Potrzebny schemat włącznika świateł przeciwmgielnych

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » czw sty 22, 2009 22:22

lukasfenix pisze:co jesze mam zrobić...
1.
lukasfenix pisze:I tłumaczenie że w książce jest błąd- nie przemawia to do mnie za cholerę!
- w takim razie wytlumacz mi po co na zdjeciu z tej samej książki przewód zasilający śwatła drogowe rozgałęzia się przy reflektorze. Gdzie on może isć? Jak myślisz? Ogólnie błędy w książkach, nawet ETCE zdarzają się częściej niż może sie wydawać... Nawet instalacja elektryczna w golfach mkII ma błędy... Ale to temat na inną okazję.

2. odpowiedz na pytanie: Jak poznajesz po wygladzie reflektora, jakie ma przeznaczenie (nie rozumiejąc oznaczeń na nim napisanych)? Opisz, czym Twoim zdaniem charaktryzuje się reflektor przeciwmgielny, a czym drogowy. Jakie są miedzy nimi różnice. I napisz skąd masz takie informacje - jakaś strona w internecie, ksiażka?

3. Odczytaj numery na reflektorze ale podane z tyłu (tylko nie na tej gumie co zakrywa żarówkę, tylko powinny być przyklejone do klosza). Dla przykładu daję zdjecie, jak to jest u mnie:

Obrazek

Ogólnie te pytania zadawałem we wcześniejszych postach i nadal mi na nie nie odpowiedzialeś.

Spróbuj odkodoweać te numery na kloszu, ktory twierdzisz, że jest od śwateł przeciwmgielnych (to przeciez Ty chcesz mi udowodnić że to jest przeciwmgielne, a nie ja Tobie - ja nie potrafię tego odkodować). Ogólnie na lampach powinny być oznaczenia mówiace, jakie przeznaczenie ma dana lampa. Na mojej jest oznaczenie HR - kolega bodzio_j dał mi wczoraj info, że H oznacza halogen, a R - że śwatło drogowe. Dla przeciwmgielnych powinno byc HB, dla mijania HC. Jeżeli jednak reflektor jest przystosowany do zwykłej żarówki, to pomijamy literę H. Tylko tyle wiem na temat symboli umieszczanych na lampach.
lukasfenix pisze:nie mam już siły
,
lukasfenix pisze:srylion razy
lukasfenix pisze:za cholerę!
lukasfenix pisze:może olać temat
- widzę, że koledze zaczyna brakować argumentów? :chytry:


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
1 6 D
_
_
Posty: 1950
Rejestracja: śr sie 18, 2004 09:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: 1 6 D » pt sty 23, 2009 01:13

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=74878
Ten link się przyda chyba do odkodowania.




EDIT:
W tej lampie co jest teraz podałeś kody, jest tam R więc są to drogowe, jeśli by to było przeciwmgielne to powinno być B, tak odczytałem z linka z mojego postu.
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2009 01:17 przez 1 6 D, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » pt sty 23, 2009 09:26

http://www.raa.radiorekord.pl/informa/r ... ry2002.htm - tu jest jeszcze dobre obajśnienie. Choć ni jak mi nie pasuje do oznaczeń podanych przez lukasfenix. Odkodowałem oznaczenia na swojej lampkie - wszystko pasowało. Jedynie jeden ciąg liczb, oraz jakieś jeszcze jedno oznaczenie literowe pozostało tajemnicą.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 00:27

Lipek81 pisze:Te numery za bardzo mi nic nie mówią - ja mam reflektor wyciągnięty z samochodu, od tyłu naklejona są numery - 191 941 783 B. O coś takiego mi chodzi - coś w podobnym formacie. Sprawdź jak możesz, czy od tyłu nie ma żadnej naklejki, otwórz maskę, popatrz, może są od dołu przyklejone (jakieś lusterko małe by się przydało).

[ Dodano: Sro Sty 21, 2009 22:37 ]
A skoro miałeś wcześniej wstawione przeciwmgilene włączane przyciskiem, to może w samochodzie znajduje się instalacja po nich? Zrób zdjęcia wtyczek kabli itp.
No za błyskotliwość to byś kolego z całym szacunkiem nagrody nie wygrał :panna:

Przecież lukasfenix podał ten numer! :dol:
lukasfenix pisze:To wszystko co udało się zcztyać z halogenów:
8364R19
301 124 037
TN15 SAE F80
Hella Made in Germany
B

[url=http://images34.fotosik.pl/442/0c95819933c96ce3med.jpg]Obrazek[/URL]



Awatar użytkownika
lukasfenix
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 648
Rejestracja: sob sie 04, 2007 19:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: lukasfenix » sob sty 24, 2009 00:38

