Podsufitka - zwisa materiał w niektórych miejscach

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Razal
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 929
Rejestracja: pn gru 13, 2004 11:09
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Podsufitka - zwisa materiał w niektórych miejscach

Post autor: Razal » śr lip 01, 2009 07:52

Przeszukałem forum w tym temacie, ale nie udało mi się znaleźć konkretów.

Wisi mi podsufitka w niektórych miejscach i mam zamiar się za to zabrać, mam ochotę stworzyć FAQ w tym temacie bo wiem, że to problem wielu posiadaczy VW. Mam namiary na materiał tapicerski na podsufitkę. Mam też kilka pytań w temacie...

Jak się zabrać za demontaż podsufitki, jeśli ktoś to robił to jaka jest Wasza opinia w temacie klejów do tego przeznaczonych... który najlepiej się nadaje do tego celu...

Może są już podobne posty z jakimiś fotami ?

Z góry dzięki wszystkim za pomoc :pub:


Było: MK2 1,6 / MK3 GT TDI-VP / PASSAT B5 TDI-PD / Jest: PASSAT B6 TDI-CR / Lupo 1,0 / MK4 1,4 16V

Awatar użytkownika
Byku21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1994
Rejestracja: śr cze 25, 2008 19:29
Lokalizacja: TSK 54HH
Kontakt:

Post autor: Byku21 » śr lip 01, 2009 10:47

Niektórzy na forum podklejali te miejsca klejem,gdzie się odkleiło...Zdjąć masz zamiar podsufitkę całą???Demontaż z auta????

[ Dodano: 01 Lip 2009 10:49 ]
Żeby wyjąć trzeba: zdjąć lusterko, odkręcić słoneczniki, słupki A, B, C, zdjąć uszczelki co są przy drzwiach, odkręcić rączki podsufitki, uszczelkę wokół szybra (tą misiową), tylną listwę podsufitki i po środku kołki trzymające ją do dachu. Potem najlepiej we dwóch delikatnie i pomału wyciągać ją do tyłu.
Jak będziesz to wszystko zdejmować, to zacznij ją już trzymać bo jak nie to spadnie i będzie już po niej. Podsufitka jest bardzo krucha i łamliwa więc delikatnie z nią.Najlepiej dwie osoby do tego chociaż muszą być...


Sprzedam tłokorozdzielacz z falą z pompy 11mm

Awatar użytkownika
Razal
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 929
Rejestracja: pn gru 13, 2004 11:09
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re

Post autor: Razal » śr lip 01, 2009 11:43

Dokładnie tak / ściągam całą podsufitkę bo jak się zabrałem za to podklejanie to mi ręce opadły. Wygląda to lipnie, a do tego robić coś na suficie i to jeszcze między szmatami i w samochodzie to czysta porażka. Lepiej będzie wyglądało jak to wyciągnę w całości i zrobię porządnie.

Materiał do podsufitki prawie identyczny (jasny) na lekkiej gąbce ok.2mm mam już zamówiony. Teraz jeszcze klej nie wiem czy zamówić jakiś w spray'u taki do tkanin czy ten słynny bonaterm? Później wyjęcie podsufitki, duży stół, albo podłoga i do dzieła. Postaram się zapodać fotki jak już się z tym uporam.

Twój opis demontażu podsufitki dotyczy się chyba Mk2 bo w Mk3 wydaje się łatwiej. Ja mam jeszcze wersję bez szyberdachu, tażke też trochę bezpieczniej będzie z tym.


Było: MK2 1,6 / MK3 GT TDI-VP / PASSAT B5 TDI-PD / Jest: PASSAT B6 TDI-CR / Lupo 1,0 / MK4 1,4 16V

Awatar użytkownika
Byku21
Forum Master
Forum Master
Posty: 1994
Rejestracja: śr cze 25, 2008 19:29
Lokalizacja: TSK 54HH
Kontakt:

Post autor: Byku21 » śr lip 01, 2009 11:54

O klej to u tapicera najlepiej zapytać jaki będzie dobry...Ale ten w sprayu to i ja miałem,i trzyma mocno tylko,że to jest folia z materiałem klejona...


Sprzedam tłokorozdzielacz z falą z pompy 11mm

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » śr lip 01, 2009 13:13

co do ściągnięcia podsufitki w mk3, to: ściągasz wszystkie słupki do okoła auta(tzn te plastyki) i podsufitka prawie sama schodzi, ale najlepiej mieć dwie osoby do tego bo przy wyciąganiu możesz mieć problem sam, poza tym podsufitka lubi się połamać więc jedna para rąk to mało.


Obrazek

Awatar użytkownika
Razal
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 929
Rejestracja: pn gru 13, 2004 11:09
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re

Post autor: Razal » czw lip 02, 2009 15:01

No i stało się... Podsufitka już w garażu. Najpierw powykręcałem wszystkie uchwyty i zasłony przeciwsłoneczne i oświetlenie, później wypiąłem osłony środkowych słupków. Następnie śrubokręt krzyżakowy i odkręcanie osłon z nad drzwii bocznych słupków i tylniej klapy (ściągałem je całkowicie bo chcę je dobrze umyć). Jak to wszystko mamy wypięte podsufitka schodzi praktycznie sama i wysuwamu ją przez tylną klapę.

