27, 2006 13:10

Adamtd pisze:
Sławekvwgolf pisze:do ABU termostat ma mieć 84 stopnie otwarcia
Początek otwarcia.
Więc temp. w układzie nie śmie Ci spaść poniżej 84 stopni.
Wygląda że przekłamuje Ci czujnik temperatury. Po podłaczeniu do VAGa możesz jeszcze stwierdzić czy nie stało się coś ze wskaźnikiem, bo tam pokazuje Ci dokładna temp z kompa.
W silniku ABU - gdy jest pełne otwarcie termostatu temp przy wyłaczniku wentylatora i temperatura przy czujniku temp są sobie równe. Róznice będzie sz tylko miał przy uszkodzonym (nie do końca otwierającym się termostacie). Wtedy wentylator właczy się później - bo nie cała ciecz dotrze do wyłacznika termicznego
A czy sa jakies konsekwence gdy bede mial termostat na 92 st,skoro ma byc 84 w ABU,w sumie jest wszystko porzadku ???



Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » śr wrz 27, 2006 14:43

MaciejW pisze:A czy sa jakies konsekwence gdy bede mial termostat na 92 st,skoro ma byc 84 w ABU,w sumie jest wszystko porzadku ???
Konsekwencją jest przegrzanie silnika.
Ale ja pytam z uporem maniaka - czy jesteś pewien że te 92 to początek otwarcia czy pełne otwarcie bo to fundamentalna różnica?


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » śr wrz 27, 2006 14:48

Adamtd pisze:
MaciejW pisze:A czy sa jakies konsekwence gdy bede mial termostat na 92 st,skoro ma byc 84 w ABU,w sumie jest wszystko porzadku ???
Konsekwencją jest przegrzanie silnika.
Ale ja pytam z uporem maniaka - czy jesteś pewien że te 92 to początek otwarcia czy pełne otwarcie bo to fundamentalna różnica?

na 100% bylo tam wybite 92,chyba ze dot ten numer czego innego,no ale jak w sklepie mi taki dali to musi byc chyba gut..

[ Dodano: Sro Wrz 27, 2006 14:50 ]
Adamtd pisze:
MaciejW pisze:A czy sa jakies konsekwence gdy bede mial termostat na 92 st,skoro ma byc 84 w ABU,w sumie jest wszystko porzadku ???
Konsekwencją jest przegrzanie silnika.
Ale ja pytam z uporem maniaka - czy jesteś pewien że te 92 to początek otwarcia czy pełne otwarcie bo to fundamentalna różnica?
a czemu przegrzanie skoro mi pokazuje na wskazowce 90st.wiatrak chlodzi od95st z pod maski sie nie kopci to moze jest dobrze



Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr wrz 27, 2006 15:32

ja mam w swoim ABU na 87 poczatek otwarcia, a silniczek trzyma 88-89 stopni w ksiazce jest napisane na 84 ale w sklepie mi dali na 87 i jest dobrze


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » śr wrz 27, 2006 15:55

[quote="T.O.B.I."]ja mam w swoim ABU na 87 poczatek otwarcia, a silniczek trzyma 88-89 stopni w ksiazce jest napisane na 84 ale w sklepie mi dali na 87

ciekawe czemu niedaja na 84st ??



Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr wrz 27, 2006 16:00

no to juz jest pytanie z wyzszej polki :) ja zakladalem i tak zakup takiego pod katem zimy, te pare stopni silnikowi nie powinno zaszkodzic


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » śr wrz 27, 2006 17:10

T.O.B.I. pisze:no to juz jest pytanie z wyzszej polki :) ja zakladalem i tak zakup takiego pod katem zimy, te pare stopni silnikowi nie powinno zaszkodzic
no wlasnie zima tuz tuz....a po jakim czasie osiaga co 70 st a po jakim 90 orientacyjnie ??



Awatar użytkownika
Adamtd
VW Baron
VW Baron
Posty: 3346
Rejestracja: pt maja 06, 2005 13:37
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: Adamtd » śr wrz 27, 2006 18:33

MaciejW pisze:ciekawe czemu niedaja na 84st ??
bo jak ktoś w katalogu źle palcem przejedzie z typu silnika na nr termostatu to tak bywa - ja też raz dostałem na 87, bo mi do głowy nie przyszło przy ladzie sprawdzić
MaciejW pisze:a czemu przegrzanie skoro mi pokazuje na wskazowce 90st.wiatrak chlodzi od95st z pod maski sie nie kopci to moze jest dobrze
Co oznacza, że masz odpowiedni termostat, który nie ma temp otwarcia 92 stopnie, bo wtedy wbrew prawom fizyki byłoby utrzymywanie przez silnik temp poniże tych właśnie 92 stopni


jest już nas troje i dlatego nie mam czasu odwiedzać formu.....

MaciejW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: ndz kwie 17, 2005 11:57
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: MaciejW » śr wrz 27, 2006 18:53

Adamtd pisze:
MaciejW pisze:ciekawe czemu niedaja na 84st ??
bo jak ktoś w katalogu źle palcem przejedzie z typu silnika na nr termostatu to tak bywa - ja też raz dostałem na 87, bo mi do głowy nie przyszło przy ladzie sprawdzić
MaciejW pisze:a czemu przegrzanie skoro mi pokazuje na wskazowce 90st.wiatrak chlodzi od95st z pod maski sie nie kopci to moze jest dobrze
Co oznacza, że masz odpowiedni termostat, który nie ma temp otwarcia 92 stopnie, bo wtedy wbrew prawom fizyki byłoby utrzymywanie przez silnik temp poniże tych właśnie 92 stopni[/quote

ok dzieki ,jakies te silnik ABU dziwne ale coz, ok dzieki jeszcze raz pukciki rozdane ,
pzdr



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 356 gości