Brak iskry! cewka? aparat? komputer??

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Y@RO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: pt mar 23, 2007 18:15
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Brak iskry! cewka? aparat? komputer??

Post autor: Y@RO » śr kwie 02, 2008 11:40

Witam. mam maly problem u mnie w golfie mk3 ABD 1,4. Podczas jazdy auto zgaslo i nie dalo sie odpalic. Wykrecilem swiece i sprawdzalem czy jest iskra, okazalo sie ze nie ma. No to wpiolem swiece w cewke zeby sprawdzic czy jest iskra i co ? tez nie ma .. wiec na pierwszy zakup poszla cewka zaplonowa bo nie dawala iskry. No ale po zakupie i podpiecu nowej cewki, nadal nie bylo iskry. Co moze byc uszkodzone ? wlektrycy samochodowi powiedzieli ze to moze byc uszkodzony sterownik komputera, bo jesli cewka dobra to i aparat zaplonowy tez bo cewka jest wczesniej. Jest mozliwosc podpieca komputera np. z silnika 1,6 czy 1,8 ? Bedzie pasowac? Chodzi tylko o sprawdzenie czy aby to komputer byl uszkodzony. Chyba ze macie jakies inne pomysły.

Pozdrawiam


eSsssssssssss :))))

Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr kwie 02, 2008 11:56

czujnik halla moze byc uszkodzony jak nie ma iskry, sprawdz jeszcze wszystkie bezpieczniki, komputer zostaw na pozniej, komputery od 1,6 ABU podejdzie ale mapa wtrysku jest troche inna i moze wiecej palic i inaczej pracowac troche


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Y@RO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: pt mar 23, 2007 18:15
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Post autor: Y@RO » śr kwie 02, 2008 11:59

T.O.B.I. pisze:czujnik halla moze byc uszkodzony jak nie ma iskry, sprawdz jeszcze wszystkie bezpieczniki, komputer zostaw na pozniej, komputery od 1,6 ABU podejdzie ale mapa wtrysku jest troche inna i moze wiecej palic i inaczej pracowac troche
ale co ma do tego czujnik halla jesli podpiolem jedna swiece pod SAMA cewke ! i cewka nie dawala isktry. Przeciez pierwsze jest cewka, potem aparat zaplonowy a w nim czujnik halla. Jego bym typowal jesli cewka dawala by iskre.


eSsssssssssss :))))

Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » śr kwie 02, 2008 12:10

o nie kolego to czujnik halla daje cewce sygnal na podstawie ktorego ona daje iskre, pierwszym elementem w tej instalacji jest bezpiecznik potem czujnik halla potem cewka, aparat i przewody


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Y@RO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: pt mar 23, 2007 18:15
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Post autor: Y@RO » śr kwie 02, 2008 12:48

T.O.B.I. pisze:o nie kolego to czujnik halla daje cewce sygnal na podstawie ktorego ona daje iskre, pierwszym elementem w tej instalacji jest bezpiecznik potem czujnik halla potem cewka, aparat i przewody
Aha, czyli sprawdzic czujnik. No dobrze, a jak tego dokonac ? Jak go sprawdzic czy jest uszkodzony ?


eSsssssssssss :))))

robert14-83
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 699
Rejestracja: ndz lip 01, 2007 12:49
Lokalizacja: sucha beskidzka
Auto: VW Golf VII 1.4 TSI
Silnik: CXSA

Post autor: robert14-83 » śr kwie 02, 2008 12:58

Najlepiej jest sprawdzać go gdy jest jeszcze zmontowany razem z tarczą impulsowoą (z tą co blokuje czujnik przed wyjęciem)

Podpinasz napięcie +12V i minus do odpowiednich styków w kostce, co jest na niej zaznaczone plus i minus. Na środku masz wolny pin i do niego podłączasz plus z miernika, a minus do minusowego styku, czyli do minusa na kostce czujnika. Przekręcasz tarczą kodową powoli i patrzysz czy są napięcia 11< i 0 V. Inaczej mówiąc to co podajesz na kostce w skrajnych stykach powinieneś dostawać w postaci impulsu podczas kręcenia na styku środkowym i minusie.