Lipek81 pisze:http://www.raa.radiorekord.pl/informa/r ... ry2002.htm - tu jest jeszcze dobre obajśnienie.
Dokładnie, wszystko jest podane. I na tej stronie którą kolego podałeś jest jasno i klarownie napisane:
Oznaczenia określające wersję przedniego reflektora:
A - pozycyjne,
B - przeciwmgłowe,
C - mijania,
R - drogowe,
CR - mijania i drogowe
ArturSkarland pisze: Przecież lukasfenix podał ten numer! :dol:
lukasfenix pisze:To wszystko co udało się zcztyać z halogenów:
8364R19
301 124 037
TN15 SAE F80
Hella Made in Germany
B

[url=http://images34.fotosik.pl/442/0c95819933c96ce3med.jpg]Obrazek[/URL]
Lipek81 pisze:widzę, że koledze zaczyna brakować argumentów? :chytry:
Chyba wszystko już zostało wyjaśnione. :bajer:



Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 00:47

Lipek81 pisze:
2. odpowiedz na pytanie: Jak poznajesz po wygladzie reflektora, jakie ma przeznaczenie (nie rozumiejąc oznaczeń na nim napisanych)? Opisz, czym Twoim zdaniem charaktryzuje się reflektor przeciwmgielny, a czym drogowy. Jakie są miedzy nimi różnice. I napisz skąd masz takie informacje - jakaś strona w internecie, ksiażka?
Przecież strumień światła i kąt padania jest inny
Jeżeli jednak reflektor jest przystosowany do zwykłej żarówki, to pomijamy literę H.
Zwykłej czyli wg. Ciebie jakiej?

[ Dodano: 23 Sty 2009 23:50 ]
Dokładnie, wszystko jest podane. I na tej stronie którą kolego podałeś jest jasno i klarownie napisane:
Oznaczenia określające wersję przedniego reflektora:
A - pozycyjne,
B - przeciwmgłowe,
Na szkle z którego podawany był ciąg numerów Lukasfenix podał literę B! Więc chyba już wszystko jasne?
A leśli nie to na tylnej obudowie reflektora jest nadruk B69 więc to też dowód.
Naklejka niestety nie przetrwała



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 02:15

ArturSkarland pisze:Przecież lukasfenix podał ten numer!

lukasfenix napisał/a:
To wszystko co udało się zcztyać z halogenów:
8364R19
301 124 037
TN15 SAE F80
Hella Made in Germany
B
- ETKA nie zna takiego numeru, stad napisałem, że nie potrafię go rozkodować.
lukasfenix pisze:B - przeciwmgłowe
- tak masz rację - jest tak napisane;
Tylko chcesz mi powiedzieć, że reflektor który posiadasz, jest na zwykłe żarówki, nie halogenowe tak? Bo przed literką B nie ma literki H. Sam wczesniej pisałeś, że to jest halogen.... Jakoś nie che mi się wierzyć, że w Golfie mkII były stosowane w światlach przeciwmgielnych zwykłe żarówki.
ArturSkarland pisze:Przecież strumień światła i kąt padania jest inny
- rozumiem, że masz takie dośwadczenie, że na oko potrafisz określić jaki strumień światła wytwarza dany reflektor? I określić kąt padania? Ja nie potrafię... Dlatego rozmawiamy tutaj o oznaczeniach na lampie - one powinny zawierać tę informację.
ArturSkarland pisze:Zwykłej czyli wg. Ciebie jakiej?
- kiedyś (patrząc na Twój wiek to może nie pamiętasz tych czasów) nie były stosowane żarówki halogenowe, a zwykłe. Wystarczy poszukać w internecie : http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C3%B3wka Poszukaj w internecie zdjęć żarówki samochodowej typu R2. Jest to właśnie żarówka zwykła, przeznaczona do reflektora drogowego. Jej odpowiednikiem w żarówkach halogenowych jest żarówka H4.

Zarówki halogenowe weszły później.
ArturSkarland pisze:Na szkle z którego podawany był ciąg numerów Lukasfenix podał literę B! Więc chyba już wszystko jasne?
A jeśli nie to na tylnej obudowie reflektora jest nadruk B69 więc to też dowód.
Naklejka niestety nie przetrwała
- Wątpliwy to dowód, reflektor który posiadasz byłyby wtedy przeznaczony do żarówek zwyklych, nie halogenowych. Jednocześnie podejrzewam (bo tego nie napisałeś), że stosujesz tam żarówki typu H3 - czyli halogenowe. Czy zatem jesteś pewien, że literka B, którą zczytałeś z klosza oznacza typ reflektora? Moim znaczem może oznaczać coś innego (np. wersję produkcyjną itp.).

