Nie działa klapka pod filtrem kabinowym w climatronic

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Reksio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 77
Rejestracja: ndz sie 19, 2007 17:41
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nie działa klapka pod filtrem kabinowym w climatronic

Post autor: Reksio » ndz paź 19, 2008 15:54

Witam! Od jakiegoś czasu paruje mi przednia szyba, a także boczne, najbardziej podczas deszczowych dni. Po przeszukaniu forum wyczytałem, że może nie działać klapka pod filtrem kabinowym. Więc wyjąłem filtr, a brat włączał przyciski na climatronicu od obiegu zamkniętego., nawiewu na nogi i na kabinę, a klapka się nie ruszyła. Silniczek słychać jak pracuje w okolicach schowka. Po wyjęciu filtra klapka była lekko uchylona i w takiej samej pozycji została po przełączaniu na rózne nastawy, w ogole się nie ruszyła. Zrobiłem diagnostykę climatronica włączając klawisze: OBIEG Zamk. + ECON i wyskoczyło zero błędów symbol 444 00. Poniżej zamieszczam foto klapki w moim Golfie. Proszę o pomoc co z tym zrobić. Obrazek
Ostatnio zmieniony pn mar 30, 2009 21:42 przez Reksio, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
rakczek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 530
Rejestracja: sob cze 03, 2006 04:02
Lokalizacja: Leicester(UK)

Post autor: rakczek » ndz paź 19, 2008 18:18

Tak wiec to co zwykle to znaczy silniczek klapki nawiewu jest uwalony. A raczej jeden z jego tybików.

Po wykreceniu schowka pasazera da sie ten silniczek wymontowac i rozkrecic by zobaczyc dokladnie ktory tribik pekl



Awatar użytkownika
Reksio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 77
Rejestracja: ndz sie 19, 2007 17:41
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post autor: Reksio » ndz paź 19, 2008 22:43

Nie do końca się zgodzę, że to silniczek lub trybik, a mianowicie pojechałem do brata który ma też MK4 z Climatronikiem i wyjeliśmy filtr kabinowy, ja znów obserwowałem klapke, a on włączał klawisze obiegu zamk., nawiewów i inne nastawy. Po tych zabiegach klapka się raz otwierała, raz zamykała całkowicie, raz ustawiała się w pionie, a także ustawiała się lekko uchylona tak jak u mnie. Nastepnie zrobiliśmy diagnostykę Climatronika naciskając OBIEG ZAMK. + ECON i wyskoczył na ekraniku błąd 4FA 00 (bląd silniczka V71) po czym skasowaliśmy go naciskając i przytrzymując klawisz ECON wyzerowało się na 444 00 czyli brak błędów. Po skasowaniu błędu patrzę na klapke i znów brat włącza różne nastawy, a tu niespodzianka klapka nie chodzi w żadną strone tylko jest w położeniu lekko uchylona tak jak na fotce, którą zamieściłem na początku, tak jak w moim MK4, silnik słychać, że chodzi. Taka sama sytuacja jak u mnie, więc to chyba nie sprawa zepsutego silniczka tylko elektroniki, no chyba, że pech, że w tym samym czasie padł silniczek co jest mało prawdopodobne! Co robić czy jak podłączymy VAG-a to da się to naprawić? Wszystko co możliwe w domowych warunkach, żeśmy sprawdzili!!!



Awatar użytkownika
tomas12
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt lip 18, 2008 22:14
Lokalizacja: POLSKA/UK
Kontakt:

Post autor: tomas12 » ndz paź 19, 2008 23:32

Witam kolegę

Ja to niedawno przerabiałem u siebie miałem podobny problem.
Silniczek niby działał ale naprawde był uwalony.
Zrobiłem samodiagnostykę klimy i wyskakiwały błędy
4fa - Nastawnik klapy spiętrzającej - V71 (czyli po polsku klapa obiegu zmkniętego)
Potem podpięłem po Vag i było jasne i potwierdziło to był silniczek i dodam że też tak sprawdzałem jak ty wyjęłem filtr i klapa ani w jedną ani w drugą. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

tu masz kilka fotek powinny pomóc wygrzebałem to gdzieś jak sam szukałem myślę że ci to się przyda.
Powodzenia

