opony zmiana rozmiaru czy sie da ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

phoenixgold
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr gru 28, 2005 12:50
Lokalizacja: sosnowiec

opony zmiana rozmiaru czy sie da ?

Post autor: phoenixgold » śr sty 11, 2006 01:50

witam mam pewien problem poniewaz dzis kupilem wreszcie dla mnie nowego a wogole uzywanego golfa IV sdi 2002r w katalogu pisze ze opony maja miec wymiar 175/80r14 ale ten wymiar jest jakies dziwny tu http://www.opony.com.pl/encyklopedia/en ... a.asp?ID=1 sie dowiedzialem co nieco o oznaczeniach ale z nich wynika (mam nadzieje ze rozumowanie ok) ze do danego typu samochodu mozna stosowac kilka wymiarow opon. i teraz chcialbym kupic opony w innym wymiarze (opon a nie rzeczywistosci :) ) nieco inny wymier. jaki ? sam niewiem w sumie ale powiem w czym rzecz bedzie jasniej. Chcialem kupic oponki Dunlop SP Winter Sport 3D ale ten model nie wystepuje w tym wymiarze jakie mam opcje w takim razie, jaki wymiar kupic zastepczo zeby bylo ok, sugeruje sie strona www.opony.pl i dostepnoscia tego modelu opon dzieki pozdrawiam

[ Dodano: Sro Sty 11, 2006 02:37 ]
a i wlasnie co to jest wspolczynnik nosnosci jesli wynosi np 600 kg to znaczy ze powinno sie wziasc wage samochodu z pasazerami i podzielic na 4 bo sa 4 kola i zeby sie zmeiscic czy o co chodzi ??



Awatar użytkownika
Smaczny
Forum Master
Forum Master
Posty: 1007
Rejestracja: czw sty 06, 2005 20:15
Lokalizacja: Koluszki
Kontakt:

Post autor: Smaczny » śr sty 11, 2006 04:55

80 to troszke balon :) Na 14-ke może spokojnie włozyć opony 195/70R14, 205/70R14

Polecam też stronkę: http://www.zamiennikiopon.pl


FORD
Fix Or Repair Daily

bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » śr sty 11, 2006 10:06

phoenixgold pisze:a i wlasnie co to jest wspolczynnik nosnosci jesli wynosi np 600 kg to znaczy ze powinno sie wziasc wage samochodu z pasazerami i podzielic na 4 bo sa 4 kola i zeby sie zmeiscic czy o co chodzi
Tak, to jest to. Z tym, że nie" powinno się zmieścić", ale powinno być dość dużo ponad. Jeśli będzie na "styk" to opona będzie pracowała z max. obciążeniem i szybciej się zużyje. Ale nie masz się co martwić, opony zazwyczaj mają indeksy nośności ze sporą górką.



phoenixgold
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr gru 28, 2005 12:50
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: phoenixgold » śr sty 11, 2006 11:07

dzieki za info w 2 tematach :) , a czy wiecie jak to jest z oponami bo slyszalem ze na zime powinny byc w miare waskie bo lepiej odprowadzaja bloto poslisgowe i snieg a na lato mozna szersze ale to tez nie dobrze bo znow jak zacznie padac to wydluza sie czas odprowadzania wody czyli reasumujac fajne szerokie oponki mozna uzywac na torach wyscigowych bo wiadomo ze latem tez pada deszcz ladnie wydladaja ale sa nie praktyczne co o tym sadzicie ??



Awatar użytkownika
Smaczny
Forum Master
Forum Master
Posty: 1007
Rejestracja: czw sty 06, 2005 20:15
Lokalizacja: Koluszki
Kontakt:

Post autor: Smaczny » śr sty 11, 2006 11:18

Zgadza się, spójrz nawet na samochody WRC jak jeżdzą zimą - mają bardzo wąskie opony, aż to dziwnie wygląda. Jednak wydaje mi się, że przy różnicy w rozmiarze 10mm to dużej różnicy nie uświadczysz...


FORD
Fix Or Repair Daily

phoenixgold
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr gru 28, 2005 12:50
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: phoenixgold » śr sty 11, 2006 11:28

no wlasnie ta stronka o wymiarach jest ok ale rozmiary tez dziwne ten model opon ktory mnie interesuje nie wystepuje w tej wielkosci :( mowie o
Dunlop SP Winter Sport 3D i Goodyear Ultra Grip 7 bo to naprawde dobre oponki



Awatar użytkownika
micab
Forum Master
Forum Master
Posty: 1763
Rejestracja: pt mar 18, 2005 01:10
Lokalizacja: wełtyń k/szczecina
Kontakt:

