Kąt wyprzedzenia zapłonu na ssaniu.

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

pablodesign
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: pt mar 28, 2008 11:26
Lokalizacja: Szczecin

Kąt wyprzedzenia zapłonu na ssaniu.

Post autor: pablodesign » śr cze 04, 2008 09:09

Witam!

Mam konkretne pytanie - czy w silniku 1.8 ADZ na ssaniu jest zmieniany kąt wyprzedzenia zapłonu?

Moje pytanie wynika z problemu który dręczy mój silnik. Mianowicie, przy obrotach w zakresie 2000-3000obr pod wiekszym obciążeniem (np przyspieszanie pod górkę), jak mocniej wcisne gaz to słychać takie dzwonienie, dźwięk podobny jakby zawory hałasowały (co jak wiem w tym silniku nie powinno mieć miejsca, ze względu na hydrauliczna regulację).

Wg tego co się dowiadywałem powody są 2 - źle ustawiony zapłon i z tego wynikające spalanie stukowe, lub panewki na wale.

Zapłon niby miałem sprawdzany - niby bo mechanik mnie wyrolował z cała naprawą i wcale mu nie wierze że ten zapłon wogóle sprawdził.

Wczoraj sprawdziłem że jak silnik jest zimny i depnę w tym zakresie obrotów to dźwięku raczej nie ma, a przynajmniej jest prawie niesłyszalny. Przy następnym tankowaniu spróbuje zalać benzyny 98, jeśli to spalanie stukowe to powinno pomóc.

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr cze 04, 2008 11:14

czesc i czolem
sluchaj mam to samo u siebie i w innym silniku, ale po primo rozrzad mam poprawnie ustawiony, zaplon przyspieszony o 3 st, i na zimnym silniku nic mi nie stuka, przy gazowaniu rowniez, wiec podejrzewalem panewki, dzwiek wystepuje tak samo jak u ciebie przy przyspieszaniu pod obciazeniem (gorka), no i jak silnik jest mocno rozgrzany przyspieszanie po plaskim, sproboje przestawic zaplon na poprawnie, a idac ta droga ustaw u siebie zaplon poprawnie i sprawdz rozrzad, z tego co wiem to zaplon ustawia sie na cieplym silniku chyba u ciebie jest 6st


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

pablodesign
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: pt mar 28, 2008 11:26
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pablodesign » śr cze 04, 2008 11:42

T.O.B.I. pisze:czesc i czolem
sluchaj mam to samo u siebie i w innym silniku, ale po primo rozrzad mam poprawnie ustawiony, zaplon przyspieszony o 3 st, i na zimnym silniku nic mi nie stuka, przy gazowaniu rowniez, wiec podejrzewalem panewki, dzwiek wystepuje tak samo jak u ciebie przy przyspieszaniu pod obciazeniem (gorka), no i jak silnik jest mocno rozgrzany przyspieszanie po plaskim, sproboje przestawic zaplon na poprawnie, a idac ta droga ustaw u siebie zaplon poprawnie i sprawdz rozrzad, z tego co wiem to zaplon ustawia sie na cieplym silniku chyba u ciebie jest 6st
Witam kolege z okolicy :-)

Kombinuje z tym zaplonem, bo troche mi sie nie chce wierzyc ze po 203tys km panewki juz wysiadly, szczegolnie ze auto u poprzedniego wlasciciela nie bylo katowane. Dzisiaj jak znajde czas to podlacze vag'a i zobacze czy jest roznica w kacie zaplonu na ssaniu i na rozgrzanym silniku.

Czy udalo Ci sie wyeliminowac ten dzwiek w swoim aucie, czy tak samo jak ja, na razie opracowujesz teorie (u mnie na czesc praktyczna ciagle brak czasu)?

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr cze 04, 2008 12:08

ja juz jestem po teorii, po poprawnym ustawieniu rozrzadu poprawilo sie ale jednak mam troszke przyspieszony zaplon, i moze to byc spalanie stukowe, moj silniczek rowniez nie byl katowany, najpozniej zmienilem bieg przy 3,5 tys, jak go krece tak wyzej to nie dzwoni tak jak na mniejszych obrotach pod gorke
masz swojego vaga czy u kogos robisz?


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

oldstaszek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1128
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 14:40
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: oldstaszek » śr cze 04, 2008 12:12

Przyśpieszenie zapłonu ciepły - zimny...Na ssaniu są wyższe obroty i regulator odśrodkowy przyśpiesza zapłon.Generalnie nie ma różnicy.
za wczesny zapłon najlepiej słychać z małych obrotów i dodaniu gazu lub jazda pod górę na niskich do średnich obrotów.Sprawdzić i zapewne trochę opóźnić. :pub:


mojego auta jeszcze nie wyprodukowano...

