Potrzebny schemat włącznika świateł przeciwmgielnych

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 03:11

Lipek81 pisze:1.
lukasfenix napisał/a:
I tłumaczenie że w książce jest błąd- nie przemawia to do mnie za cholerę!
- w takim razie wytlumacz mi po co na zdjeciu z tej samej książki przewód zasilający śwatła drogowe rozgałęzia się przy reflektorze. Gdzie on może isć? Jak myślisz? Ogólnie błędy w książkach, nawet ETCE zdarzają się częściej niż może sie wydawać... Nawet instalacja elektryczna w golfach mkII ma błędy... Ale to temat na inną okazję.
Lipek81 pisze:Dlaczego Twoim zdaniem na oznaczeniu Twojego reflektora jest sama literka "B" - bez H - skoro wkładasz tam żarówkę halogenową?
Co moje odpowiedzi na temat roóżnic między światłamie drogowymi a przeciwmgielnymi wniosły do tematu? Jak one mają się do tego, czy w grillu były lub nie montowane śwaitła przeciwmgielne?
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 03:17 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 03:19

Lipek81 pisze:Lipek81 napisał/a:
Dlaczego Twoim zdaniem na oznaczeniu Twojego reflektora jest sama literka "B" - bez H - skoro wkładasz tam żarówkę halogenową?
Bo inna się nie zmieści. W kloszu jest gniazdo halogenowe i zwykła żarówka nie wejdzie.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 03:23

Skoro w kloszu jest miejsce na żarówkę halogenową, to na kloszu powinno być oznaczenie HB a nie samo B, tak, jak to napisaliście. Jest to wyrażnie opisane w przytoczonych wcześniej linakch. (np. tu http://www.raa.radiorekord.pl/informa/r ... ry2002.htm )

Śwaidczy to o tym, że niepoprawnie odczytaliście oznaczenie na reflektorze.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 03:23

Lipek81 pisze:Co moje odpowiedzi na temat różnic między światłamie drogowymi a przeciwmgielnymi wniosły do tematu? Jak one mają się do tego, czy w grillu były lub nie montowane śwaitła przeciwmgielne?
To jest część praktyczna jak najprościej odróżnić lampy. Wcześniej pisałeś że się nie znasz na optyce. Wystarczy trochę pomyśleć :green_fuck:



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 03:28

ArturSkarland pisze:To jest część praktyczna jak najprościej odróżnić lampy. Wcześniej pisałeś że się nie znasz na optyce. Wystarczy trochę pomyśleć
- to że nie znam się na optyce nie znaczy że nie potrafię korzystać z tych świateł. Nie trzeba być mechanikiem, żeby jeździć samochodem... Nie trzeba być elektrykiem, żeby włączyć światło w pokoju...

Ale powróćmy do tematu - jak to Twoim zdaniem jest z tym oznaczeniem? Czemu na Waszym reflektorze nie ma literki H skoro wkładacie tam żarowkę halogenową?

Jeszcze to Wam zostało:
Lipek81 pisze:Lipek81 napisał/a:
1.
lukasfenix napisał/a:
I tłumaczenie że w książce jest błąd- nie przemawia to do mnie za cholerę!
- w takim razie wytlumacz mi po co na zdjeciu z tej samej książki przewód zasilający śwatła drogowe rozgałęzia się przy reflektorze. Gdzie on może isć? Jak myślisz? Ogólnie błędy w książkach, nawet ETCE zdarzają się częściej niż może sie wydawać... Nawet instalacja elektryczna w golfach mkII ma błędy... Ale to temat na inną okazję.
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 03:32 przez Lipek81, łącznie zmieniany 2 razy.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
lukasfenix
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 648
Rejestracja: sob sie 04, 2007 19:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lukasfenix » sob sty 24, 2009 04:01

Lipek81 pisze: Jeszcze to Wam zostało:
Lipek81 pisze:Lipek81 napisał/a:
1.
lukasfenix napisał/a:
I tłumaczenie że w książce jest błąd- nie przemawia to do mnie za cholerę!
- w takim razie wytlumacz mi po co na zdjeciu z tej samej książki przewód zasilający śwatła drogowe rozgałęzia się przy reflektorze. Gdzie on może isć? Jak myślisz? Ogólnie błędy w książkach, nawet ETCE zdarzają się częściej niż może sie wydawać... Nawet instalacja elektryczna w golfach mkII ma błędy... Ale to temat na inną okazję.
Wystarczy, że spojrzysz kolego do książki którą posiadasz na poprzednią stronę i znajdziesz tam takie zdjęcie:
Obrazek

Nie ma tu żadnych rozgałęzień. Zatem potwierdza się to co mówiłem ja i kolega bodzio_j o opcjonalności wyposażenia. Tam gdzie były dalekosiężne, były rozgałęzienia przy reflektorach, a tam gdzie halogeny tych rozgałęzień nie było.

