Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » pn paź 27, 2008 21:08

Ktoś wlał za dużo oleju do przekładni głównej, u mnie było to samo, po prostu zamiast wlać 0,75L wlewają cały litr. Nie koniecznie musi być ATF 320, olej musi mieć poziom jakości Dexron, czy to będzie Dexron II, czy III nie ważne, pewnie czym droższy tym lepszy. Musiałeś źle sformułować pytanie jak zadzwoniłeś do serwisu, może zapytałeś się czy do skrzyni automatycznej leje się dwa rodzaje olejów. Na takie pytanie każdy odpowie, że jeden. Co innego gdybyś się zapytał jaki olej leję się do przekładni głównej, a jaki do planetarnej, jeśli mechanik potrafi rozróżnić te przekładnie uzyskasz odpowiedź, że do głównej leje się przekładniowy, a do planetarnej ATF. Tu jest skan z oryginalnej instrukcji MK2, zaznaczone na czerwone jakie oleje się leje jeśli jest automat:
Obrazek

To zmienia postać rzeczy jeśli po odkręceniu korka wylał Ci się czerwony olej, poszła Ci uszczelka między przekładnią planetarną, a przekładnią główną. Musisz oddać samochód do warsztatu, skrzynia przez jakiś czas będzie normalnie pracować, ale z czasem nieodwracalnie się zniszczy.

pzdr
Ostatnio zmieniony pn paź 27, 2008 21:12 przez nerlst, łącznie zmieniany 1 raz.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 21:48

nerlst pisze:Ktoś wlał za dużo oleju do przekładni głównej, u mnie było to samo, po prostu zamiast wlać 0,75L wlewają cały litr. Nie koniecznie musi być ATF 320, olej musi mieć poziom jakości Dexron, czy to będzie Dexron II, czy III nie ważne, pewnie czym droższy tym lepszy. Musiałeś źle sformułować pytanie jak zadzwoniłeś do serwisu, może zapytałeś się czy do skrzyni automatycznej leje się dwa rodzaje olejów. Na takie pytanie każdy odpowie, że jeden. Co innego gdybyś się zapytał jaki olej leję się do przekładni głównej, a jaki do planetarnej, jeśli mechanik potrafi rozróżnić te przekładnie uzyskasz odpowiedź, że do głównej leje się przekładniowy, a do planetarnej ATF. Tu jest skan z oryginalnej instrukcji MK2, zaznaczone na czerwone jakie oleje się leje jeśli jest automat:
[url=http://images31.fotosik.pl/389/576e9254ae962157m.jpg]Obrazek[/URL]

To zmienia postać rzeczy jeśli po odkręceniu korka wylał Ci się czerwony olej, poszła Ci uszczelka między przekładnią planetarną, a przekładnią główną. Musisz oddać samochód do warsztatu, skrzynia przez jakiś czas będzie normalnie pracować, ale z czasem nieodwracalnie się zniszczy.

pzdr

a ze tak zapytam ty masz tu inny a tu inny olej?:)

i czy masz jakieś schematy gdzie ta uszczelka czy coś sie znajduje?
Ostatnio zmieniony pn paź 27, 2008 21:49 przez raf1al, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » pn paź 27, 2008 22:10

Tak w przekładni głównej mam syntetyczny olej przekładniowy 75W90, a w przekładni planetarnej Mobil ATF 220. Jak kupiłem samochód po odkręceniu tej nakrętki pod przegubem też wylało mi się sporo oleju, ale nie było on czerwony tylko zwykły przekładniowy. Kupiłem książkę "Sam naprawiam Golf/Jetta" i tam jest wszystko opisane, wymieniłem olej w przekładni planetarnej na ATF 220 i sprawdzałem czy nie przybywa oleju w przekładni głównej. Przejechałem już ok 15tyś.km od wymiany i nic mi nie ubyło oleju w przekładni planetarnej, a w głównej nic nie przybyło, więc ktoś po prostu wlał za dużo oleju do przekładni głównej. W książce "Sam naprawiam" jest tylko napisane, że jeśli nastąpi wymieszanie olejów z przekładni planetarnej i przekładni głównej trzeba oddać samochód do warsztatu celem wymienienia uszczelki między tymi przekładniami. Nie mam schematów tej skrzyni.


pzdr
Ostatnio zmieniony pn paź 27, 2008 22:12 przez nerlst, łącznie zmieniany 1 raz.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 22:22

nerlst pisze:Tak w przekładni głównej mam syntetyczny olej przekładniowy 75W90, a w przekładni planetarnej Mobil ATF 220. Jak kupiłem samochód po odkręceniu tej nakrętki pod przegubem też wylało mi się sporo oleju, ale nie było on czerwony tylko zwykły przekładniowy. Kupiłem książkę "Sam naprawiam Golf/Jetta" i tam jest wszystko opisane, wymieniłem olej w przekładni planetarnej na ATF 220 i sprawdzałem czy nie przybywa oleju w przekładni głównej. Przejechałem już ok 15tyś.km od wymiany i nic mi nie ubyło oleju w przekładni planetarnej, a w głównej nic nie przybyło, więc ktoś po prostu wlał za dużo oleju do przekładni głównej. W książce "Sam naprawiam" jest tylko napisane, że jeśli nastąpi wymieszanie olejów z przekładni planetarnej i przekładni głównej trzeba oddać samochód do warsztatu celem wymienienia uszczelki między tymi przekładniami. Nie mam schematów tej skrzyni.


