Pytania w sparwie klimatyzacji i odgrzybiania

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

KazioM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 26, 2010 18:12
Lokalizacja: Leszczany

Pytania w sparwie klimatyzacji i odgrzybiania

Post autor: KazioM » wt cze 29, 2010 13:18

Wiec tak jestem nowicjuszem na tym forum. Miałem kilka problemow na, które mi po mogliście za co bardzo dziękuje. A wiec, żeby nie zanudzać przechodzę do rzeczy mianowicie chodzi mi o nieprzyjemny zapach w moim samochodzie na początku myślałem ze jest to wina moich wybryków bo mam Golfa IV od półtorej roku a na mechanice się dobrze nie znam. Ale po kolei po wyjmowałem wszystkie siedzenia i przednie i tylne umyłem je dokładnie tak samo jak cale wnętrze i suszyłem je 4 dni na słońcu oczywiście na noc wszystko zamykałem aby rosa się nie osiadała. Zrobiłem to bo myślałem, ze mam wilgoć czy grzyba w samochodzie z tego powodu iż na tyle zdarzało się parę razy rozlać piwko lub jakiś sok. Ale to nie znacznie pomogło wiec postanowiłem trochę poczytać o odgrzybianiu i nieprzyjemnym zapachu z nawiewów i klimatyzacji. Znalazłem dwa ciekawe artykuły. http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=4167389#4167389 i http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=166489 za co autorom tych tematów bardzo dziękuje, gdyż bardzo mi pomogły. Lecz nigdzie nie mogę znaleść (lub nie umiem szukać) odpowiedzi na kilka pytań które mnie nurtują. A mianowicie:
1. Nie wymiałem filtra kabiny i nie wiem kiedy był wymiany czy wymiana jest konieczna?
2. Na allegro widziałem masę filtrów pyłkowych i pianek do oczyszczania klimatyzacji i każdy produkt zdaniem sprzedających jest NAJLEPSZY a jaki filtr jaka piankę radzilibyście mi użyć. Chodzi mi o firmę?
3. Czy kiedy przystępuje do czyszczenia (Cały czas mowa o MK4) gdzie muszę na nieść piankę w jakie miejsca i czy muszę później ja dokładnie wyczyścić?
4. Czy przed czyszczeniem należy wyjąć filtr pyłkowy?
5. Jak wprowadzać piankę do wlotów powietrza i czy coś należy wyjąć np. radio lub przełącznik świateł?
Jestem tu nowicjuszem wiec jak bym napisał post w nie właściwym miejscu proszę o przesunięcie go i za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam



carollo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:19
Lokalizacja: WA-WA

Post autor: carollo » wt cze 29, 2010 13:27

Przy czyszczeniu klimy wymiana filtru jest konieczna jeśli nie wiesz kiedy był wymieniany. Sugeruje się iż filtr kabinowy wymieniamy raz w roku ;)
Co do filtru to najlepsze są filtry węglowe i taki najpepiej użyć.
Odgrzybianie klimy najlepiej zrobić w jakimś zakładzie co się tym zajmuje.
Jesli chcesz samodzielnie odgrzybić to przy użycia środka wurth (czy jakoś tak).
W zestawie masz węzyk którym aplikujesz środek w wszystkie kanały (nawiewy). Sam parownik odgrzybiasz po przez wentylator lub co lepiej demontujesz schowek i wentylator, tak aby mieć dostęp do parownika.



Awatar użytkownika
wladek78
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: pt lis 23, 2007 22:32
Lokalizacja: Jawor
Kontakt:

Post autor: wladek78 » wt cze 29, 2010 13:48

witam

w zasadzie popierak przedmowce ale nie sadze zeby wymiana filtru była konieczna co rok

moi mzdanie m jak wymienisz raz na dwa lub 3 lata to wystarczy. raz w roku to mozesz go wyjac i odkurzyć i wytrzepać.

po drugie najlepsze jest ozonowanie klimy w zakładach ktore sie tym zajmuja bo wszystko zabila a koszt wcale nie duży

pianka tez mozna bo sam tak robie-musi mieć długoi weżyk i wcale nie wyjmuje schowka bo do parownika dostaje sie od strony filtra przeciwpyłkowegio a przynajmniej do samego wiatraka

pianki nie usuwasz, ona sama przemieni sie w płyn, ktory po właczeniu klimy wyleci na zewnatrz auta-wykapie ci na ziemie
pozdrawiam i zycze miłej zabawy



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » wt cze 29, 2010 14:28

wladek78 pisze:nie sadze zeby wymiana filtru była konieczna co rok
Polecam wyjąć filtr po roku, i zobaczyć jak wygląda i pachnie ;) chciałbyś oddychać przez starą skarpetę?



