Jak podłonczyć wentylator chłodnicy na krutko

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Wojtekahq
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:52
Lokalizacja: Oświecim

Jak podłonczyć wentylator chłodnicy na krutko

Post autor: Wojtekahq » ndz wrz 17, 2006 16:46

jak podłonczyć wentylator chłodnicy żebym w kabinie miał przełoncznik którym moge w miare [potrzeby go włonczyć mowa tu o Golfie 3 z 93 roku . Potrzebowałbym jakiś schemat albo jakomś instrukcjie[/b]



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » ndz wrz 17, 2006 18:16

Wojtekahq pisze:Potrzebowałbym jakiś schemat albo jakomś instrukcjie[/b]
Wez kable kture ida od czójnika w hłodnicy zewżyj na krutko...Powinno zadziałać...Albo wstaw pstryczek.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » ndz wrz 17, 2006 18:45

musisz podciągnąć do środka auta dwa kable które powinieneś wpiąć do wyłącznika termicznego chłodnicy ( kable czerwono- biały oraz czerwono-czarny ) potem w środku auta podłączasz sobie przez wyłącznik tylko taki co ma trzy styki coś takiego jak do suszarki do włosów do jakiegoś plusa i masz sterowanie wentylatorem dwa biegi . Tylko wyłącznik musi mieć dosyć wytrzymałe styki na duzy pobór pądu
Ostatnio zmieniony ndz wrz 17, 2006 18:46 przez miś fazi, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 854
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Post autor: Bednarus » ndz wrz 17, 2006 18:45

bongo, dobre :helm:

A tak wracając do sprawy Twojego pytania to masz tutaj schemat poglądowy jak to podłączyć. Niestety nie wiem gdzie znajdują poszczególne elementy i jaki jest kolor kabli, bo nie ma mnie w domu i nie mam gdzie tego sprawdzić, by Tobie dokładniej to opisać.

Obrazek

1. - przełącznik "dwupozycyjny" w kabinie samochodu
2. - tam trzeba przeciąć
3. -włącznik termiczny od wiatraka chłodnicy
4. -silnik od wiatraka chłodnicy

czerwone elementy (na schemacie) to te które musisz wstawić

p.s. instalacja w Golfie moze byc nieco inna. To jets tylko szkic poglądowy jak to powinno poprawnie wyglądać. I moze zdazyć się tak, że nie do końca tak to wygląda w samochodzie. Ale powinno być coś koło tego.



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pn wrz 18, 2006 08:40

bongo pisze:
Wojtekahq pisze:Potrzebowałbym jakiś schemat albo jakomś instrukcjie[/b]
Wez kable kture ida od czójnika w hłodnicy zewżyj na krutko...Powinno zadziałać...Albo wstaw pstryczek.
tak jak napisał bongo wyprowadź sobie z tej wtyki od czujnika chłodnicy (1 i 3) dwa kable aż do kabiny i tm sobie zrób pstryczek :-)
tak jest najszybciej i wszystko będzie działać aby tylko pamięc i wzrok Cie nie zawiódł :-)



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » pn wrz 18, 2006 09:28

Bednarus, jeśli dobrze odczytałem to conapisałeś, i zrozumiałem schemat ( wyłącznik ma "1", "2" i "0" - tak jak w suszarce) to w pozycji "0", i przeciętym kablu w miejscu które wskazałeś, wiatrak się nie włączy. Trochę nieuwagi, awaria wskaźnika, lub czujnika od niego i sprawa wyglądać może nieciekawie.
Myślę, że prościej będzie pociągnąć dodatkowe zasilanie od bezpiecznika, ptrzez wyłącznik "0" "1", do silnika.



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pn wrz 18, 2006 09:51

bodzio_j pisze:Myślę, że prościej będzie pociągnąć dodatkowe zasilanie od bezpiecznika, ptrzez wyłącznik "0" "1", do silnika.
można i tak ale
jeśli silnik będzie pracować na 1 biegu to wszem może tak być ale jak na 2 to tylko z przekaźnikiem ponieważ idzię większy prąd i przełącznik i kable mógłby się nadtapiać,
bezpieczniej dla przewodów a tym samym zachowania bezpieczeństwa p.pożarowego jest od wtyki ponieważ nimi idzie tylko "prądowy sygnał" do silnika wentylatora



