Zegary z obrotomierzem

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » śr sie 12, 2009 11:27

Słyszałem że da rade przerobić alternator i wystarczy tylko zdjąć plastikową nakładkę osłaniającą prostownik,i wyprowadzić przewód z jednej (dowolnej) fazy stojana.
Ktoś wie ile w tym prawdy ?



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » śr sie 12, 2009 13:56

Lukaszr0 pisze:wyprowadzić przewód z jednej (dowolnej) fazy stojana
Dokładnie, obrotomierz jest sterowany częstotliwością i wystarczy wyprowadzić zmienne napięcie z alternatora.



Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » pt sie 28, 2009 19:10

Ok, wszystko ładnie, pięknie wyjście W jest, kable pociągnięte więc postanowiłem kupić zegary z obrotkiem i tak zrobiłem, dziś go wmontowałem i pupa nie działa. Popatrzyłem co i jak i zauważyłem jakiś odłączony kabel przy alternatorze. Był bym wdzięczny jak by mi ktoś napisał gdzie to podłączyć i czy po takiej operacji obrotomierz będzie działał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » pt sie 28, 2009 20:30

Lukaszr0, jaki to kabel (kolor)? Na wyjściu W jest jakiś założony?
Jeśli obrotomierz jest sprawny to da się to zrobić choćby nawet z alternatorem z benzyniaka, tylko trzeba właśnie wyprowadzić przewód bezpośrednio z uzwojenia stojana.
Nadwozie i instalację elektryczną masz oryginalną od sinika diesla, czy była przekładka z benzyny? Jeśli to drugie, to trzeba jeszcze puścić kabel ze skrzynki bezpieczników do wtyczki zegarów.



Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » pt sie 28, 2009 21:21

Co do kabla to nie wiem albo będzie to niebieski albo czerwony - daje fotkę, instalacja jest ori. Czerwony jest odłączony, jak pisałem wyżej.

Klik

Klik

Klik
Ostatnio zmieniony pt sie 28, 2009 21:22 przez Lukaszr0, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » pt sie 28, 2009 21:34

Lukaszr0, no właśnie ten kabelek powinien być podpięty pod wyjście W i on odpowiada za działanie obrotomierza. Niebieski jest od wzbudzenia alternatora, a ten trzeci gruby od ładowania.



Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » pt sie 28, 2009 21:36

Ok, to podpiąć go pod te wyjście W ? Trzeba będzie pewnie altek rozkręcać ?



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » pt sie 28, 2009 21:43

A to wyjście u Ciebie to nie jest taka wystająca wsuwka "męska", na którą tylko zakłada się konektorek? bo tak powinno być.
Jeśli nie ma tej wsuwki, to trzeba rozebrać altek i przylutować jakiś kabelek bezpośrednio do jednego z trzech zakończeń uzwojenia stojana i do niego podłączyć ten kabelek który masz urwany.



Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » pt sie 28, 2009 21:46

Niewiem, jutro obadam co i jak, dzięki za pomoc. :pub:



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » pt sie 28, 2009 22:09

Jakbyś jednak musiał lutować, to może pomoże Ci ten schemat:
Obrazek



Lukaszr0
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: sob cze 06, 2009 22:14
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Lukaszr0 » sob sie 29, 2009 16:20

Ok, wsuwka była, podłączyłem wszystko jak trzeba i nadal nie działa ;/ Chyba będzie trzeba udać się do elektryka ...



Awatar użytkownika
piori
Forum Master
Forum Master
Posty: 1304
Rejestracja: sob lis 20, 2004 19:42
Lokalizacja: WPU/WPN/WL

Post autor: piori » sob sie 29, 2009 17:34

Możesz jeszcze sprawdzić czy wychodzi kabel (powinien być zielony) z głównej skrzynki elektrycznej z niebieskiej kostki U1, pin 6 i idzie na pin nr. 10 wtyczki licznika.
Pinout skrzynki elektrycznej
Pinout kostki licznika

I na sam koniec jeszcze sprawdź na obu końcach całego układu czy jest przejście, tzn. między kabelkiem zakładanym na wyjście W altka i pinem nr.10 we wtyczce zegarów (np. miernikiem z funkcją brzęczyka). Prowizorycznie możesz nawet puścić bezpośrednio kabel łączący te dwa punkty i wtedy nie ma bata, musi działać obrotek.



Awatar użytkownika
noVWy
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: pn cze 23, 2008 17:16
Lokalizacja: GPU-Puck
Kontakt:

Post autor: noVWy » sob sie 29, 2009 17:45

Lukaszr0, nie wiem czy z tą twoją instalacją jest wszystko ok ale na tych twoich zdjęciach coś to dziwnie wygląda także dołączam zdjęcie jak to wygląda w alternatorze podłączenie kabli i ich kolory widać tam wyjście W i jaki kabel tam powinien być podpięty, sprawdz czy tak jest u Ciebie
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob sie 29, 2009 17:47 przez noVWy, łącznie zmieniany 1 raz.



bartuss_17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz kwie 20, 2008 22:28
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: bartuss_17 » czw wrz 03, 2009 01:03

Witam, to teraz ja mam pytanie odnosnie podlaczenia obrotomierza. Mam Golf'a II 1,6TD - 1V silnik. W moim egzemplarzu jest licznik z (nie dzialajacym) zegarkiem na jeden wtyk. Na dniach chce kupic licznik - tez na jeden wtyk - z obrotomierzem i pytanie czy bedzie mi dzialal od razu, czy bede musial jakies kable podlaczac do alternatora? Bylem przed chwila przed blokiem i widze, ze tam jest jeden luzny kabelek, z tego co mi sie wydaje jest to ten sam kabel co u noVWy na zdjeciu. Wystarczy, ze go wloze w to wejscie W i bedzie wszystko sprawnie dzialalo? :) Zrobilem kilka zdjec, ale jest ciemno i tak srednio bedzie je widac :) Obrazek Obrazek Obrazek Prosze o rady :)



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 444 gości