Podtrzymanie pamięć radia

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

gufi96vp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 19:02
Lokalizacja: Ostrołęka

Podtrzymanie pamięć radia

Post autor: gufi96vp » ndz mar 22, 2009 19:28

Witam mam problem z kablem podtrzymania pamięcią. robiłem mostem lecz przez pomyłkę zrobiłem zwarcie i coś gdzieś się spaliło... Tylko nie wiem co i gdzie. Na pewno to podtrzymanie pamięci. I nie wiem czy ono jest przez jakiś przekaźnik czy coś bo razem z tym przestał działać brzęczyk który informuje o tym że są włączone światła. może jest gdzieś jakiś bezpiecznik?? Może ma ktoś jakiś schemat elektryczny. Albo jakieś cenne rady?? Z góry dziękuje!!!



greg

Post autor: greg » ndz mar 22, 2009 19:29

bezpiecznik od radia sprawdzałeś w skrzynce bezpieczników?



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » ndz mar 22, 2009 19:33

jesli robiles mostek aby radio gralo bez kluczyka to brzeczyk wtedy niedziala.albo granie bez kluczyka albo brzeczyk.to jest powiazane.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz mar 22, 2009 19:36

Spaliłeś (i to w najlepszym wypadku!) styk S w kostce stacyjki - kostka do wymiany. W gorszym wypadku spalony cieniutki kabelek brązowo-czerwony do kostki radia.
Wielokrotnie na forach ostrzegają koledzy: z tym cienkim trzeba bardzo ostrożnie, nie jest niczym zabezpieczony i nie trudno o kłopoty!
Dodatkowo możliwe spalenie bezpiecznika 22.
Ostatnio zmieniony ndz mar 22, 2009 19:37 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



gufi96vp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 19:02
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: gufi96vp » pn mar 23, 2009 10:02

Wszystkie bezpieczniki są dobre bo po dokończeniu mostka radio gra... Tylko chciałem zrobić tak jak było wcześniej z uwagi na ten brzęczyk... bo czasem nie tyle światła jak na kierunkowskazie zostawi się samochód i światełko świeci... w takim wypadku ma ktoś jakiś schemat?? bo jestem prawie pewien że to może być bardziej kabel niż styk... ze względu że styki są zazwyczaj grubsze od kabli... pytanie tylko gdzie się przepalił?? jeżeli na odcinku od stacyjki do radia to bez problemu go wymienię lecz jeżeli wcześniej to bez schematu będzie bardzo trudno... sprawdzę jeszcze kostkę...



brynol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 949
Rejestracja: ndz cze 29, 2008 22:45
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Post autor: brynol » pn mar 23, 2009 11:47

duber pisze:aby radio gralo bez kluczyka to brzeczyk wtedy niedziala.albo granie bez kluczyka albo brzeczyk.to jest powiazane.
hmm ja mam Mk3 i też mi nie grało bez kluczyka. podjechałem tam gdzie montują i mi to zrobili w 2 min, zapłaciłem całe 5 zł :D
ale teraz i radio gra bez kluczyka i brzęczy na włączonych światłach :P


[url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/313741.html][img]http://images.spritmonitor.de/313741.png[/img][/url]

Mój Mk3 :P
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=246130

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » pn mar 23, 2009 14:27

duber pisze:albo granie bez kluczyka albo brzęczyk.to jest powiązane.
...tylko jeśli zrobi się to bez wiedzy lub... głowy.
W żadnym wypadku nie robi się mostka lecz wyjmuje i zaizolowuje kabelek brązowo-czerwony a w jego miejsce we wtyku doprowadza się prąd z czerwono-białego - inaczej jest to co jest #-o
By działał piszczek należy rozebrać obudowę kierownicy i dolną osłonę przed kolanami kierowcy. Sprawdzić czy we wtyku kostki stacyjki jest napięcie na tym naszym, nieszczęsnym kabelku (tylko z włożonym kluczykiem!) i potem po kablu w kierunku radia.



gufi96vp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 19:02
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: gufi96vp » pn mar 23, 2009 19:05

mam pytanie do kostki doprowadzony jest jeden kabel zasilający na cało kostke czy osobny do podtrzymania pamięci?? bo jeżeli tak to będzie gorzej... a zresztą wolał bym wymienić kabel niż kostkę... już raz to robiłem i to nie mało roboty... a i przy radiu sprawdzałem nie ma napięcia w tym kabelku... będę musiał sprawdzić przy kostce.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » pn mar 23, 2009 19:53

