Problem z zegarami od MK4

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

lochu152
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 12, 2008 21:58
Lokalizacja: Świecie
Kontakt:

Problem z zegarami od MK4

Post autor: lochu152 » wt maja 13, 2008 23:33

Kupiłem MK3 1.9 TD z zegarami od MK4 . Niestety wydaje mi sie, ze nie są one kompatybilne , tzn. gdy silnik jest nagrzany temperatura wody osiąga na wskaźniku temperatury ponad 130 stopni a po zmierzeniu jej termometrem jest 90 stopni . Jest to golf 1992 rocznik i nie miał on obrotomierza i rownież z tym mam problem. W zegarach od MK4 obrotomierz wskazuje mi obroty pomiędzy 10 a 11 tysięcy i cały czas się waha. A silnik pracuje równo. Czy ktos z was miał podobny problem i sobie z tym poradził? Czy można cos z tym zrobic, zeby zegary wskazywały prawidłową pracę podzespołów?
Ostatnio zmieniony śr maja 14, 2008 08:48 przez lochu152, łącznie zmieniany 1 raz.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » czw maja 15, 2008 07:17

jezeli chodzi o temperature to wydaje mi sie ze wustarczy wymiana czujnika temperaturry na tego od golfa 4

czy obroty sie zmieniaja jak dodasz gazu czy stoja w miejscu-moze jest uszkodzony
Ostatnio zmieniony czw maja 15, 2008 16:41 przez agrala, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
kawior
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 92
Rejestracja: wt lis 30, 2004 03:01
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Post autor: kawior » czw maja 15, 2008 13:07

Jeżeli chodzi o obrotomierz, to sprawa wygląda następująco:

Liczniki w mk3 były inne od TD a inne od TDI. Ty masz silnik TD a licznik od mk4 czyli z TDI.
W TD sterowanie szło z alternatora, w TDI chyba z kompa ( mogę sie mylić ).
Objawy wsadzenia licznika od TDI do zwykłego diesla są takie, ze wskazówka obrotomierza od razu idzie na maximum. Rozwiązaniem tego problemu jest wstawienie dodatkowego układu elektronicznego który opisał GREG w poście http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=82954 datowanym na Pon Mar 19, 2007 7:18 pm.



Awatar użytkownika
marcin999
Forum Master
Forum Master
Posty: 1129
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 12:40
Lokalizacja: LJA/LU

Post autor: marcin999 » czw maja 15, 2008 15:34

lochu152 pisze:obrotomierz wskazuje mi obroty pomiędzy 10 a 11 tysięcy
a jakim cudem? przeciez on jest wyskalowany do 5 tysiecy.
Ostatnio zmieniony czw maja 15, 2008 15:34 przez marcin999, łącznie zmieniany 1 raz.



greg

Post autor: greg » czw maja 15, 2008 22:26

kawior, już sa dwa typu tych "urządzeń" z tym że drugie - po zamontowaniu trzeba podobno (jeszcze nie testowałem) przekodować licznik na silnik 6-cylindrowy
lochu152, co do temp - przyczyną może być awaria czujnika temp



Awatar użytkownika
kawior
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 92
Rejestracja: wt lis 30, 2004 03:01
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Post autor: kawior » czw maja 15, 2008 22:57

OT :
kawior, już sa dwa typu tych "urządzeń" z tym że drugie - po zamontowaniu trzeba podobno (jeszcze nie testowałem) przekodować licznik na silnik 6-cylindrowy
Dzięki za informacje, ja niestety bazuje na info wyszukanym na forum, z nowościami to u mnie kiepsko.

OT 2: Uważam Panie Greg, ze Pana posty na tym forum są jedne z najbardziej merytorycznych. Bardzo doceniam Pana wkład w rozwijanie tajemnic VW.
Ostatnio zmieniony czw maja 15, 2008 22:58 przez kawior, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » czw maja 15, 2008 23:11

kawior pisze:Pana
No ale cukier :-)



greg

Post autor: greg » czw maja 15, 2008 23:17

kawior, z tym "Panowaniem " to faktycznie nie potrzebnie - Grzesiek jestem - a wracajac do tematu - drugie urządzenie bez przekodowania zegarów testowałem to na zegarach zamiast obrotów ok 1000 było 2200 - podejrzewam ze przekodowanie da właściwy zakres, różnica w licznikach TDI i D czy TD jest taka że impuls z alternatora jest 10 razy mniejszy niż z komputera TDI i dlatego tak głupieją obrotki w licznikach z TDI montowanych do samochodów D, TD. Tak na przyszłość - możliwe jest wiec wsadzenie zegarów z golfa 4 np do golfa 2 z tym ze dodatkowo jeszcze trzeba wymienić linkę prędkościomierza na impulsator w skrzyni.

[ Dodano: Czw Maj 15, 2008 11:22 pm ]
a bo nie powiedziałem najważniejszego koszt zrobienia takiego dzielnika impulsów to ok 12zł + zrobienie płytki. Jak przetestuję drugie urządzenie to opiszę które lepiej sie sprawuje - bo np ten zastosowany obecnie jest wrażliwy na spadki lub wzrosty napięć tzn. najlepsze (a raczej idealne) wskazania ma przy włączonych światłach (ciekawe czemu)



Awatar użytkownika
kawior
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 92
Rejestracja: wt lis 30, 2004 03:01
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Post autor: kawior » czw maja 15, 2008 23:36

co do tego "Pana" tak porostu zostałem wychowany, staroświecko :) z nikim z Was wódki nie piłem ( wiem, wiem forum rządzi sie innymi prawami, czasami miesza sie to wszystko ).

Co do impulsatora to wiem mniej więcej o co chodzi bo diagnozowałem usterki swojego i wcale to nie polegało na wymianie impulsatora na nowy, a trip i prędkościomierz mi nie działał - nietypowa usterka) tylko drażę temat dopóki wiem na czym polega usterka. Wiem też ze mk2 była na mechanicznej lince.

Bardziej ciekawi mnie właśnie temat programów samego licznika. Na jakich układach są zrobione "układy do przeliczania obrotomierza", czy piszecie programy w asemblerze, itp ?



greg

Post autor: greg » czw maja 15, 2008 23:46

kawior, to nie tak - urządzenie do przeliczania obrotów ja nie stworzyłem - nic nie przeliczałem - jest to prosty układ oparty na układzie CD4017
Obrazek
natomiast drugi oparty jest na układzie HCF4040
Obrazek

gwoli wyjaśnienia pierwszego układu - punkt B połączyłem z nóżką przeciwległą na CD4017 czyli na schemacie drugą od lewej

Obrazek

jakby były potrzebne fotki drugiego układu to nie ma problema
Ostatnio zmieniony czw maja 15, 2008 23:52 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 359 gości