[Passat B3] Kilka pytan technicznych

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

[Passat B3] Kilka pytan technicznych

Post autor: Seraphimka » pn wrz 24, 2007 23:16

Na początek chciałbym wszystkich powitać :)
2 tygodnie temu kupiłam pierwszy samochód i traf padł że jest to Volkswagen Passat 1.8 GT z 1990 roku. Jako totalna nowicjuszka mam kilka pewnie banalnych pytań.
Pierwsze co dało się zauważyć to to że samochód dużo pali. Niestety moje trasy to głównie miasto :/ i jak się okazało w mieście spalał mi na początku średnio 17l/100km :((( Byłam przerażona. Fakt sporo zatrzymywania się , startowania , przepuszczania pieszych i same krótkie trasy i w ogóle ostrożna jazda. Poza miastem ostatnio na trasie wskazywał średnio od 7.1 do 8l/100km , więc już troszkę odetchnęłam z ulgą ale ... mimo to mam w związku z tym kilka banalnych pytań:
- czy niskoprofilowane (szerokie opony) faktycznie mogą powodować zwiększenie zużycia paliwa??
- czy brak korka (zamierzam właśnie kupić jakiś uniwersalny) przy wlewie benzyny może powodować , że benzyna bardziej paruje ??
- przy jakiej prędkości mogę liczyć na najbardziej ekonomiczną jazdę ?? doszły mnie słuchy że 80-90km/h ;

Samochód oprócz dużego spalania ma jeszcze jeden problem , który według mnie może wpływać właśnie na spalanie ...
Przy włączeniu dosyć późno zapala się. Jeszcze nie miałam sytuacji , żeby się nie odpalił , bądź zgasł w trakcie włączania, ale ewidentnie trzeba poczekać chwilkę aż załapie. Sprzedający mówił , że prawdopodobnie ma to związek z tym , że on jeździł tylko na "ruskim" paliwie. Proponował dać trochę gazu przy przekręcaniu kluczyka bądź przed przekręceniem kluczyka kilkukrotnie wcisnąć pedał gazu.
Czy faktycznie ma to związek z paliwem , jeszcze nie wiem, zamierzam tankować tylko polską benzynę i myślę , że niebawem to ocenię. Ale może ktoś ma jakieś sugestie w tej sprawie ??

Zastanawiam się też , jak zmienić godzinę w elektronicznym zegarze, bo wskazuje mi nieprawidłową. Mam nadzieję , że to nie jest nic trudnego. Nie miałam przy sobie nic ostrego , żeby spróbować go przestawić :/


-
Ostatnio zmieniony wt wrz 25, 2007 15:35 przez Seraphimka, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam :))

Itor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1092
Rejestracja: pt maja 04, 2007 21:41
Lokalizacja: Sin City
Kontakt:

Re: VW PASSAT - kilka pytań

Post autor: Itor » pn wrz 24, 2007 23:20

Seraphimka pisze:Na początek chciałbym wszystkich powitać :)
2 tygodnie temu kupiłam pierwszy samochód i traf padł że jest to Volkswagen Passat 1.8 GT z 1990 roku. Jako totalna nowicjuszka mam kilka pewnie banalnych pytań.
Pierwsze co dało się zauważyć to to że samochód dużo pali. Niestety moje trasy to głównie miasto :/ i jak się okazało w mieście spalał mi na początku średnio 17l/100km :((( Byłam przerażona. Fakt sporo zatrzymywania się , startowania , przepuszczania pieszych i same krótkie trasy i w ogóle ostrożna jazda. Poza miastem ostatnio na trasie wskazywał średnio od 7.1 do 8l/100km , więc już troszkę odetchnęłam z ulgą ale ... mimo to mam w związku z tym kilka banalnych pytań:
- czy niskoprofilowane (szerokie opony) faktycznie mogą powodować zwiększenie zużycia paliwa??
- czy brak korka (zamierzam właśnie kupić jakiś uniwersalny) przy wlewie benzyny może powodować , że benzyna bardziej paruje ??
- przy jakiej prędkości mogę liczyć na najbardziej ekonomiczną jazdę ?? doszły mnie słuchy że 80-90km/h ;

Samochód oprócz dużego spalania ma jeszcze jeden problem , który według mnie może wpływać właśnie na spalanie ...
Przy włączeniu dosyć późno zapala się. Jeszcze nie miałam sytuacji , żeby się nie odpalił , bądź zgasł w trakcie włączania, ale ewidentnie trzeba poczekać chwilkę aż załapie. Sprzedający mówił , że prawdopodobnie ma to związek z tym , że on jeździł tylko na "ruskim" paliwie. Proponował dać trochę gazu przy przekręcaniu kluczyka bądź przed przekręceniem kluczyka kilkukrotnie wcisnąć pedał gazu.
Czy faktycznie ma to związek z paliwem , jeszcze nie wiem, zamierzam tankować tylko polską benzynę i myślę , że niebawem to ocenię. Ale może ktoś ma jakieś sugestie w tej sprawie ??