Bąku
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 794
Rejestracja: pn lut 19, 2007 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Bąku » śr cze 04, 2008 12:15

różnicy w wyprzedzeniu zapłonu na ssaniu czy bez niema bo skąd by się miała wziąć skoro masz recznie regulowany zapłon, ssanie to tylko zwiększona dawka paliwa dopóki silnik nie osiągnie optymalnej temp pracy, spróbuj z dobrym paliwem może rzeczywiście stukowe ale watpie...


Mój Były mk3 na VENTO FRONCIE
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=102145&postdays=0&postorder=asc&start=0

pablodesign
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: pt mar 28, 2008 11:26
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pablodesign » śr cze 04, 2008 13:55

T.O.B.I. pisze:ja juz jestem po teorii, po poprawnym ustawieniu rozrzadu poprawilo sie ale jednak mam troszke przyspieszony zaplon, i moze to byc spalanie stukowe, moj silniczek rowniez nie byl katowany, najpozniej zmienilem bieg przy 3,5 tys, jak go krece tak wyzej to nie dzwoni tak jak na mniejszych obrotach pod gorke
masz swojego vaga czy u kogos robisz?
Mam swojego vag'a, w rodzinie sa 3 golfy wiec sie oplacalo zrzucic :-)

[ Dodano: 04 Cze 2008 13:57 ]
Bąku pisze:różnicy w wyprzedzeniu zapłonu na ssaniu czy bez niema bo skąd by się miała wziąć skoro masz recznie regulowany zapłon, ssanie to tylko zwiększona dawka paliwa dopóki silnik nie osiągnie optymalnej temp pracy, spróbuj z dobrym paliwem może rzeczywiście stukowe ale watpie...
No i tu sie zastanawiam, bo dzisiaj w ksiazce wyczytalem ze przy sprawdzaniu zaplonu trzeba odlaczyc czujnik temperatury... Ktos wie z jakiego powodu trzeba to zrobic?

Pozdrawiam.

[ Dodano: 04 Cze 2008 18:30 ]
Znalazlem chwile na podlaczenie vag'a. Skupilem sie na dwoch wartosciach:

- 'TB Angle'
- 'Ign Timing'

Czy ktos zna dokladne tlumaczenie obu wartosci? Ign Timing czasami ma wartosc np 2 BTCD a czasami 1 ATCD - co znacza oba skroty?

Pomiary wykonalem przy nagrzanym silniku - 90 stopni wg vag'a

Na wolnych obrotach (850obr):

TB Angle - 0.3, Ign Timing - od 1 ATCD do 2 BTCD

Przy obrotach 3000obr:

TB Angle - 10.4-13, Ign Timing - okolo 40 BTCD

Czy sa to prawidlowe wartosci? Jak je interpretowac i jakie powinny byc?

Pozdrawiam.

[ Dodano: 05 Cze 2008 09:48 ]
Sprawdzilem pozniej wartosci na zimnym silniku i roznia sie one znaczaco od tych na rozgrzanym. Jesli kogos to zainteresuje wyniki pomiarow moge zamiescic po poludniu. Dzisiaj podlacze sie tez do innego golfa 1.8 ADZ ktory nie ma takich objawowo i bede wiedzial czy zaplon jest poprawnie ustawiony.



Awatar użytkownika
Cultstyle
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 183
Rejestracja: pt lip 07, 2006 23:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Cultstyle » czw sie 06, 2009 21:10

mnie nurtuje ten sam problem, na zimnym ok, nic nie dzwoni, na rozgrzanym przy dużym obciążeniu dzwonił od roku, olałem problem bo myślałem że to przegub grzechocze, ostatnio się nasiliło więc zmieniłem przegub i ogarneło mnie ogromne zdziwienie bo nie przestało grzechotać, zaczełem nadsłuchiwać i to zawory. Jest na to jakieś rozwiązanie ?

[ Dodano: 06 Sie 2009 21:13 ]
dodam że na paliwie 95 jest to bardziej odczuwalne niż na 98, tankuje na BP i Neste jesli ma to znaczenie

[ Dodano: 10 Sie 2009 22:02 ]
Widze że troszkę temat zamarł, macie jakiś pomysł ???
Ostatnio zmieniony czw sie 06, 2009 21:11 przez Cultstyle, łącznie zmieniany 1 raz.


Był: Golf III, Oldschool'owa Corsa A przedlift i przez chwile Golf II na wąskim
Obecnie: Grand Espace
SPRZEDAM: SCHOWEK POD AIRBAG I HELLA SILVER MAGIC

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 371 gości