KazioM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 26, 2010 18:12
Lokalizacja: Leszczany

Post autor: KazioM » wt cze 29, 2010 14:31

nom ok dzieki ale jak ja wyjelem ten filtr to on jest caly czarny i u brudzony i mycie i suszenie praktycznie nie pomogło. wiec postaram sie to zrobic sam tylko zamowie odpowiednie srodki na allegro :) czeka mnie wyjazd do niemiec wiec trzeba zadbac o samochod przd podroza

[ Dodano: 29 Cze 2010 14:34 ]
nom pewnie, ze nie ;p
Ostatnio zmieniony wt cze 29, 2010 14:44 przez KazioM, łącznie zmieniany 1 raz.



hauer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 362
Rejestracja: śr mar 15, 2006 11:15
Lokalizacja: Polska

Post autor: hauer » wt cze 29, 2010 15:18

filtr kabinowy (ten pod szybą, zwany także filtrem przeciwpyłkowym) powinien być wymieniony przy każdym przeglądzie czyli co 15tyś km. najlepsze są filtry z węglem aktywnym (najlepsze dla alergików).
ja osobiście używam filtrów KNECHT, ale nasze FILTRON-y też są ok (swego czasu szło kupować filtry Filtron z nadrukiem made in germany (sic!))
Moja rada, wymieniaj ten filtr co 15tyś. Parowanie szyb jest często związane z brudnym i wilgotnym filtrem kabinowym.

co do odgrzybiania. są pianki, są ozony i inne takie. są też serwisanci klimatyzacji, którzy rozbierają elementy deski rozdzielczej i dostają się do parownika i fizycznie go czyszczą z pleśni i grzybów. lepiej się nie da.

pzdr



Awatar użytkownika
Przemo440
Forum Master
Forum Master
Posty: 1971
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 20:08
Lokalizacja: Śvwiebodzinejro FSW
Kontakt:

Post autor: Przemo440 » wt cze 29, 2010 15:25

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p= ... 8e399aac71
jeszcze ciepłe może sięprzyda



carollo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:19
Lokalizacja: WA-WA

Post autor: carollo » wt cze 29, 2010 18:18

wladek78 pisze:


po drugie najlepsze jest ozonowanie klimy w zakładach ktore sie tym zajmuja bo wszystko zabila a koszt wcale nie duży
Kosz może i nie duży i efekt krótki....u mnie odgrzybianie ozonem pomogło na 2 miesiące i jakoś się do tego zraziłem. Wydaje mi się ze na dłuższą metę skuteczniejsze są środki chemiczne.
Co do aplikowania środka to owszem można przez wentylator, ale czasami trzeba dostać się do samego parownika i tu już niestety trzeba demontować schowek.
Jak kolega bedzie zainteresowany to na forum była foto porada ;)



KazioM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 26, 2010 18:12
Lokalizacja: Leszczany

Post autor: KazioM » wt cze 29, 2010 21:35

wlasnie jak wlacam klime to jest chlodno i fajnie a jak wylaczam to sie wydziela taki zapach jak by starego powietrza nie wiem jak go opisac



carollo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 114
Rejestracja: pn lis 17, 2008 11:19
Lokalizacja: WA-WA

Post autor: carollo » śr cze 30, 2010 10:04

u mnie było czuć jak dobrze zchodzone skarpetki ;) jak narazie po odgrzybianiu jest ok



KazioM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob cze 26, 2010 18:12
Lokalizacja: Leszczany

Post autor: KazioM » śr cze 30, 2010 17:45

nom to fajnie bo juz zakupilem preparaty:D heh i tylko czekam az do mnie przyjda

[ Dodano: 30 Cze 2010 18:41 ]
jeszcze jedno pytanie koledzy. czy ten nawieiw co idzie pod szyba tam jest jeden czy dwa kanaly? bo tam tez trzeba odgrzybic i oczywiscie nawiewy na nogi z przodu i z tylu ?
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 18:43 przez KazioM, łącznie zmieniany 1 raz.



szumek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pn maja 11, 2009 22:15
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szumek » czw lip 01, 2010 20:50

Filtr kabinowy wymieniamy co 15 tyś. km lub raz na rok. Tak się zastanawiam czy filtr powietrza silnika też odkurzacie i wymieniacie co 2 - 3 lata ??? jeśli tak to życzę powodzenia.
Zwykły filtr kabinowy mozna kupić już za 30 zł, więc nie ma na czym oszczędzać, tym bardziej że tu chodzi o nasze zdrowie, a odkurzacz wyciągnie tylko pył a roztocze i inne bakterie sobie w nim siedzą w najlepsze. Więc nie kombinujcie tylko kupujcie nowe.



Awatar użytkownika
Przemo440
Forum Master
Forum Master
Posty: 1971
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 20:08
Lokalizacja: Śvwiebodzinejro FSW
Kontakt:

Post autor: Przemo440 » czw lip 01, 2010 20:54

szumek pisze:Tak się zastanawiam czy filtr powietrza silnika też odkurzacie i wymieniacie co 2 - 3 lata
akto tak napisał?? bo widzę że tylko Ty :panna:



szumek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: pn maja 11, 2009 22:15
Lokalizacja: W-wa

Post autor: szumek » czw lip 01, 2010 22:20

wladek78 pisze:witam

w zasadzie popierak przedmowce ale nie sadze zeby wymiana filtru była konieczna co rok

moi mzdanie m jak wymienisz raz na dwa lub 3 lata to wystarczy. raz w roku to mozesz go wyjac i odkurzyć i wytrzepać.
no chyba jednak nie tylko ja, trzeba czytać uważnie



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 243 gości