Pozdrawiam Tomek



greg

Post autor: greg » ndz paź 19, 2008 23:32

a czytałeś to? http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... 1&start=15



Awatar użytkownika
Jacek75
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 960
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 09:16
Lokalizacja: Kraków
Auto: Golf Variant MK5 1.4 TSI 122hp
Silnik: CAXA
Kontakt:

Klapka v71

Post autor: Jacek75 » pn paź 20, 2008 13:00

Witam, podobny problem. Zaczęło się od cykania (silnik próbował osiągnąć skrajne położenia przy używaniu obiegu zamkniętego), aż przestało całkiem działać. Po rozebraniu okazało się pęknięte kółko. Kupiłem na allegro uzywany silniczek do auta z kierownicą po prawej stronie (bo tylko takie były w rozsądnej cenie - 90pln, nowy oryginał ponad 400pln), przełozyłem wnętrzności, ustawiłem położenie startowe na odpiętym i po zmontowaniu podczas kalibracji położeń wg. service manual (basic settings), kółko pękło.
Skleiłem kółko, ustawiłem ponownie w położeniu startowym, skasowałem błedy, nie kalibrowałem i od tej pory działa prawidłowo.
Silnik osiąga skrajne położenia przy zamknięciu i otwarciu obiegu zamkniętego.
Po analizie stwierdziłem że potencjometr miał inne wartości w skrajnych położeniach klapki niż podaje instrukcja (normalne zużycie potencjometru). Podczas kalibracji próbował osiągnąć podane wartości w instrukcji co kończyło się "wyjściem poza skalę" i pęknięciem kółka... Natomiast przy normalnej pracy silnik nie osiągał skrajnych położeń, a prawidłowo powodował zamknięcie i otwarcie klapy.


TSI RULEZ. Retrofit: tempomat, lampki ostrzegawcze drzwi, TPMS, DRL, doświetlenie zakrętów; VCDS 11 kodowanie, kasowanie błędów.

Awatar użytkownika
Reksio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 77
Rejestracja: ndz sie 19, 2007 17:41
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post autor: Reksio » pn paź 20, 2008 18:24

Dzięki wszystkim za odpowiedzi:) W przypadku mojego MK4 tak może być jak opisaliście, czyli padł silniczek. Natomiast dziwi mnie sytuacja u brata, dlaczego nagle po wykasowaniu błędu klapka przestała sie obracać skoro minutę wcześniej jeszcze sie obracała. Zauważyłem jeszcze w Golfie brata, że jak włączał nastawy na Climatronicu to ta klapka minimalnie sie ruszała, tak jakby coś ją blokowało to były ruchy około 2 mm, raz w lewo, a raz w prawo. Mam pytanie czy podczas wymontowywania silniczka wystarczy tylko odkręcić schowek czy trzeba także wymontować cały climatronic, żeby sie dostać do samego silniczka z trybikiem???



greg

Post autor: greg » pn paź 20, 2008 18:39

Reksio pisze:wymontowywania silniczka wystarczy tylko odkręcić schowek
tak



Awatar użytkownika
Jacek75
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 960
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 09:16
Lokalizacja: Kraków
Auto: Golf Variant MK5 1.4 TSI 122hp
Silnik: CAXA
Kontakt:

Post autor: Jacek75 » śr lis 05, 2008 15:49

Aby wyjąć schowek trzeba demontowac środkową konsolę - zasłania ostatnią śrubę od schowka.


TSI RULEZ. Retrofit: tempomat, lampki ostrzegawcze drzwi, TPMS, DRL, doświetlenie zakrętów; VCDS 11 kodowanie, kasowanie błędów.

greg

Post autor: greg » śr lis 05, 2008 16:21

Jacek75 pisze:Aby wyjąć schowek trzeba demontowac środkową konsolę - zasłania ostatnią śrubę od schowka.
wystarczy wykręcić wszystkie śruby schowka i opuścić schowek - bez wykręcania tej śruby - schowka fizycznie - nie wyciągamy z auta - pozostaje przekrzywiony - dając dostęp do silniczka



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 273 gości