Wtórna pompa pneumatyczna-2,0 AQY

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Kavior
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 525
Rejestracja: wt sie 08, 2006 20:11

Wtórna pompa pneumatyczna-2,0 AQY

Post autor: Kavior » wt lis 18, 2008 22:47

Witam
Od kilku dni jest rano ponizej zera i zauwazyłem ze po odpaleniu auta słychac mocny szum pod maska. Cos w rodzaju wentylatora. po kilku minutach cisza. Doczytałem sie ze to wtorna pompa pneumatyczna sie włącza jak auto jest zimne. Pytanie moje w jakim celu? Zauważyłem tez ze jak ona pracuje to jest w jej okolicach jakaś nieszczelność bo czuć bijace powietrze z tamtych okolic. Jak kupiłem dwa miesiace temu auto to waz od tej pompy do puszki filtra powietrza był odlaczony. Nie wiem czy to zbieg okolicznosci ale kilka dni temu wpiałem ten waz na swoje miejsce a auto zaczeło palic wiecej. Wedlug MFA przeszlo 2litry.
Ostatnio zmieniony wt lis 18, 2008 22:48 przez Kavior, łącznie zmieniany 1 raz.



wujek82
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sie 07, 2008 11:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: wujek82 » śr cze 10, 2009 01:05

odgrzewam kotlera,
ta pompka podobno ma za zadanie rozgrzac katalizator. ( na tej samej zasadzie jak dmuchasz w ognisko aby sie szybciej rozpalilo)
odpalasz samochod ktory jest zimny, dlatego komputer podaje bogata mieszanke aby szybciej sie rozgrzal. w ukladzie wydechowym masz sondy lambda ktore badaja sklad mieszanki, zimny - bogata mieszanka, im szybciej sie nagrzeje tym szybciej bedzie podawal normalna mieszanke paliwowa czyli zmniejszy sie spalanie.
w kazdym badz razie cos w ten deseń :helm:



greg

Post autor: greg » śr cze 10, 2009 08:24

wujek82, co ty za p... piszesz - wtórna pompa pneumatyczna ma połączenie pomiędzy filtrem powietrza a zaworem kombiventil

[ Dodano: Sro Cze 10, 2009 8:29 am ]
a sonda jest podgrzewana a nie chłodzona czy rozdmuchiwana powietrzem
Ostatnio zmieniony śr cze 10, 2009 08:28 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.



Gregory11
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pt cze 12, 2009 21:21
Lokalizacja: Bochnia

Wtórna pompa pneumatyczna aqy

Post autor: Gregory11 » pt cze 12, 2009 22:11

greg pisze:wujek82, co ty za p... piszesz - wtórna pompa pneumatyczna ma połączenie pomiędzy filtrem powietrza a zaworem kombiventil

[ Dodano: Sro Cze 10, 2009 8:29 am ]
a sonda jest podgrzewana a nie chłodzona czy rozdmuchiwana powietrzem
Chyba jednak wujek82 ma trochę racji:
Natychmiast po uruchomieniu zimnego silnika i przed rozpoczęciem pracy przez sondę lambda w układzie zamkniętym mieszanka jest bogata. W takich warunkach urządzenie sterujące uruchamia układ wtórnego wtrysku powietrza i czyste powietrze jest wtryskiwane do układu wydechowego. Tlen zawarty w dostarczonym powietrzu reaguje z gorącymi spalinami w kolektorze wylotowym i wydzielane CO i CH są utleniane do CO 2 i H2O. Temperatura wydechu wzrasta szybciej i sonda lambda szybciej też osiąga swoją temperaturę pracy. Układ wtórnego wtrysku powietrza przestaje działać w chwili rozpoczęcia pracy przez sondę lambda. :drinkers: Pozdrowienia!!!!!!!



Awatar użytkownika
beetle
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 904
Rejestracja: pt sie 10, 2007 14:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: beetle » pt cze 12, 2009 22:18

chodzi tylko o rozgrzanie katalizatora aby szybciej spelnial swoja funkcje.
sondy to inna bajka.


Krzycho, black new beetle 2.0i apk>aqy '99
www.newbeetle.pl
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 428 gości