Jeśli masz w samochodzie zamontowany czujnik to podepnij się miernikiem pod przewody wychodzące z czujnika, środkowy (chyba zielony) i minus, włącz zapłon i kręć silnikiem ręcznie obserwując czy coś się zmienia.

Jeśli się tak nie dzieje to padnięty czujnik halla.

Powodzenia.



Awatar użytkownika
Y@RO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: pt mar 23, 2007 18:15
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Post autor: Y@RO » śr kwie 02, 2008 23:34

robert14-83, podales mi dwa przyklady sprawdzenia czujnika, tak ? Najprostrzy wydaje mi sie ten drugi :D


eSsssssssssss :))))

Awatar użytkownika
zodiak
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2584
Rejestracja: pn sty 03, 2005 00:17
Lokalizacja: gdzieś w Polsce

Post autor: zodiak » czw kwie 03, 2008 08:08

robert14-83 pisze:Najlepiej jest sprawdzać go gdy jest jeszcze zmontowany razem z tarczą impulsowoą (z tą co blokuje czujnik przed wyjęciem)

Podpinasz napięcie +12V i minus do odpowiednich styków w kostce, co jest na niej zaznaczone plus i minus. Na środku masz wolny pin i do niego podłączasz plus z miernika, a minus do minusowego styku, czyli do minusa na kostce czujnika. Przekręcasz tarczą kodową powoli i patrzysz czy są napięcia 11< i 0 V. Inaczej mówiąc to co podajesz na kostce w skrajnych stykach powinieneś dostawać w postaci impulsu podczas kręcenia na styku środkowym i minusie.

Jeśli masz w samochodzie zamontowany czujnik to podepnij się miernikiem pod przewody wychodzące z czujnika, środkowy (chyba zielony) i minus, włącz zapłon i kręć silnikiem ręcznie obserwując czy coś się zmienia.

Jeśli się tak nie dzieje to padnięty czujnik halla.

Powodzenia.

robert14-83
Aparat zapłonowy podaje impulsy masy a nie plusa i aby go sprawdzić należy mierzyć wyjście Halla (środkowe) względem plusa a nie minusa! ! !



P.S
Wystarczy wpisać w szukajkę bo już parokrotnie opisywałem jak sprawdzić czujnik Halla a niestety w VW często padają.
Ostatnio zmieniony czw kwie 03, 2008 08:11 przez zodiak, łącznie zmieniany 1 raz.


Zagazowany KR już sprzedany :( , teraz jeżdzi się ABFem :) Abf czyli Abfahrt
Nad ranem:
-żona :gdzie byłeś mordo?!!
-on : na Fylypynach.

Awatar użytkownika
Y@RO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: pt mar 23, 2007 18:15
Lokalizacja: Libiąż
Kontakt:

Post autor: Y@RO » czw kwie 03, 2008 19:10

zodiak pisze:Wystarczy wpisać w szukajkę bo już parokrotnie opisywałem jak sprawdzić czujnik Halla a niestety w VW często padają.
Wpisalem w szukajke to wyskoczylo 4 tys wyników ;/


eSsssssssssss :))))

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » pn kwie 07, 2008 21:53

robert14-83 pisze:Najlepiej jest sprawdzać go gdy jest jeszcze zmontowany razem z tarczą impulsowoą (z tą co blokuje czujnik przed wyjęciem)

Podpinasz napięcie +12V i minus do odpowiednich styków w kostce, co jest na niej zaznaczone plus i minus. Na środku masz wolny pin i do niego podłączasz plus z miernika, a minus do minusowego styku, czyli do minusa na kostce czujnika. Przekręcasz tarczą kodową powoli i patrzysz czy są napięcia 11< i 0 V. Inaczej mówiąc to co podajesz na kostce w skrajnych stykach powinieneś dostawać w postaci impulsu podczas kręcenia na styku środkowym i minusie.

Jeśli masz w samochodzie zamontowany czujnik to podepnij się miernikiem pod przewody wychodzące z czujnika, środkowy (chyba zielony) i minus, włącz zapłon i kręć silnikiem ręcznie obserwując czy coś się zmienia.

