skrzynia APW kontra skrzynia 2Y...

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
tortuga
VW
VW
Posty: 130
Rejestracja: pn lis 28, 2005 18:05
Lokalizacja: Warszawa

skrzynia APW kontra skrzynia 2Y...

Post autor: tortuga » wt maja 06, 2008 09:49

z góry proszę o wytłumaczenie jak jakiemuś baranowi, bo nie jestem w ogóle biegły w tym temacie. np. same różnice w przełożeniach niewiele mi powiedzą... :?

mam w moim golfie silnik KR (czyli jak wiadomo 1.8 gti 16v). żyłem dotąd w błogim przeświadczeniu, że mam do niego oryginalną skrzynię, więc 2Y.

przy zmianie sprzęgła okazało się, że coś się nie zgadza z grubością wałka (sprzęgło, które kupiłem i dobrałem według silnika nie pasowało). kiedy wreszcie spojrzałem na tabliczkę na skrzyni biegów, tam napisane było: APW 130827.

pytanie brzmi: co tracę jeżdżąc na tej skrzyni? pogarsza osiągi czy polepsza w porównaniu do 2Y? od jakiego silnika to jest skrzynia? szukać oryginalnej 2Y i wymieniać czy nie ma to sensu? jeśli tak, to co razem z nią będę musiał wymienić (że po raz drugi sprzęgło, to już się domyślam)?

pomóżcie, proszę - wiem, że na forum jest sporo osób znających się na rzeczy.
Ostatnio zmieniony wt maja 06, 2008 14:21 przez tortuga, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Post autor: zajac » śr maja 07, 2008 00:35

apw to skrzynia do 90 konnego golfa 3

ja mam taka w mk2 RP 1,8 i u mnie jest ok (w sumie bylo bo sie konczy)
wydaje mi sie ze jest dluzsza niz 2y i wolniejsza

moze sie myle ale wydaje mi sie ze tracisz na osiagach przez ta skrzynie


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
tortuga
VW
VW
Posty: 130
Rejestracja: pn lis 28, 2005 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tortuga » śr maja 07, 2008 19:53

dzięki zajac, coś już wiem. ktoś mógłby to jakoś poszerzyć?
Ostatnio zmieniony śr maja 07, 2008 19:54 przez tortuga, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
woytas1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: czw mar 16, 2006 23:00
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: woytas1 » śr maja 07, 2008 20:41

Oryginalne skrzynie w GTI-kach miały krótsze biegi przez co lepsze osągi i przyjemniejsza jazda przedewszystim w górach(i lepszy sprint) a na trasie wiadomo przy duzych prędkosciach troche bardziej gwintujesz silnik(nie są szybsze).

I ztego co mi wiadomo to skrzynia z 8v ma taki sam frez na wałku zdawczym(i sprzęło 190mm) jak i te z 90 konnych silników a w skrzyni z 16v frez ma większą średnice (i tarcza w 16v ma 210mm ) i przy swapie takiej skrzyni trzeba zmienic i sprzęgło.... i nic więcej jeśli tamta skrzynia była z 90-cio konnego motoru to przeguby spasuja.

Osobiscie doradzał bym Ci założenie oryginalnej skrzyni(w końcu ktoś dobrał tą skrzynie pod ten silnik) ale też zależy której skrzymi cechy bardziej Ci odpowiadają.
Ostatnio zmieniony śr maja 07, 2008 21:01 przez woytas1, łącznie zmieniany 4 razy.



Awatar użytkownika
TAZ
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6292
Rejestracja: pn sie 23, 2004 21:35
Lokalizacja: PRL- Świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: TAZ » śr maja 07, 2008 23:27

zajac pisze:apw to skrzynia do 90 konnego golfa 3

ja mam taka w mk2 RP 1,8 i u mnie jest ok (w sumie bylo bo sie konczy)
wydaje mi sie ze jest dluzsza niz 2y i wolniejsza

moze sie myle ale wydaje mi sie ze tracisz na osiagach przez ta skrzynie
To ciekawe czemu miałem taką samą przy silniku KR z roku 88 :bajer:

[ Dodano: Sro Maj 07, 2008 11:29 pm ]
woytas1 pisze:Oryginalne skrzynie w GTI-kach miały krótsze biegi przez co lepsze osągi i przyjemniejsza jazda przedewszystim w górach(i lepszy sprint) a na trasie wiadomo przy duzych prędkosciach troche bardziej gwintujesz silnik(nie są szybsze).

I ztego co mi wiadomo to skrzynia z 8v ma taki sam frez na wałku zdawczym(i sprzęło 190mm) jak i te z 90 konnych silników a w skrzyni z 16v frez ma większą średnice (i tarcza w 16v ma 210mm ) i przy swapie takiej skrzyni trzeba zmienic i sprzęgło.... i nic więcej jeśli tamta skrzynia była z 90-cio konnego motoru to przeguby spasuja.

Osobiscie doradzał bym Ci założenie oryginalnej skrzyni(w końcu ktoś dobrał tą skrzynie pod ten silnik) ale też zależy której skrzymi cechy bardziej Ci odpowiadają.
Pitolenie na maxa. Przy zwykłym RP mamy nawet przeguby 100mm, tarczę 210mm i całą gamę skrzyń od bardzo krótkiej AEN aż do 4T.


Grubość wałka była większa w 2Y i kilku jeszcze skrzyniach. Ja na twoim miejscu zastanowił bym się czy chcesz szybko jeździć czy szybko przyspieszać. Bo jest to duża różnica.



Awatar użytkownika
tortuga
VW
VW
Posty: 130
Rejestracja: pn lis 28, 2005 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tortuga » śr maja 07, 2008 23:42

TAZ pisze:Ja na twoim miejscu zastanowił bym się czy chcesz szybko jeździć czy szybko przyspieszać. Bo jest to duża różnica.
zdecydowanie bardziej mi zależy na dynamice. maksymalne prędkości mnie nie interesują, bo i tak nie mam gdzie i nie mam okazji ich rozwijać.

a przyspieszanie to jednak - dla mnie - kwestia bezpieczeństwa.

swego czasu na testach na hamowni wyszła mi spora moc silnika (nawet większa o parę koni od fabrycznej), za to duże straty mocy na przeniesieniu napędu. goście, którzy hamowali auto dziwili się skąd tak duże. to była wina skrzyni?

jeśli zależy mi na przyspieszeniach - to zmieniać na 2Y?



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Post autor: zajac » śr maja 07, 2008 23:48

no zmienic na 2y

taz ja mam RP i mam skrzynie z mk3 to nie sa nowe samochody i nie wiesz kto co tm wsadzal jak sie orginal popsul


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
tortuga
VW
VW
Posty: 130
Rejestracja: pn lis 28, 2005 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tortuga » czw maja 08, 2008 20:26

to może taz by się jeszcze wypowiedział, skoro zadeklarowałem na czym mi zależy...



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 304 gości