halogeny w zderzaku - jak podłaczyć ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

MK3Michał
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: ndz mar 01, 2009 15:08
Lokalizacja: TLW

halogeny w zderzaku - jak podłaczyć ?

Post autor: MK3Michał » wt mar 03, 2009 18:56

Do tej pory miałem same kierunki w zderzaku, chciałbym założyć cleary z halogenami, dużo będzie pracy przy instalacji halogenów ? czy można halogeny podpiąć pod wiązkę świateł mijania ? tak żeby uruchomić halogeny razem ze światłami mijania ?
Ostatnio zmieniony ndz kwie 18, 2010 23:22 przez MK3Michał, łącznie zmieniany 2 razy.



brynol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 949
Rejestracja: ndz cze 29, 2008 22:45
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Post autor: brynol » wt mar 03, 2009 19:14

MK3Michał pisze:tak żeby uruchomić halogeny razem ze światłami mijania ?
najgorsze co mozesz zrobic.... po co Ci halogeny w dzien, nocy, bez mgly??
to razi tych z przeciwka...
najlepiej to kup wlacznik swiatel z opcja na halogeny przednie...
tak samo dziala jak ten co masz teraz, tylko poprostu raz pociagasz do siebie zeby zapalic tylne przeciw mgielne, a dwa razy zeby przednie...
tak jak w orginale


[url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/313741.html][img]http://images.spritmonitor.de/313741.png[/img][/url]

Mój Mk3 :P
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=246130

Awatar użytkownika
tomek507
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 10:48
Lokalizacja: Małopolska okl.Gorlic
Kontakt:

Re: MK3 Halogeny w zderzaku

Post autor: tomek507 » wt mar 03, 2009 19:56

MK3Michał pisze:czy można halogeny podpiąć pod wiązkę świateł mijania ? tak żeby uruchomić halogeny razem ze światłami mijania ?
Przy dobrej widoczności mandat za to grozi.
A takich na drodze nie brakuje słońce przejrzystość na kilka km a ten z przeciwmgielnymi :panna:
Ciekawe co sobie właczy jak juz bedzie ta mgła.



brynol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 949
Rejestracja: ndz cze 29, 2008 22:45
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Post autor: brynol » wt mar 03, 2009 20:22

no wlasnie o tym pisze, nie rozumie tych co to wlaczaja jak jest dobra widocznosc... moze mysla ze wyglodaja jakos lepiej :panna:

[ Dodano: 03 Mar 2009 19:23 ]
no właśnie o tym pisze, nie rozumie tych co to włączają jak jest dobra widoczność... może myślą ze wyglądają jakoś lepiej :panna:


[url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/313741.html][img]http://images.spritmonitor.de/313741.png[/img][/url]

Mój Mk3 :P
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=246130

Awatar użytkownika
tomek507
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 10:48
Lokalizacja: Małopolska okl.Gorlic
Kontakt:

Post autor: tomek507 » wt mar 03, 2009 22:29

brynol pisze:moze mysla ze wyglodaja jakos lepiej :panna:
Dokładnie.

MK3Michał,
Jak sie na tym nie znasz to podjedz do jakiegos kto sie zna elektryk ci to zrobi w godziene bo pasuje jakis przekaznik na to założyc i bedziesz miał jak w książce pisze.



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » śr mar 04, 2009 00:52

Opis podłączenia halogenów (tak jak trzeba) jest na forum, jeśli będziesz miał problem daj znać, przygotuję ci wiązkę do zamontowania w samochodzie.

Roboty jest na jakieś 5 minut z takim zestawem, ale wszystko w oparciu o fabryczną instalację i zgodnie z przepisami.



