Naprawa Rzorusznika

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

MICHAL123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 20:44
Lokalizacja: Elbląg

Naprawa Rzorusznika

Post autor: MICHAL123 » pt lis 16, 2007 23:16

Witam,
mam małe pytanko. Od jakiegoś czasu jak włączam Golfika na zimnym silniku to słychać przez moment zgrzyt. Dowiedziałem się, że to na bank tulejki albo bendiks. Będę musiał oddać autko do mechaniora. Ile może za to chcieć???Czy może lepiej spróbować samemu?Słyszałem, że w skrzyni jest tulejka, z którą są problemy przy wymianie.



Jozef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: czw lut 24, 2005 09:50
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Jozef » pt lis 16, 2007 23:29

Jeżeli słychać zgrzyt i nie obraca się silnik to znaczy, że bendiks nie zazębił rozrusznika z kołem zamachowym silnika. Jego wymiana jest konieczna, przy okazji rozbierzesz cały rozrusznik i obejrzysz szczotki, tulejki, może tez będą do wymiany. Warto załatwić wszystko i spokój na parę lat. Pod pojęciem bendiks mam na myśli tę część z zębatką i sprzęgiełkiem jednokierunkowym, często słyszę jak ktoś bendiksem nazywa wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika.



MICHAL123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 20:44
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: MICHAL123 » pt lis 16, 2007 23:35

Nie po prostu słychać tylko około sekundowy zgrzyt. Zawsze rozrusznik kręci bezproblemowo. Kumpel mówił, że to tulejki się wyrobiły i luz jest dlatego ten dźwięk.



Awatar użytkownika
marrcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:55
Lokalizacja: SosnoVWiec
Kontakt:

Post autor: marrcin » pt lis 16, 2007 23:48

Miałem to samo http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=133259 , oddałem do mechanika koszt tulejek 20zł robota 80zł ale aż miło teraz zapalac rano :okej:



Tomek_Dx
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 153
Rejestracja: pt sty 07, 2005 01:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomek_Dx » sob lis 17, 2007 00:04

Możesz sam to zrobić. Miałem podobnie odłącz klemy od aku, przewody od rozrusznika i dwie śruby na których trzyma się rozrusznik. W moim przypadku bendiks wysuwał się zbyt wolno, był zapieczony i wtedy za wcześnie ruszał rozrusznik i stąd był ten zgrzyt.(zębatki nie zdążały się zazębić) Rozebrałem wszystko, wymyłem w benzynie ekstrakcyjnej i wypucowałem ośke po której przesuwa sie zębatka bendiksa następnie nasmarowałem cały mechanizm bendiksa łącznie z dźwignią do elektromagnesu specjalnym smarem o wysokiej lepkości do łożysk wolnoobrotowych wysokoobciążonych (nie można nałozyć za dużo!!! tylko tyle aby był film smarowy) Taki smar nie spłynie pod wpływem temperatury (90 stopni) i bedzie długo i skutecznie smarował bendkis (nie dawaj czasem smaru na zębatkę!!!) dodatkowo wymieniłem szczotkotrzymacz (koszt ok 90 pln boscha) i wszystko wypucowałem, przemyłem benzynką komutator i papierem wodnym delikatnie miedziowe styki po których śmigaja szczotki, złożyłem do kupy i śmiga juz ponad rok bez problemu i słychac tylko gwizd jak schodzi z obrotów po odpaleniu silnika na dotyk. Tulejki możesz kupić na wszelki wypadek kosztują parę zł jednak ja ich nie wymieniałem. Zmierzyłem średnicę nowych i starych suwmiarką i okazalo sie że prawie sie nie różnią więc zostawiłem stare i tylko je nasmarowałem w myśl zasady którą potwierdza praktyka że oryginalne części nawet lekko zużyte wytrzymaja 10 razy dłużej niż zamienniki (np oryginalne swożnie wytrzymały 13 lat!!! a zamienniki najlepsze (czytaj najdroższe z intercars) firmy TRW wytrzymały rok!!! nawet oryginalne części z ASO to nie to samo co idzie na pierwszy montaż


Tomek Dx

Awatar użytkownika
marrcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:55
Lokalizacja: SosnoVWiec
Kontakt:

Post autor: marrcin » sob lis 17, 2007 00:22

Może Ci jeszcze to pomoze:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob lis 17, 2007 00:25 przez marrcin, łącznie zmieniany 1 raz.



MICHAL123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr wrz 26, 2007 20:44
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: MICHAL123 » ndz lis 18, 2007 14:15

Byłem u tego mechaniora i sam nie wiem. Wykrecil rozrusznik cos tam pomierzył suwmiarką i stwierdził, że rozrusznik jest ok (hmmmmmmmmmmmmm). A na pytanie dlaczego tak zgrzyta mowi ze tak golfy mają (!). Więc nie wiem doradźcie mi czy jechac gdzie indziej czy cos innego. Pozdrawiam.



ROZAUTO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: sob cze 23, 2007 20:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ROZAUTO » ndz lis 18, 2007 18:42

Na przyszłość nie wybieraj się już nigdy do tego mechanika :) jeśli ci z takim tekstem wyskoczył



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości