Elektryczne szyby i domykanie w nie ORI instalacji

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Elektryczne szyby i domykanie w nie ORI instalacji

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 18:46

Witam, mam problem z elektrycznymi szybami, a dokładniej z ich domykaniem z kluczyka.

Jakiś czas temu pojawił się problem z elektrycznymi szybami- nie dało się ich czasem zamknąć, czasem otworzyć. Po zajrzeniu do skrzynki bezpieczników i widoku jaki zobaczyłem- jakieś dosztukowane kable do niewiadmo czego, wiszące wtyczki itp - autko poszło do elektryka, który niby naprawił problem z szybami (okazało się, że w sterowniku była przerwana ścieżka i kable miedzy drzwiami i karoserią były połamane), rzekomo zrobił też porządek z kablami i zamontował radio + kable do głośników.
Po powrocie od tego majstra okazało się, że domykanie szyb z kluczyka nie działa, więc ostatnio, korzystając z wolnego czasu, poszukałem na forum schematów itp. i poszedłem do auta, gdzie okazało się, że:

- Silniczki nie są ori z MK3, bo maja wyjscie tylko na 2 kable (+ i masa), a całością steruje moduł, który jest włożony koło skrzynki bezpieczników (znalazłem po tykaniu przekaźników), i w nim była ta przerwana ścieżka, widać to na zdjęciu.

- Elektryk to jakiś idiota, bo nie dość, że za kabel głośnikowy skasował jakby to był ze złota, to jeszcze głośniki podłączył zwykłym kabelkiem, a z głośnikowego dorobił połamane kable do el.szyb.
Kable, z którymi niby zrobił porządek poupychał za skrzynkę tak, żeby nie było widać, może niektóre uciął tylko.

Sprawę z elektrykiem itp. załatwiał tata, bo to jego samochód, więc się nie wtrącałem, a on był zadowolony, że mu szyby działają.....

Nie ogarniam tej instalacji.



i teraz prośba do Was- miał ktoś do czynienia z taką centralką elektrycznych szyb i może mi powiedzieć gdzie podpiąć kable z centralnego zamka (wiem które kable w centralnym tym sterują itp.), żeby domykało szyby z kluczyka, albo może ktoś wie co to za firma, model, cokolwiek, dzięki czemu znalazłbym instrukcję, albo chociaż rozpis kabli ?


Tak wygląda ta centralka w obudowie:
Obrazek

tak wygląda znajdująca się w niej płytka z góry:
Obrazek

a tak z dołu:
Obrazek



Wszystkie kabelki są połączone do czegoś oprócz 4, które ją w osobnej izolacji, jakby oddzielna wiązka (w tej wiązce jest 5 kabli, ale jeden z nich jest podłączony do masy, a po jego odłączeniu szyby nie działają), każdy kolor po podłączeniu do tego widocznego brązowego daje 4V przy przekręconym kluczyku (zapłon):

Obrazek



poza tematem, wie ktoś może do czego służy te 'tysiąc' wtyczek i kabli pod moją skrzynką bezpieczników ?

Obrazek



pozdraVWiam i z góry dzięki za jakieś rady itp.


:bigok:
Ostatnio zmieniony czw wrz 03, 2009 18:48 przez florek41, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw wrz 03, 2009 19:03

to jest centralka z allegro , tak zwany moduł domykania szyb , najpierw zdejmij tapicerkę z drzwi i zobacz jakie masz podnośniki ,oryginalne czy uniwersalne , ale z tego co piszesz to wnioskuje że dorabiane, daj fotkę drzwi od środka po zdjęciu tapicerki

[ Dodano: 03 Wrz 2009 19:06 ]
napisz jeszcze czy masz oryginalny zamek centralny ( pneumatyk )



florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 19:18

Okej, zrobiłem zdjęcie.
Silniczki nie są chyba ori, bo mają tylko 2 złącza i to nie na wtyczkę, a kable są podłączony takimi konektorami
Obrazek

Ale nie wyglądają też jak te uniwersalne z allegro.

drzwi bez tapicerki
Obrazek


Centralny zamek jest ORI, tylko, chyba dokładany był, bo pod listwą, gdzie idą kable do tyłu jest wtyczka z wiązki, jakby do tylnych drzwi.
Ale kolory kabli w wiązce są takie, jak ORI i wtyczka ma logo i nr. więc jest OK. Pompka siedzi w bagazniku tam, gdzie powinna.


jeszcze przekopię allegro z tymi modułami, bo szukałem tylko z el.szybami uniwersalnymi, ale nie znalazłem nic nawet podobnego.

[ Dodano: 3 Wrzesień 2009, 19:23 ]
swoją drogą nieźle. Mam moduł domykania szyb, który ich nie domyka :grin:



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw wrz 03, 2009 19:23

tylko u Ciebie są podnośniki oryginalne , więc coś jest mocno namieszane

[ Dodano: 03 Wrz 2009 19:27 ]
ktoś tam pięknie namieszał , i na odległość to nawet prorok chyba nic nie poradzi :bajer:



florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 19:27

ale z tego co patrzyłem, to oryginalne mają wejście na wtyczkę z większą ilością kabli, no nie ?
Ja u siebie mam tylko miejsce, żeby podpiąć te 2 konektory.