Zastanawiam się też , jak zmienić godzinę w elektronicznym zegarze, bo wskazuje mi nieprawidłową. Mam nadzieję , że to nie jest nic trudnego. Nie miałam przy sobie nic ostrego , żeby spróbować go przestawić :/


-
szersze opony - wieksze zuzycie paliwa
brak korka - parowanie benzyny
najbardziej ekonomiczne predkosci 90km/h potem 120km/h

problem z zapalaniem - moze byc ich mnostwo, slabe cisnienie oleju
Ostatnio zmieniony pn wrz 24, 2007 23:22 przez Itor, łącznie zmieniany 1 raz.



Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: Seraphimka » pn wrz 24, 2007 23:26

jaka szybka odpowiedź :))
aż miło :))


Pozdrawiam :))

Itor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1092
Rejestracja: pt maja 04, 2007 21:41
Lokalizacja: Sin City
Kontakt:

Post autor: Itor » pn wrz 24, 2007 23:28

Seraphimka pisze:jaka szybka odpowiedź :))
aż miło :))
a zegarek pilniczkiem wcisnac
nie przejmowac sie wskazaniami komputera odnosnie spalania sa bardzo bradzo bardzo niedokladne



Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: Seraphimka » wt wrz 25, 2007 13:04

Zegarek przestawiony :)
Sprawdziłam dziś (MFA-pokazuje m.in spalanie w czasie jazdy) , jakie parametry spalania paliwa wykazuje samochód przy odpalaniu i się przeraziłam pokazało mi 38l/100km, trasa- około 1,5 km (zawoziłam dzieci do szkoły) w końcowej fazie drogi zeszło do 20l/100km:(
Chyba muszę zrezygnować z wożenia dzieci do szkoły :/
A wskazania są raczej prawidłowe - ostatnio zalałam za 50 zł -> 12l i zrobiłam na tym po mieście raptem 70km :/

[ Dodano: 25 Wrz 2007 13:20 ]
A że tak jeszcze zapytam ... o co chodzi z oznaczeniami MK3,4 itp :) ??


Pozdrawiam :))

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » wt wrz 25, 2007 13:45

Seraphimka pisze:A że tak jeszcze zapytam ... o co chodzi z oznaczeniami MK3,4 itp
cyfra przy mk to generacje golfów mk3 to golf 3 mk2 to golf 2


Obrazek

Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: Seraphimka » pt wrz 28, 2007 21:01

Mam pytanie - prośbę do użytkowników posiadających w samochodzie MFA-komputer pokładowy. Czy moglibyście mi tu napisać , jakie parametry spalania pokazuje wam MFA (pierwszy odczyt) zaraz po starcie ?? . Będę wdzięczna :kwiat:
Ostatnio zmieniony pt wrz 28, 2007 21:03 przez Seraphimka, łącznie zmieniany 2 razy.


Pozdrawiam :))

rpm
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob maja 26, 2007 15:37
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: rpm » pt wrz 28, 2007 21:34

Po starcie pokazuje- czyli nic potem zależy ile przejedzież km.U mnie po 800 m jest ok 15-18 l,potem spada zależnie od trasy.



Awatar użytkownika
-pawlo111
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 902
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:44
Lokalizacja: Kolbuszowa RKL- Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: -pawlo111 » pt wrz 28, 2007 22:11

u mnie rano na zimnym silniku na dzień dobry :grin: pokazuje 40l i w czasie jazdy spada do 15l potem 14-13l na miescie. Trasa to 10-11 a długa trasa typu 200-300km jednorazowo to spada nawet do 6,5l
ale MFA lubia zle pokazywac....

A co do spalania u Ciebie to szerokie opony powodują wzrost spalania nawet o 2-3litry :crazy:


mkII GTI 112ps
mkII GTI 107ps
mkII GTD 82ps
b4 2.6 V6 150ps
Ibiza 6K Cupra 150ps
ibiza 6K2 TDI 150ps
corrado ABF 150ps
A3 TDI 110+
toledo 2 TDI 90+++
MKII GT

Itor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1092
Rejestracja: pt maja 04, 2007 21:41
Lokalizacja: Sin City
Kontakt:

Post autor: Itor » pt wrz 28, 2007 22:15

Seraphimka pisze:Mam pytanie - prośbę do użytkowników posiadających w samochodzie MFA-komputer pokładowy. Czy moglibyście mi tu napisać , jakie parametry spalania pokazuje wam MFA (pierwszy odczyt) zaraz po starcie ?? . Będę wdzięczna :kwiat:
jakbys miala japonski samochod to mozesz byc pewna ze wskaznik zuzycia paliwa przeklamuje gora 0,5 litra u niemca mfa pokazuje wartosci w caly swiat



Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: Seraphimka » pt wrz 28, 2007 22:39

Czyli nie tylko u mnie potrafi coś koło 40l/100km po starcie pokazać ...
Hmm a co ogólnie może jeszcze wpływać na większe/mniejsze spalanie ??
(chodzi mi tu o techniki jazdy, czego unikać itp??)
Wrzucając na luz , te spalanie jest sporo mniejsze?? czy nieznaczna różnica??
Ostatnio zmieniony pt wrz 28, 2007 22:41 przez Seraphimka, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam :))

