Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

BadyleK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 03, 2008 17:06
Lokalizacja: łowicz
Kontakt:

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Post autor: BadyleK » sob lip 26, 2008 20:23

Witam dzis jadąc pekła mi opaska i wylał sie płyn z obiegu chłodzenia,wiec jakoś to poskładałem zalałem wodą i jak najszybciej do domu:) Po powrocie naprawiłem przewód nowa opaska a że sobota wieczór postanowiłem zalać go wodą.Nalałem do zbiornika wyrównawczego wody do pełna,odpaliłem autko poczekałem chwilke i co widze że cały płyn zaczoł jakby wrzeć i wypluło go całego ze zbiornika.Wiec wziołem 5 litrowa banke z wodą i jak tylko zaczeła uciekać zalewałem od nowa i też nic nie pomogło.Rozgrzałem silnik do tego stopnia aby otworzył sie duży obieg zalałem wodą i na zgaszonym silniku zaczełem zgniatać przewody tak aby sie odpowietrzył,troche wody weszło wiec odpaliłem pochodził ze 2 minuty i znów wyrzucił całą wode ze zbiornika?Już sam niewiem powtarzałem wszystko tyle razy że rece opadaja...
Jest to silnik 1.8



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » sob lip 26, 2008 21:07

Coś mi to wygląda jakby była kompresja w układzie chłodzenia. Mk 2 sam się odpowietrza. To nie BMW lub jakieś fiatowate ze zbiornikiem przy chłodnicy. które trzeba odpowietrzać


JaroW

BadyleK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 03, 2008 17:06
Lokalizacja: łowicz
Kontakt:

Post autor: BadyleK » sob lip 26, 2008 21:18

Więc co mi doradzicie?Auto stoi a ja już sam nie wiem? Nigdy nie widziałem takiej sytuacji...nie spotkałem sie z czymś takim....



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » sob lip 26, 2008 21:37

BadyleK pisze:Witam dzis jadąc pekła mi opaska i wylał sie płyn z obiegu chłodzenia,wiec jakoś to poskładałem zalałem wodą i jak najszybciej do domu:) Po powrocie naprawiłem przewód nowa opaska
Czy to jest dokładny opis tego co sie stało? Chodzi mi o to czy nie zrzuciło Ci węza np. z powodu zbyt wysokiego ciśnienia w układzie chłodzenia a ty myślisz że opaska pękła. Czy nie pękł Ci wcześniej jakiś przewód elastyczny (gumowy) w układzie chłodzenia, oraz czy silnik pracuje równomiernie na wolnych obrotach? Jak pisałem wcześniej wygląda mi to na przepaloną uszczelkę pod głowicą pomiędzy którymś z cylindrów a kanałem wodnym, lub pęknięta głowicę.
I jeszcze trzy pytanka . Po naprawie na drodze było OK? Ile kilometrów po niej przejechałeś i co się działo z temperaturą? Nie zalałeś z rozpędu gorącego silnika zimną wodą?


JaroW

BadyleK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 03, 2008 17:06
Lokalizacja: łowicz
Kontakt:

Post autor: BadyleK » sob lip 26, 2008 23:02

Puściła opaska,wydaje mi sie że od tak(ze starości może). Więc odkąd go mam silniczek na wolnych nigdy nie pracował idelnie tzn.delikatne uchyłki obrotów były a przewód nigdy mi nie pękł.Stało mi sie to jakieś 500 metrów od domu,zanim załatwiłem opaske itd. mineło ze dwadzieścia minut wiec silniczek ostygł troche a wody zimnej tez nie lałem wiec nie wiem.A czy przy peknietej uszczelce nie powinny iśc bomble lub jakis inny objaw w wyruwnawczym bo tutaj zaczyna sie cos dziac tak po dłuzszej chwili po odpaleniu tak okolo minuty??Najpierw woda zaczyna sie ponosic w zbiorniku a potem tak jakby powietrze idzie badz zaczyna wrzec,dzieje sie to szybko więc ciezko stwierdzic...
Sorki za zgmatwanie ale nie wiem jak to opisac
DZIĘKI:)