Dla przykładu podam co jest napisane na moim reflektorze:

Na szkle od góry:

TOP - góra reflektora
TF 23 - nie wiem
SAE Y 67 - SAE to jakaś organizacja standaryzująca - może jakiś numer norm czy coś tej organizacji, nie wiem dokladnie
HR - oznaczenie reflektora halogenowego, drogowego
(E1) - to E1 jest w kółeczku (dopuszczenie do użytkowania), obok 17,5 - intensywnośc świetlna
34525R8 - nie mam pojęcia
HELLA(logo)
MADE IN GERMANY
na lewo od dolnego napisu, po obwodzie jest : 01-131040 - nie jestem pewien, co do początkowych cyfr, bo reflektor jest w tym miejscu uszkodzony - nie mam pojęcia co to oznacza

Z tyłu reflektora na nalepce jest:
VW OOOO :) (znaczek VW i Audi)
191 941 783 B - numer katalogowy części w katalogu VW
1K3 135 323-01 - nie mam pojęcia
H3 - rodzaj żarówki
HELLA (logo)

Na upartego też możesz powiedzieć, że mój reflektor jest przeciwmgielny, bo na naklejce jest literka B. Ale sprawdzając numer katalogowy w ETCE wyraźnie jest napisane, że to światło drogowe. Chodzi mi o to, że nie każda literka B występująca w oznaczeniu reflektora musi od razu oznaczac, że jest to reflektor przeciwmgielny. Może gdzieś są umieszczone jakieś inne, właściwe oznaczenia? Postępując w sposób podobny do Twojego można stwierdzić, że numery które podałeś tyczą się reflektora śwaiteł drogowych, gdyż w ciągu "8364R19" występuje literka "R".
Tak jak wcześniej pisałem, powinno tam być oznaczenie HB - wtedy wszystko byłoby jasne.
Możemy jeszcze założyć, że rzeczywiście jest to reflektor przeciwmgielny, tylko oczywiście na zwykłe żarówki (nie ma oznaczenia H). Podaj mi zatem typ zwykłej żarówki która by do niego pasowała.

Poza tym nadal nie odpwiedziałeś na pytania, które Tobie wcześniej zadałem - choćby te na temat - dlaczego Twoim zdaniem przewód na zdjęciu w książce się rozgałęzia. Czyżby odpowiedzi na nie przeczyły tezie, że reflektory przeciwmgielne występowały w grillu?

Może po prostu zrób zdjecia swoim reflektorom, ale tak, żeby dało się przeczytać napisy na nich. Bo mam wrażenie, że nie podałeś wszystkich oznaczeń (np. nic nie wspomniałeś o literce E w kółku) - którą widać za zdjeciach. Równie dobrze mogłeś czegoś jeszcze zapomnieć przeczytać.
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 02:25 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 02:32

Lipek81 pisze:Może po prostu zrób zdjecia swoim reflektorom, ale tak, żeby dało się przeczytać napisy na nich. Bo mam wrażenie, że nie podałeś wszystkich oznaczeń (np. nic nie wspomniałeś o literce E w kółku) - którą widać za zdjeciach. Równie dobrze mogłeś czegoś jeszcze zapomnieć przeczytać.

To są wszystkie dane. Nic nie przeoczyłem.
Homologacja jest z symbolem E1
Lipek81 pisze:kiedyś (patrząc na Twój wiek to może nie pamiętasz tych czasów) nie były stosowane żarówki halogenowe, a zwykłe.
Zrobię zdjęcie zarówki :grin:
Co z tego że młody skoro Ty też nie potrafisz tego zrozumieć :green_fuck:
Są H3



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 02:39

ArturSkarland pisze:Co z tego że młody skoro Ty też nie potrafisz tego zrozumieć
- czego zrozumieć? Użyj jakiś argumentów - wszytkie które przedstawiłeś (przedstawiliście?, bo już nie wiem, ilu Was jest) - podważyłem. Nie ustosunkowaliście się do moich zaprzeczeń.
ArturSkarland pisze:Zrobię zdjęcie zarówki
- nie musisz go robić, wiem, jak wygląda żarówka - czyli piszesz, że H3 - czyli hlogenowa. Dlaczego Twoim zdaniem na oznaczeniu Twojego reflektora jest sama literka "B" - bez H - skoro wkładasz tam żarówkę halogenową?
Poza tym prosiłem o zdjęcie reflektora a nie żarówki...
Ostatnio zmieniony sob sty 24, 2009 02:43 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 02:46

Lipek81 pisze:czego zrozumieć? Użyj jakiś argumentów - wszytkie które przedstawiłeś (przedstawiliście?, bo już nie wiem, ilu Was jest) - podważyłem. Nie ustosunkowaliście się do moich zaprzeczeń.
to jest naprawdę rewelacyjne! :rotfl:
To teraz ja Ci zadam pytania:
Czy wiesz wogóle do czego służą p/m a do czego drogowe? (różnica)



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 02:47

1K3 135 323-01 - udało mi się dojść, do czego jest ten numer w moim reflektorze - jest to numer katalogowy Hella.