Jeśli się tak nie dzieje to padnięty czujnik halla.

Powodzenia.
Robert 14-83 pisze o napięciach na wyjściu z czujnika Halla. Mam pytanko czy poznał je doświadczalnie czy też znalazł w jakiejś literaturze. AutoData i InfoTech go nie podają. W książce o naprawie Golfa i Vento także nie ma słowa o wartości napięcia Halla czyli napięcia wyjściowego z tego czujnika. Jedyne co znalazłem to przykład sygnału oscyloskopowegp.


JaroW

Awatar użytkownika
zodiak
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2584
Rejestracja: pn sty 03, 2005 00:17
Lokalizacja: gdzieś w Polsce

Post autor: zodiak » pn kwie 07, 2008 22:05

---->Jarowo
Na środkowym wyjściu aparatu w sumie nie ma napięcia w potocznym tego słowa znaczeniu (mierzenie względem masy), gdyż pojawiają się tam impulsy masy (dlatego podałem by mierzyć względem plusa zasilania).


Zagazowany KR już sprzedany :( , teraz jeżdzi się ABFem :) Abf czyli Abfahrt
Nad ranem:
-żona :gdzie byłeś mordo?!!
-on : na Fylypynach.

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » pn kwie 07, 2008 23:03

W innym miejscu na tym forum wymieniamy poglądy na temat usterki dla zdiagnozowania, której sprawdzenie impulsów w danej chwili z czujnika Halla jest kluczowe (przynajmniej moim zdaniem). Znając z fizyki parę podstawowych wiadomości o zjawisku Halla wydaje mi się że podane wcześniej napięcie lub jak kto woli poziom sygnału to trochę za dużo. Jak już wspomniałem wcześniej w różnych "źródłach wiedzy samochodowej" nikt nie podaje aby robić to woltomierzem lub nawet miliwoltomierzem. Generalnie jest obraz oscyloskopowy lub i tu prawie cytat z Autudata 2004: sprawdź na stykach 1-3 wtyczki do aparatu napięcie a tam powinno być 9 V min, następnie piszą aby wpiąć wtyk do aparatu, podłączyć LED test lamp do styków 2-3 (tylko że zapomnieli podać polaryzacji diody LED) włączy zapłon i pokręć wałem. Jak dioda miga to Hall jest OK i problemów szukaj w innym miejscu. Sorry że jestem upierdliwy jak najwięcej konkretów na temat testów czujników Halla pomoże mi rozwiązać mój problem.


JaroW

Awatar użytkownika
zodiak
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2584
Rejestracja: pn sty 03, 2005 00:17
Lokalizacja: gdzieś w Polsce

Post autor: zodiak » pn kwie 07, 2008 23:28

Jarowo pisze:Sorry że jestem upierdliwy jak najwięcej konkretów na temat testów czujników Halla pomoże mi rozwiązać mój problem.
Element nazywany czujnikiem Halla składa się nie tylko z samego czujnika ale także z tranzystora. Czujnik Halla polaryzuje tranzystor w skutek czego ten zaczyna przewodzić. Spolaryzowany tranzystor przewodzi i podaje masę na środkowe wyprowadzenie kostki (jest to "pełna" masa pomniejszona o spadek napięcia na złączach kolektor-emiter tranzystora).
Częstą awarią czujnika w aparacie jest właśnie "padnięcie" tranzystora lecz jest on zespolony z Czujnikiem Halla w jednej obudowie i zwarty tranzystor dyskwalifikuje element jako całość.


Zagazowany KR już sprzedany :( , teraz jeżdzi się ABFem :) Abf czyli Abfahrt
Nad ranem:
-żona :gdzie byłeś mordo?!!
-on : na Fylypynach.

Carlos VW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn kwie 07, 2008 23:42
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Carlos VW » pn kwie 07, 2008 23:51

szukam linku do jakiejs strony ze schematem instalacji elektrycznej do golfa I 1.6 D :prayer:



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 458 gości