Materiał wyglądał strasznie lipnie. Dopiero zobaczyłem na zewnątrz jak ona wyglądała :hmm: Teraz zdjąłem cały stary materiał i całkowicie usunałem starą zmurszałą piankę, która 14 lat temu stanowiła jedność z materiałem podsufitki. Generalnie jest tak, że ta pianka się utlenia i nie ma bata, żeby po takim czasie ta szmata nie zwisała mniej lub bardziej. Co gorsze podklejanie samej szmaty przynosi bardzo kiepskie efekty i wygląda to paskudnie bo szmata przebije każdy klej.

Wytłoczka podsufitki wygląda teraz jak dupcia niemowlaka i nie ma na niej nawet pyłku ze starej pianki i materiału. Na allegro znalazłem praktycznie identyczny materiał typowo na podsufitki podbity pianką o grubości zaledwie 2mm co pozwala fajnie kształtować ten materiał. Zakupiłem już klej typowo do podsufitek i tego typu prac BONATERM A-PLUS. Teraz pozostaje lekko zmatować wytłoczkę papierem 100, przetarcie odtłuszczaczem i można się zabierać za klejenie. Ahha przyda się też taki niewielki wałek do docisku materiału po klejeniu.

Być może uda mi się zapodać kilka fotek z pracy i jej efektów.

Pozdrooo


Było: MK2 1,6 / MK3 GT TDI-VP / PASSAT B5 TDI-PD / Jest: PASSAT B6 TDI-CR / Lupo 1,0 / MK4 1,4 16V

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » czw lip 02, 2009 16:26

Razal, no i gra porób fotki i będzie loox :bigok:


Obrazek

Awatar użytkownika
Razal
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 929
Rejestracja: pn gru 13, 2004 11:09
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re Podsufitka

Post autor: Razal » śr lip 15, 2009 13:59

Materiał kupiłem na allegro, jest praktycznie identyczny jak oryginał. Co do kleju to nie musi być Bonaterm. Ja kupiłem Butapren z Henkela dobry jakościowo. Trzyma super i już założyłem wczoraj na gotowo podsufitkę. Jedna uwaga. Jak będziecie robić podsufitkę to kierujcie się następującymi krokami. Jak będziecie mieli ją w warsztacie to zedrzyjcie szmatę, pod szmatą ujżycie starą zmurszałą gąbkę - nie ździerać jej razem z takim wzmacniającym papierem przyklejonym do podsufitki tylko szczota i jedzie się na prawo i lewo żeby nie zostało ani kawałka starej gąbki. W miejscach gdzie się nie da szczotką z tworzywa polecam użyć szczotki drucianej z miedzianymi drutami. Następnie całą podsufitkę oczyścić benzyną ekstrakcyjną, rozłożyć materiał, dociąć zostawiając po ok. 10cm na każdą stronę naddatku. Teraz kolej na klejenie. Ja smarowałem klejem (Butapren z Henkel'a) pasy po ok. 30cm i następnie przykładałem materiał (WAŻNE - trzeba mieć czyste ręce!) - ja smarowałem pędzlem tylko stronę podsufitki bo źle się smaruje gąbka na materiale, następnie materiał dociskałem wałkiem malarskim kawałek po kawałku. Miejsca z zagłębieniami trzeba dociskać ręcznie, albo jakimś małym wałkiem ( ja robiłem ręcznie i super dolega ). W miejscu oświetlenia jest takiem wzmocnienie jak by z blaszki - je trzeba wyciągnąć z podsufitki odginając blaszki z drugiej strony. Jak już mamy zaklejoną całą podsufitkę świeżym materiałem to po wyschnięciu wycinamy otwory. Wszystkie naddatki które wcześniej zostawiliśmy zawijamy pod spód podsufitki i doklejamy. Wcześniej wyciągniętą blaszkę montujemy w miejscu obsadzenia oświetlenia. Później pozostaje tylko montaż w samochodzie i można się cieszyć podsufitką jak nową... :okej:

WAŻNE ! Jak się klei materiał nie opierać się na podsufitce ! Mogą być widoczne później odciski / zagłębienia w podsufitce.

Podsufitka wygląda jak w nowym samochodzie - idealna i co najważnijesze czysta i bez uszkodzeń :pub:

POWODZENIA!


Było: MK2 1,6 / MK3 GT TDI-VP / PASSAT B5 TDI-PD / Jest: PASSAT B6 TDI-CR / Lupo 1,0 / MK4 1,4 16V

arkadiusz279
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: wt cze 09, 2009 12:30
Lokalizacja: wrocław

Post autor: arkadiusz279 » śr lip 15, 2009 15:32

witam,
ja uzywałem kleju forch wskazany do podsufitek , obic, mat wygłuszajacych itp.
bardzo dobry jego zaleta do 6-stopniowa regulacja strumienia

materiał poglądowy (nie jest to reklama)



fil29
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: czw mar 08, 2007 17:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: fil29 » pn lip 20, 2009 17:49

Ostatnio bylem u tapicera w sprawie przyklejenia podsufitki (za przyklejenie krzyknal 170 zeta :grrr: ) i mówi że nie daje gwarancji bo czesto ten styropian z którego jest zrobiona podsufitka wchodzi w reakcje z klejem , powstaja bąble i :ass:

Szukam używki w dobrym stanie :)
Ostatnio zmieniony pn lip 20, 2009 17:52 przez fil29, łącznie zmieniany 1 raz.



skajek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 14:02
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

Post autor: skajek » ndz sie 16, 2009 15:23

A u kogo kupiles material?ja juz mam podsufitke na zewnetrznym i myslalem podkleic bo mi caly tyl zwisl ale z tego co widze piszesz ze to nic nie da pzdr



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 204 gości