pzdr
zapodaj jakiś skan lub foto z tej książki bo tez mam jakąś sam naprawiam golfa ale nie moge sie dopatrzeć gdzie to pisze pisze tylko normalnym oleju ATF



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » pn paź 27, 2008 22:34

Tak wygląda ta książka http://www.empik.com/b/o/73/44/7344160f ... c91e37.jpg Na 236 stronie w dziale "Automatyczna skrzynia przekładniowa" jest coś takiego napisane: Obrazek


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 22:39

nerlst pisze:Tak wygląda ta książka http://www.empik.com/b/o/73/44/7344160f ... c91e37.jpg Na 236 stronie w dziale "Automatyczna skrzynia przekładniowa" jest coś takiego napisane: [url=http://images32.fotosik.pl/388/e8069598f37ec334m.jpg]Obrazek[/URL]


pzdr
zmartwiłeś mnie poważnie :(


tylko ja mam za wysoki pozom a w książce pisze ze zbyt niski to źle :)



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » pn paź 27, 2008 22:47

Za niski czy za wysoki nie ważne, ważne, że się mieszają, to bardzo źle. Skoro dostaje Ci się olej z przekładni planetarnej do głównej to w planetarnej masz go za mało, a to niestety może doprowadzić do zniszczenie skrzyni. Na chłopski rozum pewnie trzeba odkręcić przeguby, odkręcić przekładnie główną od planetarnej i pewnie jest tam jakiś simmering, który trzeba wymienić. Wydaje się, że nic trudnego, ale nie wiem czy na pewno tak jest, bo tego nie robiłem. Musisz zaprowadzić do warsztatu samochód. Ale najpierw posprawdzaj wszystko dobrze, może ktoś wlał do przekładni głównej olej ATF, bo zdarzają się i takie przypadki jak ktoś nie przeczyta ze zrozumieniem. Najpierw sprawdź poziom oleju w przekładni planetarnej tak jak napisałem wcześniej, na włączonym silniku itd. Później sprawdź poziom olej w przekładni głównej. Jak znowu wyleje Ci się czerwony olej z głównej to lepiej oddaj samochód do speców od automatów, nie do zwykłego mechanika.


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » pn paź 27, 2008 22:54

nerlst pisze:Za niski czy za wysoki nie ważne, ważne, że się mieszają, to bardzo źle. Skoro dostaje Ci się olej z przekładni planetarnej do głównej to w planetarnej masz go za mało, a to niestety może doprowadzić do zniszczenie skrzyni. Na chłopski rozum pewnie trzeba odkręcić przeguby, odkręcić przekładnie główną od planetarnej i pewnie jest tam jakiś simmering, który trzeba wymienić. Wydaje się, że nic trudnego, ale nie wiem czy na pewno tak jest, bo tego nie robiłem. Musisz zaprowadzić do warsztatu samochód. Ale najpierw posprawdzaj wszystko dobrze, może ktoś wlał do przekładni głównej olej ATF, bo zdarzają się i takie przypadki jak ktoś nie przeczyta ze zrozumieniem. Najpierw sprawdź poziom oleju w przekładni planetarnej tak jak napisałem wcześniej, na włączonym silniku itd. Później sprawdź poziom olej w przekładni głównej. Jak znowu wyleje Ci się czerwony olej z głównej to lepiej oddaj samochód do speców od automatów, nie do zwykłego mechanika.


pzdr
poziom w tzw planetarnej mam OK miedzy punktami na rozgrzanym silniku jak i zimnym !

jak naradzie staram sie robić sam, tylko pewnie żeby wymienić ta uszczelkę to trzeba skrzynie rozłożyć na części ! a to juz nie opłacalne wogole bo jak rozebrana to pasuje już wszystko zrobić co pewnie grubo powyżej 1000zł kosztuje!

wiec lepiej kupić normalna skrzynie i założyć



Awatar użytkownika
nerlst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 276
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 00:21
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: nerlst » pn paź 27, 2008 23:03

Zadzwoń do warsztatu, zapytaj się, może koszt takiej naprawy nie jest wielki. Jeśli biegi normalnie Ci się zmieniają i redukują bez szarpania itd. to szkoda skrzynie wyrzucać.


pzdr


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=130709&postdays=0&postorder=asc&start=0

Awatar użytkownika
mariusz75
Forum Master
Forum Master
Posty: 1235
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 17:31
Lokalizacja: pracownik ASO VOLKSWAGENA wielkopolska
Kontakt:

Post autor: mariusz75 » wt paź 28, 2008 00:40

nerlst pisze:Co innego gdybyś się zapytał jaki olej leję się do przekładni głównej, a jaki do planetarnej, jeśli mechanik potrafi rozróżnić te przekładnie uzyskasz odpowiedź, że do głównej leje się przekładniowy, a do planetarnej ATF.
Kolejne potwierdzenie :chytry: .