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 03:00

Chyba nie więc Ci powiem że światła drogowe są symetryczne, tzn. wytworzony przez nie snop światła jest symetryczny względem samochodu oświetlając jednakowo lewą i prawą stronę.
Natomiast p/m (przednie) stosuje się:
* w warunkach niedostatecznej widoczności (wraz ze światłami mijania albo bez nich);
* w czasie dostatecznej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu.

I tu bardzo proste doświadczenie:
Sprawdź jak pada światło z jednych i z drugich w nocy.
P/m świecą ,,szerszej i bliżej" a drogowe ,,dalej"
kolejne doświadczenie to sprawdzenie czy oślepia nas to światło. I znowu włącz drogowe i stań przed autem. Oślepia.
Włącz p/m - nie ślepi. Kucnij albo się schyl (nie wiem czy dasz rade bo przecież taki stary jesteś :helm:) - i zaczyna oślepiać.
Masz wyjaśnienie jak sprawdzić to w praktyce.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob sty 24, 2009 03:01

ArturSkarland pisze:Czy wiesz wogóle do czego służą p/m a do czego drogowe? (różnica)
. Nie rozumiem, co moje odpiwiedzi miały by wnieść do tej sprawy i w jaki sposób miały by udowodnić, że reflktory przeciwmgielne były oryginalnie montowane w grillu w golfie mkII, ale proszę:
Śwaitła przeciwmgielne (przednie, bo o tych rozmawiamy) służą do oświetlania drogi w przypadku występowania jak sama nazwa wskazuje mgły, lub innych warunków atmosferycznych, powodujących zmniejszoną przejrzystość powietrza. Są umieszczone nisko w pojeździe - dzięki temu ich światło nie odbija się od mgły, tak jak miałoby to miejsce w światłach drogowych. Poza tym mgła nisko nad ziemią jest rzadsza, co też zwiększa skuteczneść takich reflektorów;

Światła drogowe - światła oświetlające droge przed pojazdem, są umieszczone wyżej od przeciwmgielnych. Ogólnie przeznaczone sa do użytku przy normalnej przejrzystości powietrza, jednak tylko w nocy, na nieoświetlonych drogach.

To moze w końcu Wy zrewanżujecie się odpowiedzią na moje pytania?

[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 02:03 ]
ArturSkarland pisze:Chyba nie więc Ci powiem że światła drogowe są symetryczne, tzn. wytworzony przez nie snop światła jest symetryczny względem samochodu oświetlając jednakowo lewą i prawą stronę.
Natomiast p/m (przednie) stosuje się:
* w warunkach niedostatecznej widoczności (wraz ze światłami mijania albo bez nich);
* w czasie dostatecznej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu.

I tu bardzo proste doświadczenie:
Sprawdź jak pada światło z jednych i z drugich w nocy.
P/m świecą ,,szerszej i bliżej" a drogowe ,,dalej"
kolejne doświadczenie to sprawdzenie czy oślepia nas to światło. I znowu włącz drogowe i stań przed autem. Oślepia.
Włącz p/m - nie ślepi. Kucnij albo się schyl (nie wiem czy dasz rade bo przecież taki stary jesteś ) - i zaczyna oślepiać.
Masz wyjaśnienie jak sprawdzić to w praktyce.
- ale co to wnosi do sprawy?


- naprawa, odnowa i budowa od podstaw wiązek elektrycznych (także clean look);
- swapy silników;
- inne nietypowe usługi elektryczne, których warsztaty nie robią, albo biorą za nie kupę kasy :D
BARDZO niskie ceny, staranne wykonanie - szczegóły priv.

Awatar użytkownika
ArturSkarland
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 06, 2008 00:45
Lokalizacja: TSK
Kontakt:

Post autor: ArturSkarland » sob sty 24, 2009 03:06

Na które, bo już każdy się gubi! :rotfl: Tak namieszałeś że nikt się już nie chce udzielać hahaha
Lipek81 pisze:1K3 135 323-01 - udało mi się dojść, do czego jest ten numer w moim reflektorze - jest to numer katalogowy Hella.
Brawo! :grin:
Ja nie dojdę bo nie mam naklejki więc z teorii nici :blush:



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 371 gości