Możliwe jest odczepienie modułu sterującego od oryginalnych podnośników ? bo chyba jedynie na to by wychodziło.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw wrz 03, 2009 19:32

z tego co widać , to ktoś założył podobne podnośniki do oryginalnych , gniazda silniczka nie widać , jak ma podpięcie tylko na dwa kable , to ktoś sobie dorobił sterowanie na tym module , wiązka do przycisku wydaje się tak samo jakaś inna

[ Dodano: 03 Wrz 2009 19:35 ]
jak się dorabia oryginalne przyciski szyb , a podnośniki są nie oryginały , takie na przykład z allegro , to tak właśbie się robi dokłada się po dwa przekaźniki na jeden podnośnik , po to żeby styki przyciśku wytrzymały obciążenie , steruje się wtedy tylko przekaźnikami , ktoś wykorzystał moduł domykanie , nie jest to głupie rozwiązanie

[ Dodano: 03 Wrz 2009 19:38 ]
szkoda że nie widać dokładnie całego podnośnika , choćby gniazda do podłączenia kabli , wtedy można by coś kombinować



florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 19:43

zastanawiałem się, czy to czasem nie podnośniki z MK2, ale nie umiałem znaleźć żadnego zdjęcia.

no wiązka do sterowania wspólne z oryginalem tylko chyba przyciski, pozatym jest składana z 30 kawałków kabli, więc nawet po kolorach poznać nie można co, gdzie idzie.
poprzedni właściciel był zdolny [*]



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw wrz 03, 2009 19:46

a nie możesz wsadzić głębiej aparatu , i zrobić fotkę na maca , może się uda coś zobaczyć

[ Dodano: 03 Wrz 2009 19:48 ]
czekaj , przecież to fotka drzwi przednich , no oczywiście że to nie są oryginalne , myślałem że to są tylne



florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 20:01

no właśnie, przednie, a w nich ta cześć do połączenia wtyczki powinna wystawać.

zrobiłem to zdjęcie, ale chyba dużo nie da
Obrazek



ma ktoś pomysł, jak może być rozwiązane to domykanie ?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw wrz 03, 2009 20:06

znajdź kabelki wychodzące z drzwi do słupka od centralnego , i odnajdź kabel zielony , i szary , zobacz co masz do nich podpięte



florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 20:13

zielony i szary w wiązce do centralnego zamka ?
nic nie jest do nich podpięte, są na nich jedynie złączki takie zaciskane, do łączenia 2 kabli, z logiem AUDI, i wychodzące z nich inne kabelki są ucięte, a pewnie były podłączone gdzieś do tych właśnie szyb, tylko gdzie- to loteria dla mnie.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw wrz 03, 2009 20:33

florek41 pisze:to loteria dla mnie.
bez schematu to niestety loteria. Tyle można napisać że moduły szyb sa konfigurowalne, zwykle umożliwiają domykanie szyb sterowniaem albo plusem albo masą. W golfie III na wyżej wymienionych kablach pojawia się impuls plusowy. Pozostaje ci chyba droga prób i błędów. Czyli podawanie na wolne kable sterownika impulsu plusowego (poprzez bezpiecznik na wszelki wypadek) aż znajdziesz taki kabel który spowoduje domknięcie szyb (ze zwłoką bo inaczej każde zamykanie centrala będzie powodowało od razu uchylenie szyb). Myślę że prościej wydać kilka dych na nowy moduł z dołączonym schematem i mieć problem z głowy
Ostatnio zmieniony czw wrz 03, 2009 20:35 przez Paweł Marek, łącznie zmieniany 1 raz.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

florek41
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw sie 21, 2008 12:45
Lokalizacja: Strumień

Post autor: florek41 » czw wrz 03, 2009 20:56

czyli powinno być tak, że jeśli na któryś kabel podam 12V, to szyby zamknie, a jak zrobię to na inny kabel, to powinny sie otwierać ?

spróbuję jutro z tym się jeszcze pomęczyć i zdam relacje.


BTW. już myślałem właśnie nad domykaniem nowym i znalazlem na allegro takie z pilotami do sterowania i centralnym zamkiem i domykaniem, sprawdza się to ?

i wie ktoś od czego mogą być te wiszące wtyczki za skrzynką bezpieczników ?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw wrz 03, 2009 21:00

florek41 pisze: wie ktoś od czego mogą być te wiszące wtyczki za skrzynką bezpieczników ?
zawsze prawie takie są, od wyposażenia którego ci brak, bo wiązki są standardowe, tym się nie przejmuj
florek41 pisze:już myślałem właśnie nad domykaniem nowym i znalazlem na allegro takie z pilotami do sterowania i centralnym zamkiem i domykaniem, sprawdza się to ?
no tak ale potrzebny jest sam w sobie taki moduł jak już masz do uniwersalnych szyb, a dopiero do niego można podłączyć alarm lub sterownik z funkcją domykania. Więc może najpierw spróbuj dojść z tym swoim sterownikiem do ładu, żebnyś wiedział coi kupować: czy sam alarm lub sterownik centrala z funkcją domykania, czy dodatkowo sterwonik do szyb uniwerslanych


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 260 gości