[ Dodano: 24 Sty 2009 03:02 ]
Lipek81 pisze:Śwaidczy to o tym, że niepoprawnie odczytaliście oznaczenie na reflektorze.
:goof: :goof:

[ Dodano: 24 Sty 2009 03:14 ]
Lipek81 pisze:Poza tym prosiłem o zdjęcie reflektora a nie żarówki...
Przecież zdjęcia reflektora już są. Chyba kolego nieuważnie śledzisz temat... :panna:



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 04:20

lukasfenix pisze:Nie ma tu żadnych rozgałęzień
- to że ich nie widać, to nie znaczy, że ich nie ma. Celowo dałem druga fotke, bo na tej nie widac ile przewodów wchodzi do wtyczki - Ty możesz twierdzić że 3, ja moge twiwerdzić że widzę 5 itp. Dlatego, żeby nie było niedomówień - dałem druga fotkę na której wyraźnie widać, że jest rozgałęzienie.
lukasfenix pisze:Zatem potwierdza się to co mówiłem ja i kolega bodzio_j o opcjonalności wyposażenia. Tam gdzie były dalekosiężne, były rozgałęzienia przy reflektorach, a tam gdzie halogeny tych rozgałęzień nie było.
- ok, załóżmy, że tak jest i że w takim razie w ksiązce na fotkach mojej i Twojej są przedstawione fotki wtyczek z innych golfów (trochę naciągane, bo zdjecia są z jednej książki, ale niech Wam będzie).

Ok, to teraz jeszcze wytłumaczcie mi taka sprawę - zdjecia przedstawiające światła w książce podpisane są jak przeciwmgielne. Wcześniej opisaliśmy już, czym różnią się przeciwmgielne od drogowych (że inaczej świecą itp.). lukasfenix, stwierdził, że na zdjeciach są światła przeciwmgielne - gdyż, jak to opisał - drogowe wyglądają inaczej. Poznał je tylko po wyglądzie szkieł, bez możliwości zaobserwowania, jak świeca (czy nisko, czy wysoko itp).
Stwierdził też że:
lukasfenix pisze:Reflektory dalekosiężne, wymienione ze względu na ich stan po poprzednim właścicielu. Lepszej jakości zdj. nie udało mi się osiągnąć ale najważniejsze widać, czyli brak osłony na żarówkę, gładkie szkło i odbłysk.(to nie są clary-tam odbłysk jest karbowany). Co do oznaczeń dalekosiężnych to nabite są jedynie dwa nr na szkle- 39559i697:
- z wypowiedzi tej wynika, jak rozumiem, że reflektory dalekosiężne nie mają osłony na żarówkę i mają gładkie szkło i odbłysk.

Wniskuję też zatem, że wg Was reflektory przeciwmgielne powinny mieć osłonke na żarówkę, oraz karbowane szkło (tak jak na fotce z książki i na zdjęciach Waszego Golfa). Czy tak? Czy zatem Wasze reflektory posadają osłonkę na żarówkę (bo to, że mają karby to widać na zdjęciach)?

[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 03:26 ]
I jeszcze to (żebyście się nie pogubili):
Lipek81 pisze:Czemu na Waszym reflektorze nie ma literki H skoro wkładacie tam żarowkę halogenową?


[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 03:31 ]
I jeszcze odnośnie oznaczeń na reflektorze - pisaliście, że nie macie naklejki z tyłu - na obu reflektorach nie macie?
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 04:21 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
lukasfenix
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 648
Rejestracja: sob sie 04, 2007 19:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lukasfenix » sob sty 24, 2009 04:52

Lipek81 pisze:Ty możesz twierdzić że 3, ja moge twiwerdzić że widzę 5 itp.
Pisałeś o rozgałęzionym brązowym. Na tej fotce wyraźnie ciemny przewód jest tylko jeden.
Lipek81 pisze:są przedstawione fotki wtyczek z innych golfów (trochę naciągane, bo zdjecia są z jednej książki, ale niech Wam będzie).
Zdjęcia o tym świadczą niezaprzeczalnie.
Kolego nie chodzi o to żebyś się zaraz obrażał, naprawdę. :blush:
Lipek81 pisze:Czy tak? Czy zatem Wasze reflektory posadają osłonkę na żarówkę (bo to, że mają karby to widać na zdjęciach)?
Tak mają osłonkę, tzw. grzybek. Na zdjęciu o które tak prosiłeś jest nawet widoczny(odsyłam na 2 stronę). :grin:
Lipek81 pisze:(żebyście się nie pogubili)
Czyżbym wyczuwał ironię. :bajer:
Lipek81 pisze:Czemu na Waszym reflektorze nie ma literki H skoro wkładacie tam żarowkę halogenową?
Litera H nie została nadrukowana na halogenie, ponieważ oczywistym jest umieszczenie w nim takiej żarówki, która odpowiadającej gniazdu w lampie. A gniazdo to, przystosowane jest do żarówki H3.