Awatar użytkownika
sHpAaKu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 667
Rejestracja: wt lis 14, 2006 14:27
Lokalizacja: TOS

Post autor: sHpAaKu » śr mar 04, 2009 02:27

tomek507 pisze:Przy dobrej widoczności mandat za to grozi.
Nic nie grozi. Kodeks reguluje jedynie kiedy "można" włączyć przednie. Zakaz nie jest opisany. W przeciwieństwie to tylniego światła - tam jest precyzyjnie opisane kiedy mozna mieć włączone a kiedy się tego zabrania. Przednie halogeny nie są obowiązkowe i dlatego określona jest jedynie nieobowiązkowa możliwość ich stosowania.

Poza tym jedna przyznaje że głupi pomysł spinać ich ze światłami mijania.


Obrazek 171KM / 380Nm

Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3002
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Wojtek » śr mar 04, 2009 07:45

sHpAaKu, a to nie jest jednoznaczne - że jak można włączyć wtedy i wtedy to nie można w pozostałych sytuacjach?? bo wg mnie jest...

Jak halogeny montować to wg. mnie na oryginalnej wiązce (ew. zrobionej na wzór)
A jak chcesz mieć w dzień jaśniej przed sobą to sobie lampkę w środku kabiny włącz - przynajmniej nie będziesz raził


Obrazek

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » śr mar 04, 2009 08:15

sHpAaKu pisze: Nic nie grozi. Kodeks reguluje jedynie kiedy "można" włączyć przednie. Zakaz nie jest opisany.
Tutaj się z tobą kolego nie zgodzę. Skoro kodeks reguluje w sposób jednoznaczny warunki używania świateł przeciwmgielnych przednich i określa że można ich używać tylko przy widoczności....czyli warunki ich użycia są jasno określone, to uzywanie ich w okresie dobrej widoczności i w terenie zabudowanym równoznaczne jest ze złamaniem przepisu.

Co za tym idzie kończy się mandatem.

Pomijam kwestię tego, że samochód z tak zrobioną instalacją nie ma prawa przejść przeglądu tech nicznego (jak z tym jest w Polsce każdy wie)

Co do opisu:

http://www.vwvento-fans.com/porady/11.pdf

temat uważam więc za zamknięty.



Awatar użytkownika
tomek507
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 10:48
Lokalizacja: Małopolska okl.Gorlic
Kontakt:

Post autor: tomek507 » śr mar 04, 2009 09:04

sHpAaKu pisze:
tomek507 pisze:Przy dobrej widoczności mandat za to grozi.
Nic nie grozi
Jeszcze tylko dopowiem ze tego nie słyszałem ani nie czytałem tylko osobiscie przy kontroli od niebieskiego usłyszałem, przez zapomnienie zapomniałem je wyłączyć ale udało sie na upomnieniu zakonczyc sprawe.



Awatar użytkownika
sHpAaKu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 667
Rejestracja: wt lis 14, 2006 14:27
Lokalizacja: TOS

Post autor: sHpAaKu » śr mar 04, 2009 13:08

rydzu, żebyś nie żył w nieświadomości to cytuje artukuł kodeksu dorgowego

************
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania,

2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:

a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,

b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. <------wyłączyć jedynie tylne

*********
Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:


pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;


do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;


pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

4. (uchylony)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Oba artukuły nie nakładają obowiązku WYŁĄCZENIA halogenów przednich. Nie ma obwarowań żeby przymusowo włączać a już napewno kiedy wyłączać przednie przeciwmgielne. Przed każdym sądem grodzkim sprawa jest wygrana. W praktyce kiedy misiek usłszy te 2 artykuły poprzestanie na pouczeniu - zapewniam.


Obrazek 171KM / 380Nm

Obrazek

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » śr mar 04, 2009 13:44

sHpAaKu, otóż zacytowałeś tylko część kodeksu drogowego.

Światła przeciwmgłowe przednie służą do jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Przepisy prawa o ruchu drogowym dopuszczają użycie tych świateł także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od zmierzchu do świtu na odpowiednio oznaczonej drodze krętej (art.51 ust. 5).

