Pompa wtryskowa

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pzolnierz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2008 20:37
Lokalizacja: Kraków

Pompa wtryskowa

Post autor: pzolnierz » sob paź 31, 2009 22:25

Witam,
ostatnio zauważyłem wyciek ropy z pompy wtryskowej (firmy bosch ve) w części od strony przewodów tłoczących ropę do wtrysków, tam jest część pompy przymocowana 4 śrubami imbusowymi do reszty pompy, moje pytanie jest takie czy jest tam jakaś uszczelka i czy dam radę to sam uszczelnić?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » sob paź 31, 2009 23:05

ta część to głowica tłokorozdzielacza i jest ona uszczelniona wewnątrz korpusu pompy uszczelką oringiem na obwodzie głowicy - tym czarnym widocznym na poniższej fotce w linku, jej wymiana wymaga wyjęcia pompy wtryskowej i demontażu głowicy w pozycji pionowej pompy by nie wybiło z niej sprężyn, oring wygląda tak :
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0a9b432926

[ Dodano: 31 Paź 2009 22:33 ]
tu masz jeszcze opis wymiany tego oringu (opis jest przepuszczony przez translatora z języka niemieckiego więc będzie trochę śmieszne tłumaczenie ale połapiesz się o co biega, zwłaszcza, że są fotki) : http://translate.googleusercontent.com/ ... O0uuLbT2lw


Obrazek

pzolnierz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2008 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pzolnierz » pn lis 02, 2009 13:32

Sztomel, czy takie operacje jakie napisałeś nie spowodują jakiegoś przestawienia w pompie?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pn lis 02, 2009 16:59

pzolnierz pisze:Sztomel, czy takie operacje jakie napisałeś nie spowodują jakiegoś przestawienia w pompie?
słuszne spostrzeżenie gdyż zwraca się uwagę aby przy demontażu pompy nie odkręcać nakrętki centralnej na wałku pompy przy kole pasowym, w tym jednak przypadku nie ma konieczności odkręcania tej nakrętki a jedynie demontaż głowicy tłokorozdzielacza więc nie ma obaw.

[ Dodano: 02 Lis 2009 16:16 ]
muszę jeszcze dodać, że zamieszczona przeze mnie fotoporada dotyczy pompy wtryskowej VP37 a więc tej sterowanej elektronicznie, która różni się sterowaniem od pompy VE i łatwiejsze jest jej rozebranie niż VE, jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej to zlecić pompiarzowi za rozsądną cenę (z tym to jest różnie).


Obrazek

pzolnierz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2008 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pzolnierz » pn lis 02, 2009 22:58

na pewnym forum ktoś napisał swój sposób naprawy pompy, cytuje:

"Musisz zdobyć oring uszczelniający głowiczkę pompy do obudowy (rozmiaru nie znam). Odkręcasz kolektor dolotowy, wszystkie przewody ciśnieniowe i przelewowy, tak aby głowiczka była bez zewnętrznego osprzętu. Odkręcasz ją od pompy i wysuwasz w kierunku kabiny pojazdu tylko tyle aby dostać się do oringa,( ok.5-8 mm ) aby go wyjąć najlepiej pensetą, jak się urwie to nic bo dajesz nowy. Nie wyciągaj całej głowiczki bo narobisz sobie kłopotu. Zakładasz nowy oring , tylko uważaj aby go nie urwać przekładając przez obudowę rozdzielacza. Gdy założysz oring wprowadź w zatoczony rowek na miejsce starego i posmaruj olejem przed złożeniem aby przy składaniu się wślizgnął lekko w obudowę pompy. Po złożeniu zalej pompę ropą przed uruchomieniem silnika."

czy to jest dobry sposób na naprawę samemu, czy takie przeciskanie oringu wpłynie na jego strukturę?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » wt lis 03, 2009 07:47

pzolnierz pisze:Nie wyciągaj całej głowiczki bo narobisz sobie kłopotu
ktoś dał opis wymiany oringu bez demontażu pompy z silnika i na dodatek jest to chyba opis z Passata lub Audi gdzie silnik jest mocowany wzdłużnie - "wysuwasz w kierunku kabiny pojazdu", z tym narobieniem sobie kłopotu chodziło aby nie posypały się sprężyny z pompy po całkowitym wyjęciu głowicy tłokorozdzielacza, nie napiszę Ci czy oring wytrzyma przełożenie go przez głowicę bo nie praktykowałem tego.


Obrazek

pzolnierz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2008 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: pzolnierz » wt lis 03, 2009 11:32

Sztomel, dzięki za powyższą opinię, będę demontował pompę.

Dziś zauważyłem też wyciek przy kole zębatym paska rozrządu, czyli z drugiej strony pompy, czy tam też jest jakieś uszczelnienie które można wymienić?

[ Dodano: 03 Lis 2009 14:47 ]
Oględzin tej lewej części pompy dokonałem po przejechaniu 20 km a kiedy poszedłem po 4 godzinach zobaczyć jeszcze raz wtedy to miejsce nie było mokre, odpaliłem auto i po 5 minutach pojawił się wyciek. Tam jest jakaś śruba z podkładką ale na schemacie nie mogę jej znaleźć od czego ona jest, (obrazowo ta śruba umiejscowiona jest w osi wałka pompy tyle że u góry, można ją zobaczyć patrząc od góry na pompę po lewej stronie przy obudowie wewnętrznej paska rozrządu.

[ Dodano: 03 Lis 2009 19:26 ]
zauważyłem też wyciek na pompie przy odpowietrzniku, to już chyba muszę całą uszczelnić

[ Dodano: 03 Lis 2009 21:36 ]
oto zdjęcia na których pokaże skąd cieknie ropa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2009 22:40 przez pzolnierz, łącznie zmieniany 3 razy.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 415 gości