A może już jzkiś psełdo amator mechanik nalał do przekładni głównej DEXRONA lub ATF robiąc wymiane i dlatego masz "czerwony" olej właśnie tam :grin:
Proponuje i zalecam jak najszybszą wymiane oleju w przekładni głównej na olej zalecany przez producenta czyli na plej przekładniowy - HIPOL lub jakiś inny zamiennik.
Po pierwsze olej "czerwony" DEXRON lub ATF może uszkodzić zimeringi, a po drugie ma on zupełnie inne właściwości smarne i temperaturowe (możesz poszukać sobie w necie na czym to polega) jak olej przekładniowy i możesz po prostu zajechać mechanizm różnicowy i przekładnie główną, a co za tym idzie cała skrzynie.
Pomyśl i przemyś,a najlepiej udaj się do prawdziwych fachowców. :bigok:

[ Dodano: 27 Paź 2008 23:57 ]
Znalazłem jeszcze coś takiego w moim archiwum :grin:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt paź 28, 2008 01:00 przez mariusz75, łącznie zmieniany 2 razy.


DIAGNOSTYKA SILNIKÓW TDI
wymiana rozrządów, kompleksowe naprawy
okolice POZNANIA
Info: PW, GG, lub 502 813 462
MOJA CZARNA PEREŁA TDI XX JAHRE

raf1al
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 895
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 19:54
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: raf1al » wt paź 28, 2008 16:55

nerlst pisze:Zadzwoń do warsztatu, zapytaj się, może koszt takiej naprawy nie jest wielki. Jeśli biegi normalnie Ci się zmieniają i redukują bez szarpania itd. to szkoda skrzynie wyrzucać.


pzdr
bylem w serwisie(inaczej sformułowałem pytanie) i rzeczywiście miałeś racje to oznacz koniec skrzyni tak powiedział. Zeszło z spod tego korka chyba 1 L jak nie więcej oleju! przy czym na bagnecie był stan OK!
decyzja zapadła wkładam manualna :) w końcu może spalanie spadnie o te 2- L :)



danlat83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 22, 2008 13:21
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Post autor: danlat83 » wt lis 04, 2008 14:06

Ja posiadam książke VW golf II 1.6, 1.8 obsługa i naprawa i słowem nie ma tam o automatycznej skrzyni biegów, nerlst wielka prośba do Ciebie mógłbyś zeskanować i puścić mi na email strony dotyczace wymiany oleju w automacie, bo na zdjęciu widze że ładnie to jest opisane i chciałbym przeczytać całośc. W tym tyg zamierzam wymieniac te oleje bo do tej pory walczylem z gaźnikiem



Awatar użytkownika
Dehumanizer
Shadow Man
Shadow Man
Posty: 188
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 12:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dehumanizer » sob lis 15, 2008 14:24

postanowiłem ze opisze swoje przejscia z wymiana oleju, mianowicie zadzwoniłem do warsztatu z pytaniem czy maja olej 75w90 gl -4 polsyntetyk.."tak oczywiscie usłyszałem" tak wiec pojechałem...olej spuscili i w ostatniej chcwili zobaczyłem ze do wlanai stoi hipol gl-5 (a rozmawiałem o mobilu)....kazałem szukac gl-4 mobillube, niestety mieli tylko hipol 80w90 gl-4, a ze wlali stary olej do wiadra z innymi olejami to zmuszony byłem wlac tego minerała...efekt tego taki ze jedynka czasem ciezko chodzi a dwojka haczy dłuzszy czas na zimnym...po wielu poszukiwaniach oleju połsyntetycznego gl-4 75w90 znalazłem warsztat i na dzien nastepny umówiłem sie na wymiane takowego..zajezdzam maja zlewać patrze -PEłNY SYNTETYK sprowadzili...nie majac dostatecznej wiedzy bałem sie tego syntetyka by skrzyni nie rozszczelnił...wycofałem sie z wymiany, jednak po powrocie duzo czytałem i w efekcie mozna go wlac...zdecydowałem sie na zakup...ale dalej sie obawiam czy cos sie nie stanie...wczesniej musiałbyc dobry olej bo jak zlali to nie leciał szlam i biegi chodziły ok wiec minarała tm na pewno raczej nie było...teraz zamierzam zlac minerała przy okazji moze skrzynia sie opłucze i wleje tego syntetyka....ma ktos jakies doswiadczenia w tym temacie jak skrzynia z w ii-jce sie sprawuje na syntetyku..???
Ostatnio zmieniony sob lis 15, 2008 14:25 przez Dehumanizer, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob lis 15, 2008 14:43

nie mam doświadczeń, ale serwisówka podaje że syntetyk można lać do aut po kwietniu 87. Pewnie chodzi o uszczelnienia.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 362 gości