Do kostki radia dochodzi czerwono-biały, gruby z bezpiecznika 22; to główne zasilanie i jednocześnie podtrzymanie pamięci (w VW tak jest zrobione). Kabelkiem brązowo-czerwonym, cienkim ze stacyjki jest doprowadzany tylko sygnał włączania radia (dla fabrycznych i niektórych porządniejszych jak np. Blaupunkt). Inne radia jednak nie ruszą dopóki nie będzie napięcia w tych obu pinach. Podpinanie pod cienkiego - głównego zasilania kończy się marnie...
Teraz jak nie ma napięcia na wyjściu ze stacyjki to tylko jak pisałem: wyjąć cienki i tam doprowadzić z grubego (to tak skrótowo, dokładnie - patrz wyżej).
Ostatnio zmieniony pn mar 23, 2009 19:57 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
ector
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 170
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 02:30
Lokalizacja: pomorze
Kontakt:

Post autor: ector » pn mar 23, 2009 20:15

duber pisze:jesli robiles mostek aby radio gralo bez kluczyka to brzeczyk wtedy niedziala.albo granie bez kluczyka albo brzeczyk.to jest powiazane.
w moim mk3 radio gra bez kluczyka i brzeczek od świateł działa nawet jak mam pozycje bez kluczyka ;]



gufi96vp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 19:02
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: gufi96vp » pn mar 23, 2009 23:08

ale podtrzymanie musi być na innym styku bowiem bez kluczyka na zasilaniu głównym jest napięcie natomiast na podtrzymaniu powinno się pojawić dopiero po włożeniu kluczyka do stacyjki... ale dlaczego bezpiecznik się nie przepalił tylko kabel albo styk?? przecież maja większy przekrój więc powinny wytrzymać większe natężenie... a jak jest brzęczyk się w to wszystko wplatał??



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pn mar 23, 2009 23:14

na sto procent styk stacyjki , nie ma bezpiecznika , a niedziałający piszczyk to potwierdza



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » pn mar 23, 2009 23:39

No, zanosi się na większy wykład...

Tak jak na rysunku wygląda układ fabryczny w wozach koncernu VW czyli VW, Audi, Seat i Skoda. Główne zasilanie (i podtrzymanie pamięci!) idzie na pin 7 wtyku ISO a sterowanie włączaniem się radia na 4. Kabel czerwono-biały ma bezpiecznik w skrzynce (na rysunku nie uwzględniony) a brązowo-czerwony nie ma i stąd awarie. "Normalne" radio tu podłączone będzie palić kabelek pin 4 lub stacyjkę a co najmniej tracić pamięć (z wyjątkiem Blaupunkta - ten tego podłączenia też nie znosi ale pamięć ma dobrą i nie zapomina ustawień, stąd na nim łatwo się pomylić!).
Obrazek

Tu jest znowu układ lubiany przez większość sprzętu Audio, będącego w tych czasach na rynku. Najważniejszą cechą jest zamiana ze sobą kabli z pinu 4 i 7. Fabryczne radio tu też nie może być podłączone, z powodów tych samych co poprzednio; co prawda pójdzie ale wystąpi ta sama możliwość awarii co poprzednio.
Obrazek

I jest jeszcze inne, często stosowane połączenie - jeśli chcemy by na radio nie miała wpływu obecność kluczyka w stacyjce.
Obrazek

Są inne jeszcze, specjalne połączenia, wymagane przez nietypowy sprzęt lecz to by nam zamąciło obraz.


Jak to wszystko ma się teraz do brzęczyka świateł? Otóż jest on zasilany z tego samego styku w stacyjce co sterowanie radia, (pamiętamy: sterowanie, nie zasilanie!) zniszczenie tego styku lub kabla powoduje naturalnie brak zasilania brzęczka i jego niedziałanie; jest to jak widać łatwe do osiągnięcia, bo on nie ma bezpiecznika na sobie!
Gdyby coś było nie jasne - piszcie!
Ostatnio zmieniony pn mar 23, 2009 23:43 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 498 gości