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 854
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Post autor: Bednarus » pn wrz 18, 2006 10:07

bodzio_j pisze:Bednarus, jeśli dobrze odczytałem to conapisałeś, i zrozumiałem schemat ( wyłącznik ma "1", "2" i "0" - tak jak w suszarce) to w pozycji "0", i przeciętym kablu w miejscu które wskazałeś, wiatrak się nie włączy. Trochę nieuwagi, awaria wskaźnika, lub czujnika od niego i sprawa wyglądać może nieciekawie.
Myślę, że prościej będzie pociągnąć dodatkowe zasilanie od bezpiecznika, ptrzez wyłącznik "0" "1", do silnika.
nie do konca. Miałem na mysli to, ze gdy przełączy przełącznik to albo załącza, wiatrak na stałe, a w drugą strone puszcza prąd przez włącznik termiczny. Przy tym rozwiązaniu nie ma pozycji "0". Albo jest włączony na stałe, albo przełącznik puszcza prad przez włącznik termiczny. Wtedy napewno zawsze się mu włączy wiatrak jak bedzie musiał (za co jest odpowiedzialny włącznik termiczny), albo bedzie mu się obracal cały czas.
p.s. chyba ze cos popierniczyłem w tym schemacie.
p.s.2 chyba lepiej bedzie tak się wczepic w czujnik w chłodnicy i przełączać prąd sterowania (mniejsze natezenia prądu)



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » pn wrz 18, 2006 10:12

Bednarus pisze: chyba ze cos popierniczyłem w tym schemacie
w kółku"1" wygląda na to, że jest obwód rozwarty. Potrzebny w tym układzie jest "mądrzejszy " przełącznik który w obu pozycjach jest zwarty, ale na innych stykach. Zwykły "pstryczek" nie zadziała.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 854
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Post autor: Bednarus » pn wrz 18, 2006 11:07

bodzio_j pisze:
Bednarus pisze: chyba ze cos popierniczyłem w tym schemacie
w kółku"1" wygląda na to, że jest obwód rozwarty. Potrzebny w tym układzie jest "mądrzejszy " przełącznik który w obu pozycjach jest zwarty, ale na innych stykach. Zwykły "pstryczek" nie zadziała.
A jak to teraz wygląda?
p.s. ale mam jeszcze inna koncepcje. Bezpieczniejszą, ale nie wiem czy to podejdzie do instalacji

A takie rozwiązanie by podeszło? Nie mam wglądu w schemat instalacji elektrycznej wentylatora chłodnicy, ale na chłopski rozum to mniej wiecej powinno zadziałać.
Obrazek

1 - przełącznik dwupozycyjny
2 - czujnik temp. chłodnicy
3 - przekaźnik załączający silnik od wiatraka chłodnicy
4 - silnik wentylatora chłodnicy
5 - tu trzeba przeciąć
Ostatnio zmieniony pn wrz 18, 2006 16:20 przez Bednarus, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Wojtekahq
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn lip 24, 2006 11:52
Lokalizacja: Oświecim

Post autor: Wojtekahq » pn wrz 18, 2006 13:14

Dzienki chłopaki , to że wentylator mi się nie włancza przy 100 to jeszcze pikuś chyba mam do roboty jeszcze uszczelke pod głowicom nie wiecie ile mnie to może mnie kosztowac tak +/-



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » pn wrz 18, 2006 13:22

Bednarus, ten pierwszy schemat, po zmianie wyglada dobrze. Prosto, zadziała.



RobertP
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2799
Rejestracja: śr gru 14, 2005 09:58
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: RobertP » pn wrz 18, 2006 14:30

Wojtekahq pisze:Dzienki chłopaki , to że wentylator mi się nie włancza przy 100 to jeszcze pikuś chyba mam do roboty jeszcze uszczelke pod głowicom nie wiecie ile mnie to może mnie kosztowac tak +/-
super dobra uszczleka metalowa ok 160zł
+ robocizna hmm może ze 120zł ?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pn wrz 18, 2006 21:19

panowie ale namieszaliście z tymi schematami , po co kombinować , na tych schematach macie zaznaczone silniki jednobiegowe a co jak ma silnik dwubiegowy? jak to podłączycie? silnik i tak ma mase na kablu brązowym wystarczy jeden kabel podpiąć do kabla koło wyłącznika termicznego chłodnicy ( do czerwono-czarnego) a drugi do (czerwono-białego) i te dwa kable podciągnąć do samochodu i łączyć przełącznikiem trójpozycyjnym z plusem . i wtedy maćie włączanie ze środka samochodu wiatraka chłodnicy jak Wam pasuje albo bieg wolniejszy albo szybszy

[ Dodano: 18 Wrz 2006 21:24 ]
i jak orginalnie daje rade bez przekażnika to wystarczy kabel taki jak jest orginalnie i przełącznik o obciązalności styków 20 A bo więcej wiatrak tylko dostaje przy rozruchu i dla tego orginalny bezpiecznik jest 30 A



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 136 gości