Czy trzeba wyłączać odbiorniki elektryczne

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

henio8
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: wt gru 22, 2009 21:54
Lokalizacja: Woj. pomorskie

Czy trzeba wyłączać odbiorniki elektryczne

Post autor: henio8 » pn kwie 26, 2010 14:22

Czy trzeba wyłącząć odbiorniki elektryczne( radio, światła) w czasie odpalania auta? Przecież one są wyłączane automatycznie jak się przekręca kluczyk? Czy mimo to, i tak zużywa nam aku?
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2010 14:27 przez henio8, łącznie zmieniany 2 razy.


VW Golf, CL, wersja specjalna "Europe", 1995r., 1.6 AEA, benzynowy.

Awatar użytkownika
maryjan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 862
Rejestracja: śr lip 04, 2007 09:04
Lokalizacja: Ostrowite city of country

Post autor: maryjan » pn kwie 26, 2010 14:58

henio8, akumulator po odpaleniu z źródła prądu staje sie odbiornikiem (alternator ładuje). I całe zasilanie jest z alternatora.
Ty obciążając dodatkowo aku podczas odpalania niepotrzebnie to robisz bo po pierwsze - przy słabym aku wyładujesz go przy pierwszeym rozruchu (bez możliwości ponownego odpalenia). I po drugie skracasz jego żywot rozładowując go do granic wytrzymałości.

Dobrze jest wyłączyć przed odpaleniem wszystkie odbiorniki.


Dziki

Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: michalqqr » pn kwie 26, 2010 15:17

maryjan pisze:Dobrze jest wyłączyć przed odpaleniem wszystkie odbiorniki.
zwłaszcza zimą kiedy warunki do odpalania są gorsze ;)



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Post autor: Qto » pn kwie 26, 2010 15:39

Teoretycznie powinno się, w praktyce wszystkie urządzenia oprócz świateł postojowych są rozłączane podczas rozruchu. Zimą przy pierwszym rozruchu nawet postojówki mogą zaszkodzić jak aku nie daje rady...
Ja przy dużych mrozach wszystko wyłączam przed zgaszeniem auta żeby nie było tak że jak rano chcę odpalić to mi się nie potrzebnie radio włączy, ogrzewanie i cośtam jeszcze...i ten mały ubytek prądu akurat zabraknie żeby odpalić auto. Oczywiście prąd jaki pobiera rozrusznik jest o wiele większy od tego co zabierają np. postojówki ale lepiej się zabezpieczać i w mrozy wszystko wyłączam:) Latem nie zwracam na to uwagi.



Awatar użytkownika
danioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1095
Rejestracja: wt maja 15, 2007 22:56
Lokalizacja: JaVWorzno
Kontakt:

Re: Czy trzeba wyłączać odbiorniki elektryczne

Post autor: danioo » pn kwie 26, 2010 15:59

henio8 pisze:Czy trzeba wyłącząć odbiorniki elektryczne( radio, światła) w czasie odpalania auta? Przecież one są wyłączane automatycznie jak się przekręca kluczyk? Czy mimo to, i tak zużywa nam aku?

Kolega się uczy na prawo jazdy ?? :jezor: Wczoraj się właśnie spotkałem w testach żony z identycznym pytaniem :grin:


zapraszam do oceny mojego golfika:
[url]http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=159996[/url]


[b]Kupię ciemne kierunki w zderzak ori FER lub HELLA[/b]

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

Post autor: DejaVu » pn kwie 26, 2010 17:37

Właśnie dziś spotkała mnie taka niemiła niespodzianka :( która miała wcześniejszy finał-aku mam 3letnie i ostatnio padło przez alarm-w niedzielę więc postawiłem do ładowania,i przy okazji wywaliłem alarm(centralkę, głośnik i parę kablów, został tylko przekaźnik odcinający zapłon)aku ładował się z 10h najniższym ''prądem''z prostownika-po zamontowaniu w aucie zapalił silnik za pierwszym strzałem-a rano zonk!! lekki przymrozek, bez odpalania sprawdziłem światła , kierunki itp. przekręcam kluczyk i d.... i wtedy pomyślałem sobie że to prawda-że '' niedzielna praca w kupa się obraca'' :ass: Dobrze że jest jeszcze stary goferIII w którym siedzi nówka aku więc było czym pojechać do pracy.GoferIV pogrzał się cały dzień na słoneczku, i gdy przyjechałem zapalił za pierwszym strzałem. :grrr:



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » pn kwie 26, 2010 19:36

Jak aku do bani to i tak nic nie pomoże :bajer:



henio8
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: wt gru 22, 2009 21:54
Lokalizacja: Woj. pomorskie

Post autor: henio8 » pn kwie 26, 2010 22:50

Qto pisze:Teoretycznie powinno się, w praktyce wszystkie urządzenia oprócz świateł postojowych są rozłączane podczas rozruchu. Zimą przy pierwszym rozruchu nawet postojówki mogą zaszkodzić jak aku nie daje rady...
Ja przy dużych mrozach wszystko wyłączam przed zgaszeniem auta żeby nie było tak że jak rano chcę odpalić to mi się nie potrzebnie radio włączy, ogrzewanie i cośtam jeszcze...i ten mały ubytek prądu akurat zabraknie żeby odpalić auto. Oczywiście prąd jaki pobiera rozrusznik jest o wiele większy od tego co zabierają np. postojówki ale lepiej się zabezpieczać i w mrozy wszystko wyłączam:) Latem nie zwracam na to uwagi.
No ok, ale mi chodzi o to- Czemu trzeba wyłączać skoro i tak są rozłączane automatycznie? Może ktoś to wytłumaczyć?


VW Golf, CL, wersja specjalna "Europe", 1995r., 1.6 AEA, benzynowy.

Awatar użytkownika
katerpi
_________________
_________________
Posty: 901
Rejestracja: wt gru 08, 2009 20:39
Lokalizacja: RZ/RLU

Post autor: katerpi » pn kwie 26, 2010 23:05

henio8 pisze:No ok, ale mi chodzi o to- Czemu trzeba wyłączać skoro i tak są rozłączane automatycznie? Może ktoś to wytłumaczyć?
Bo zanim heniu przekręcisz stacyjkę w pozycję rozruch to mija paręnaście sekund, w których owe urządzenia żrą prąd. Przy słabym aku i lekkim mrozie masz gwarancję, że nie odpalisz kaszalota.
Dopiero podczas rozruchu wszystkie odbiorniki prądu są wyłączane :helm:



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » pn kwie 26, 2010 23:12

Drodzy koledzy żyjemy w 21 wieku i samochód ma nam służyć a nie my jemu. Kto sobie będzie zaprzątał głowę wyłączaniem, czego i po co? Kto czeka paręnaście sekund z rozruchem w aucie na benzynę. Postojówki tylko się palą przy rozruchu, to kilka Wat, nic nie znaczący ułamek tego co potrzebuje rozrusznik. I każdy chyba słyszał że lekkie wzbudzenie akumulatora przed rozruchem w mróz np poprzez włączenie świateł na chwilkę pomaga mu znacząco. henio8, przestań sobie tym zawracać głowę, jeśli aku zawodzi to go wymień, sprawdź czy alternator dobrze ładuje i to wszystko w temacie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot], TDonaldmor i 342 gości