Klejące/zabrudzone plastiki. Jakieś sugestie ?:-(

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
W11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt maja 26, 2009 20:13
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Klejące/zabrudzone plastiki. Jakieś sugestie ?:-(

Post autor: W11 » śr lip 15, 2009 17:42

Witam!

Jestem posiadaczem VW Bory z 2000 roku. Od samego kupna (2 miesiące temu) drażniły mnie plastiki kokpitu. Deska rozdzielcza od kolan w dół (elementy: schowek, boczki koło konsoli środkowej, środkowy tunel, podłokietnik) strasznie się kleją, a przy dotyku robią się matowe. Gdy przejedziemy po nich paznokciem wyraźnie widać że zdziera się warstwa (ale m zd nie jest to guma). W jednym miejscu schowka paznokciem przez godzinę udało mi się idealnie to wyczyścić - jest piękny czarny plastik z fakturą (plastik pokryty klejącym "czymś" jest jakby szary, matowy - nawet plakowanie nie pomaga).

Podejrzewam iż poprzedni właściciel niewłaściwie czyścił wnętrze i to są pozostałości jakiegoś lipnego środka do konserwacji8 elementów plastikowych. Tudzież walił przeogromne ilości plaka na zasyfiałą tapicerę.

W miejscu gdzie wydrapałem ową warstwę (schowek i lewy boczek konsoli środkowej) nie klei się już - ale nadal pozostaje uczucie gumowatej warstwy - i brudzi cholernie - spodnie po całodziennej jeździe są usmarowane w niby kleju, niby gumie. Ale drapanie nie wchodzi w grę - zbyt czasochłonne i niestety plastik delikatnie się rysuje.


Pytanie - czym to zmyć? Ewentualnie czy zakłady renowacji tapicerek zrobią coś z tym?

Gorącej wody z płynem używałem - bez rezultatu. Kupiłem nawet środek do czyszczenia plastików (odtłuszczanie) firmy ATAS o nazwie Vinet - pomogło - ale nieznacznie.

Powtarzam - to nie guma jaka znnajduje się na klamkach!

Pozdrawiam i BARDZO proszę o pomoc.



Awatar użytkownika
artur1902
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob mar 08, 2008 19:28
Lokalizacja: RJS

Post autor: artur1902 » śr lip 15, 2009 19:02

skoro gorąca woda z płynem nie pomaga to może trzeba powórzyć odtłuszczanie tym środkiem


Old volkswagen's never die...

Awatar użytkownika
W11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt maja 26, 2009 20:13
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: W11 » śr lip 15, 2009 23:09

Całkiem możliwe, że chodzi o "ostatnią warstwę" gumowaną - ale czy na pewno taką warstwą pokrywali spece od VW tunel środkowy, boki konsoli środkowej, schowek oraz podłokietnik? Powtarzam - nie chodzi o gumę, która notorycznie we wszystkich Paskach, Borach czy Golfach złuszcza się z elementów "gładkich" - vide ramka koło drążka skrzyni biegów, klamki)

Prawdę powiedziawszy nad jednym boczkiem konsoli środkowej (na prawo od radia - tam gdzie pasażer dotyka nogą) posiedziałem 2 godziny i różnymi środkami usunąłem tą klejącą się wartwę - tyle tylko że nie wyobrażam sobie pucowania CAŁEJ tapicerki w ten sposób.

Wiem na pewno że poprzedni właściciel jarał jak smok - zapach dymu tytoniowego czuć było nawet w nawiewach powietrza. Także możliwe że to osad.

Problem teraz w tym jak to doczyścić - na profi czyszczenie i renowację tapicerki obecnie nie mam finansów i chciałbym to powoli zrobić w przydomowym garażu - pytanie tylko czym bezpiecznie zadziałać czyszcząco na plastiki? Próbowałem w niewidocznym miejscu acetonem - schodzi genialnie - ale przy okazji plastik rozpuszcza ;-)

Będę wdzięczny za jakiekolwiek uwagi, a jesli ktoś rzuci ciekawą propozycję - stawiam skrzynkę piwa Albo Coli... gdyby ktoś preferował abstynencję :-)

A odtłuszczanie niestety nie pomaga - trzeba moocno szorować - wtedy idzie... powolnie.



Awatar użytkownika
MaxG
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob lis 01, 2008 17:05
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: MaxG » śr lip 15, 2009 23:52

Myślę, że spróbowałbym rozcieńczyć pastę BHP w gorącej wodzie i takim roztworem myć ten syf szczoteczką [taka jak do rąk] ze średnim włosem. Potem posmaruj deskę czernidłem nałożonym na gąbkę. Czernidło sprawi ze deska stanie się matowa, jak oryginalna. Nienawidzę wyplakowanych kokpitów...



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 382 gości