[ Dodano: 27 Lip 2008 08:39 ]
Dziś sprawdzałem dalej jest to samo..heh :crazy:
A w jaki sposób można sprawdzic uszczelke bądz czy coś sie stało z blokiem?
A może jeszcze jakieś sugestie?



albert1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: czw lis 29, 2007 21:11
Lokalizacja: Elblag
Kontakt:

Post autor: albert1973 » ndz lip 27, 2008 09:12

napisales ze po odpaleniu okolo 1 min plyn sie podnosi w zbiorniczku i idzie powietrze to oznacza ze jednakmoze to byc uszczelka pod glowica -jak kolega wczesniej wspomnial puscilo na uszczelce - odkrec swiece i porownaj ich wyglad ,jak bedzie przeciek plynu na gary to swieca powinna inaczej spalac



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » ndz lip 27, 2008 10:08

BadyleK pisze:Sorki za zgmatwanie ale nie wiem jak to opisac
Nie przejmuj sie, jest OK.
BadyleK pisze:A czy przy peknietej uszczelce nie powinny iśc bomble lub jakis inny objaw w wyruwnawczym bo tutaj zaczyna sie cos dziac tak po dłuzszej chwili po odpaleniu tak okolo minuty??Najpierw woda zaczyna sie ponosic w zbiorniku a potem tak jakby powietrze idzie badz zaczyna wrzec,dzieje sie to szybko więc ciezko stwierdzic...
Dzieje się tak jak powinno się dziać przy uszkodzonej uszczelce lub głowicy. Najpierw wewnątrz głowicy zbiera sie poduszka powietrzna (przedmuchy kompresji), która wypycha wodę a ta sie ponosi w zbiorniczku. Gdy powietrze juz nie ma co wypychać z głowicy samo gwałtownie się z niej wydostaje i płyn zachowuje się jak to opisałeś " jakby wrzał".
BadyleK pisze:A w jaki sposób można sprawdzic uszczelke bądz czy coś sie stało z blokiem?
Nie ma innego sposoby jak zdjąć głowicę , obejrzeć dokładnie uszczelkę i głowicę ,a następnie oddać głowicę do planowania i kontroli szczelności, sprawdzić płaszczyznę bloku i wygład tulei. Wstępny pomiar ciśnienia sprężania może nic nie dać jak silnik ma ponad 200.000, bo różnice w ciśnieniach mogą być bardziej spowodowane zużyciem silnika niż obecną usterką
albert1973 pisze:odkrec swiece i porownaj ich wyglad ,jak bedzie przeciek plynu na gary to swieca powinna inaczej spalac
Bez rozbierania głowicy to jedyna i najmądrzejsza rzecz jaką możesz zrobić samodzielnie.
BadyleK pisze:A może jeszcze jakieś sugestie?

Jak byś miał możliwość sprawdzenia szczelności cylindrów to można by zasilać ciśnieniem powietrza przez końcówkę wkręcona zamiast świecy każdy z cylindrów i poza pomiarem spadku ciśnienia trzeba by przez dłuższy czas obserwować co się dzieje z wodą w zbiorniczku. Sinik oczywiście lepiej by było jakby był rozgrzany. ale u Ciebie niezabardzo się da.
Ostatnio zmieniony ndz lip 27, 2008 10:21 przez Jarowo, łącznie zmieniany 1 raz.