Post autor: micab » śr sty 11, 2006 12:33

jaką masz szerokość felgi musisz sprawdzić.....bo jeżeli jest wąska to nie będziesz mógł na nią założyć dużo szerszej opony..... ogólnie nie masz za dużego pola manewru, możesz np. dać 195/70/14....wysokość koła prawie taka sama.....ale wkładanie szerszej opony na zimę jest bez sensu ;) pozatym pewnie i tak w tym rozmiarze nie występują te modele, które chcesz...;)
moja rada...kup opony w rozmiarze 175/80/14 tylko że wybierz sobie jakiś inny model ;)


vw, bmw, ford, mercedes, peugeot, nissan, fiat,

bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » śr sty 11, 2006 16:01

phoenixgold pisze:dzieki za info w 2 tematach , a czy wiecie jak to jest z oponami bo slyszalem ze na zime powinny byc w miare waskie bo lepiej odprowadzaja bloto poslisgowe i snieg a na lato mozna szersze ale to tez nie dobrze bo znow jak zacznie padac to wydluza sie czas odprowadzania wody czyli reasumujac fajne szerokie oponki mozna uzywac na torach wyscigowych bo wiadomo ze latem tez pada deszcz ladnie wydladaja ale sa nie praktyczne co o tym sadzicie ??
Jeśli chodzi o wąskie opony na zimę to nie do końca chodzi o odprowadzanie błota pośniegowego. Ważniejsze jest to iż nacisk na podłoże a tym samym przyczepność na sliskiej nawierzchni jest większa, a o to w zimie głównie chodzi.Co do odprowadzania wody, opony letnie projektuje się włanie po tym kątem. Odpowiednia ilość i kształt lamele sprawia, że woda jest skutecznie odprowadzana.Oczywiście zawsze jest to jakiś kompromis.Na idealnej (sucha, gładka) nawierzchni najlepiej sprawuję się slicki-wide F1.



Awatar użytkownika
pewex.olek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: wt sty 10, 2006 12:09
Lokalizacja: wielkopolska/aktualnie UK
Kontakt:

Post autor: pewex.olek » śr sty 11, 2006 18:39

na zime lepiej założyć o rozmiar węższe ale wtedy musisz pamiętać żeby profil opony był większy


olek

Awatar użytkownika
marthh
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: pn lis 07, 2005 09:21
Lokalizacja: Stalowa Wola

felgi

Post autor: marthh » śr sty 11, 2006 18:47

Proponuje kup fele 15 calowe i załóż 195/65r15 w tym rozmiarze dostaniesz WIntersporta M3.



Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » śr sty 11, 2006 19:07

phoenixgold pisze:witam mam pewien problem poniewaz dzis kupilem wreszcie dla mnie nowego a wogole uzywanego golfa IV sdi 2002r w katalogu pisze ze opony maja miec wymiar 175/80r14 ale ten wymiar jest jakies dziwny tu http://www.opony.com.pl/encyklopedia/en ... a.asp?ID=1 sie dowiedzialem co nieco o oznaczeniach ale z nich wynika (mam nadzieje ze rozumowanie ok) ze do danego typu samochodu mozna stosowac kilka wymiarow opon. i teraz chcialbym kupic opony w innym wymiarze (opon a nie rzeczywistosci ) nieco inny wymier. jaki ? sam niewiem w sumie ale powiem w czym rzecz bedzie jasniej. Chcialem kupic oponki Dunlop SP Winter Sport 3D ale ten model nie wystepuje w tym wymiarze jakie mam opcje w takim razie, jaki wymiar kupic zastepczo zeby bylo ok, sugeruje sie strona www.opony.pl i dostepnoscia tego modelu opon dzieki pozdrawiam
Do twojego auta , aby zachowac właściwą średnice koła możesz stosowac takie opony:

- felga 14" : 175/80 , 195/70 , 205/65
- felga 15" : 185/70 , 195/65 , 205/60

ale na zimę najodpowiedniejsza bedzie 175/80R14 czyli jednak musisz poszukać wsród innych producentów.



Awatar użytkownika
Puki
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: pn sie 08, 2005 15:49
Lokalizacja: Mikołów
Kontakt:

Post autor: Puki » śr sty 11, 2006 20:27

.kup opony w rozmiarze 175/80/14 tylko że wybierz sobie jakiś inny model Wink
też tak uważam

pewxe.olek, fajne masz zdjęcie w profilu

:jezor:


Są auta i są VolksWageny

phoenixgold
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr gru 28, 2005 12:50
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: phoenixgold » pt sty 13, 2006 01:43

dzieki za info fajnie fajnie :) a mam jeszcze takie pytanko to jak do tego sdi gdzie katalogowo podaja ten wymiar co pisalem kupilbyl felgi 15 to wtedy bede mogl zalozyc oponki 195/65r15 i wszystko bedzie ok bo salezy mi na tych 2 typach opon lato dlamnie jest mniej wazne bo sdi nie jezdzi 240 km/h tylko ledwo dojdzie pewnie do 170 km/h wiec juz obojetnie jakie firmowe opony beda ok, to jak bedzie dobrzez tymi 15 bo ja juz mam te opony letnie co napisalem 175/80r14 i fergi 14 ??



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » pt sty 13, 2006 10:23

phoenixgold, Popatrz dwa posty wyżej, tam masz napisane jakie opony możesz założyć. Chodzi o to aby srednica koła była mniej więcej taka sama - licznik nie bedzie przekłamywał. Jeszcze jedna sprawa. Korzystniej jest na zimę założyć opony nieco wyższe , tzn zamiast np. 65 - 70. W zimie ze wzgledu na spore nierówności zmniejszasz ryzyko uszkodzenia opony i felgi.W Twoim przupadku na lato założyłbym felgi 15 i opony o niższym profilu, a na zimę 14 i opony o wyższym profilu, na zimę węższe, na lato szersze.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 268 gości