Określając warunki użycia ustawodowca nie ma obowiązku określać wszystkich warunków w jakich świateł używać nie wolno.
To że zapis w przypadku świateł przednich nie jest identyczny jak w przypadku wspomnianych przez ciebie świateł tylnych nie znaczy że pozwala to na dowolną interpretację.

Mało tego, skoro ty tak to zinterpretowałeś, dlaczego taryfikator mandatów sytuację taką określa jako "naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł
przeciwmgłowych" za co przewiduje mandat 100PLN, powołując się właśnie
na zapis art. 51 ust. 5 kodeksu drogowego.

Wykładnia prawa w naszym kraju jest raczej odgórna a nie dowolna w tym wypadku i są instytucje do tego celu przeznaczone.

Więc mam nadzieję, że to jednak dzięki temu ty przestaniesz żyć w nieświadomości.

Jeśli więc trafisz na policjanta który nie do końca jest zorientowany w temacie to możesz próbować podjąć dyskusję, w innych wypadkach nie polecam polemiki na drodze.



Awatar użytkownika
sHpAaKu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 667
Rejestracja: wt lis 14, 2006 14:27
Lokalizacja: TOS

Post autor: sHpAaKu » śr mar 04, 2009 14:16

rydzu pisze:Wykładnia prawa w naszym kraju jest raczej odgórna a nie dowolna w tym wypadku i są instytucje do tego celu przeznaczone.
Nie wiem jak jeszcze mogę Ci to rozpisać prościej. Wystarczy czytać ze zrozumieniem kodeks. Jasno napisane kiedy jest obowiązek włączyć tył i kiedy jest obowiązek wyłączyć tył. Na przodzie jest tylko dopuszczlana możliwość włączenia, nigdzie nie jest napisane kiedy wyłączyć przednie. przecież przednie halogeny są tak samo jak nie bardizej upierdliwe jak tylne światełko, więc dlaczego tego nikt w kodeksie nie napisał żeby wyłączyć? Może znasz odpowiedź. Co do wykładni to co nie jest zabronione jest dozwolone. Kropka.
rydzu pisze:Jeśli więc trafisz na policjanta który nie do końca jest zorientowany w temacie to możesz próbować podjąć dyskusję, w innych wypadkach nie polecam polemiki na drodze.
Policjanci zazwyczaj są świadomi, a nieświadomi są ci któzy płacą mandaty - tak jak w przypadku użycia przednich świateł przeciwmgielnych.


Obrazek 171KM / 380Nm

Obrazek

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » śr mar 04, 2009 15:25

sHpAaKu pisze:Wystarczy czytać ze zrozumieniem kodeks
Kodeks drogowy to nie książka o ptaszkach i kwiatkach, w Polsce obowiązuje urzedowa wykładnia prawa i na jej podstawie powstaje np. taryfikator mandatów, jeśli masz wątpliwości co do słuszności kodeksu i zapisów w nim to napisz do ustawodawcy i sztabu prawników którzy tą ustawę tworzyli. To że niektóre wpisy są nie logiczne to niestety prawda, w tym wypadku niestety jest tak jak jest. Dodatkowe światło STOP kiedyś też było nielegalnym pomimo swojej użytecznmości. Przepis na ten moment jest taki jaki jest, wykładnia też jednoznaczna i warunki uzywania świateł mijania są też podane.

Wybacz, ale takimi wypowiedziami nie zyskasz sobie przyjaciół a jesteś na granicy obrażania:
sHpAaKu pisze:żebyś nie żył w nieświadomości
sHpAaKu pisze:Nie wiem jak jeszcze mogę Ci to rozpisać prościej
Jeżeli wieć nie zrozumiałeś sarkazmu mojej wypowiedzi:
rydzu pisze:mam nadzieję, że to jednak dzięki temu ty przestaniesz żyć w nieświadomości
To napiszę ci wprost: polemika owszem, ale nie życzę sobie takich tekstów w stosunku do mnie.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 458 gości