awaria wycieraczek

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
marcinhello1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 115
Rejestracja: śr cze 11, 2008 00:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: marcinhello1 » czw mar 05, 2009 10:39

dzięki..;) TEMAT MOŻNA ZAMKNĄĆ



Awatar użytkownika
zelu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lis 08, 2007 23:16
Lokalizacja: Piekary

Post autor: zelu » ndz kwie 12, 2009 09:58

hej -wyskoczyl mi taki problem - wycieraczki nie działają ani ani w zadnej pozycji, zamienilem manetke dalej to samo- spryskiwacz działa - gdzie mozna szukac przyczyny??



Awatar użytkownika
marcinhello1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 115
Rejestracja: śr cze 11, 2008 00:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: marcinhello1 » ndz kwie 12, 2009 12:01

nawet jeżeli by to była manetka to jakiś bieg by raczej działał a u Ciebie żaden nie działa tak więc pierwsze co bym sprawdził to bezpiecznik. bo tam jest tak- manetka, przekaznik, skrzynka bezpieczników, silnik wycieraczek i wlasciwie to wszystko. najpierw proponowałbym sprawdzić czy dochodzi prąd do silniczka, na jednym kablu musi być cały czas- do powrotu wycieraczek an miejsce krańcowy wyłącza-bierzesz próbnik do masy i do tego jednego wtyku i patrzysz czy świeci jak świeci to potem sprawdzasz to samo na poszczególnych biegach- któryś musi działać nie ważne który bo Ci w ogóle nie działają.. jeżeli by się okazało że na każdym biegu jest prąd oprócz tego jednego co zawsze jest, to zepsuty silnik- jedziesz na szrok 50 zł cały mechanizm do 3ki.. jeżeli nei wiesz o co chodzi kompletnie to jedz na szrot i poproś żeby Ci na chwile przełożyli wtyczke do ich silniczka ze szroku - jesli dziala to kupuj i wymieniaj. jak nie to mówie trzeba szukac wczesniej ogólnie- przekaznik, bezpiecznik i styki podstawa..



Czitos1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 11:47
Lokalizacja: Połaniec

Post autor: Czitos1 » ndz kwie 12, 2009 12:09

Witam
a moze doradzi ktoś co zrobic jak nie działa tylna wycieraczka w golfie 3 z 93r. Jest to raczej zjawisko dośc powszechne więc mysle, ze ktos z Was zna odpowiedz na to pytanie. z góry dzięki



Awatar użytkownika
marcinhello1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 115
Rejestracja: śr cze 11, 2008 00:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: marcinhello1 » ndz kwie 12, 2009 15:10

pierwsze co to bezpiecznik. potem sprawdz przekaznik albo go od kogos podmień- ja mam golfa II ale to raczej te same przekazniki- taki szary numer 18. jeżeli przekaznik sprawny bezpiecznik, i nie działa to może manetka ale sprawdziłbym najpierw czy w ogóle dochodzi prąd do silnika- bierzesz próbnik wyciągasz wtyczke odsilnika i włączasz tylne wycieraczki wtedy zobaczysz czy dochodzi prąd- jeżeli dochodzi to prawdopodobnie zepsuty silnik wycieraczek..



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz kwie 12, 2009 16:00

Ten przekaźnik nr 18 to jest wspólny przekaźnik włączający odbiorniki o dużym poborze prądu - jego awaria powoduje też brak np. wentylatora nawiewu do kabiny. Jeśli nawiew działa to 18-ka jest O.K.
Oprócz niego jest już tylko dla tylnej wycieraczki kolejny przekaźnik nr 72, też go można sprawdzić podmieniając z kolegą (czasem nawet tylko poruszyć w gnieździe).
I jeszcze jedna z częstych przyczyn: przejście kabli przez gumową harmonijkę w drodze z nadwozia do klapy - tam lubią się ułamać lub przetrzeć i robić ze sobą zwarcia.



Awatar użytkownika
marcinhello1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 115
Rejestracja: śr cze 11, 2008 00:05
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: marcinhello1 » ndz kwie 12, 2009 17:30

co do tego przekaznika 18 to fakt bo pamiętam jak wyciągnęłem go to wycieraczki nie działały, i myslalem ze to ten kiedy szukalem który to jest, ale potem skumałem że jest drugi przekaznik który nimi steruje.. no ale już działają od wtedy i jest ok.. dasz rade będą działać, dużo się idzie nauczyć jak się samemu szpera, ja myslalem ze nie dam rady ale z pomocą kolegi tutaj i schematu działa..



Awatar użytkownika
zelu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lis 08, 2007 23:16
Lokalizacja: Piekary

Post autor: zelu » ndz kwie 12, 2009 18:13

podpiołem silnik wycieraczek pod aku i chodzi, bezpieczniki tez ok bo spryskiwacze z manetki działają a żaden bieg wycieraczek nie... hmm jakies pomysły??



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz kwie 12, 2009 18:42

Kolega Zelu: chodzi o przednie wycieraczki? a spryskiwacz chodzi do przodu i do tyłu?. Na poprzednich stronach tego tematu jest obszerny opis, ze schematami, całego układu przednich wycieraczek. Przeanalizuj drogę prądu, posprawdzaj występowanie napięć - czy są w odpowiedniej chwili (to też ważne!), może nie ma masy z silniczka do blachy i temu całość nie rusza w żadnym z położeń.

Kolega Czitos 1:Wyrysowałem coś takiego. Może taki schemacik na coś się przyda? Są tam opisane wtyki i piny do których w skrzynce bezpieczników dochodzą poszczególne kable.
Dla jasności rysunku - pominąłem wszystkie elementy nie istotne dla sprawy (np kable przednich wycieraczek i spryskiwacz, bo działają ).
W silniczku tylnej wycieraczki widać wyłącznik: jego zadaniem jest zasilanie silniczka na środku szyby, mimo zakończenia podawania napięcia przez przekaźnik i zatrzymanie silniczka gdy ramię wycieraczki dojdzie na dolne położenie "postojowe". Gdy na rys. pisze "przekaźnik" to oznacza przekaźnik czasowy nr 72.

_________________ Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz kwie 12, 2009 18:52 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
zelu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lis 08, 2007 23:16
Lokalizacja: Piekary

Post autor: zelu » ndz kwie 12, 2009 18:50

dzieki wielkie za schemat !! a co do spryskiwacza jest to vento z manetka z golfa i spryskiwanie i przedniej i tylniej szyby powodóje ze działają spryski przodu



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz kwie 12, 2009 18:55

Na rysunku powyżej są TYLNE wycieraczki! Bo już mi troszkę :kac:



Awatar użytkownika
zelu
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: czw lis 08, 2007 23:16
Lokalizacja: Piekary

Post autor: zelu » ndz kwie 12, 2009 18:57

a przednie masz gdzies?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz kwie 12, 2009 19:07

Oczywiście! Są na TRZECIEJ PODSTRONIE tego tematu. A na DRUGIEJ podstronie link do opisu wtyków w skrzynce bezpieczników. Np. F1/5 oznacza Wtyk F1 i 5 pin w tym wtyku
Ostatnio zmieniony ndz kwie 12, 2009 19:13 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



Czitos1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 11:47
Lokalizacja: Połaniec

Post autor: Czitos1 » pn kwie 13, 2009 01:51

dziękuję za zinteresowanie. Postaram się wykorzystać każdą sugestię jednak niestety dopiero końcem tygodnia bo wcześniej raczej nie będę miał możliwości. Powiedzcie mi jeszcze, czy jeżeli jest to awaria silniczka to jest to do zrobienia, czy lepiej go wymienic?



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 280 gości