[MK2 Silnik] 1.8 PB brak iskry i zasialania czujnika Halla

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
zvir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob lut 21, 2009 20:16
Lokalizacja: Poznań, Gorzów
Kontakt:

[MK2 Silnik] 1.8 PB brak iskry i zasialania czujnika Halla

Post autor: zvir » pn lis 30, 2009 01:45

Witam...

Golf mi zgasł i koniec ;] silnik 1.8 PB. Sprawdziłem iskrę na świecach z aparatu i z cewki - nie ma jej. Potem sprawdziłem czy jest zasilanie na module i tu jest ok, potem zasilanie na czujniku halla i tutaj już zasilania nie było... podejrzewam komputer, ale może macie inne pomysły? Wcześniej nie było żadnych problemów z odpalaniem i praca silnika.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » pn lis 30, 2009 09:41

Do modułu zapłonowego (ten na podszybiu) dochodzą dwa czarne przewody - na jednym z nich ma być masa, na drugim +12V z cewki zapłonowej. Ten przewód od masy idzie bezpośrednio do klemy aku. Czy po włączeniu zapłonu masz napięcie między tymi przewodami? Nie pamiętam dokładnie jak jest w PB, czy moduł zapłonowy służy tylko do wzmacniania impulsu do cewki, czy zasila też czujnik halla. Jeżeli moduł zapłonowy zasila czujnik halla, to odłącz moduł i czujnik halla i sprawdź przejścia między przewodami (3 przewody). Potem sprawdź jeszcze przejście na zielonym przewodzie, między cewką zapłonową a modyłem (odpięta cewka i moduł). No i został jeszcze jeden przewód, chyba fioletowo-czarny - on ma mieć przejście z modułu do ECU. Sprawdź te przejęcia, jak są ok, to instalacja jest w porządku. Wtedy podmianka modułu. Istnieje jeszcze możliwość, że u Ciebie ten moduł nie jest bezpośrednio podłączony do halla, ale wtedy to z głowy nie pamiętam, jak posprawdzać instalację, a schematów przy sobie nie mam.



Awatar użytkownika
zvir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob lut 21, 2009 20:16
Lokalizacja: Poznań, Gorzów
Kontakt:

Post autor: zvir » pn lis 30, 2009 15:49

moduł ma zasilanie, ale czujnik halla nie ma, z tego co się orientuje hall dostaje zasilanie z ecu, a właśnie tutaj tego zasilania nie wykryłem...

schemat podłączenia kompa - jest tam i moduł i hall:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... f379c4d0d7



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » pn lis 30, 2009 16:29

A to zobacz, czy masz w ogóle połączenie między pinem 6 a hallem i resztą czujników

[ Dodano: Pon Lis 30, 2009 15:33 ]
No i oczywiście pompa chodzi i po chwili się wyłącza? A i sprawdź jeszcze taką rzecz - włączasz zapłon - pompa chodzi przez chwilę, potem kręć rozrusznikiem - pompa powinna znowu się załączyć (wiem, nie słychać, ale podłącz miernik pod bezpiecznik pompy) - po nieudanej próbie odpalenia pompa powinna się wyłączyć - czy tak jest? Jeżeli tak, to czujnik halla jest ok, bo pompa jest załączana tylko wtedy, jak są impulsy z tego czujnika - a podczas kręcenia rozrusznikiem impulsy są(tzn. powinny być). Jeżeli pompa nie załącza się podczas kręcenia rozrusznikiem, to albo czujnik halla, albo oprzewodowanie albo ECU.



Awatar użytkownika
zvir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob lut 21, 2009 20:16
Lokalizacja: Poznań, Gorzów
Kontakt:

Post autor: zvir » pn lis 30, 2009 17:39

pompa chodzi normalnie - na włączonym zapłonie cały czas ja słyszę, wiec tutaj jest ok... przejścia posprawdzam jutro, ale coś mi się wydaje ze to jednak ecu... dzisiaj jeszcze sprawdzałem czy przekaźnik główny chodzi, i tez jest w porządku...