JaroW

BadyleK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 03, 2008 17:06
Lokalizacja: łowicz
Kontakt:

Post autor: BadyleK » ndz lip 27, 2008 17:26

Kurcze czyli bardzo bard\o niedobrze sie stało:P
No i nie mam czym jezdzic..heh Jakie mogą być koszty naprawy takiego silnika no i czy przy okazji też coś wymienić z uwzględnieniem przypuszczalnych kosztów jak sie da bym prosił. Dzieks



jgkurczak
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 175
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:13
Lokalizacja: Nie wiem

Post autor: jgkurczak » ndz lip 27, 2008 18:24

Wymiana uszczelki pod głowicą to ok 500 zł zależy też gdzie.
Jedno jest pewne nie oszczędzaj na uszczelce bo po 2 tygodniach możesz mieć to samo.



albert1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: czw lis 29, 2007 21:11
Lokalizacja: Elblag
Kontakt:

Post autor: albert1973 » ndz lip 27, 2008 19:06

planowanie glowicy to koszt okolo 40-60zl zalezy czy dasz ja rozebrana czy ci sami ja rozbiora do szlifu uszczelka do 80zl , robocizna max200zl - przerabialem ten temat w swoim autku i takie koszty ponioslem -ale to robilem w Elblagu a jak jest u ciebie z cenami to nie mam pojecia



puclok
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw mar 20, 2008 18:22
Lokalizacja: wisła

Post autor: puclok » ndz lip 27, 2008 20:49

a sprawdzałeś korek od zbiorniczka wyrównawczego ,mi wywalało płyn jak spadła uszczelka z korka



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » ndz lip 27, 2008 21:52

a sprawdzałeś korek od zbiorniczka wyrównawczego ,mi wywalało płyn jak spadła uszczelka z korka
Wywalać mogło ale jak silnik miał 90 stopni a nie jak pisałBadyleK, "po chwili...około minuty". Jak wszystko jest OK to sinik na postoju może całkiem długo pracować przy odkręconym korku.
jgkurczak pisze:Wymiana uszczelki pod głowicą to ok 500 zł zależy też gdzie.
Też uważam, że tyle powinieneś mieć co najmniej zanim zaczniesz jak nie lepiej ponieważ może głowica wymagać spawania i obróbki, a nie tylko planowania. Do tego to LPG, a wiec może trzeba będzie popracować przy gniazdach i zaworach no i oczywiście wymiana uszczelniaczy na zaworach. Do tego może jeszcze dojść rozrząd bo jak za 4-6 tyś wypada Ci wymiana a sam tego nie zrobisz to można to zrobić przy okazji bo do zdjęcia głowicy i tak pasek trzeba zrzucać.
Jedno jest pewne musisz te nasze konsultacje on-line porównać z opinią kogoś kto siedzi w temacie i zobaczy na własne oczy co sie z twoim autem dzieje zanim pójdziesz w koszta


JaroW

BadyleK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt cze 03, 2008 17:06
Lokalizacja: łowicz
Kontakt:

Post autor: BadyleK » pn lip 28, 2008 17:03

Witam,dzisiaj wojowałem z nim ze 4 godzinki.Sprawdzisłem termostat niby jest dobry ale juz nie zakładałem myśląc ze to moze własnie on wysiadł i jest tylko na krutkim obiegu.Odpaliłem go zimnego zalany był pod korek wodą pochodził aż sie rozgrzał tak z 10 minut i znów zaczeła wylewać sie woda ze zbiorniczka.Poprostu juz sam niewiem ale jak by uszczelka była padnieta to nie robiło by tego odrazu?moze to pompa siadła co myslicie?
pozdrawiam i dzieks za wszelkie porady :chytry:



albert1973
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: czw lis 29, 2007 21:11
Lokalizacja: Elblag
Kontakt:

Post autor: albert1973 » pn lip 28, 2008 17:42

jak wyjales termostat to on nie jest na krótkim obiegu tylko na dużym -termostat jest po to jak silnik dostanie odpowiednia temp to otwiera sie na duzy obieg -a jeszcze jedno skoro zalales pod korek i odkreciles korek od zb. wyrownawczego to po 10 min jak piszesz to plyn napewno zacznie wyplywac . zalej na max ale zgodnie z kreska zakrec i pamietaj o otwarciu w aucie nagrzewnicy na max cieplo - niech pochodzi i daj znac co sie dzialo - pozdrawiam



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 151 gości