Itor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1092
Rejestracja: pt maja 04, 2007 21:41
Lokalizacja: Sin City
Kontakt:

Post autor: Itor » pt wrz 28, 2007 22:46

Seraphimka pisze:Czyli nie tylko u mnie potrafi coś koło 40l/100km po starcie pokazać ...
Hmm a co ogólnie może jeszcze wpływać na większe/mniejsze spalanie ??
(chodzi mi tu o techniki jazdy, czego unikać itp??)
Wrzucając na luz , te spalanie jest sporo mniejsze?? czy nieznaczna różnica??
hamowanie silnikiem, czyli jak jedziesz i chcesz wyhamowac (oczywiscie nie awaryjnie) to redukujesz bieg - najwieksze oszczednosci w jezdzie
ja nauczylem sie jezdzic z pominieciem III biegu, czyli po II (rozpedzam sie do 50) wrzucam IV przy takim stylu jazdy oszczedzam srednio litr gazu na 100KM - oczywiscie ta technika ma tylko sens podczas jazdy miejskiej
ciagle przyspieszanie, hamowanie, przyspieszanie drastycznie zwieksza zuzycie paliwa
Ostatnio zmieniony pt wrz 28, 2007 22:51 przez Itor, łącznie zmieniany 2 razy.



lecter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt wrz 28, 2007 06:44
Lokalizacja: Kraków

Re: [Passat B3] Kilka pytan technicznych

Post autor: lecter » pt wrz 28, 2007 23:30

Seraphimka pisze: Samochód oprócz dużego spalania ma jeszcze jeden problem , który według mnie może wpływać właśnie na spalanie ...
Przy włączeniu dosyć późno zapala się. Jeszcze nie miałam sytuacji , żeby się nie odpalił , bądź zgasł w trakcie włączania, ale ewidentnie trzeba poczekać chwilkę aż załapie. Sprzedający mówił , że prawdopodobnie ma to związek z tym , że on jeździł tylko na "ruskim" paliwie. Proponował dać trochę gazu przy przekręcaniu kluczyka bądź przed przekręceniem kluczyka kilkukrotnie wcisnąć pedał gazu.
Czy faktycznie ma to związek z paliwem , jeszcze nie wiem, zamierzam tankować tylko polską benzynę i myślę , że niebawem to ocenię. Ale może ktoś ma jakieś sugestie w tej sprawie ??
To nie jest normalne, trzeba naprawic, a nie czekac chwilke.
Byc moze - uszkodzony regulator cisnienia paliwa zalewa benzyna kolektor ssacy.
(mialem kiedys ten sam problem)

Zeby sprawdzic
1.przy wylaczonym silniku
2.przekrec na 10 sekund stacyjke w pierwsza pozycje
3.i wylacz stacyjke
4.sciagnij z kolektora ssacego przewody podcisnienia (dwie cienkie, gietkie rurki)
5.sprawdz czy nie jest ktoras mokra z benzyny

nacisnij aby powiekszyc
Obrazek


Jesli TWOJ silnik wyglada inaczej to zrob mu zdjecie.



Seraphimka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 22:43
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: Seraphimka » sob wrz 29, 2007 00:27

Dzięki za radę sprawdzę na pewno , (poproszę brata lub ojca) :)) (w razie gdyby to było to - duży byłby koszt naprawy ??)
Ogólnie planuję wybrać się w końcu na jakiś przegląd podłączyć samochód do komputera (tak mi znajomy doradzał) i może coś konkretnego by wyszło, ale , że jestem totalnie zielona , wolę wcześniej cokolwiek na temat samochodów dowiedzieć się :)) boję się , że mogą mi wcisnąć kit, naciągnąć mnie na dodatkowe, wcale niepotrzebne koszty.
Na razie wolę troszkę poczytać , popytać tutaj. Jeszcze jestem na etapie testowania samochodu ,i jak zajadę chciałabym móc coś powiedzieć i od razu na jak najwięcej rzeczy zwrócić uwagę.
Akumulator mam owinięty czymś powstrzymującym uciekanie ciepła (jakaś izolacja).
Znajomy mówił , że to dobrze zwłaszcza w zimę, ale ja jeszcze nad tym się zastanawiałam, czy aby na pewno to dobrze ?? . Od czasu do czasu samochód zapala się od razu.
I mam wrażenie że jest to po przerwach w jeżdżeniu (jak np. postoi z 2 dni nieodpalany) lub właśnie gdy był w ruchu i został zgaszony na krótko , kilka minut. No nic potestuję go jeszcze i z czasem mam nadzieję , coś wyjdzie ;))
Planuję też przetestować benzynę. Teraz cały czas lałam 95, może na 98 jeździło by się lepiej :)) Czytałam tu na forum , że niektórym na 95 więcej pali niż na 98.

Zastanawia mnie - skoro opony niskoprofilowane zwiększają zużycie paliwa, a do tego jak mi mówili "trzeba bardziej uważać na krawężniki," to poza estetyką mają jakieś plusy ??


Pozdrawiam :))

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 488 gości