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » pn lis 30, 2009 19:24

Ale pompa nie powinna cały czas chodzić, tylko przez chwile o przekręceniu kluczyka (ale bez odpalenia) - nie spotkałem się z wtryskiem, gdzie pompa chodziłaby cały czas.



Awatar użytkownika
zvir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob lut 21, 2009 20:16
Lokalizacja: Poznań, Gorzów
Kontakt:

Post autor: zvir » pn lis 30, 2009 21:27

o a to ciekawe... pompa mi chodzi zaraz po przekręceniu kluczyka i cały czas chodzi... tak bylo tez przedtem i praktycznie odkąd pamiętam... :/ co pompę w takim razie wyłącza (bo rozumiem ze jest włączana poprzez przekaźnik)



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » pn lis 30, 2009 21:31

Pompe wlancza ecu na pinie 14 koputera musisz miec zasilanie ecu po stacyjce jezeli niema zasilania iskry nie bedzie Sprawdz tez mase ecu pin 13 i 19 Zasilanie ecu kolor kabla CZARNO ZOLTY Pin 3 wysterowuje przekaznik pompy paliwa kolor kabla CZERWONO ZOLTY
Ostatnio zmieniony pn lis 30, 2009 21:45 przez jeryk10, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » wt gru 01, 2009 09:35

zvir pisze:a to ciekawe... pompa mi chodzi zaraz po przekręceniu kluczyka i cały czas chodzi... tak bylo tez przedtem i praktycznie odkąd pamiętam... :/ co pompę w takim razie wyłącza (bo rozumiem ze jest włączana poprzez przekaźnik)
- pompę wyłącza i załącza przekaźnik, który jest sterowany przez ecu. Po prostu pompy paliwa ciągną dużo prądu i elektronika w ECU nie ma takiej wydolności, żeby włączać i wyłączać pompę, w związku z tym ECU steruje przekaźnikiem, który bierze na siebie całe obciążenie pompy. Zrób takie coś - odłącz całkiem ECU (tą dużą wtykę) i wtedy zobacz, czy pompa się załączy. Mam wrażenie, że ktoś tam nieźle grzebał, skoro pompa cały czas kręci, niezależnie, czy silnik zapali, czy nie. Być może był robiony jakiś swap tego silnika do tego auta?

W każdym razie coś jest nie tak - ECU powinien załączyć pompę na krótki czas po przekręceniu kluczyka. Jeżeli w tym czasie nie otrzyma impulsów z czujnika halla (czyli próba odpalenia, lub praca silnika), to wyłącza pompę. Jeżeli tylko ECU zacznie otrzymywać impulsy z czujnika halla, natychmiast powinien załączyć pompę. Taka funkcja była już realizowana w silnikach z gaźnikiem - wał silnika się nie obraca, więc mechaniczna pompka nie tłoczy paliwa. We wtrysku pompa jest elektryczna, więc i sterowanie jest przez elektronikę, niemniej jednak funkcjonalność pozostała. Chodzi tutaj o względy bezpieczeństwa - kiedy np. wał silnika zatrzyma się wskutek wypadku, pompa również się zatrzymuje i nie tłoczy paliwa.



Awatar użytkownika
zvir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: sob lut 21, 2009 20:16
Lokalizacja: Poznań, Gorzów
Kontakt:

Post autor: zvir » czw gru 03, 2009 17:11

posprawdzałem wszystko... okazało się ze ECU nie dostaje napięcia, wiec nie ma prawa działać, potem posprawdzałem przekaźniki, i pod skrzynka znalazłem przerwany kablem, wypadł ze złączki. Banalna sprawa. zapłon działa ;] i cała reszta!

dzięki wielkie za pomoc, wiele się dowiedziałem nowego o swoim golferze :)

o co do pompy to nadal się nie rozłącza po przekręceniu kluczka - działa cały czas na włączonym zapłonie... oczywiście jak silnik nie chodzi...



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » czw gru 03, 2009 19:05

No to wszystko ładnie pięknie, tylko jak to się stało, że ECU był nie zasilony, a pompa chodziła cały czas?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw gru 03, 2009 19:18

koś musiał kombinować i podpiął pompę pod zapłon, a kombinowane coś musiało być bo kable bez przyczyny ze skrzynki sobie nie wypadają same


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 137 gości