zamykanie drzwi pilotem bez domykania szyberdachu ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

andrek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 19:06
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

zamykanie drzwi pilotem bez domykania szyberdachu ?

Post autor: andrek » ndz lip 25, 2010 12:58

witam!

podłączając uniwersalny sterownik centralnego zamka w swoim MK3 stosowałem się do poniższej reguły (zgodnie z zaleceniami zawartymi na forum):

sygnał zamykania - kolor przewodu przy lewych drzwiach - szary

sygnał otwierania - kolor przewodu przy lewych drzwiach - zielony

żeby wykorzystać funkcję komfort służącą do domykania szyb (w moim przypadku szyberdachu) należy podłączyć wydłużony impuls do przewodu szarego

moje pytanie brzmi:

jak podłączyć sygnał zamykania tak, aby podczas zamykania samochodu bez funkcji domykania, szyberdach nie domykał się w ogóle, nawet jeśli krótki sygnał powoduje tylko jego częściowe domknięcie ?

chciałbym mieć po prostu możliwość wyboru, czy zamykam samochód (szyberdach zostaje otwarty), czy zamykam samochód i domykam szyberdach (jeśli jest otwarty).

z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam w wakacje.
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 13:05 przez andrek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » ndz lip 25, 2010 13:21

na mojej centralce jest normalny przełącznik i wybieram...
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 13:22 przez Duber, łącznie zmieniany 1 raz.



enesen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: ndz maja 31, 2009 15:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: enesen » ndz lip 25, 2010 13:42

centralka nie ma możliwości wyboru co chwila innej opcji, jak raz ustawisz długi impuls to z pilota go nie zmienisz na krótki, taka opcja tylko przy centralce lub zostaje Ci zamykanie z kluczyka
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 13:42 przez enesen, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz lip 25, 2010 15:02

Ja pomyślałbym o wykorzystaniu w tym celu dodatkowego kanału sterownika - jeśli jest. Chodzi mi o ten kanał do np otwierania klapy.
Można to zrealizować za pomocą układu odpowiednio podpiętych diod, może też przekaźnika; szczegóły zależą od typu sterownika i sposobu podpięcia do szyb.
enesen pisze:lub zostaje Ci zamykanie z kluczyka
No właśnie...
Podanie plusa na szary to dla pompki pełne zamknięcie z uruchomieniem alarmu itd. A można podać sygnał taki jak przyciśnięcie guzika w lewym parapecie w drzwiach. Nie powoduje to innych działań jak tylko blokada drzwi.
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 15:07 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



andrek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 19:06
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: andrek » ndz lip 25, 2010 15:07

problemem nie jest jaki sygnał podłączyć z mojego sterownika centralnego zamka, tylko do jakiego przewodu instalacji centralnego zamka podłączyć ten sygnał...

bo zarówno krótki jak i długi impuls jest podłączany do szarego kabla w instalacji samochodu, z tą różnicą że krótki impuls nie powoduje całkowitego zamknięcia szyberdachu, a wydłużony impuls domyka szyberdach do końca.

a ja potrzebuje zamykać zamki w drzwiach bez ruszania szyberdachu.

pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz lip 25, 2010 15:10

No to jeszcze raz ale kompleksowo:
Ten układ pozostawiamy jak jest. Zamykanie przyciskiem pilota "zamknij".
Natomiast dodatkowy kanał sterownika zdalnego, nie pompki, podłączamy pod sygnał z przycisku w drzwiach, sprawdzę jaki tam kolor.
Przekaźnik sterowany dodatkowym kanałem, mógłby dublować ten przełącznik. czyli przełączać czarno-czerwony na czarno-biały lub do masy. Może zadziała.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 15:18 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



andrek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 19:06
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: andrek » ndz lip 25, 2010 15:34

czyli wyjście z mojej centralki powinno podawać krótki impuls przy zamykaniu +12V na kabel jakiego koloru: czarno-czerwony czy czarno-biały ??



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz lip 25, 2010 15:37

Idę sprawdzić lampką...
No i jest tak: Przy pompce mam wtyk a w nim jest przewód czerwono-biały (błąd rysunku, nie czarno-biały), jest w nim stale napięcie. Napięcie jest też w tym czarno-czerwonym, więc w pozycji "otwarte" są one zwarte przez przełącznik.
Po naciśnięciu guzika w parapecie, następuje zanik napięcia w czarno-czerwonym, jest złączany z masą (brązowy we wtyku).
Tak więc nasz "oszukujący" nowy przełącznik musi wykonać takie przerzucenie. To przełączenie musi pozostać aż do zamierzonego otwarcia pojazdu, inaczej układ znów się otworzy natychmiast po zaniku impulsu ze sterownika.
Chyba trzeba poszukać przekaźnika bistabilnego czyli pozostającego w kolejnych położeniach aż do podania napięcia. Coś takiego było w samochodach NRD Wartburg i Trabant, był to przekaźnik świateł.
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 15:51 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



andrek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 19:06
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: andrek » ndz lip 25, 2010 16:32

coś mi się wydaje, że kolega mi tutaj przytoczył jak zmienia się sygnał potwierdzenia pozycji siłownika od drzwi...



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz lip 25, 2010 16:41

Tak, by wykorzystać to do sterowania pompką jak gdyby przyciskiem.
Kluczykiem zmieniamy stan przełączników 61 i 62 co otwiera i zamyka auto ale z pełnym fasonem: alarm, domykania i szyber. Natomiast możemy też zamknąć same blokady drzwi, wciskając przełącznik 66, jak napisałem. I to myślę, że da się wykorzystać.
Jak widać na rysunku, każdy z przełączników stanu rygla ma swój własny przewód do pompki, nie są połączone jednym i równolegle tylko właśnie indywidualnie. Bo np. wciśnięcie guzika w tylnych drzwiach nie uruchamia pompki.
Tylko za pomocą tego systemu pompka "wie" że chcemy zamknąć lub otworzyć autko guzikiem blokady drzwi kierowcy.
Ostatnio zmieniony ndz lip 25, 2010 16:59 przez Zico63b, łącznie zmieniany 3 razy.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 268 gości