[ Dodano: 24 Sty 2009 03:58 ]
I na potwierdzenie że nie ma takiego oznaczenia na halogenach p/m jak HB! Jest jedynie B!
Obrazek



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 05:12

Tak jak już pisałem wcześniej - przyjmijmy, że w książce do zdjęć wykożystano dwa różne samochody - jeden miał rozgalęzienie, drugi nie. Na zdjęciu pokazanym przeze mnie wyraźnie rozgałęzienie widac, na zdjęciu które Ty pokazaleś, rozgałęzienia nie widać (co nie znaczy, że go tam nie ma, ale nie sprzeczam się - nie widać i tyle). Akurat pisałem o rozgałęzionym przewodzie zasilającym śwaitła drogowe, który nie jest brązowy (na zdjęciu z książki wyraźnie to widać), ale nie ważne, przyjmijmy to co wcześniej napisałem.
lukasfenix pisze:Czyżbym wyczuwał ironię.
-
ArturSkarland pisze:to jest naprawdę rewelacyjne!
ArturSkarland pisze:Brawo!
- jak widać o ironii też dużo możecie powiedzieć...
lukasfenix pisze:Tak mają osłonkę, tzw. grzybek. Na zdjęciu o które tak prosiłeś jest nawet widoczny(odsyłam na 2 stronę).
- wiem, przyglądałem się temu zdjeciu, ale osoba która nie wie, że tam ma być grzybek nie zuważy go - przynajmniej ja nie widzę.
lukasfenix pisze:Litera H nie została nadrukowana na halogenie, ponieważ oczywistym jest umieszczenie w nim takiej żarówki, która odpowiadającej gniazdu w lampie. A gniazdo to, przystosowane jest do żarówki H3.
- dlaczego zatem u mnie jest oznaczenie HR i w ogóle po co mieliby wymyślać oznaczenie H dla żarówek halogenowych, skoro Twoim zdaneim nie ma potrzeby go umieszczać?
Lipek81 pisze:pisaliście, że nie macie naklejki z tyłu - na obu reflektorach nie macie?
Czy Twoim zdaniem, jeżeli reflektor ma karbowane szkło, to jest to reflektor przeciwmgielny?
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 05:14 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
lukasfenix
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 648
Rejestracja: sob sie 04, 2007 19:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lukasfenix » sob sty 24, 2009 05:29

Lipek81 pisze:Na zdjęciu pokazanym przeze mnie wyraźnie rozgałęzienie widac, na zdjęciu które Ty pokazaleś, rozgałęzienia nie widać (co nie znaczy, że go tam nie ma, ale nie zaprzeczam się - nie widać i tyle).
Tego rozgałęzienia po prostu nie ma. Na siłę kolego zaczynasz przeczyć faktom. Tylko czemu... :chytry:
Lipek81 pisze:- dlaczego zatem u mnie jest oznaczenie HR i w ogóle po co mieliby wymyślać oznaczenie H dla żarówek halogenowych, skoro Twoim zdaneim nie ma potrzeby go umieszczać?
I znów kolego nie zwracasz uwagi na moje posty... :panna:
A przecież wystarczy, że spojrzysz w tabelkę którą zamieściłem wyżej i tam czarno na białym widać że producenci reflektorów nie stosują takiego oznaczenia jak HB dla halogenów p/m. Jedynie B.
Lipek81 pisze:pisaliście, że nie macie naklejki z tyłu - na obu reflektorach nie macie?
Na obu nie ma naklejek.
Lipek81 pisze:Czy Twoim zdaniem, jeżeli reflektor ma karbowane szkło, to jest to reflektor przeciwmgielny?
O przeznaczeniu reflektora decyduje jego oznaczenie literowe, a co za tym idzie specyficzna budowa i rodzaj źródła światła. W moim przypadku dalekosiężny miał gładkie szkło a halogen ma karbowane. Zresztą znów odsyłam do zdjęć.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 06:10

