Dziwnie świecące kontrolki w samochodzie SEAT Ibiza GT

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Buli fan VW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 16:30
Lokalizacja: Leszno

Dziwnie świecące kontrolki w samochodzie SEAT Ibiza GT

Post autor: Buli fan VW » pt sty 02, 2009 22:54

W posiadaniu mojego kolegi jest samochód SEAT Ibiza GT, model 1998, silnik wyskoprężny 1.9 TDI o oznaczeniu AHU

Auto cierpi na normalne w tym wieku drobne usterki. Staramy się je z kolegą usuwać na bieżąco jednak ten problem trapi nas a zwłaszcza mnie bo nie wiem jak to zjeść.

Ale do rzeczy. Kontrolki na tablicy zegarów w dolnym pasku żyją własnym życiem. Tylko kontrolki od ciśnienia oleju, ładowania akumulatora i rezerwy świecą normalnie. Kontrolka włączonych świateł zewnętrznych świeci jak chce czyli zazwyczaj wcale. Kontrolka od ABS zamilkła ostatnio na amen. Za to kontrolka od hamulców świeci się prawie ciągle.

Zbadałem już czujnik przy dźwigni ręcznego i czujnik płynu. Bez skutku. Nawet operacja polegająca na otwarciu obydwu obwodów nie przyniosła efektu. Ewidentnie coś tkwi pod tablicą przyrządów. Pytanie tylko co...

Liczę, że komuś też zdarzyło się coś podobnego lub chociaż ktoś z Was zna się na elektrotechnice i elektronice i oświeci mnie wytrwałego samouka choćby jakąś sugestią. Generalnie wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Ja ze swej strony obiecuję punkty za poradę, która okaże się skuteczna.


PozdraVWiam!

greg

Post autor: greg » pt sty 02, 2009 23:22

problem z zasilaniem lub masą zegarów



Buli fan VW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 16:30
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Buli fan VW » pt sty 02, 2009 23:37

greg pisze:problem z zasilaniem lub masą zegarów
Rozumiem. Wezmę to pod uwagę tylko jakoś nie mogę zrozumieć dlaczego niektóre kontrolki świecą normalnie, niektóre wcale a ta od hamulca szaleje. Wtedy zrozumiałbym, ze nie świecą solidarnie wszystkie.

Zapomniałem dodać, że po postoju zachowuje się prawidłowo. Reaguje na zwolnienie i zaciągnięcie hamulca. Jednak już po kilkunastu metrach jazdy zapala sie ponownie. I tak znowu do kolejnego wyłączenia silnika.


PozdraVWiam!

Awatar użytkownika
Christopherek
Forum Killer
Forum Killer
Posty: 812
Rejestracja: czw gru 01, 2005 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Audi a4 b6 cabrio
Silnik: Bfb
Kontakt:

Post autor: Christopherek » sob sty 03, 2009 00:09

ja ostatnio miałem tak że zakupiłem nowy aku do terrano i myslałemże auto odpali a tymczasem kontrolki paliły się jedne mocniej ,drugie słabiej i auto w ogóle nie gadało.okazalo się że nowy aku niby światełko miał zielone i powienien być dobry po sprawdzeniu okazał się złomem i wymieniłem.może wasz aku też już umiera i tak to się obiawia?


Są-Vw Passat b6 variant 2.0 cbbb i Audi a4 b6 cabrio 1.8t bfb
Były-Vw golf mk3 1.8 aam, Vw golf mk4 1.9 arl, Vw golf mk3 2.0 ady, Vw polo 6n 1.6 ajv,Vw golf mk3 1.8 adz cabrio,Audi a4 b5 avant 1.9 avg, VwNew Beetle 1.8Tawv, Vw New Beetle 1.8T awu,Vw Passat b5fl variant 1.9avf

Buli fan VW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 16:30
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Buli fan VW » sob sty 03, 2009 00:23

Christopherek pisze:może wasz aku też już umiera i tak to się obiawia?
No cóż od października Ibiza ma nowy akumulator. Stan obecny przedstawia się pod względem zasilania całkiem dobrze. Alternator pracuje wyśmienicie, regulator utrzymuje napięcie 14,5 V. Zaś sam akumulator radzi sobie doskonale nie tylko z rozrusznikiem ale też ze świecami żarowymi. Ponadto pomiar pojemności wykazuje 75...80% więc raczej jego możemy wykluczyć.

Niemniej dzięki za sugestię Kolego Christopherek,


PozdraVWiam!

Awatar użytkownika
Władca_asfaltu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 03, 2009 16:38
Lokalizacja: Wielkie Księstwo Bydgoskie

Post autor: Władca_asfaltu » sob sty 03, 2009 16:56

Witam,

Zarejestrowałem się tutaj idąc za radą kolegi, który bardzo sobie chwalił to forum. Pomimo mojej niewielkiej znajomości w porównaniu z większością zgromadzonych tutaj golfomaniaków, ten temat (a raczej problem w nim przedstawiony), wydaje mi się znajomy. Otóż kolego Buli fan VW, podobna usterka zdarzyła się w moim Golfie i kontrolki również wariowały w sposób niespotykany. Długo nad tym siedziałem, aż w końcu wpadłem na "banalny" pomysł i...zresetowałem komputer. Co ciekawe, w pełni to wystarczyło i właśnie takie rozwiązanie mogę również zaproponować Ibizie Twojego kolegi.

PozdraVWiam!


Zawisza Bydgoszcz bogiem, Golf nałogiem, Imprezy podstawą, Obwodnica dobrą zabawą!

Buli fan VW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 16:30
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Buli fan VW » sob sty 03, 2009 19:44

Władca_asfaltu pisze:Długo nad tym siedziałem, aż w końcu wpadłem na "banalny" pomysł i...zresetowałem komputer. Co ciekawe, w pełni to wystarczyło i właśnie takie rozwiązanie mogę również zaproponować Ibizie Twojego kolegi.
Zdaje się, że od czasu zamontowania nowego akumulatora, to jest od października akumulator nie był odłączany. Zaś kontrolka ręcznego szaleje od początku grudnia. Spróbuję i z pewnością dam znać.

[ Dodano: 03 Mar 2009 10:41 ]
No to Koledzy odświeżam temat. Okazało się bowiem, że przyczyna była prozaiczna.

Otóż jak już pisałem kontrolka od ABS nie świeci się. Padła w jakiś tam dziwny sposób i kolega przeszedł nad tym do porządku dziennego. Niemniej podczas jednej z jazd zwróciłem mu uwagę, że ABS nie działa. Po prostu auto przy hamowaniu na śniegu zachowuje się jak moje Polo - koła się blokują.

Zabraliśmy się za kontrolę i okazało się, że przewód czujnika obrotów przedniego prawego koła był uszkodzony. Pamiętam, że w materiałach szkoleniowych od VW Polo 6N czerwona kontrolka hamulca świeci się także podczas awarii systemu ABS. No i potem było już z górki. Naprawa przewodu sprawiła, że ABS znowu działa a kontrolka świeci się teraz tylko gdy zaciągnięty jest ręczny hamulec.

Dzięki wszystkim za sugestie. Myślę, że można zamknąć temat, o co proszę administrację forum.


PozdraVWiam!

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 245 gości