ROZRUSZNIK 1.3 NZ elektromagnes czy bendix???

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pietka_86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr gru 31, 2008 17:05
Lokalizacja: jasło

ROZRUSZNIK 1.3 NZ elektromagnes czy bendix???

Post autor: pietka_86 » śr lip 08, 2009 22:11

kiedys podczas tych nieszczesnych ulew wjechalem w zalana droge,woda byla powyzej polowy kol i dostala sie na pewno na caly silnik i napewo tez do rozrusznika i jest taki problem:
po jakims czasie od wjechania w ta wode, rozrusznik krecil ale tak jak by nie wyrzucal bendixa na kolo masowe i nie moglem odpalic,tylko na popych,
rozebralem rozrusznik wyczyscilem wszystko zkrecilem zalozylem i bylo ok,kercil raz za razem
ale ostatnio znow powtarza sie taka sdama sytuacja od czasu do czasu jak samochod dluzej postoi to tez rozrusznik kreci ale nie wyzuca bendixa dopiero jak rusze samochodem na biegu to wtedy zakreci...
co jest do wymiany bendix czy elektromagnes????cay moze jeszcze cos innego???



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » śr lip 08, 2009 22:33

Bediks do wymiany



pietka_86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr gru 31, 2008 17:05
Lokalizacja: jasło

Post autor: pietka_86 » czw lip 09, 2009 05:39

na 100%???



Awatar użytkownika
emiloss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 22:30
Lokalizacja: Bronisławów

Post autor: emiloss » czw lip 09, 2009 10:23

Od wyrzucania bendiksa jest elektromagnes, więc jak nie wyrzuca to stawiam na elektromagnes.
Najpierw jednak sprawdź go na krótko, tzn podłącz +12V pod końcówkę ze wsówką. Powinno wyrzucać bendiks za każdym razem jak dasz te 12V. Jeśli wyrzuca to sprawdź stacyjkę i pewód sterujący elektromagnesem.



pietka_86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr gru 31, 2008 17:05
Lokalizacja: jasło

Post autor: pietka_86 » czw lip 09, 2009 16:58

stacyjka raczej odpada na 100% bo jak wyczyscilem rozrusznik po zalaniu to jakis czas wszystko bylo ok...dopiero po dwoch tygodniach zaczelo szwankowac, np dzis odpalil bez problemu...no a to sprawdzenie to jeden przewod ze wsowka a drugi???do masowego???



Awatar użytkownika
czyś
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: śr wrz 22, 2004 16:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: czyś » czw lip 09, 2009 18:09

Ale jak bendix dostanie wody i złapie go korozja, może mieć takie opory, że będzie się odbijał od zębów koła zamachowego i w następstie nie uruchomi silnika rozrusznika (niepełne wysunięcie bendixu lub brak swobodnego przesuwu tarczy sprzęgającej z zębnikiem pod naciskiem wywieranym przez elektromagnes po tulei bendixu uniemożliwi pełne wysunięcie rdzenia elektromagnesu i zwarcie styków dających prąd na silnik rozrusznika) - dociśnięcie bendixu przez wrzutkę (elektromagnes) powoduje ugięcie sprężyny w bendiksie i umożliwia niewielki obrót zębnika jeszcze przed uruchomieniem silnika rozrusznika, w stosunku do koła zamachowego, przez co zębnik bendixu dzięki nacięciom na zębach wskakuje na wieniec koła (a w każdym razie wskoczy w momencie, gdy styki włączające silnik rozrusznika zewrą się na skutek pełnego wysunięcia rdzenia w elektromagnesie). Jak weszła tam ruda, i zębnik ze sprzęgiełkiem jednokieynkowym nie porusza się swobodnie po płaszczyźnie tulei, może to być niemożliwe.

Posłuchaj, czy zębnik przy przekręceniu kluczyka uderza zdecydowanie w koło zamachowe - jeśli tak, i nie zasprzęgla i nie kręci, stawiałbym raczej że to bendix byłby przyczyną problemu.
Jeżeli nie uderza zdecydowanie, lub tylko lekko puknie (dotknie), albo wcale nie słychać zetnięcia zębnika z wieńcem, to albo są opory przesuwu tulei bendixu po wałku wirnika (mogą być również od wody - ruda), albo szlag trafił elektromagnes (np. przykorodował rdzeń, który możbna byłoby jeszcz oczyścić papierkiem 2000 na oleju, albo woda dostała się do uzwojenia i uzwojenie padłeo, ale wtedy wymiana).

Niestety via internet nie podejmuję się tego rozstrzygać na 100%, ale piszę wszystko co wiem w temacie.


MH po przeszczepie bloku - alive&kicking!

Awatar użytkownika
emiloss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 22:30
Lokalizacja: Bronisławów

Post autor: emiloss » czw lip 09, 2009 21:31

czyś, przecież
pietka_86 pisze: rozebralem rozrusznik wyczyscilem wszystko zkrecilem zalozylem i bylo ok,
.
więc wątpie, żeby tam cos skorodowało.
pietka_86, kup jakiś preparat do czyszczenia styków elektrycznych (ja kupiłem jakiś "kontakt" w sprayu), odkręć te grube przewody od aku do rozrusznika i do masy i wszystkie styki dokładnie tym wyczyść. Mi to pomogło przaktycznie odrazu.



pietka_86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr gru 31, 2008 17:05
Lokalizacja: jasło

Post autor: pietka_86 » czw lip 09, 2009 21:56

ale czyscilem srodkiem KONTAKT i MULTI SUPER 5 to sa bardzo dobre srodki...nie weim wydale mi sie ze to przez wilgoc...w nocy wzrasta wilgoc i cos moze byc nie tak no ale w sumie tez jak po pracy chce odpalic to tez nie raz na cieple mi sie to zdarza...a korozji tam zadnej nie bylo na elektromagnesie i na bendiksie tez nie...a jak by sie uzwojenie sypnelo to wogole by przeciez nie krecil a pisze ze on zawsze kreci tylko nie zawsze kreci silnik tylko sam rozrusznik slychac...i mowie,jak rusze samochodem na biegu,zeby troszke tam ruszylo kolem zamachowym,to wtedy kreci



Awatar użytkownika
emiloss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: wt wrz 18, 2007 22:30
Lokalizacja: Bronisławów

Post autor: emiloss » czw lip 09, 2009 22:23

A to nie doczytałem, że kręci.
Sprawdź czy ci wypycha ten bendiks. Do tej końcówki z wsówką podłącz plus i zobaczysz (a właściwie usłyszysz) czy bendiks wyskakuje zawsze i do oporu.



pietka_86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr gru 31, 2008 17:05
Lokalizacja: jasło

Post autor: pietka_86 » czw sie 13, 2009 16:09

wlasnie sprawdzalem eleektromagnes tak jak kolega napisal i za kazym razem slychac stukniecia ale nie za kazdym razem kreci silnik...pewno bendix???

[ Dodano: 17 Sie 2009 17:50 ]
panowie a czy elektromagnes i bendix z tego grubszego rozrusznika starszego typu podejda do tego cienszego i dluzszego bo wlasnie taki mam a wpadl mi w rece ten grubszy w dobrym stanie,a moze ten caly grubszy podejdzie???pochodzi rownierz od 1,3 tylko na gazniku...numery sie roznia na elektromagnesach...



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 473 gości