lukasfenix pisze:Tego rozgałęzienia po prostu nie ma. Na siłę kolego zaczynasz przeczyć faktom. Tylko czemu...
- no nie wiem, ja je tu wyraźnie widzę:
Obrazek
Na Twoim zdjeciu nie widać tego rozgałęzienia i wcalę temu nie przeczę:
Lipek81 pisze:na zdjęciu które Ty pokazaleś, rozgałęzienia nie widać
. Myślę że temat rozgałęzień moża uzanć za zamknięty.
lukasfenix pisze:I znów kolego nie zwracasz uwagi na moje posty...
- dodałeś tabelkę, kiedy pisałem wczęsniejszą odpiwedź.
lukasfenix pisze:O przeznaczeniu reflektora decyduje jego oznaczenie literowe
- tu zaczynasz mówić w końcu z sensem. Bo na prawdę dziwiły mnie wypowiedzi co niekórych, że na zdjeciu w ksążce można pozanać rodzaj reflektora.
lukasfenix pisze:przeciwmgielne (szkło żebrowane, osłonka na żarówkę).
lukasfenix pisze:halogen ma karbowane. Zresztą znów odsyłam do zdjęć.
- widzisz tak sie składa, że moje światło dorgowe też jst karbowane ale nie ma oslonki na żarówkę. Ale już np. eflektor od światęł krótkich/długich ma osłonkę... Wiec to co już wcześniej pisałem - nie można patrzeć na karby i osłonki przy określaniu rodzaju reflektora.

To co napisałeś na temat tego, że nie ma rodzaju HB - dlatego też z kolega bodzio_J postanowiliśmy zrobić coś takiego:
Lipek81 pisze:chcemy porównać oznaczenia jakie są na śwatłach przeciwmgielnych montowanych pod zderzak (czyli na 100% p/m) z tymi które podane były wcześniej.
- niestety, ja nie mam dostępu do reflektora mocowanego w zderzak - może Ty masz?

Wcześniej prosiłem o zdjęcia Twoich halogenów, ale takie, żeby było widać napisy:
Lipek81 pisze:Może po prostu zrób zdjecia swoim reflektorom, ale tak, żeby dało się przeczytać napisy na nich.
- Ty mi odpowadasz, że:
lukasfenix pisze:Przecież zdjęcia reflektora już są. Chyba kolego nieuważnie śledzisz temat...
- są oczywiście, tylko nie widac napisów na szkle.

Więc jak mógłbyś, to załatw te zdjęcia ;)

Jeszcze kwestia tego czy reflektory są oryginalne (czy mają znaczek VW). Druga sprawa to w internetowym katalogu Hella brak jest informacji na temat przeciwmgielnych w grill.

Tak wiec porób zdjęcia reflektorów, tak, żeby były napisy i jeżeli masz możliwość sprawdź, czy w halogenach montowanych w zderzaku (lub pod zderzakiem) jest oznaczenie B czy HB.
Jeżeli okaże się że jest tylko B, to faktycznie, masz rację. Ozostanie tylko kwestia tego czy reflektory takie są oryginalne (na Twoich nie ma znaczka VW).


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » sob sty 24, 2009 08:58

Lipek81 pisze:Skoro w kloszu jest miejsce na żarówkę halogenową, to na kloszu powinno być oznaczenie HB
Nie bardzo. Mam reflektor p/m Hella (comet 450) i jest tylko B, na stronie wesem są różne halogeny. Drogowe mają HR a pm tylko B. Dlaczego tak? nie mam pojęcia.

[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 08:07 ]
Lipek81 pisze:Tak wiec porób zdjęcia reflektorów, tak, żeby były napisy i jeżeli masz możliwość sprawdź, czy w halogenach montowanych w zderzaku (lub pod zderzakiem) jest oznaczenie B czy HB.
Nie będzie NIGDY HB. Dlaczego? Ano jeśli spojrzysz w tabelkę oznaczeń, to zauważysz, że św. p/m mają oznaczeni tylko B. A nie jak w przypadku drogowych R lub HR.
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=74878
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 09:02 przez bodzio_j, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 13:17

No to ok, czyli problem z B/HB rozwiazany. Ogólnie w całym tym sporze chodziło mi własnie o to, żeby odkodować oznaczenia na reflektorze, bo swierdzenia typu, że "p/m ma karby i zasłonkę, a drogowe nie mają" nie przemawiają do mnie - jedne mają, drugie nie. Oznaczenia na reflektorze pozwalają dokładnie to określić.

Jeszcze tylko niech kolega lukasfenix zapoda zdęcia reflektora, ale tak, żeby bylo widać napisy.

No i pozostaje jeszcze kwestia, czy te reflektory były oryginalnie montowane do mkII (nie piszę tutaj o przypadku kolegi lukasfenix, bo on już napisał, że sam je montował) - nie znamy numerów katalogowych VW, w ETCE cisza na ten temat...


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » sob sty 24, 2009 13:27

Lipek81, Ja to widzę tak :

Halogeny pn/ montowane były opcjonalnie. Przemawia za tym: książka którą wrzuciłem i Ty masz ( argument, ze to bląd do mnie nie przemawia. Tak to można każdy dowód obalić)
Druga sprawa to występowanie takich reflektorów w ofercie helli i w pewnym sklepie internetowym też widziałem ( nie tuningowym)
http://www.automotosklep.pl/cgibin/shop ... d=0ec0ce55
Co do rozgałężienia...może potwierdzać tę teorię. Wiązki są mniej więcej jednakowe.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 346 gości